جامعه‌‌شناسی

کل اخبار:383

 • ۱۳۹۴-۰۴-۱۵ ۱۱:۳۰

  جامعه‌شناسی مصرف: بدن

  یکی از جنبه‌های کنجکاوانه‌تر در جامعه‌شناسی، به خصوص در دوران اخیر، غیبت نسبی بدن در توجهات این حوزه است. ممکن است کنشگران اجتماعی هویت داشته باشند اما تصور جامعه‌شناختی این است که این کنشگران در دنیای غیرجسمانی قرار دارند و حامل معناها و ایده‌های غیربدنمند هستند. اما چرا باید اینگونه باشد؟

 • ۱۳۹۴-۰۴-۰۷ ۱۴:۱۰

  جامعه‌شناسان «روش‌های پژوهش تصویری در علوم اجتماعی: بینش‌های آگاهی‌بخش» را ترجمه کردند

  مرتضی قلیچ با همکاری نعمت‌الله فاضلی ترجمه کتاب «روش‌های پژوهش تصویری در علوم اجتماعی: بینش‌های آگاهی‌بخش» را به پایان برده است. این کتاب قرار است توسط انتشارات صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران چاپ شود.

 • فکوهی/ مدنی ۱۳۹۴-۰۴-۰۱ ۰۹:۳۳

  ناصر فکوهی، شایسته مدنی؛

  معنای جامعه‌شناختی پول

  بزرگ‌ترین خطری که جامعه‌ی ایران را تهدید می‌کند، خطر نئولیبرالیسمی است که با این رفتارهای آسیب‌زا مانند خودنمایی و نوکیسگی شهری ترکیب می‌شود و اشکال انفجارانگیزی به وجود می‌آورد که همان تنش‌ها و آسیب‌های اجتماعی هستند که روی گسل‌هایی که جامعه‌ی ایران دارد مانند گسل جنسیت (نابرابری زنان و مردان)، گسل اقتصادی (نابرابری بین فقرا و ثروتمندان)، گسل قومی، گسل‌های جماعتی و ... می‌تواند عمل کند.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۳۰ ۰۸:۴۵

  فیاض: استخراج اندیشه اجتماعی از عرفان شیعی/ تأملی بر مبانی فکری شریعتی

  شریعتی از مفهوم جامعه عبور می‌کند و به سمت کلمه امت می‌رود. از جامعه‌شناسی سوسیالیستی فرانسوی رد می‌شود تا به جامعه‌شناسی اسلامی برسد. او معتقد است که امام، امت را به جلو می برد.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۲۸ ۱۲:۲۰

  «جامعه شناسی تئاتر» کتابی در پاسخ به نیازهای آکادمیک جامعه ایرانی

  محمدحسین ناصربخت، نمایشنامه‌نویس، مدرس و محقق تئاتر ایرانی و شرقی در نشست نقد و بررسی کتاب «جامعه شناسی تئاتر» نوشته ژان دووینیو و ترجمه جلال ستاری گفت که این کتاب در راستای تحلیل نمایش‌های ایرانی و شرقی بسیار موثر است.

 • محمدامین قانعی‌راد ۱۳۹۴/۰۳/۲۴

  محمدامین قانعی‌راد در گفت‌وگو با «فرهنگ امروز»؛

  علوم انسانی و ساخت دولت-ملت

  به نظر من در مورد ایران اجرای چنین پروژه‌ای ممکن است که دانش، دانشگاه و علم را از جایگاه و رسالت اصلی خود خارج سازد؛ چراکه در نظر من در کشورهایی مثل ما که جزء کشورهای درحال‌توسعه هستیم، دانشگاه نقش بسیار مهمی که دارد، در وهله‌ی اول کمک به ساخت دولت-ملت است و پس از آن کمک به نهادهای اقتصادی قرار دارد؛ یعنی دانشگاه باید دارای نقشی میانجی‌گرایانه و کنشی ارتباطی برای تقویت دولت سالم، فراگیر و قانونمند باشد، دولتی که کلیه‌ی گروه‌ها و طبقات اجتماعی و اقلیت‌ها را پوشش دهد.

 • بادذری عبدالکریمی ۱۳۹۴-۰۳-۲۱ ۱۰:۴۳

  نقد بیژن عبدالکریمی بر یوسف اباذری؛

  چرا جامعه‌شناسی «بی‌جایگاه» شده‌است؟

  نگرانی بنده این است که حمله دکتر اباذری به فلسفه به توجیه دفاع از خرد جامعه‌شناسی، فلسفه و تفکر فلسفی را مورد تفقد انتقادات خویش قرار داده و بار دیگر تیغ به دست زنگی مست ناخردی، سطحی‌اندیشی و پوپولیسم داده‌ شود.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۹ ۱۲:۱۰

  آنچه زنان آلمان شرقی سابق از دست داده اند

  جمعیت زنان ایالت های جدید (Länder) به ویژه تحت تأثیر دگرگونی های اجتماعی و سیاسی ناشی از اتحاد دو آلمان قرار گرفتند. در آلمان شرقی سابق، مادرها، بر خلاف آلمان غربی، بدون دردسر زندگی خانوادگی و زندگی شغلی را با هم تطبیق می دادند. جذب شرق از سوی غرب موجب افزایش سرسام آور میزان بیکاری آنها شد، شیوه زندگی آنها و برنامه هایشان را بهم ریخت و اعتماد به نفس را از آنان سلب کرد.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۶ ۱۱:۴۰

  درسگفتار جامعه شناسی سیاسی خودمانی در مؤسسه پرسش برگزار می‌شود

  درسگفتار جامعه شناسی سیاسی خودمانی با تدریس محمدرضا تاجیک از ۱۹ خرداد در مؤسسه پرسش آغاز می شود.

 • جامعه شناسی دین ۱۳۹۴-۰۳-۱۲ ۱۱:۱۲

  درآمدی بر جامعه‌شناسی دین

  فیل زاکرمن

  فیل زاکرمن جامعه‌شناس آمریکایی، استاد کالج پیترز آمریکا و پژوهشگر در زمینه‌ی جامعه‌شناسی سکولاریسم است. از آثار اوست: جامعه‌ی بدون خدا؛ بی‌خدایی و دنیوی‌شدن؛ ایمان بس است: چرا مردم دین را رد می‌کنند؟

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۱ ۱۷:۰۰

  جامعه‌شناسی فساد در اندیشه سیدحسین العطاس بررسی می‌شود

  نشست تخصصی«جامعه‌شناسی فساد در اندیشه سیدحسین العطاس» سه‌شنبه ۱۲ خرداد در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات برگزار می شود.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۰۶ ۱۶:۱۰

  مشکلات جامعه بدون استمداد از جامعه شناسی حل نمی‌شود

  قانعی راد در مراسم نکوداشت دکتر غلامعباس توسلی گفت: مشکلات جامعه بدون استمداد از جامعه شناسی حل نمی‌شود. اگر دولت یا حاکمیت نیاز به قدرت دارد، می‌تواند این را در پرتو جامعه‌شناسی به دست بیاورد.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۰۶ ۰۹:۱۰

  سارا شریعتی: تاریخ جامعه‌شناسی زندانی حافظه‌هاست

  سارا شریعتی در بزرگداشت دکتر غلامعباس توسلی گفت: تاریخ جامعه‌شناسی زندانی حافظه‌هاست. غلامعباس توسلی نیز معتقد است:‌ علوم اجتماعی مثل چاقوی دولبه است هم مانند یک شمشیر برنده است و هم می‌تواند موجب پیوستگی باشد.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۰۳ ۱۸:۱۰

  کتاب «درآمدی بر تبیین سیاسی انقلاب» منتشر شد

  کتاب «درآمدی بر تبیین سیاسی انقلاب» با رویکردی جامعه‌شناختی به مطالعه پدیده انقلاب روی آورده و در پی آن است تا عوامل و شرایط «سیاسی» مؤثر در پیدایش و وقوع انقلاب را مورد بررسی و بازشناسی قرار دهد.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۲۲ ۱۸:۰۰

  دکتری مطالعات اسلامی ایرانی پیشرفت تصویب شد

  رئیس کارگروه جامعه‌شناسی شورای تحول و ارتقای علوم انسانی گفت: دکتری مطالعات اسلامی ایرانی پیشرفت به تصویب شورای تحول و وزارت علوم رسید.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۱۹ ۱۷:۱۰

  معرفی کتاب "جامعه شناسی ورای جوامع"

  تحرک به همان اندازه ای که ،پدیده ای اجتماعی هست در جغرافیا ریشه دارد.بیشتر ادبیات موجود در این زمینه جامعه را سطحی یکنواخت در نظر می گیرند و به کارگیری فصول مشترکی را که مابین جغرافیا (شهرها ومناطق و مکانها) و مقولات اجتماعی همچون جنسیت و قومیت و طبقه بوجود می آیند را درنظر نمی گیرند .در حالیکه در این کتاب نوسینده حرکت و جریان مردم را نه تنها درون جامعه ، بلکه ورای قلمروی هر جامعه ای در نظر گرفته و به چگونگی ارتباط آنها با امور اجتماعی مختلف همچون کار،مذهب،اوقات فراغت ،روابط خانوادگی و غیره می پردازد . بعلاوه حرکت ابژه های مختلف و روابط آنها با حرکت انسانها نیز مورد توجه می باشد. از طرف دیگر متمرکز شدن بر تحرکات افقی و تحلیل آنها موضوع دیگریست که اری تلاش دارد در جامعه شناسی موردنظرش به آن بپردازد. جامعه شناسی ای که حول شبکه ها، تحرکات و جریانهای افقی شکل می گیرد

 • ۱۳۹۴-۰۲-۱۹ ۱۴:۲۰

  تقسیم بندی های موجود در نظریه های جامعه شناسی

  هافنر (۱۹۹۸) در مقاله­ ی «نظریه­ ها و پارادایم ­های موجود در جامعه ­شناسی» برخی از تقسیم­ بندی­ ها و انگاره ­­های موجود در جامعه­ شناسی را معرفی می­ کند که ممکن است در جامعه­ شناسی علم نیز کاربست­ پذیر باشند یا نباشند. او این مساله را مطرح می­ کند که غیر از تقسیم­ بندی سه­ گانه­ ی انگاره­ های جامعه­ شناختی تعریف اجتماعی، رفتار اجتماعی و واقعیت اجتماعی که توسط ریتزر ارائه شده است، تقسیم­ بندی­ های دیگری نیز وجود دارد.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۱۴ ۱۸:۱۰

  نگاهی به فیلم «رخ دیوانه» از منظر جامعه‌شناسی

  یکی از مهم ترین پدیده های اجتماعی که در فیلم نمایش داده می شود موضوع شبکه های اجتماعی ست. تیتراژ فیلم، با طرح صفحه ی فیس بوک ساخته شده است و فیلم با چت کردن پیروز با دوستش قدیمی اش(مسعود) در فیس بوک و پیوستنش به یکی از گروه های اجتماعی فیس بوکی آغاز می شود که همین سرآغاز همه ی ماجراهای فیلم است

 • ۱۳۹۴-۰۲-۱۴ ۱۶:۰۰

  برج میلاد میزبان همایش ملی ارتقای کیفیت محصولات فرهنگی

  سومین همایش ملی و دومین جشنواره ارتقای کیفیت آثار، محصولات و فعالیت‌های فرهنگی روزهای چهارم و پنجم خردادماه در مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد تهران برگزار می‌شود.

 • اباذری ۱۳۹۴-۰۲-۱۰ ۱۱:۳۲

  گزارشی از سخنرانی یوسف اباذری در همایش ۸ دهه علوم‌اجتماعی ایران؛

  انزواى جامعه‌شناسی

  با تضعیف جامعه‌شناسی، دو علم تقویت شدند؛ یکی روانشناسی است و دیگری فلسفه. منظور از روانشناسی این است: این نحله می‌گوید جامعه مشكل دارد اما از نظر آن، مشكل كجاست؟ مشكل در فرد است، نه در جامعه. چه كسی باید به این فرد رسیدگی كند؟ روانشناسی. كاستی‌ای در جامعه‌شناسی وجود ندارد بلكه این نحله دیگر جایی برای جامعه‌شناسی قایل نیست.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۰۹ ۱۶:۵۰

  جامعه شناسی رقص در هند

  بسیاری از حرکات رقص بهاراتا را به ایزد شیوا نسبت می دهند و گاه او را ایزد و خالق این رقص می دانند. در جهان بینی هندو، شیوا نماد انرژی کیهانی است و برخی ویژگی های اصلی خلقت را نیز در خود باز می تاباند : آفرینش، جاودانگی و حفظ حیات، قدرت ویرانگری، پنهان شدن و راز آلوده نگاه داشتن معنای خلقت، عشق و شکوفایی. اما این ایزد توانا علاوه بر وجوه نیک، نمایانگر ویرانی و تاریکی نیز هست.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۰۹ ۱۵:۱۰

  جامعه شناسی آموزش و پرورش/ از مدرسه‌ جمهوری تا مدرسه دموکراتیک

  مدرسه در قرن نوزدهم، بیستم و به دنبال آن بیست و یکم به مسئله‌ای اساسی در جوامع مردم‌سالار غربی تبدیل شده است. جمهوری سوم فرانسه[۳] اهمیت بسیار زیادی به بنیاد مدرسه و آموزش‌وپرورش می‌داد. همه‌ی کودکان فرانسوی موظف بودند حداقل تحصیلات ابتدایی را بگذرانند و بهترین‌های آن‌ها برای اداره‌ی جامعه‌ی مدرن آینده انتخاب می‌شدند.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۰۵ ۱۴:۲۶

  مروری بر سه نسل جامعه‌شناسی علم

  جامعه‌شناسی علم، به عنوان شاخه‌ای قدرت‌مند اما نسبتا جوان، در پی تلاش‌های رابرت مرتون و شاگردانش در دهه‌ی ۱۹۳۰ بنیان گذاشته شد و پس از وقفه و تلاشی چهاردهه‌ای، در سال ۱۹۷۸، رسما به عنوان شاخه‌ای از جامعه‌شناسی به رسمیت شناخته شد. از این زمان به بعد است که جامعه‌شناسی –و مشخصا جامعه‌شناسی معرفت و علم- به یکی از پیش‌قراولان مطالعات علم و فن‌آوری تبدیل می‌شود

 • ۱۳۹۴-۰۲-۰۲ ۱۲:۳۰

  «جامعه‌شناسی فرهنگ» منتشر شد

  مدیر انتشارات جامعه‌شناسان از انتشار کتاب «جامعه‌شناسی فرهنگ» خبر داد و گفت: در این کتاب مکاتب مختلف جامعه‌شناسی بررسی شده است.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۰۱ ۱۹:۱۰

  «جامعه‌شناسی معرفت و معرفت‌شناسی نظریه» به نمایشگاه می‌آید

  حسین ابوالحسن‌تنهایی، نویسنده و جامعه‌شناس از عرضه چهار کتاب خود در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در سال‌جاری خبر داد و گفت: «جامعه‌شناسی معرفت و معرفت‌شناسی نظریه» در نمایشگاه امسال در دسترس علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۰۱ ۱۷:۰۰

  تاریخ رقص در هند

  نخستین رد پای ِ نظریات مکتوب مربوط به رقص های کهن و باستانی هند را می توان در یکی از رسالات و نوشته های بسیار قدیمی هندی به نام ناتیا شاسترا (Ntya Shastra)* منسوب به دانای بزرگ بهاراتا پیدا کرد. بهاراتا که زمان حیات او را 500 سال پیش از میلاد میدانند، استاد نمایش و موسیقی و نظریه پرداز بوده که نگاشته های او درباره ی تئاتر سانسکریت، هنر نمایش و موسیقی در ناتیا شاسترا گردآوری شده است.

 • ۱۳۹۴-۰۱-۳۱ ۱۲:۲۰

  سارا شریعتی: هنر هنوز پایتخت‌نشین است

  امروزه توزیع امکانات فرهنگی و هنری به یکی از دغدغه‌های سیاستگذاران و تحلیلگران فرهنگی بدل شده‌است تا آنجا که با رویکردی انتقادی از «پایتخت‌نشین»‌ شدن آن حرف می‌زنند. اخیراً دکتر سارا شریعتی، استاد جامعه‌شناسی هنر دانشگاه تهران، در این زمینه یادداشتی با عنوان «موانع پنهان آموزش جامعه‌شناسی هنر در ایران» به رشته تحریر درآورده‌است.

 • ۱۳۹۴-۰۱-۲۵ ۱۳:۱۰

  توسعه و دگرگونی اجتماعی با سخنرانی ابوالحسین تنهایی

  گروه علمی - تخصصی جامعه شناسی توسعه و دگرگونی‌های اجتماعی در نظر دارد در نشستی با عنوان «جامعه‌شناسی توسعه و دگرگونی‌های اجتماعی» به بررسی این پدیده‌ها بپردازد.

 • ۱۳۹۴-۰۱-۲۴ ۱۱:۳۰

  پیوند دین، از دورکیم تا بِلا

  کتاب «گفتارهای انتقادی در جامعه شناسی» با تکیه بر موضوعات مختلف و نظریه‌پردازان تاثیرگذار تالیف شده است. در این کتاب از جامعه‌شناسی دین تا هابرماس و فمنیسنم از منظر اسدالله بابایی، مولف کتاب بررسی شده است.

 • ۱۳۹۴-۰۱-۱۷ ۱۵:۳۰

  ارائه نظریات چارلز تیلی درباره دموکراسی در قاب کتاب

  چارلز تیلی در کتاب «دموکراسی (جامعه شناسی تاریخی تحولات دموکراتیک)» کوشیده تا بعضی مباحث مربوط به مراکز قدرت خودسر و نظارت سیاست عمومی بر دولت به عنوان عوامل دموکراتیک شدن و دموکراسی زدایی را به تفصیل بررسی و بعضی از آنها را اصلاح کند.