سیمین دانشور

کل اخبار:50

 • ۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۳:۰۰

  بی‌پولی در خانه سیمین و جلال را بسته نگه داشته‌است!

  مرمت خانه سیمین دانشور و جلال آل‌احمد به دلیل تامین نشدن بودجه متوقف شد تا بسته بودن در منزل این زوج نامدار نویسنده ایرانی وارد چهارمین سال خود شود.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۱۵:۳۰

  نویسندگان از سایه تا حضور در متن، نگاهی به چند اثر داستان ایرانی

  شــماری از داستـــان ‌نویسانِ معاصر، شخصیت‌هایی در داستان‌هایشان به کارگرفته‌اند که هم‌نامِ خودِ نویسنده‌اند. سیمین دانشور در «جزیره‌ی سرگردانی» و «ساربان سرگردان»؛ بیژن نجدی در «دوباره از همان خیابان‌ها» و بلقیس سلیمانی در«روز خرگوش» از معدود کسانی هستند که این شگرد را داشته‌اند.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۰۷ ۱۶:۱۰

  وجهی از سیمین که کم‌تر مورد توجه بوده

  تا به حال کم‌تر خواننده‌ای به داستان‌های کوتاه سیمین دانشور توجه جدی نشان داده است.

 • ۱۳۹۴-۰۱-۳۱ ۱۰:۱۰

  تأخیر یکساله در مرمت خانه سیمین و جلال/ آیا این فرصت سوزی نیست؟

  خواهرزاده جلال آل احمد در یادداشتی به زمان یکساله صرف شده برای مرمت منزل سیمین دانشور و جلال آل احمد انتقاد و بسته ماندن در این خانه را نشانه اتلاف منابع و فرصت سوزی در این زمینه عنوان کرد.

 • ۱۳۹۳-۱۲-۱۸ ۱۸:۱۰

  سیمین دانشور؛ الگوی سیاست‌ورزی هنرمندانه

  سیمین دانشور در طول هفتاد سال فعالیت فرهنگی خویش در سال‌های قبل و بعد از انقلاب، رفتار ویژه ای با مسایل سیاسی و حوزه سیاست داشت که می‌تواند الگوی سیاست ورزی هنرمندانه شمرده شود.

 • ۱۳۹۳-۱۱-۱۱ ۱۱:۰۰

  متولی امور مربوط به انتشار آثار سیمین دانشور چه کسی است؟

  با حکم دادگاه تجدید نظر، سرپرستی انتشار تمامی آثار سیمین دانشور به لیلی ریاحی، فرزندخوانده او واگذار شد. همچنین بر اساس این حکم، یک‌سوم از تمامی مایملک این نویسنده فقید به ریاحی می‌رسد.

 • ۱۳۹۳-۱۱-۰۶ ۰۹:۰۰

  بازنشر ترجمه سیمین دانشور از «سرباز شکلاتی»جرج برنارد شاو

  ترجمه سیمین دانشور از نمایشنامه «سرباز شکلاتی» اثر جرج برنارد شاو از سوی انتشارات روزنه به بازار کتاب رسید. این کتاب برای نخستین بار سال 1328 با مقدمه جلال آل احمد منتشر شد.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۲۱ ۰۹:۳۰

  سیمین دانشور، مظهر اعتدال روحی نویسندگان ایران

  در فیلم «بی‌سرو سیمین» جواد مجابی، دانشور را مظهر اعتدال روحی نویسندگان زن ایرانی معرفی کرد و محمود دولت‌آبادی گفت: «از بس درباره مرگ عزیزانم صحبت کرده‌ام، خسته‌ام.» منتقدان حاضر در نشست بررسی این فیلم، از تک‌بعدی توصیف شدن شخصیت سیمین دانشور انتقاد کردند و یکی از منتقدان مستندهای ایرانی را همانند زیارت‌نامه دانست.

 • ۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۱:۳۰

  منزل سیمین و جلال خانه ادبیات شد

  خواهرزاده جلال آل احمد با بیان اینکه در محل منزل این نویسنده خانه ادبیات ایران تاسیس خواهد شد از ایجاد هنرستان کشاورزی جلال و مدرسه کوه نوردی جلال در طالقان توسط دو تن از بازماندگان وی خبر داد.

 • ۱۳۹۳-۰۵-۱۱ ۱۵:۵۰

  صحت وصیت‌نامه سیمین دانشور هنوز قطعی نشده است

  دادگاه تجدید نظر تهران شهریور ماه سال جاری درباره صحت وصیت‌نامه سیمین دانشور رای قطعی را صادر می‌کند.

 • ۱۳۹۳-۰۴-۱۰ ۱۳:۴۱

  مطالعات احداث خانه‌موزه سیمین و جلال آغاز شد

  خواهرزاده زنده یاد جلال آل‌احمد از آغاز فاز مطالعاتی تاسیس خانه موزه سیمین دانشور و جلال آل‌احمد خبر داد و گفت: بر اساس قول ارائه شده از سوی شهرداری تهران این فاز مطالعاتی تا پایان تیرماه به اتمام می‌رسد.

 • ۱۳۹۳-۰۴-۰۹ ۱۷:۳۴

  علت اختلاف شمس و سیمین چه بود؟

  احمد آل‌احمد فرزند شمس آل‌احمد گفت: پدرم بعد از دیدار با امام(ره) به وضوح خوشحال بود و از اینکه امام او را تایید کرده بودند بسیار خوشنود بود با اینکه می‌دانست پشت سرش حرف‌هایی زده می‌شود و دوستان روشنفکرش او را به خاطر نزدیکی‌اش به نظام و امام مورد توهین قرار می‌دهند.

 • ۱۳۹۳-۰۲-۳۱ ۱۰:۰۳

  آثار سیمین دانشور مورد نقد و بررسی می‎گیرد

  آثار سیمین دانشور با حضور جمال میرصادقی در خانه هنرمندان ایران مورد برسی قرار می‎گیرد.

 • ۱۳۹۳-۰۲-۲۸ ۱۲:۴۰

  میرصادقی در خانه هنرمندان از سیمین دانشور می‌گوید

  نشست بررسی آثار سیمین دانشور با حضور جمال میرصادقی در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۳-۰۲-۰۹ ۱۹:۳۷

  جنجال تازه در خانه جلال آل احمد

  منزل سیمین دانشور و جلال‌آل احمد در حالی در اقدامی سئوال برانگیز توسط خواهر سیمین دانشور به شهرداری منطقه یک تهران واگذار شد که این نویسنده در وصیت نامه خود ثلث کلیه اموال و سرپرستی تمامی آثار مکتوبش را به لیلی ریاحی فرزند‌خوانده‌اش واگذار کرده بود. وصیت نامه ای که خواهر دانشور صحت آن را قبول ندارد.

 • ۱۳۹۳-۰۲-۰۶ ۱۲:۰۷

  ماجراهای زندگی سیمین و جلال را در تلویزیون ببینید

  مستند خانه سیمین و جلال که به کارگردانی پریسا عشقی با نگاهی به زندگی و ماجراهای خانه جلال آل احمد و سیمین دانشور این دو نویسنده فقید، در شبکه مستند تولید شده است ، شنبه این هفته پخش می شود.

 • ۱۳۹۳-۰۲-۰۴ ۱۲:۵۸

  خواهر سیمین دانشور، برایش تولد می‌گیرد

  خواهر سیمین دانشور با اشاره به برگزاری مراسمی به مناسبت سالگرد تولد 93 سالگی این نویسنده گفت: روز هفتم اردیبهشت‌ماه از ساعت 15 تا 17 مجلسی برای سالگرد تولد دکتر سیمین دانشور تدارک دیده‌ایم.

 • ۱۳۹۳-۰۱-۰۷ ۱۰:۰۹

  قصه پر غُصه دو خانه

  خانه سیمین دانشور و پروین اعتصامی دو منزل برجای مانده از اهالی ادبیات بود که وضعیت نامناسب آن در سال 92 نیز به فرجام معیّن و مشخصی نرسید تا یک‌سال دیگر بر فرسودگی و ازکار افتادگی این سرمایه‌های فرهنگی افزوده شود.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۱۹ ۰۹:۳۹

  در بزرگداشت سیمین دانشور چه گذشت؟

  در مراسم بزرگداشت سیمین دانشور، حسین پاینده پیشنهاد ساخت فیلمی بر اساس «سووشون»، ایجاد بورس سیمین دانشور و توقف انتشار کتاب «آتش خاموش» این نویسنده فقید را مطرح کرد. در این مراسم همچنین درباره تفاوت زنان در آثار سیمین دانشور با زنان آثار صادق هدایت و صادق چوبک صحبت شد.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۱۹ ۰۸:۴۶

  احتمال صدور حکم نهایی درباره خانه سیمین دانشور در هفته آینده

  وارث قانونی سیمین دانشور از احتمال صدور حکم قطعی دادگاه تجدید نظر در خصوص منزل مشترک او و جلال آل‌احمد در هفته آینده خبر داد.