نمایش همه
 • ۱۳۹۸-۰۵-۱۴ ۱۳:۳۰

  فراخوان مقاله برای انتشار کتاب مجموعه مقالات پدیدارشناسی و سیاست

  انتشارات «گام نو» با همکاری انجمن علوم سیاسی ایران برای چاپ کتاب «مجموعه مقالات پدیدارشناسی و سیاست» فراخوان مقاله داد.

 • ۱۳۹۸-۰۵-۱۴ ۱۳:۰۰

  بهترین شهرهای دانشجویی جهان در ۲۰۱۹ معرفی شدند

  نظام رتبه بندی بین المللی «کیواس» بهترین شهرهای جهان برای تحصیل را در سال ۲۰۱۹ معرفی رکد.

 • ۱۳۹۸-۰۵-۱۴ ۱۲:۳۰

  دومین کنفرانس علوم انسانی، اجتماعی و سبک زندگی برگزار می شود

  دومین کنفرانس بین المللی علوم انسانی، اجتماعی و سبک زندگی، ۱۵ مهر ۱۳۹۸ در دانشگاه نیوویژن شهر تفلیس گرجستان برگزار می شود

 • ۱۳۹۸-۰۵-۱۴ ۱۲:۰۰

  نتایج اولیه کنکور ۹۸ چهارشنبه منتشر می‌شود

  نتایج اولیه کنکور سراسری سال ۹۸ به صورت کارنامه چهارشنبه ۱۶ مرداد ماه منتشر می‌شود.

 • روشنفکری ۱۳۹۸-۰۵-۱۴ ۱۱:۴۰

  گفت‌وگو با مراد ثقفی دربارۀ زمینه‌های همکاری روشن‌فکران با دولت در تاریخ معاصر (۲)؛

  همکاری نخبگان لیبرال و چپ با دولت پهلوی

  این همکاری همۀ ابعاد را دربرمی‌گرفت، اما با این حال، وقتی به تاریخ دورۀ پهلوی دوم نگاه می‌کنید، متوجه می‌شوید که در طی زمان، ابعاد تکنیکی ماجرا کاهش می‌یابد و ابعاد ایدئولوژی‌سازی افزایش. البته نمی‌دانم که واقعاً این کارکرد تا چه اندازه مؤثر بود، اما می‌دانیم که از سال‌های ۵۲، ۵۳ و ۵۴ دورۀ خاصی شروع می‌شود. این دوره‌ای است که شاه تصور می‌کند تمام اپوزیسیونِ خودش را خلع‌سلاح کرده است.

 • ۱۳۹۸-۰۵-۱۴ ۱۱:۳۰

  صنف فیلمنامه‌نویسی و چالش شفافیت/ کف دستمزد ۸۰میلیونی منطقی است؟

  انتشار نرخ‌نامه رسمی دستمزد فیلمنامه‌نویسان از سوی کانون فیلمنامه‌نویسان سینمای ایران این پرسش را پیش کشیده است که اعداد اعلام‌شده در این نرخ‌نامه چقدر منطقی است و چقدر ضمانت اجرایی دارد؟

 • ۱۳۹۸-۰۵-۱۴ ۱۱:۰۰

  گفت ‌و گو با محمد ضیمران درباره برایان مگی؛

  از دهلیزهای تنگ دانشکده‌ها تا زبان مردم

 • ۱۳۹۸-۰۵-۱۴ ۱۰:۴۴

  بحران در رسانه‌های چاپی/ کاغذ مطبوعات را چه کسی «سیاه» می‌کند؟

  مدیران مسئول چند روزنامه سراسری در گفت و گو با مهر خواهان این هستند که کارگروه کاغذ به صورت صریح پاسخ دهد که «کاغذهای وارد شده به کشور را در اختیار کدام نشریات قرار می دهند؟»

 • ۱۳۹۸-۰۵-۱۳ ۱۷:۰۰

  زنده باد فوتبال، زنده باد فلسطین

  فوتبالیست‌های فلسطینی‌، عاشقانه فوتبال بازی می‌کنند و اگرچه می‌دانند تیم‌شان در آسیا ضعیف است ولی می‌دانند که تنها راه خروج از ضعف، استمرار حضورشان در میادین فوتبال ملی است.

 • ۱۳۹۸-۰۵-۱۳ ۱۶:۳۰

  فرج بعد از شدت/ درباره حجم رو به رشد سرمایه‌گذاری در شبکه نمایش خانگی

  پیشتازی «هیولا» در بین چهار سریال در حال پخش نمایش خانگی نیاز به اثبات ندارد. در این میان توقف تولید و پخش سری جدید «دورهمی» نیز مزید بر علت شد تا علاقه‌مندان مدیری و طنازی‌های او به نمایش خانگی کوچ کنند و تا اینجای کار با ۱۴ قسمت از مجموعه با او همراهی کنند.

 • ۱۳۹۸-۰۵-۱۳ ۱۶:۰۰

  محله دانشگاه تهران باشگاه اجتماعی مردم است

  محیط طباطبایی: پس از اینکه خندق قاجاری به شاهرضای پهلوی تبدیل شد، بناهایی از جنس آموزش مانند دبیرستان البرز و دانشگاه تهران در شمال آن احداث شدند.

 • ۱۳۹۸-۰۵-۱۳ ۱۵:۳۰

  نگاهی به دستاوردهای یک سمینار سه روزه میلاد مطالعات اجرا

  آنچه هدف «مطالعات اجرا» است چه در دنیای انگلیسی یا فرانسوی‌زبان، چه در سپهر فرهنگی امریکایی یا آلمانی؛ این است که نشان دهد هنرهای اجرایی همچون تئاتر و همه زیرشاخه‌های آن از جمله هپنینگ‎ها، پرفورمنس‌آرت‌‎ها، تئاترهای خیابانی و غیره همه و همه زیرشاخه مجموعه کلی‌تر اجراهای فرهنگی‌اند که شامل آیین‌ها، مناسک سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و رویدادهای اجتماعی‌اند که نمی‌توان بدون در نظر گرفتن جایگاه آنها در مناسبات تولید، در سازوکار سیاسی و فرهنگی، صورت‌بندی‌ها و ساختارهای اجتماعی و صرفا به مثابه نوعی اثر هنری ناب تحلیل، تفسیر و ارزیابی‌شان کرد.

 • ۱۳۹۸-۰۵-۱۳ ۱۵:۰۰

  علاقه مردم آمریکا به کتاب‌های ترجمه افزایش یافته است

  افزایش تعداد کتاب‌های ترجمه شده در آمریکا برای کشوری که روی چاپ کتاب‌های زبان انگلیسی تعصب خاصی دارد، همیشه یک رکورد است.

 • ۱۳۹۸-۰۵-۱۳ ۱۴:۳۰

  دست‌های خالی علوم انسانی برای تالیف/ وقتی زردها می‌فروشند

  دست‌های علوم انسانی برای تالیف خالی است و این را می‌توان با نگاهی به فهرست‌ پرفروش‌های طرح تابستانه کتاب و ارجاع به آثار پرفروش طی سال‌های گذشته مشاهده کرد. سبد خرید مخاطب ایرانی هر روز با خرید کتاب‌های روانشناسی زرد ترجمه‌ای پر می‌شود.

 • ۱۳۹۸-۰۵-۱۳ ۱۴:۱۵

  کشف قدیمی ترین و تنها اسکلت کامل انسان

  این اسکلت امروزه در موزه ای نگهداری می شود که گردشگران تور ارزان مالزی می توانند با بازدید از آن، اطلاعات مفیدی کسب نمایند و از جزئیات آن باخبر شوند.

 • ۱۳۹۸-۰۵-۱۳ ۱۴:۰۰

  پنج کتاب کودکی که همه بزرگسالان باید بخوانند

  کتاب‌های کودک امید، ترس، شکست، و عشق را کشف می‌کنند و تخیل خواننده را پرورش می‌دهند. مهم نیست در چه سنی باشید؛ خواندن کتاب کودک فقط مخصوص کودکان نیست و بزرگسالان نیز باید این لذت را تجربه کنند. در این مطلب کاترین راندلف، نویسنده محبوب حوزه کودکان پنج کتاب را معرفی می‌کند که خواندنش برای بزرگسالان جالب است.

 • ۱۳۹۸-۰۵-۱۳ ۱۳:۳۰

  قاضی، مطرح‌ترین مترجم دوره خود بود

  اسدالله شعبانی، از نویسندگان و شاعران پیشکسوت حوزه کودک و نوجوان، می‌گوید: محمد قاضی، فردی اندیشمند، باسواد و مطرح‌ترین مترجم در دوره خود بود.

 • ۱۳۹۸-۰۵-۱۳ ۱۳:۰۰

  کاغذ نشر چگونه تخصیص داده می‌شود؟

  کمیته تخصیص کاغذ نشر که با همکاری صنف نشر و معاونت امور فرهنگی تشکیل شده در سال ١٣٩٨ تعداد ۱۹ جلسه تشکیل داده و به درخواست‌های ناشران برای دریافت کاغذ رسیدگی کرده است.

 • ۱۳۹۸-۰۵-۱۳ ۱۲:۳۰

  گفت‌وگو با دکتر محمد دهقانی به بهانه ترجمه کتاب «چین و ژاپن»، سفرنامه نیکوس کازانتزاکیس: رندی دیدم نشسته بر خِنگِ زمین

  هم این کتاب و هم کتاب سیر آفاق کازانتزاکیس که وزارت ارشاد متاسفانه اجازه تجدید انتشارش را نمی‌دهد از شاهکارهای فن سفرنامه‌نویسی است. در دنیای امروز دیگر از سفرنامه‌نویس انتظار نمی‌رود که فقط مناظر و مرایای جایی را که به آن سفر کرده است برای ما توصیف کند. این کار را امروزه با یک دستگاه تلفن همراه به آسانی می‌توان انجام داد. مهم تفسیر و گزارشی است که سفرنامه‌نویس از منظر ویژه خود درباره مناظر و مرایا و آدم‌ها به دست می‌دهد. کازانتزاکیس منظری ویژه دارد. با اندیشه و زبان مخصوص خود پنجره‌ای به روی ما می‌گشاید که تصویری تازه از جهان در برابر چشم ما می‌گذارد.

 • ۱۳۹۸-۰۵-۱۳ ۱۲:۰۰

  قطب‌الدین صادقی: اقتباس ما از متون کهن، باید مصداق امروزی هم داشته باشد

  قطب‌الدین صادقی معتقد است: اقتباس ما از ادبیات و متون کهن، باید مصداق امروزی هم داشته باشد و دور از دغدغه‌های و فضاهای فکری ما نباشد.

 • ۱۳۹۸-۰۵-۱۳ ۱۱:۳۰

  فهم سوررئالیسم را باید با سینمای بونوئل شروع کرد

  شیوا مقانلو مترجم «جذابیت پنهان بونوئل» ترجمه این کتاب را یک تلنگر و یادآوری برای مخاطبان جوان‌تر می‌داند که سرنخ را بگیرند و بدانند در فهم سوررئالیسم از کجا شروع کنند و به کدام سمت بروند.

 • فوتبال فلسطین ۱۳۹۸-۰۵-۱۳ ۱۱:۱۵

  ژنرال جبرییل راجوب چطور فوتبال فلسطین را احیا کرد؟

  فوتبال نجیب‌تر از جنگ است

  راجوب تصمیم گرفت رای کشورهای عضو فیفا را علیه اسراییل جمع‌آوری کند؛ رایی که می‌توانست فدراسیون فوتبال اسراییل را به حالت تعلیق درآورد. چشم‌انداز این اتفاق و بحران‌های ناشی از آن، سب بلاتر را بسیار نگران کرد.

 • ۱۳۹۸-۰۵-۱۳ ۱۱:۰۰

  میدان‌های تاریخی خاطره جمعی می‌سازند

  علی اسدپور در کتاب «میدان و شهر» با تردید در نظریات رایج، شکل و ماهیتی تازه، همه‌جانبه و مستند از میدان توپخانه و مشق شیراز، این یادگاران نابوده دوره زندیه را در پیش چشم مخاطب تصویر می‌کند.

 • ۱۳۹۸-۰۵-۱۳ ۱۰:۳۰

  ضرورت تغییر سیاست‌های حمایتی برای توقف کتابسازی

  مدیر نشر کتاب دانشگاهی گفت: تغییر نگاه مسئولان و متولیان دولتی و خصوصی کتاب و نشر در رویگردانی از حمایت‌های مستقیم یارانه‌ای و توجه به حمایت‌های بنیادین از صنعت نشر در کاهش آلام این حوزه و توقف کتابسازی نقشی تعیین‌کننده خواهد داشت.

 • ۱۳۹۸-۰۵-۱۳ ۱۰:۰۰

  بازگشت حیرت‌انگیز به جدل دهه پنجاه/ سمینار ۳ روزه «مطالعات اجرا» شروعی خوب و خیره کننده ولی پایانی عجیب داشت

  اتفاقی که در حوزه‌ پژوهش تئاتر و سمینارهایی از این دست، اگر نگوییم در ۳ دهه اخیر، حداقل در یک دهه گذشته تجربه اتفاقی یکه به نظر می‌رسید. فارغ از ارزیابی کیفی سطح مقالات، حضور پژوهشگرانی علاوه بر پژوهشگران حوزه هنرهای نمایشی از جمله در رشته‌های جامعه‌شناسی و فلسفه و طرح مباحثی کمتر شنیده شده-از مطالعات جنسیت در هنرهای اجرایی گرفته تا توجه به خرده‌فرهنگ‌ها، لات‌بازی، تاریخ‌نگاری و علوم‌شناختی- مجموعه‌ای جذاب و رنگارنگ از مطالعات میان رشته‌ای شکل ‌داد که به این استقبال دامن زد.

 • ۱۳۹۸-۰۵-۱۲ ۱۷:۰۰

  فردید رفتارهای متناقضی داشته و این منش او انکارشدنی نیست

  کتاب «دیدار فرهی و فتوحات آخرالزمان» اثر سیداحمد فردید که به‌کوشش محمد مددپور تدوین شده، در نشستی در گرگان از سوی «موسی ملک‌محمودی» پژوهشگر در حوزه علوم اجتماعی نقد و بررسی شد.

 • ۱۳۹۸-۰۵-۱۲ ۱۶:۳۰

  امیربانو کریمی: مصفا هنوز هم اشتباهات شعری پرستارانش را تصحیح می‌کند

  نیکنام حسینی‌پور، مدیر عامل موسسه خانه کتاب، به همراه محمود شالویی، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور پاسداشت زبان فارسی از مظاهر مصفا، قصیده‌سرا و ادیب برجسته ایران در منزلشان عیادت کردند.

 • ۱۳۹۸-۰۵-۱۲ ۱۶:۰۰

  «عقیده» نولان رونمایی شد/ پخش تیزر یک پروژه کاملا محرمانه

  در حالی که کسی انتظار انتشار تیرز فیلم جدید نولان را نداشت، این تیزر پیش از نمایش فیلم «هابز و شاو» کمپانی یونیورسال، به صورت آیمکس در سالن‌های سینما نمایش داده شد.

 • ۱۳۹۸-۰۵-۱۲ ۱۵:۴۰

  کورش صفوی: نظریه چامسکی در انگلیسی هم خوب جواب نمی‌دهد چه رسد به فارسی

  کورش صفوی درباره نظریه زبانشناسی چامسکی می‌گوید: این نظریه مختص زبان انگلیسی است. حتی -بین خودمان بماند- برای انگلیسی هم خوب جواب نمی‌دهد و کارساز نیست وای به حال این‌که بخواهد در زبان فارسی مطرح شود! اعتقاد من این است و من به این‌ها می‌گویم «نظریه آبرو ریز».

 • ۱۳۹۸-۰۵-۱۲ ۱۵:۲۲

  پارسا: بین روشنفکری زرد و کتاب‌های عامه‌پسند فلسفه رابطه علی نیست/ جایی که فلسفه شرافتش را از دست می‌دهد

  کارشناسان حاضر در میزگرد «ساده‌سازی و عامه‌سازی کتب فلسفی» بر این باورند که مرزی بین روشنفکری زرد و آگاهی مقدماتی و اندیشیدن، با خواندن کتاب‌های فلسفی ساده و عامه‌پسند وجود دارد.