پژوهش

کل اخبار:375

 • ۱۳۹۵-۰۱-۲۲ ۱۳:۲۰

  همایش بین‌المللی «پژوهش‌های مدیریت و علوم انسانی در ایران» برگزار می‌شود

  همایش بین‌المللی «پژوهش‌های مدیریت و علوم انسانی در ایران» خرداد سال جاری برگزار می‌شود.

 • تحقیق ۱۳۹۵-۰۱-۱۸ ۱۰:۲۵

  تاملی بر فرایند تولید علم و اندیشه (۲)؛

  سوژه تحقیق و خلاقیت علمی

  از میان رفتن سوژه‌ی تحقیق در نوشتار «پژوهشی» یک پیامد بسیار بزرگ دارد: امتناع بروز خلاقیت در باب مسئله‌ی مورد نظر. مهم‌ترین ویژگی و خصوصیت نوشتار «اصیل» را می‌توان «از آن‌خودسازی‌ مسئله» دانست. برخلاف رویکرد «پژوهشی» که در آن همیشه از ابتدا تا انتهای کار، فاصله‌ای میان محقق و موضوع پژوهش حفظ می‌شود، در کار «اصیل» سوژه، مسئله‌ی تحقیق را مال خود کرده و با آن یکی می‌شود و از این یکی شدن، نطفه‌ی نوشتار منعقد می‌شود.

 • ۱۳۹۴-۱۲-۱۷ ۰۹:۳۰

  ضعف پشتوانه پژوهشی، مهم‌ترین مشکل ادبیات دینی است

  یک نویسنده و منتقد ادبی معتقد است ضعف پژوهش، مهم‌ترین مشکل ادبیات دینی است و اغلب تولیدکنندگان ادبیات دینی، دارای بینش، مخاطب‌شناس و روزآمد در موضوع نگارش خود نیستند.

 • ۱۳۹۴-۱۲-۱۲ ۰۹:۴۵

  حاجیانی: دوران پژوهش‌های مقطعی و تك‌نگاری به پايان رسيده است

  امروزه، تحقيقات انفعالي و در مقابل مسائل موجود با تاخير زياد واكنش نشان مي‌دهند، به عنوان مثال مساله آب و بحران كم آبي كه مطرح مي‌شود بعد از اينكه موضوع در افكار عمومي و روشنفكران غير دانشگاهي بررسي شد اصحاب علوم اجتماعي به فكر مي‌افتند كه به مساله آب هم بپردازند، جان مطلب اين است كه پژوهش‌ها در علوم اجتماعي واكنش مناسبي نسبت به مسائل ندارند، حتي برخي تاخيرها به يك دهه برمي‌گردد.

 • ۱۳۹۴-۱۲-۱۱ ۱۶:۳۰

  «پژوهش‌های باستان‌شناختی خلیج فارس – بندرباستانی سیراف» کتاب شد

  کتاب «پژوهش‌های باستان‌شناختی خلیج فارس – بندر باستانی سیراف» به قلم محمداسماعیل اسمعیلی جلودار از سوی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری منتشر شد.

 • ۱۳۹۴-۱۲-۰۴ ۱۳:۳۰

  فیلم «ماتیلدا» برای کتابداران و کتابخوانان نمایش داده می شود

  پنجمين نشست ـ پژوهش نقد فیلم با عنوان به تماشای کتاب با نمایش و تحلیل فیلم سینمایی «ماتيلدا» ساخته دنی دویتو برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۴-۱۱-۱۷ ۱۳:۳۰

  کارگاه روش پژوهش پدیدارشناختی درفلسفه تعلیم و تربیت برگزار می‌شود

  کارگاه روش پژوهش پدیدارشناختی در فلسفه تعلیم و تربیت به همت دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران برگزار می شود.

 • ۱۳۹۴-۱۱-۰۶ ۱۶:۰۰

  راه اندازی شبکه پژوهشی نخبگان در دانشگاه آزاد

  رئیس دانشگاه آزاد از راه اندازی شبکه پژوهشی نخبگان در این دانشگاه خبر داد و گفت: این شبکه شامل نخبگان علمی و آزمایشگاه های برتر دانشگاه است.

 • ۱۳۹۴-۱۱-۰۶ ۱۴:۵۷

  کتابداران به تماشای «قلب جوهری» می نشینند

  چهارمین نشست پژوهش نقد فیلم با عنوان «به تماشای کتاب» با نمایش و تحلیل فیلم سینمایی «قلب جوهری» برگزار می شود.

 • ۱۳۹۴-۱۱-۰۵ ۱۱:۳۰

  فعالیت‌های مهد قرآن سراسر کشور در رسانه ملی معرفی می‌شود

  اهم فعالیت‌های آموزشی جامع قرآن، امور فرهنگی، پژوهشی و آئینی دفاتر استان‌ها و کانون‌های مهد قرآن شهرستان‌ها در برنامه صبحگاهی مجله قرآنی شبکه قرآن رسانه ملی معرفی می‌شود.

 • ۱۳۹۴-۱۱-۰۳ ۱۱:۰۰

  کنفرانس بین المللی مطالعات اجتماعی فرهنگی و پژوهش دینی

  اولین کنفرانس بین المللی مطالعات اجتماعی فرهنگی و پژوهش دینی توسط اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی رشت برگزار می شود.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۲۹ ۱۵:۳۰

  اعمال تحریم‌ها دلیل بخش عمده‌ای از عقب ماندگی‌های پژوهشی و فناوری کشور است

  رئیس دانشگاه آزاد گفت: بخشی از عقب ماندگی‌های پژوهشی و فناورانه کشور به خاطر اعمال تحریم‌ها در چند سال اخیر اتفاق افتاد که امیدواریم با رفع تحریم‌ها شاهد شکوفایی کشور در زمینه‌های علمی و پژوهشی باشیم.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۳:۴۵

  پژوهشگاه علوم انسانی چراغ علم و پژوهش را روشن نگاه داشته است

  پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی اگر در فصل جدید خود یعنی پنجاه سالگی اش بخواهد موثرتر واقع شود، باید مسوولان آن در صورت صلاحدید، هر پژوهشکده را در قالب آموزشی و پژوهشی موظف به مرور فعالیت های خود کرده و کمبودهای موجود را بررسی کنند.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۲:۴۵

  پژوهشگاه علوم انسانی بزرگترین مرکز پژوهشی علوم در جهان خواهد شد

  این پژوهشگاه همان طور که امروز به عنوان مهم ترین مرکز تربیت پژوهشگران و متخصصان در حوزه علوم انسانی مطرح بوده و در این زمینه مرجع است، توانایی و ظرفیت تاسیس قطب های تحصصی را در عرصه علوم انسانی داراست.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۱:۴۵

  پژوهشگاه علوم انسانی یک قطب نمادین در کشور است

  پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی یک تداوم علمی را در ایران داشته است و این مساله خود قوام دهنده و عامل استمرار بخش حرکت و حیات این نهاد بوده و شخصیت خاصی به پژوهشگاه بخشیده و این جریان باعث شده پژوهشگاه به یک قطب نمادین در کشور تبدیل شود.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۱۶ ۱۴:۳۰

  بهشتی: معرفی و پژوهش در پژوهشگاه میراث فرهنگی دولت قبل تعطیل بود

  رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به دخیل بودن مدیریت میراث فرهنگی در تخریب ها در برخی از زمان ها گفت: حوزه معرفی و پژوهش در سالهای گذشته و دولت قبل به طور عملی تعطیل بوده است.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۱۵ ۱۱:۴۵

  چشم‌ها را باید شست/ درباره آموزش و پژوهش در ایران

  ما باید به این نقطه برسیم که بپذیریم هرکسی در زمینه‌ای خاص استعداد دارد و لزوما نباید فکر کرد که رشته‌ای از رشته دیگر برتر و بهتر است. هر فردی بسته به اینکه به رشته برق علاقه دارد یا فیزیک یا به فن نجاری، باید گرایش تحصیلی و شغل خود را انتخاب کند.

 • ۱۳۹۴-۰۹-۳۰ ۱۰:۳۰

  پژوهش حلقه گمشده صنایع دستی

  حاصل ضرب آهنگ چکش بر فرق قلم، دست آفرینه های آبی مینا، نگاره های ذهن پویا بر پارچه های قلم کار و حاصل سرانگشتان هنر در نقوش فرش ایرانی تنها متاعی برای فروش نیست بلکه چکیده جان هنر آفرینانی است که در پستوی تنهایی از هنر سرانگشتان خود معجزه خلق می کنند.

 • ۱۳۹۴-۰۹-۲۶ ۱۲:۳۰

  از «بینش علمی» غافل شده‌ایم / دکتر جبار رحمانی

  یکی از مسائلی که در جامعه علمی ما مطرح شده،‌ پژوهش‌های دانشگاهی و بی‌کیفیتی آنها است. این مسأله عموماً حول نوعی آسیب‌شناسی در باب چرایی این بی‌کیفیتی، تحقیقات و ناکارآمدی و همچنین غیرمفید بودن آنها است.

 • ۱۳۹۴-۰۹-۲۵ ۱۷:۱۵

  موانع پژوهش اجتماعی در ايران/ عباس عبدی

  ٢٥ آذر روز پژوهش است. در يك جمله مي‌توان گفت كه بدون انجام پژوهش در هر يك از حوزه‌هاي جامعه، نمي‌توان انتظار داشت كه گامي پايدار و رو به جلو برداشته شود.

 • ۱۳۹۴-۰۹-۲۵ ۱۴:۰۰

  روشنفكری پژوهی

  روشنفكرنمايان كساني‌اند كه ظاهر روشنفكري دارند و خود را روشنفكر مي‌دانند بي‌آنكه به راستي روشنفكر باشند؛ آنان فاقد ويژگي‌هاي فكري و رفتاري لازم براي اين هستند كه به راستي روشنفكر تلقي شوند؛ اين گونه افراد به هر حال فاقد شايستگي نظري و اخلاقي لازم براي روشنفكري‌پژوهي هستند و قادر نيستند به پژوهش درخوري درباره روشنفكري دست زنند.

 • میزگرد ۱۳۹۴-۰۹-۲۳ ۰۸:۵۳

  گزارشی از میزگرد جامعه فلسفی و مسئله پژوهش در همایش «وضعیت فلسفه در دانشگاه‌ها» (۳)؛

  ماهیت و رسالت پژوهش فلسفی

  ما باید با main stream و زبانی که فیلسوفان دنیا با آن کارهای خود را عرضه می‌کنند آشنا شویم، میزان مقالات خود را بالا ببریم و بعد که استاد تربیت کردیم آن‌گاه می‌توانیم زبان علم فلسفه‌ی امروزه را درک نماییم و از متخصصان فلسفه‌ی اسلامی‌مان استفاده کنیم. اگر در فلسفه‌ی اسلامی مشکل داریم به این دلیل است که در فلسفه‌ی غرب هم مشکل داریم.

 • ۱۳۹۴-۰۹-۲۲ ۱۳:۰۰

  نخستین نشست علمی هفته پژوهش فردا برگزار می‌شود

  پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی به مناسبت هفته پژوهش سلسله نشست هایی را در روزهای آتی برگزار می کند.

 • ۱۳۹۴-۰۹-۱۷ ۰۹:۰۰

  کشور ما دانشمند دارد اما نظام علمی نه

  داوری اردکانی، رئیس فرهنگستان علوم در سرمقاله نشریه فرهنگستان علوم آورده است: کشور ما دانشمند و پژوهشگر دارد اما نظام علم و پژوهش ندارد و به این جهت پژوهش ها هماهنگ نیست.

 • ۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۱:۱۵

  «بینش و موسیقی» پژوهش‌های فقهیِ آکادمیک ، تقی بینش در عرصه موسیقی

  کتاب «بینش و موسیقی»برگرفته از سفارش مقالات آرا و نظرات و سخنان تنی چند از بزرگان اهل تحقیق و فن موسیقی است که مطالعه آن به پیشبرد فرهنگ موسیقایی در جامعه و شناخت بیشتر شخصیت محقق فرهیخته‌ایی چون تقی بینش کمک می کند.

 • ۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۱۲:۱۵

  اهمیت و لزوم پژوهش در روزنامه‌نگاری/ روی دیگر سکه ارتباطات علم

  تصویری که پژوهشگر از مناسبات علم و جامعه به دست می‌دهد، می‌تواند به یک فرایند بهبود مستمر در ارتباطات علم منجر شود چراکه ظرفیت‌ها و فرصت‌های موجود برای طرح مباحث علمی در جامعه، روان‌کردن رابطه میان اجتماع علمی، روزنامه‌نگاران، جامعه و سیاست‌گذاران علم و فناوری را عیان می‌کند

 • ۱۳۹۴-۰۸-۲۶ ۱۱:۵۹

  دبیرخانه دین‌پژوهان کشور 10 پژوهش برتر دینی را معرفی کرد

  دبیرخانه دین‌پژوهان کشور با بررسی و ارزیابی پژوهش‌های دینی پنج ساله اخیر 10 پژوهش برتر دینی را انتخاب و معرفی کرد.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۰۳ ۱۳:۰۰

  آسیب‌ شناسی تحقیقات حوزوی/ تدوین نیازسنجی پژوهشی دانش‌های حوزوی

  مدیرگروه نیازسنجی پژوهش معاونت پژوهش حوزه‌های علمیه ضمن بیان آسیب های پژوهش های موجود در حوزه های علمیه، تدوین نیازسنجی پژوهشی دانش های حوزوی را مهم ارزیابی کرد.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۳۰ ۱۲:۳۰

  ضرورت تشکیل انجمن پژوهش های فولکلوریک

  ممکن است این سوال مطرح گردد که «در راستای معرفی اقوام و فرهنگ‌های مهجور کشورمان، رویکرد پژوهش‌های فرهنگ مردم باید متمرکز بر چه محوری باشد؟»

 • ۱۳۹۴-۰۷-۲۹ ۰۹:۴۰

  پژوهش های کاربردی علوم انسانی را برابر فرسودگی بیمه می کند

  اعلاء تورانی گفت: با توجه به نقش مهم علوم انسانی در تاریخ بشریت، کاربردی کردن پژوهش های این علوم منطقی و معقول است در غیر این صورت به معرفت های موضعی تبدیل شده و بتدریج دچار فرسودگی می شود.