جامعه‌‌شناسی

کل اخبار:375

 • ۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۱۴:۰۰

  جامعه شناسی سیاسی دولت نقد می شود

  نشست نقد و بررسی کتاب جامعه شناسی سیاسی شناخت دولت به میزبانی انجمن علوم سیاسی ایران برگزار می شود.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۰۹ ۱۵:۳۰

  قانعی‌راد: به دانشجوی جامعه‌شناسی آدرس غلط ندهيد

  اينكه كسي به يك جامعه‌شناس بگويد تو مثلا به ديدگاه‌هاي ارسطو و كانت بايد بازگردي، بي‌ربط‌گويي است و نشناختن مقام كار جامعه‌شناس است. اينكه به يك جامعه‌شناس يا دانشجوي جامعه‌شناسي بگوييم بايد منطق صوري بداني يا انواع من پنجگانه ملكيان را مبنا قرار دهد، آدرس غلط دادن است. جا

 • شجاعی ۱۳۹۴-۰۸-۰۷ ۰۹:۱۱

  گزارشی از نقد و بررسی کتاب «دریغ است ایران که ویران شود» (۲)؛

  جامعه‌شناس ایرانی و جامعه‎شناسی ایران

  این اثر کل‌نگر و ... تحلیلی-نظری است و در آن به دنبال یک پژوهش کمی و آماری و پوزیتیویستی نباید بود. این اثر همچنین به شدت رویکرد انتقادی دارد، اما درعین‌حال یک ناصح امین است. ایشان در نقد زبان گزنده ندارد بلکه زبانشان استدلالی و منطقی است. چند ویژگی روشن‌فکری به معنای اصیلش در اثر جناب دکتر وجود دارد (درحالی‌که آقای دکتر اصلاً روشن‌فکر نیست و داعیه‌ی آن را ندارد)، یکی احساس مسئولیت اجتماعی، دینی، ملی و علمی است؛ ایشان به دنبال درانداختن یک طرح نو است.

 • رفیع پور ۱۳۹۴-۰۸-۰۳ ۱۲:۳۶

  نقد محمدامین قانعی‌راد بر کتاب «دریغ است ایران که ویران شود»/ بخش نخست؛

  غلبه تبیین سیاسی بر تبیین جامعه‌شناختی

  . آنچه از تحول اجتماعی در این کتاب می‌خوانیم این است که استعماری وجود دارد، عمدتاً امریکا و انگلیس که در حال بازی با جامعه‌ی ما هستند و به‌جز 2 شخصیت (امام خمینی و آیت‌الله خامنه‌ای) باقی در این دام افتاده و بازیچه شده‌اند. به نظر من تبیین‌های ایشان از رخدادهای اجتماعی تبیین‌های جامعه‌شناختی نیست، بلکه تبیین‌هایی سیاسی است.

 • بوردیو ۱۳۹۴-۰۸-۰۳ ۰۹:۰۸

  جامعه و جامعه‌شناسی از نگاه پیر بوردیو؛

  بوردیو و فضیلت‌های رهایی‌بخش

  بوردیو از جامعه‌شناسی این انتظار را دارد که وسوسه‌ی جادو، این غول تحقیر ناآگاهی از خود را از خویشتن براند؛ او به حسن نیت‌های مبهم و اراده‌گرایی‌های آرمانی حمله می‌برد، چون امر واقعی، پوچ بودن بسیاری از آن‌ها را نشان داده است. بوردیو ازاین‌رو به تخیل و آرمان‌گرایی‌های بلندپروازانه یورش می‌برد.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۲۹ ۱۶:۴۰

  ضرورت راه‎اندازی رشته جامعه‎شناسی در دانشگاه لرستان

  رئیس دانشگاه لرستان گفت: راه‎اندازی رشته‎های جامعه‎شناسی و مکانیک در مقطع ارشد دانشگاه ضروری است.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۲۷ ۱۳:۴۰

  جامعه شناسی جنگ و منازعه در دنیای مدرن را در «دولت های شکننده» بخوانید

  کتاب «دولت های شکننده» به تالیف «لوتار بروک» ،«هانس هنریک هُلم»،«جُرج سورنسن» و «میشل استول» با موضوع جامعه شناسی جنگ و منازعه در دنیای مدرن را انتشارات امیرکبیر منتشر کرده است.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۲۱ ۱۷:۲۰

  سمینار تخصصی جامعه شناسی دین برگزار می‌شود

  سمینار تخصصی جامعه شناسی دین به همت دفتر خراسان انجمن جامعه شناسی ایران در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار می شود.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۱۹ ۰۸:۴۵

  سوژه، ابژه، معنا و جامعه‌شناسان ايرانی

  بحث سوژه و ابژه در جهان اسلام در دو جریان فلسفی و عرفانی قابل پی­گیری است. مسأله سوژه و ابژه و رابطۀ ذهن­ و عین به عنوان یک مسأله معرفتی در فلسفۀ سینوی با مسأله جوهر و عرض ارتباط نزدیکی پیدا می کند.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۱۳ ۱۶:۴۰

  «جامعه‌شناسی مردم‌دار: جامعه‌شناسی در قرن بیست و یکم» به کتابفروشی‌ها آمد

  «جامعه‌شناسی مردم‌دار: جامعه‌شناسی در قرن بیست و یکم» عنوان اثر تازه‌ای از نویسندگان خارجی است که با ترجمه بهرنگ صدیقی و دیگران منتشر شده است.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۱۳ ۱۶:۱۵

  چشم انداز عقلانیت و قفس آهنین در فیلم «او»

  در این جا رابطه و تعامل میان افراد و ابزارهای جامعه مدرن ، با استفاده از نظریه عقلانیت و کنش های اجتماعی ماکس وبر و با استفاده از رویکرد بازتاب در جامعه شناسی هنر به عنوان روش مورد بررسی قرار می گیرد بدین منظور فیلم «او»ساخته اسپایک جونز محصول سال ۲۰۱۳ انتخاب شد.

 • بورردیو ۱۳۹۴-۰۷-۱۲ ۱۵:۰۰

  پی‌یر بوردیو

  علیرضا شایان‌مهر

  بوردیو یکی از بزرگ‌ترین متفکران جامعه‌شناسی معاصر است. به دلیل یچیدگی عبارات جامعه‌شناختی و واژگان خاصی که استفاده می‌کند، کمتر از او نقل می‌شود. تیزهوشی بوردیو و انتخاب‌هایی که در مطالعه‌ی رفتار و کنش‌های آدمیان دارد، منحصر به‌فرد است.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۱۲ ۱۲:۵۰

  جامعه‌شناسی فراتر از دانشگاه

  آلن تورن ديگر نويسنده كتاب در مقاله‌اش با توجه به رويكرد يك جامعه‌شناس فرانسوي، معتقد است كه جامعه‌شناسي مردم‌مدار را نمي‌توان به دوره‌اي آموزشي يا در يك نهاد محدود كرد.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۳۰ ۱۴:۲۶

  تلنگر «خندوانه» به مسئولان

  اتفاقی که در روزهای گذشته حاشیه‌هایی را برای برنامه «خندوانه» به‌وجود آورده، موجب شکل‌گیری بحث‌های متفاوتی شده است. شاید تحلیل درست‌تر این است که فضایی ایجاد شده تا مردم نظراتشان را بیان کنند.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۳۰ ۱۳:۵۰

  «جامعه‌شناسی مردم مدار»روی پیشخوان کتابفروشی ها

  کتاب «جامعه‌شناسی مردم مدار» نوشته گروهی از نویسندگان با ترجمه بهرنگ صدیقی به همت نشرنی منتشرشد.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۹ ۱۵:۴۰

  جامعه‌شناسی مردم‌مدار علیه سیاست‌زدایی

  واحدهای درسی استاندارد، مواد درسی از پیش تعیین‌شده، رتبه‌بندی‌های بوروکراتیک، امتحان‌های فشرده، مرور آثار، پایان‌نامه‌های سفارشی، آثار پر‌ارجاع، سوابق دهان‌پرکن، تلاش برای یافتن شغل، تشکیل پرونده برای تصدی سمت استادی دائم و پاییدن همکاران فعلی و آینده، همه‌و‌همه دلالت بر حرکت جامعه‌شناسی بر مدار مدرک‌گرایی و عقیم‌شدن این رشته در نهاد دانشگاه دارد.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۹ ۱۴:۳۰

  عبدالله کوثری: علوم انسانی در ایران عمری بیش از صد سال ندارد

  عبدالله کوثری معتقد است: اگر بنا به نقد شعر و جامعه شناسی در یک کفه ترازو باشد بدون شک با مشکل روبرو خواهیم شد چرا که شعر در ادبیات پارسی سابقه‌ای حدود هزار و چهارصد سال دارد در حالی که علوم انسانی در ایران عمری بیش از صد سال ندارد.

 • بوردیو ۱۳۹۴-۰۶-۲۸ ۰۸:۳۱

  ملاحظاتی در باب مفهوم «سرمایه فرهنگی» از منظر بوردیو؛

  به چالش کشیدن آموزش مدرن

  بوردیو به عنوان پایه گذار مفهوم سرمایه‌ی فرهنگی آشکارا تمایلی به گسترش معنا و اهمیت این مفاهیم به بیرون از فضای منسجم تحقیقات تجربی نداشت. هر چند در کلی ترین سطح وی تأکید می کند که هر ویژگی قابلیت تبدیل شدن به سرمایه ای را دارد که حتی تعیین کننده‌ی "میراث فرهنگی" (cultural heritage) یک جامعه است اما به گونه ای نابرابر توزیع می شود و بنابراین موقعیتهایی را برای "مزایای انحصاری" (exclusive advantages) خلق می کند.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۵ ۱۵:۱۰

  طوفان اطلاعاتی ما را خواهد برد: گفتگو با ناصر فکوهی

  رسانه ها امروز اهمیت بسیار زیادی در زندگی کنشگران اجتماعی دارند. همه کسانی که امروز از یک دستگاه موبایل یا از اینترنت برای نامه نگاری یا ارسال و دریافت پیامی روی شبکه های اجتماعی استفاده می کنند، دائما در معرض امواج و برنامه های صدها و بلکه هزاران رسانه به صورت نوشتار، تصویر ثابت و متحرک، صدا، موسیقی و غیره قرار دارند.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۵ ۱۵:۰۰

  ریشه های خالکوبی، سوراخ‌کاری (Piercing) و سایر نشانه های بدنی در نوجوانان و جوانان

  به نظر می‌رسد در جوامع امروزی توجه بسیار زیادی به نشانه‌های بدنی می‌شود. تمایل بسیار زیادی که امروزه به خال‌کوبی، سوراخ‌کاری و ... وجود دارد از کجا ریشه می‌گیرد؟ آیا باید ریشه‌ی آن‌ها را در جوامع سنتی جست‌وجو کرد؟!

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۴ ۱۶:۵۰

  نبض جامعه در محروميت كند می‌شود

  مردم هر كشوري حق دارند كه رسانه‌اي متعلق به خود داشته باشند؛ رسانه‌اي كه اخبار رسمي را درست و بدون تغيير منتشر كند، اغراق‌آميز يا پنهان‌كار نباشد و تصويرهاي نادرست ارايه ندهد. محروميت از داشتن چنين رسانه‌اي هم محروميت بزرگي است.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۲ ۱۶:۱۰

  مطالعات جامعه‌شناختی درباره‌ی مصرف

  با اینکه تعداد زیادی تحقیقات جامعه‌شناختی درباره‌ی مصرف وجود دارد، اما هنوز گسستی در خود مطالعات جامعه‌شناسی مصرف و مطالعات مصرف که خارج از گرایش جامعه‌شناسی انجام شده است، وجود دارد.

 • روانشناسی ۱۳۹۴/۰۶/۲۲

  گفتگو با مصطفی مهرآیین؛

  روانی که در روان‌شناسی ترویج می‌شود، کاملاً غیراخلاقی است

  روان شناسی به یک «صنعت» تبدیل شده است. از سوی دیگر روان­ شناسی، مانند هر گفتمان دیگری، برای خود زبانی خلق کرده که به خوبی خود را توجیه و مخاطب اش را اقناع می ­کند. این جریان در سازوکارهای سیاسی-اجتماعی جامعه رسوخ کرده و در همنوایی کامل با نظام­ های سیاسی است که اساساً هیچ تمایلی به سیاسی بودن افراد خود ندارند.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۱ ۱۶:۲۰

  سرمه کشیدن یا کور کردن؛ یادداشت‌هایی درباره جامعه‌شناسی حقوق/ عباس عبدی

  کتاب «سرمه کشيدن يا کورکردن» يادداشت‌هايی درباره جامعه شناسی حقوق به قلم عباس عبدی است که توسط انتشارات تيسا منتشر شد.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۸ ۱۳:۰۰

  تحلیل اجتماعی مصرف گرایی جامعه ایرانی پس از جنگ

  دموکراسی اگر در سوپرمارکت‌ها و فروشگاههای بزرگ تحقق یابد بهتر از آن است که در فضاهای عمومی مطالبه شود. انتخاب کالاهای متنوع و رنگارنگ در قفسه‌های مگامال‌ها احساسی از آزادی و انتخاب را به فرد ارزانی می‌دارد. وضعیتی که برخی از جامعه شناسان انتقادی از آن نه به عنوان آزادی بلکه توهم آزادی یاد می‌کنند. آزادی در مصرف می‌تواند مطالبه سایر آزادی‌ها را تحت‌الشعاع قرار دهد.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۷ ۱۴:۱۰

  تقی آزاد ارمكی: از ابن‌خلدون جامعه‌شناسی اسلامی درنمی‌‌آید

  در ادبیات موجودی كه الان در جامعه‌شناسی وجود دارد كه گفتم ابن‌خلدون را ما آلترناتیو جامعه غربی می‌گیریم. نه، ابن‌خلدون آلترناتیو جامعه غربی نیست. اصلا بدلی از جامعه‌شناسی غربی است و بخشی از جامعه‌شناسی غربی است.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۶ ۱۸:۰۰

  چرا ما آنلاين(بر خط) اينقدر گستاخ هستيم؟

  چرا ما آنلاين تا اين اندازه تندخو و بدخلق نسبت به همديگر هستيم؟ در فيسبوك، توييتر، انجمن‌هاي بحث و يا وبسايت‌ها، ما چيزهايي را به همديگر مي‌گوييم كه هرگز رو در رو آنها را به همديگر نمي‌گوييم. آيا الان وقت فهميدن بهتر اين قضيه فرا نرسيده است؟

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۶ ۱۶:۴۸

  از قدیم به جدید: سرانجام زنگار

  تضاد بین ثروت قدیم و جدید، یکی از اشکال باقی‌مانده از روند عمومی‌تر تمایز میان قدیم/ جدید است که مدعیان هر پایگاه اجتماعی را در دوران پیش از تسلط مُد، کنترل کرده است.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۶ ۱۶:۱۰

  نگاهی به کتاب بنیادهای نظریه اجتماعی

  جیمز ساموئل کلمن یکی از جامعه شناسان، نظریه پردازان و محققین تجربی آمریکا بوده است. می توان گستره آثار او را در زمینه های جامعه شناسی آموزش و پرورش، مسائل جوانان، جامعه شناسی پزشکی، سیاسی، نظریه و روش های علوم اجتماعی و کاربرد مدلهای ریاضی دانست. او توانست از دانش وسیع خود در اقتصاد، علوم، ریاضیات و جامعه شناسی بهره فراوانی برده و آثار برجسته و مهمی را در زمینه های گوناگون مثل رفتار جمعی، سازمان اجتماعی مدرسه، نظریه مبادله اجتماعی و ... پدید آورد.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۲ ۱۱:۵۲

  اشکال جدید جامعه‌پذیری دانش‌آموزان دبیرستانی

  بدون شک زندگی گروهی در دبیرستان‌ها امروزه بیش از آنکه بر پایه‌ی مقاومت استوارشده باشد، بر پایه‌ی ملاحظه‌کاری قرار می‌گیرد. این امر نیز باعث می‌شود فضای دبیرستان‌ها معمولاً آرام باشد. اما هرچند دانش‌آموزان باملاحظه کاری موفق می‌شوند فضا را آرام نگه‌دارند، اما همین ملاحظه‌کاری ایشان را از بحث‌های انتقادی و ابراز وجود بازمی‌دارد.