غلام‎رضا اعوانی

کل اخبار:75

 • ۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۱:۰۰

  غلامرضا اعوانی: یکی از ضایعات فرهنگی ما، قطع ارتباط با سایر فرهنگ هاست

  غلامرضا اعوانی گفت: مطالعه فرهنگ های دیگر در گذشته بیشتر بود اما الان یکی از ضایعات فرهنگی ما قطع ارتباط با سایر فرهنگ هاست.

 • ۱۳۹۵-۰۹-۲۰ ۱۵:۰۰

  حکمت دعا از زبان مولانا

  دعا فقط آیات قرآن نیست، بلکه روایات زیادی درباره دعا و نحوه آن داریم که متأسفانه مورد غفلت قرار گرفته‌اند.

 • ۱۳۹۵-۰۷-۰۶ ۱۲:۲۰

  موسیقی با مراتب وجود و نفس انسان ارتباط مستقیم دارد

  پنجمین شب علوم انسانی و اولین جشن موسیقی واندیشه شب گذشته، یکشنبه چهارم مهرماه با حضور چهره های برجسته اندیشه و هنر درفرهنگسرای اندیشه برگزار شد.

 • ۱۳۹۵-۰۶-۲۱ ۱۳:۰۰

  گفت‌وگو با اندیشمندان و فعالان حوزه زیبایی‌شناسی از نظرگاه تفکر اسلامی در یک کتاب

  کتاب «فلسفه هنر اسلامی» شامل گفت‌وگوهایی با غلامرضا اعوانی، محمد شهبا، یعقوب آژند، حسن بلخاری، سعید شاپوری، حبیب‌الله صادقی و حسین هاشم‌نژاد به کوشش محمد آسیابانی از سوی انتشارات کانون اندیشه جوان منتشر شد.

 • ۱۳۹۵-۰۴-۲۳ ۱۵:۴۰

  تبعات علم بی فلسفه/ علم اگر معقول نباشد علم نیست

  غلامرضا اعوانی رئیس هیئت مدیره انجمن حکمت و فلسفه اسلامی گفت: علم جدید ارتباط خود را با حکمت از دست داده و با قدرت ارتباط پیدا کرده است و این فاجعه­ بار است.

 • ۱۳۹۵-۰۳-۱۰ ۱۲:۲۰

  اصالت اراده در تفکر غرب با فلسفه اسلامی جور در نمی آید

  اعوانی، استاد فلسفه دانشگاه شهید بهشتی گفت: اصالت اراده در تفکر غرب و دکارت با اصالت اراده در فلسفه اسلامی جور در نمی آید چون فلاسفه ما همواره تلاش می کردند از این موضوع فرار کنند.

 • ۱۳۹۵-۰۳-۰۵ ۱۶:۴۰

  اعوانی: آیت‌الله مصطفوی با تقریر «الهیات نجات» زنده بودن حکمت در ایران را ثابت کرد

  غلامرضا اعوانی، استاد پیشکسوت فلسفه و عرفان اسلامی در آیین رونمایی از کتاب دو جلدی «شرح الهیات نجات ابن‌سینا» گفت: «آیت‌الله سعادت مصطفوی با تقریر و شرح «الهیات نجات» ابن‌سینا، زنده بودن حکمت در ایران را ثابت کرد.» بنا به گفته اعوانی، تهران باید به عنوان شهر هزار حکیم معرفی شود.

 • ۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۴:۴۰

  اعوانی: علم اگر معقول نباشد علم نیست

  غلامرضا اعوانی، چهره ماندگار فلسفه گفت: علم اگر علم باشد، عقلی است به بیان دیگر علم اگر معقول نباشد علم نیست در تمام دیدگاه های قدیم علم موجب کمال نفس است.

 • ۱۳۹۵-۰۲-۲۹ ۱۱:۰۰

  سخنرانی غلامرضا اعوانی درباره اهمیت امر خیر

  هشتمین جلسه از سلسله نشست های خیر ماندگار (مباحث نوین امر خیر در ایران) با حضور غلامرضا اعوانی، چهره ماندگار فلسفه برگزار می شود.

 • ۱۳۹۴-۱۲-۰۴ ۰۹:۰۰

  تدریس شرح فصوص الحکم ابن عربی با حضور اعوانی

  دوره آموزشی شرح فصوص الحکم ابن عربی با تدریس غلامرضا اعوانی برگزار می شود.

 • ۱۳۹۴-۱۲-۰۳ ۱۵:۰۱

  بزرگداشت حکیم خواجه نصیرالدین طوسی با حضور اعوانی و دینانی

  همایش روز بزرگداشت حکیم خواجه نصیرالدین طوسی با همکاری مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران و انجمن حکمت و فلسفه ایران برگزار می شود

 • ۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۰۹:۴۵

  آیین تجلیل از استاد اعوانی در سمنان برگزار شد

  آئین تکریم و تجلیل از غلامرضا اعوانی چهره ماندگار و فیلسوف معاصر سه شنبه شب با حضور شماری از مسئولان و فرهیختگان و دانشگاهیان کشوری و استانی در سالن شهید مطهری شهر سمنان برگزار شد.

 • غلامرضا اعوانی ۱۳۹۴-۰۹-۱۸ ۱۴:۵۵

  صوت/ نظم اجتماعی، نظم جهانی، نظم الهی

  غلامرضا اعوانی

 • غلامرضا اعوانی ۱۳۹۴-۰۳-۲۱ ۰۹:۵۳

  «غلامرضا اعوانی» در نوزدهمین همایش بزرگداشت حکیم صدرا؛ (۵)

  فقدان حکمت در جهان معاصر و گسستگی نظم

  نظم «عمومی»، «جهانی» و «الهی» در حکمت با هم پیوستگی دارند؛ در جهان امروز به علت فقدان حکمت ارتباط این سه نظم گسسته شده است، اما نمی‎توان گفت نظمی نیست، بلکه تا حدی که وجود دارد نظام این‌جهانی است و نظم الهی نیست. در حکمت متعالیه، فهم و ایجاد نظم اجتماع بدون توجه عمیق به نظم وجود امکان‎پذیر نخواهد بود و همین‌طور این دو بدون پیوند با نظم الهی ممکن نیستند.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۱۲:۱۰

  اعوانی: «احقاق حق» نقطه عطف کتاب حامد زارع است

  غلامرضا اعوانی در نشست نقد و بررسی کتاب «آفاق حکمت در سپهر سنت: مجموعه گفت‌و‌گوی حامد زاع با سید حسین نصر» گفت: «احقاق حق» نقطه عطف کتاب حامد زارع است. به عقیده مهدی فدایی مهربانی نیز سید حسین نصر، به‌خوبی در این کتاب به شائبه‌ها درباره خود پاسخ داده است.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۷ ۰۹:۵۰

  «گفت‌وگوی حامد زارع با سیدحسین نصر» در سرای اهل قلم نقد می‌شود

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۲ ۱۷:۰۰

  «آفاق حکمت در سپهر سنت» در سرای اهل قلم نقد می‌شود

  متفکران و پژوهشگران فلسفه کتاب «آفاق حکمت در سپهر سنت: گفت‌وگوی حامد زارع با سیدحسین نصر» را در سرای اهل قلم مؤسسه خانه کتاب نقد می‌کند.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۱۳ ۱۰:۳۰

  علی (ع) از نگاه غلامرضا اعوانی

  اعوانی گفت: به تصریح علما و عرفای اسلامی علی بن ابيطالب(ع) جامع نبوت و ولايت همه اوليا و انبيا است. به تعبير ابن عربی، فبعد رسول الله(ص) علی بن ابيطالب(ع) امام‌العالمين و سر‌الانبياء اجمعين است.

 • غلامرضا اعوانی ۱۳۹۳-۱۲-۱۸ ۰۹:۰۹

  گزارشی از سخنرانی غلامرضا اعوانی در همایش «خواجه نصیرالدین طوسی»؛

  چرا خواجه نصیرالدین طوسی در برابر انتقادات غزالی سکوت کرد؟

  دو کتاب «سیر و سلوک» خواجه نصیر و «المنقذ من الضّلال» غزالی شباهت‌های بسیار زیادی به هم دارند؛ مثلاً اینکه هر دو سرگذشت‌نامه هستند و اینکه چگونه به حقیقت رسیدند و سرگذشت خودشان را از کجا شروع کردند، چه کردند و ... به‌اصطلاح امروزی‌ها هر دو اتوبیوگرافی هستند. اما به نتایج کاملاً مختلف رسیدند. بنابراین، خواجه نصیر امروز بدون نام بردن از غزالی پاسخ راه خودش را داده است.

 • ۱۳۹۳-۱۲-۱۴ ۱۰:۵۰

  اعوانی: نخستین مترجم اثر«ایزتسو» بودم

  «شب ایزتسو» اسلام‌شناس ژاپنی با سخنرانی جمعی از متفکران در بنیاد موقوفات دکتر افشار برگزار شد. دکتر مهدی محقق در این مراسم از تنظیم «شرح منظومه ملاهادی سبزواری» به کمک ایزتسو در کانادا سخن و گفت و دکتر غلامرضا اعوانی خود را نخستین مترجم آثار این اسلام‌شناس در ایران دانست.

 • ۱۳۹۳-۱۲-۱۳ ۱۳:۱۰

  اعوانی: حضرت فاطمه(س)، مظلوم تاریخ است

  رئیس هیئت مدیره انجمن حکمت و فلسفه ایران گفت: حضرت زهرا(س) واقعاً مظلوم تاریخ است و ولایت او پنهان مانده است. اسلام قوت و رونق نمی گیرد مگر با توجه به ولایت اهل بیت(ع) چون ولایت درجه اعلای ایمان است.

 • ۱۳۹۳-۱۲-۱۱ ۱۰:۴۰

  یازده سؤالی که عرفان‌شناسان به آنها پاسخ گفته‌اند

  در کتاب «عرفان‌ و بایسته‌های عرفان‌پژوهی در گفتگو با دانشوران» متخصصان عرفان به یازده پرسش، پاسخ داده‌اند.

 • غلامرضا اعوانی ۱۳۹۳/۰۷/۳۰

  گفت‌وگو با غلامرضا اعوانی؛

  ابن سینا؛ افقی تازه در عقلانیت

  ایرانیان باستان میان عالم مینوی (بهشتی) و گیتی تفاوت‌هایی را قائل می‌شدند، كه عالم مینوی را عالم عقل و عالم روح می‌دانستند. عالم مینوی برای آنان عالم ماده نبود. چنین تصوری برای امروزی‌ها گم و ناشناخته است. در حالی كه در قدیم تمام حكمای بزرگ به آن قائل بوده‌اند. بنا بر نظر قدما عالم عقل و نفس، اساس این عالم است و عالم، انسان كبیر است و روح دارد.

 • ۱۳۹۳-۰۶-۰۱ ۱۶:۱۶

  40 درصد آثار ابن سینا هنوز چاپ نشده است

  دبیر علمی همایش عقلانیت در حکمت سینوی با بیان اینکه عظمت ابن سینا بیشتر از شهرت او است، گفت: 40 درصد آثار ابن سینا هنوز چاپ نشده است.

 • ۱۳۹۳-۰۵-۱۳ ۱۳:۲۳

  غلامرضا اعوانی: سهروردی خط بطلانی بر نظریه فلسفی متأثر از ارسطو کشید

  رئیس هیئت مدیره انجمن حکمت و فلسفه ایران در شب شیخ شهاب‎الدین سهروردی با بیان اینکه سهروردی فلسفه دوران خود را مورد بررسی قرار داد و خط بطلان بر نظریه فلسفی زمانه خود که متأثر از ارسطو بوده کشید، گفت: وی در واقع طرحی نو در فلسفه و حکمت و سیر تاریخی آن درانداخت و پایۀ مبادی حکمت الهی در فلسفه را تأسیس کرد.

 • ۱۳۹۳-۰۵-۱۱ ۱۱:۲۳

  نقد و بررسی کتاب «الهیات محیط زیست» برگزار می‎شود

  نشست هفتگی شهر کتاب در سه‌شنبه ۱۴مرداد به نقد و بررسی کتاب «الهیات محیط زیست» اختصاص دارد که با حضور دکتر غلامرضا اعوانی، دکتر شهین اعوانی، دکتر هومان لیاقتی و دکتر سیدمصطفی محقق‌داماد برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۳-۰۳-۳۱ ۱۶:۰۰

  غلامرضا اعوانی: در دنیای امروز علم و هنر از حکمت دور شده است

  چهره ماندگار فلسفه ایران گفت: متأسفانه در دنیای تکنولوژیک امروز، هنر و علم ما از حکمت الهی دور شده است، درحالی که از قدیم‌الایام اینها با حکمت خداوند در پیوند و در یک راستا بودند.

 • ۱۳۹۳-۰۱-۲۵ ۱۱:۲۱

  ارج‌نامه‌ای که یک خواهر برای برادر فیلسوفش نوشت

  کتاب «سالک حکمت» ارج‌نامه غلامرضا اعوانی، استاد فلسفه و عضو فرهنگستان علوم که توسط شهین اعوانی گردآوری شده، امسال برای نخستین سال در غرفه مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران در نمایشگاه کتاب تهران ارائه می‌شود.

 • ۱۳۹۳-۰۱-۱۸ ۱۰:۲۸

  «سالک حکمت» منتشر شد

  ارج نامه دکتر غلامرضا اعوانی به کوشش دکتر شهین اعوانی و به همت موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران منتشر شد.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۱۹ ۱۴:۴۱

  محسن جهانگیری: حکیم برای پرواز در فضای عقلانی به دو بال نظر و عمل نیاز دارد

  استاد بازنشسته فلسفه دانشگاه تهران عصر دیروز در مراسم «سالکان حکمت و فکرت» (بزرگداشت دکتر دینانی و دکتر اعوانی) با بیان اینکه انسان حکیم برای پرواز در فضای عقلانی به دو بال نیاز دارد: یکی بال فکر و نظر و دیگری بال عمل، گفت: اگر عمل نباشد فلسفه چندان ارزشی ندارد.