قرآن

کل اخبار:383

 • انسان ۱۳۹۵-۰۸-۲۹ ۱۰:۱۲

  چالش «الانسان الکامل» در عرفان آندلسی- اسلامی (۱)؛

  آنتروپولوژی دینی از وحی تا اوراق محی‌الدین ابن‌عربی

  اصولاً «معنای انسان کامل در متون اسلامی به دو وجه قابل بررسی است، یکی بحث خلیفة‌الله و دیگر در امر عبدالله (گاهاً آن را مافوق خلیفه می‌دانند)؛ هر دو به ظاهر یک ریشۀ مشترک دارند، اما نوع پردازش و استفادۀ قرآن حکیم از دو مفهوم فوق کاملاً به دلیل و برهان نقلی و عقلی است. خلیفه‌ای که از آن در معرفی سکنات داوود نبی (ع) مورد استفاده قرار گرفته است در لابه‌لای واژگان آیه مشخص است؛ داوری به‌حق در میان مردم، پیروی نکردن از هوی و هوس (طاغوتی نشدن-تبه غریزه). اما آنچه که در مورد مقام عبودیت ارائه شده، حقیقتی بالاتر و ورای تیپولوژی‌های حکومتی، اجتماعی و سیاسی است، چیزی با بن‌مایه‌های عرفانی و عبادی.

 • ۱۳۹۵-۰۸-۰۴ ۱۶:۰۰

  نقش و تأثیر قرآن کریم در زندگی مسلمانان / دکتر سیدحسین نصر - ترجمه دکتر انشاءالله رحمتی

  قرآن که سنت پیامبر(ص) مکمّل آن است، حتی به شیوة ظریف و لطیفی بر همة جوانب ادب تأثیر می‌نهد؛ ادب نه فقط شامل افکار، گفتار و کردار، بلکه حالات بدنی و قوای جسمانی را نیز شامل می‌شود؛ یعنی اینکه مسلمان سنتی به هنگام قدم‌زدن یا سخن‌گفتن، ورود به مسجد، نشستن در یک جمع یا سلام‌کردن به دیگران، چگونه ظاهر شود، بخشی از ادب اوست. به علاوه قرآن کریم قوای باطنی، به‌ویژه حافظه را دگرگون می‌کند و حتی بر رؤیاهای مؤمنان تأثیر می‌گذارد.

 • ۱۳۹۵-۰۷-۰۴ ۱۵:۲۰

  پیوند «انسان کامل» با حقیقت قرآن

  قرآن همان صورت مکتوب انسان کامل است. چنان­که اگر بنا بود کمالات و اوصاف وجودی انسان کامل به نگارش درآید کتابی همانند قرآن نوشته می‌­شد.

 • ۱۳۹۵-۰۷-۰۴ ۱۱:۲۰

  نشست «مبانی قرآن‌شناختی علوم انسانی» برگزار می‌شود

  نشست تخصصی «مبانی قرآن‌شناختی علوم انسانی» به همت گروه مطالعات قرآن و حدیث پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی دوشنبه پنجم مهرماه در دفتر قم پژوهشگاه برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۵-۰۶-۲۴ ۱۱:۰۰

  داعش حاصل و ثمره نگاه تک بعدی به قرآن است

  دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: داعش حاصل و ثمره نگاه تک بعدی به قرآن است و این افتخار بزرگ در کارنامه نظام اسلامی ما می درخشد که نگاه جامع به قرآن و معارف اسلام داشته و دارد.

 • ۱۳۹۵-۰۶-۲۰ ۱۴:۴۰

  پرتوی از«پـرتـو»

  محمد مهدی جعفری، سیدعلی میرموسوی، سید ابوالفضل موسویان و محمدعلی مهدوی‌راد در میزگرد«طالقانی مفسر قرآن» حضور داشتند.

 • ۱۳۹۵-۰۶-۱۷ ۱۳:۴۰

  قرآن موسیقی را ستایش می‌کند/ موضع فقه شیعه نسبت به موسیقی

  حجت الاسلام حسینی ژرفا گفت: نه تنها در قرآن کریم هیچ نکوهشی در مورد موسیقی نیست، بلکه در سه جا موسیقی ستایش می شود. آنچه در قرآن نکوهش شده لهو، لغو و زور است.

 • ۱۳۹۵-۰۶-۰۸ ۱۵:۲۰

  عبدالله نصری: آنچه در قرآن آمده صرفا ناشی از فرهنگ زمانه و دانش شخص پیامبر نیست

  عبدالله نصری گفت: بازتاب بسیاری از رویدادهای زمان پیامبر در قرآن، یا از باب رد آنها و یا از باب مثال و نتیجه گیری بوده است. بحث از فرهنگ زمانه، این نتیجه را نمی دهد که قرآن کلام خدا نیست.

 • ۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۱۷:۰۰

  دائرة المعارف قرآن لایدن؛ اثری از پژوهشگران غیر مسلمان

  دائرة‌المعارف قرآن عصاره‌ی کوشش‌ها و پژوهش‌هایی است که تاکنون در غرب درباره‌ی قرآن انجام شده و رویکردهای گوناگون غربیان به اسلام و قرآن در آن آشکار است.

 • ۱۳۹۵-۰۵-۲۷ ۱۳:۴۰

  ۵ قرآن‌ دست‌نویس کهن را بشناسید

  نسخه‌های دست‌نویس زیادی از قرآن در مناطق مختلف جهان وجود دارد، اما ۵ نسخه خطی قدیمی از این کتاب الهی هستند که قدمت آنها به نخستین سال‌های صدر اسلام برمی‌گردد.

 • ۱۳۹۵-۰۵-۱۹ ۱۸:۲۰

  «شب تفاسیر عرفانی قرآن مجید» برپا می‌شود

  «شب تفاسیر عرفانی قرآن مجید» به عنوان اولین شب از سلسله «شب‎های قرآن مجید» برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۵-۰۵-۱۸ ۱۶:۲۰

  کرامت انسانی از دیدگاه قرآن و روایات/ کرامت ذاتی و اکتسابی

  حجت الاسلام عبداللهی گفت: کرامت ذاتی خاص همه انسانهاست و همه از یک مرتبه وجودی خاصی برخوردارند اما غیر از کرامت ذاتی عام، انسان می تواند با اختیار خودش کرامت افزوده ای برای خود کسب کند.

 • ۱۳۹۵-۰۵-۰۵ ۱۱:۰۰

  تمدن اسلامی با تمدن مسلمین تفاوت دارد

  رجبی دوانی استاد تاریخ اسلام در دهمین دوره تربیتی آموزشی منادیان حکمت گفت: تمدن اسلامی با تمدن مسلمین باهم متفاوت‌اند. آنچه ما به آن می‌گوییم اسلامی باید ریشه در قرآن، سنت و ائمه داشته باشد.

 • ۱۳۹۵-۰۵-۰۲ ۱۳:۲۰

  نخستین همایش «کاربرد رویکرد تاریخ انگاره در مطالعات قرآنی»

  معاونت دانشجویی- فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی (پژوهشکده قرآن و عترت) واحد گرگان نخستین همایش «کاربرد رویکرد تاریخ انگاره در مطالعات قرآنی» را برگزار می کند.

 • ۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۱۲:۲۰

  قدیمی‌ترین قرآن‌های خطی در جهان

  در این گزارش نگاهی به شاخص‌ترین قرآن‌های خطی جهان و نحوه کشف و دست‌یابی به این قرآن‌ها خواهیم داشت:

 • ۱۳۹۵-۰۴-۲۷ ۱۱:۴۰

  سه دیدگاه در نقش تاریخی زنان

  قرآن کریم، برای زن و مرد با حفظ مدار هر یک، نقشی تاریخی قائل است، زیرا همان گونه که نقش آفرینی تاریخی صدیقین و قدیسین را بیان می کند؛ نقش آفرینی تاریخی صدیقات و قدیس ها را نیز بیان کرده است.

 • ۱۳۹۵-۰۴-۲۳ ۱۴:۴۰

  دومین میزگرد «قرآن؛ کلام خدا یا رویای نبی؟» برگزار می شود

  دومین میزگرد گروه اندیشه انجمن اندیشه و قلم با عنوان «قرآن کلام خدا یا رویای نبی ؟» به همت خانه اندیشمندان علوم انسانی وگروه اندیشه انجمن اندیشه و قلم برگزار می شود.

 • ۱۳۹۵-۰۴-۰۹ ۱۰:۴۳

  آنچه از مراحل چاپ قرآن نمی‌دانید...

  برای به چاپ رسیدن یک قرآن حداقل 10 دور مصححان آن را تصحیح می‌کنند. ما حتی بعد از اینکه قرآن می‌خواهد به چاپ برسد، یک دور کامل قرآن را پرینت می‌گیریم و بین شش نفر آن را تقسیم می‌کنیم. صددرصد مصححان ما بانوان هستند

 • ۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۱۷:۲۰

  قرآن؛ دیالکتیک، متن و تاریخ/ نگاهی به دعویِ«رویاهای رسولانه»

  بر مبنای آیات قرآن و تاکید سنّت اسلامی در طی پانزده قرن گذشته پیامبر عین کلماتی را که از جبرئیل می شنیده کتابت می کرده و قرآن نازل شده نسخه ای از متن اصلی است که در عالم ملکوت وجود دارد.

 • ۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۱۶:۴۰

  نشست «زبان و پیام قرآن» برگزار می‌شود

  نشست «زبان و پیام قرآن؛ نسبت قرآن با خدا و پیامبر» را با سخنرانی آیت الله سید عباس حسینی قائم مقامی، استاد حوزه و دانشگاه و رئیس پیشین مرکز اسلامی هامبورگ برگزار می‌کند.

 • ۱۳۹۵-۰۳-۱۹ ۱۵:۲۰

  قرآن؛ دریایی عظیم از گنجینه‌های ناشناخته/ یادداشت ستار عودی

  «قرآن مصدر خدا و دریایی عظیم از مجموعه دانش‌های مختلف با ظرفیت‌های نهفته بسیار است. بسیاری از گنجینه‌های قرآن هنوز ناشناخته مانده و کشف نشده است.» این جملات بخشی از یادداشت دکتر ستار عودی، دانشیار گروه تاریخ اسلام بنیاد دایره‌المعارف جهان اسلام است که به مناسبت ماه مبارک رمضان و نزول قرآن در اختیار ایبنا قرار داده است.

 • ۱۳۹۵-۰۳-۱۸ ۱۷:۰۰

  ادبیات ما مناسبت زده است و شاعرانمان ناتوان از خلق تحول

  ابوالقاسم حسینجانی می‌گوید زبان و ادبیاتی كه ما داریم، مناسبت‌زده است و شاعر عمیقی كه بخواهد تحول ایجاد كند و محرومیتی را از بین ببرد و مشكلی را حل كند، نداریم.

 • ۱۳۹۵-۰۳-۱۷ ۱۴:۴۰

  فهم قرآن با «رویکرد هرمنوتیکی» ممکن است؟ / محمدرضا بهشتی

  درباره موضوع رویکرد هرمنوتیکی به قرآن بحث‌های قابل توجهی شده است که متأسفانه در برخی از این مباحث به موضوع هرمنوتیک شتاب‌زده نگریسته می‌شود؛ ب

 • ۱۳۹۵-۰۳-۱۷ ۱۲:۴۰

  آرمین: به عقیده «الجابری» قرآن با زبان مخاطب عصر نزول سخن گفته است

  محسن آرمین، پژوهشگر حوزه دین در نشست «گونه‌شناسی مطالعات قرآنی در جهان معاصر؛ نقد و بررسی دیدگاه‌های عابدالجابری» گفت: قرآن یک شاهکار ادب عربی است که باید در فضا و ظرف و زبان خود شناسایی شود. قرآن با زبان مخاطب عصر نزول سخن گفته و باید آن‌ را در همان چارچوب معنا کرد.

 • ۱۳۹۵-۰۳-۰۹ ۰۹:۰۵

  نشست علمی «استلزامات مبانی خداشناسی در ساحت سیاست» برگزار می شود

  به همت گروه مطالعات قرآن و حدیث پژوهشکده حکمت و دین پژوهی، نشست علمی با موضوع استلزامات مبانی خداشناسی در ساحت سیاست، صبح دوشنبه ۱۰ خرداد با حضور صاحبنظران این حوزه دردفترقم برگزار می شود.

 • ۱۳۹۵-۰۳-۰۸ ۰۹:۴۰

  هرمنوتیک؛ روش یا رویکرد؟/ قرآن، روایت یک قهرمان است

  بهشتی، استاد فلسفه دانشگاه تهران گفت:هرمنوتیک روش نیست، رویکرد است. روش ابزاری نیست که دست هرکسی بدهیم اما رویکرد هرمنوتیکی اینگونه است که انحصار روش را نمی پذیرد.

 • ۱۳۹۵-۰۳-۰۴ ۱۳:۰۰

  انسدادِ علوم نتیجه نبود «تفکر انتقادی» است

  حجت الاسلام قائمی نیا، در همایش ملی «واژه‌پژوهی در علوم اسلامی» گفت: انسدادِ علوم، دستاوردهای دینی، رشد شاخه ها و فروع دانش در جهان اسلام را نتیجه‌ی نبود «تفکر انتقادی» است.

 • ۱۳۹۵-۰۳-۰۴ ۰۹:۰۰

  رویکردهای تفسیری معاصر و خوانش قرآن کریم بررسی می شود

  سید محمدرضا بهشتی، محمد مجتهد شبستری و مرتضی کریمی نیا درباره رویکردهای تفسیری معاصر در مورد قرآن کریم سخنرانی می کنند.

 • ۱۳۹۵-۰۳-۰۱ ۱۶:۴۰

  کتاب «مبانی تربیت از دیدگاه قرآن کریم» نقد می شود

  به همت حلقه تفسیر موضوعی تخصصی بینارشته ای گروه مطالعات قرآن و حدیث، نشست نقد کتاب مبانی تربیت از دیدگاه قرآن کریم نوشته حجت الاسلام دکتر محمد بهشتی برگزار می شود.

 • ۱۳۹۵-۰۲-۲۸ ۱۰:۴۰

  انتشار اولین ترجمه ویراسته و پیام‌رسانِ قرآن برای کودکان و نوجوان

  محمدمهدی باقری، مدیرعامل مؤسسه ویراستاران گفت: اگر ما بخواهیم تنها با تکیه بر یک یا چند آیه به قضاوت قرآن بنشینیم، کار بسیار پراشکال خواهد شد. قرآن را باید با قرآن فهمید. قرآن یک منظومه است.