نمایش همه
 • محمدامین قانعی‌راد ۱۳۹۲/۰۹/۲۵

  گفت‌وگوی محمدامین قانعی‌راد با فرهنگ امروز به مناسبت روز پژوهش (1)؛

  باوری به دانش و دانشگاه وجود ندارد

  بسیاری‎ اعتبارات پژوهشی دولتی را یک رانت یا امتیاز تلقی می‎کنند. در مقابل آن تحقیقات کم کیفیتی را ارائه می‎کنند، که خوب هم مورد ارزیابی قرار نمی‎گیرد. به دلیل آنکه محقق هم می‎داند آن بخش دولتی که این تحقیق را سفارش داده است، قرار نیست بر مبنای آن تصمیم‎گیری کند. قرار نیست چیزی تغییر کند. بنابراین تنها می‎خواهند کاری صورت بگیرد، آن را جلد کرده و در کتاب‎خانه بگذارند.

 • کریم مجتهدی ۱۳۹۲/۰۹/۲۱

  کریم مجتهدی در گفت‎وگو با فرهنگ امروز؛

  اصطلاح مضاف برای فلسفه جایز نیست

  کلمه‎ی مضاف به معنای آلودگی است. کسانی که آن را به کار می‎برند در واقع می‎خواهند فلسفه را به علومی دیگر نزدیک کنند که اصطلاح «میان‎رشته‎ای» برای این علوم جدید مناسب‎تر است.

 • اسماعیل قدیمی ۱۳۹۲/۰۹/۲۰

  دکتر اسماعیل قدیمی در گفتگو با فرهنگ امروز؛

  زندگی جزیره‌ای دانشگاه‌ها در ایران

  در دانشگاه‌های دنیا تولید متن بومی است و محصول تحقیق و پژوهش است. اما در ایران تمام کلاس‎های علوم انسانی و اجتماعی برپایه متون ترجمه شده اداره می‎شود و این بزرگ‎ترین ضعف یک نظام آموزشی است. تئوری‎های علوم انسانی و اجتماعی غربی‎ وقتی به درد ما می‎خورند که با اقتضائات جامعه ما هماهنگ شوند.

 • نعمت فاضلی ۱۳۹۲-۰۹-۲۰ ۰۹:۲۶

  نعمت‌الله فاضلی/ تکثیر یا بازتولید مکانیکی دانش؛

  نگاهی انتقادی به محتوا و کارکرد مقاله‌های علوم اجتماعی

  97 درصد مقالات ارائه‌شده به مجلات علمی، پژوهشی فاقد ارزش هستند. معنای این حرف این است که 97 درصد تولیدات رشته‌های علوم اجتماعی کشور یا «ضایعات علمی» است یا اینکه این تولیدات را باید نوعی «کالای عمومی» بدانیم نه نوعی «اثر خلاقه‌ی» منحصربه‌فرد.

 • آشتیانی ۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۰۸:۳۲

  گفتاری از منوچهر آشتیانی در هایدلبرگ آلمان؛

  موضوع و مسئلۀ ترجمه

  معايب ترجمه در زمان ما كم نيستند و هر چه به دوران معاصر تعاطی‌های ادبی نزديك می‌شويم، اين معايب بيشتر می‌شوند: اولاً به شدت روزافزون ترجمه‌ها و كثرت آن‌ها عموماً تعقل عالمانه و اديبانه‌ی همراه آن‌ها را تضعيف می‌كند و ترجمه را به ابتذال می‌كشد. اين نقش مخرب را به ويژه انتشاراتی ايفا می‌نمايند كه به سازمان‌های غيرعلمی و غيرادبی و به نهادهای دولتی، شبه‌دولتی و شركت‌های تجاری تعلق دارند.

 • صادق حقیقت ۱۳۹۲/۰۹/۱۷

  سیدصادق حقیقت در گفت‎وگو با فرهنگ امروز؛

  در دانشگاه‌های غربی پایان‌نامه برای استاد منفعت مالی ندارد

  مشکل در روش تحقیق و روش‎شناسی پایان‎نامه‎ها و مقالات بیش از آن‎که به اساتید یا سرفصل‎ها برگردد، مشکل به نظام آموزشی ما برمی‎گردد. در نظام آموزشی ما به روش تحقیق و روش‎شناسی به اندازه‎ی کافی توجه نکرده‎اند. بنابراین دانشجویی که در مقطع دکترا در حال تدریس است و قرار است استاد عده‎ای دیگر شود، خودش به روش تحقیق و روش‎شناسی به شکل کامل مسلط نیست.

 • استاد و دانشجو ۱۳۹۲-۰۹-۱۷ ۰۹:۳۴

  آسیب‌شناسی قواعد تنظیم کننده تعاملات دانشگاهی در ایران؛

  رشد مقالات استاد-دانشجویی؛ علت یا معلول رکود علمی

  نقدهایی که متوجه افت کیفیت در علوم انسانی و اجتماعی و به‌طورکلی نظام دانشگاهی است، ریشه‌ی این بحران را بیشتر در فضای جامعه و قواعد تنظیم‌کننده‌ی کنش در نهاد علم جست‌وجو کند، نه اینکه با حمله به الگوی تعامل و همکاری استاد و دانشجو که یک الگوی نهادی‌شده و معتبر در نظام دانشگاهی کشورهای مختلف است، فضایی از بدبینی و سوءتفاهم ایجاد کند.

 • آزمون جامع ۱۳۹۲-۰۹-۱۶ ۱۰:۴۸

  نگرشی متفاوت به یکی از مهمترین دغدغه‌های دانشجویان دکتری؛

  کابوسی به اسم «آزمون جامع»

  آیا واقعاً آزمون جامع به شیوه‌ی فعلی خود این هدف را پیگیری می‌کند؟ یعنی اگر دانشجویی در این آزمون موفق شود، این موفقیت حاکی از برخورداری وی از زمینه‌ی علمی کافی در رشته‌ی تخصصی‌اش است؟ و برعکس اگر دانشجویی در این آزمون رد شود، نشان از عدم قابلیت علمی وی است؟

 • پایان نامه ۱۳۹۲-۰۹-۱۱ ۱۰:۴۲

  چالشی­ بر اخلاق پژوهشی در ایران؛

  درنگی بر برخی بی‌اخلاقی‌های رایج در نگارش پایان‌نامه‌ها و مقالات علمی

  در یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌­های کشور، دانش‌آموخته‌ی کارشناسی ارشدی متوجه می­‌شود استاد راهنمایش پایان‌نامه‌ی وی را به مثابه‌ی طرح پژوهشی با یکی از نهادهای دولتی، قرارداد بسته است. هنگام پیگیری، وی متوجه می‌­شود قرارداد مزبور با احتساب مبلغی بالا به نام استاد و فرزندش ثبت شده است و ...

 • آموزش ۱۳۹۲-۰۹-۱۰ ۰۹:۱۹

  غلامرضا ذاکرصالحی؛

  جامعه‌ی تبعی، توسعه‌نیافتگی و اكسير آموزش

  از مشخصه‌های جامعه‌ی تبعی، عدم رشد سیاست‌ورزی خردمندانه است. امری که موجب انزوای عقلای قوم و بی‌انگیزه شدن نخبگان و کارشناسان و جولان‌داری کم‌مایگان و متوسط‌اندیش‌ها می‌شود. در چنین شرایطی با فروپاشی قوه‌ی عاقله و خارج شدن تدریجی سایر قوا از حد اعتدال مواجه‌ایم.

 • ناصر فکوهی ۱۳۹۲/۰۹/۰۹

  پاسخ‌های کتبی «ناصر فکوهی» به پرسش‌های فرهنگ امروز؛

  منطق کمی‎گرا در نظام دانشگاهی ایران

  منطق دانشگاهی در ایران کاملا کمی‎گرا است. در دانشگاه‎ها به جای آن‎که به کیفیت توجه شود به کمیت توجه دارند. در این نظام مهم این نیست که چه مقالاتی در مجلات علمی پژوهشی داخلی یا خارجی منتشر می‎شود و این مقالات چه دردی را از جامعه ایران دوا می‎کنند، بلکه مسئله آن است که تعداد این مقالات چه تعداد است.

 • ابراهیم توفیق ۱۳۹۲-۰۹-۰۶ ۰۸:۵۴

  ابراهیم توفیق در نشست «گفتمان گذر و آسیب‌شناسی اجتماعی در ایران»؛

  گفتمان جامعه‌ی گذار و مسئله‌ی اجتماعی

  گفتمان جامعه‌ی گذار به نظر من گفت‌وگوی غالب بر تمام نظام اجتماعی است. هیچ‌چیزی غیرقابل توضیح‎تر از لحظه‌ی حال نیست.. کل نظام علوم انسانی و علوم اجتماعی ما تنها برای ورود به این علوم و مسایل کفایت می‌کند؛ این درس‎ها چیزی نیست جز درآمدهایی یا مدخل‎هایی در حوزه‌ی خاص.

 • تاریخنگاری ۱۳۹۲-۰۹-۰۵ ۱۰:۰۵

  گزارشی از اولین نشست «آغاز تاریخ‎نگاری جدید در ایران»؛

  نقدی بر تاریخ‌نویسی معاصر

  تاریخ‎نگاری نوین در بستری پدید می‎آید که ما شاهد تغییر و تحول عنوان رعیت به عنوان ملت هستیم. تاریخ‎نگاری جدید کوشید توده‎ها را محل مطالعه قرار بدهد. افزون بر این، خود این توده‎ها وارد فرایندهای تاریخی شدند. دیگر تاریخ‎سازان صرفا ارباب قدرت نیستند.

 • زرین کوب ۱۳۹۲-۰۹-۰۵ ۰۸:۴۱

  عبدالحسین زرین‌کوب؛

  تحقیق درست

  یاداشت حاضر از عبدالحسین زرین‌کوب اگر چه مربوط به 6دهه پیش است لکن مطالعه آن نشان می‌دهد مسائلی که امروز جامعه علمی و پژوهشی ما به آن دچار شده است ریشه در گذشته‌های دور دارد هر چند که فاجعه‌ی امروز ابعاد گسترده‌تری پیدا کرده‌ است.

 • میرزایی ۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۰۸:۵۸

  گزارشی از نشست «اخلاق پژوهش در علوم اجتماعی ایران»(1)؛

  قواعد هنجاری و اخلاقی تولید علم در ایران

  اعتبار آثار علمی منوط به رعایت قواعد و هنجارهای علمی مورد توافق اجتماعات علمی در کاوشگری و جستجوی مداوم حقیقت است. بر این اساس، ما مجاز نیستیم هر آن‎چه که می‎خواهیم، بگوییم، بنویسیم و منتشر کنیم. بلکه آثار علمی را بایستی بر پایه قواعد علمی و در چارچوب‎های مورد توافق اجتماع علمی عرضه كنيم.

 • کنگره ۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۱۲:۳۶

  نقدی بر کنگره‌ی بین‌المللی علوم انسانی اسلامی(2)؛

  از رنجی که می‌بریم

  اگر مسئولان همایش بین‌المللی علوم انسانی اسلامی همچون مسئولان همایش‌های بین المللی دیگر کشورها و از جمله همایش‌های بین‌المللی مرتبط به علم دینی در کشور مالزی، علاوه بر دریافت هزینه ایاب و ذهاب و سکونت از میهمانان خارجی، هزینه‌ای هم برای ارزیابی چکیده و اصل مقاله و ثبت نام در همایش اخذ می‌کردند، پذیرش چنین مقالاتی با انگیزه سود اقتصادی توجیه‌پذیر می‌شد.

 • کنگره ۱۳۹۲-۰۸-۲۸ ۱۴:۲۱

  گزارش از دومین کنگره بین‌المللی «علوم انسانی‎اسلامی»؛

  علی لاریجانی: وجود تعارضات در علوم انسانی طبیعی است

  دومین کنگره علوم انسانی‎اسلامی دوشنبه 27 آبان ماه در سالن همایش‎های صدا و سیما برگزار شد. اگرچه در میان حاضرین و ارائه کنندگان مقاله چهره‌های شاخصی به چشم می‌خورد، لیکن غیبت چهره‌های شاخص منتقد علوم انسانی غربی و قائلین به علوم انسانی اسلامی نیز جلب توجه می‌نمود.

 • حمید پارسانیا ۱۳۹۲/۰۸/۲۷

  گفت‌وگو با حمید پارسانیا؛

  گرایش‌های فکری دانشجویان علوم اجتماعی پس از انقلاب

  برخلاف تصور برخی دانشجویان، نظریات پوپر را آقای سروش نیاورد. منظورم این است که برخی مذهبی‌ها هم ظرفیتی در پوپر می‌دیدند که با تمسک به آن در برابر مارکسیسم به عنوان یک رقیب نظری بایستند؛ مثلاً با استفاده از این ظرفیت‌ها مارکسیسم را نقد می‌کردند که آیا اصلاً علم هست یا علم نیست؟

 • احد فرامرز قراملکی ۱۳۹۲/۰۸/۲۷

  گفت‌وگوهایی به مناسبت روز جهانی فلسفه(3)/ احد فرامرز قراملكی

  فلسفه به مثابه شغل

  معلم همیشه معلم است و تعیني بسته دارد و هرگز توسعه نمی‌يابد. اما وقتی شما به معلمی از دریچه‌ Education نگاه کنید، مي‌توانيد آن را به یک حرفه تبديل كنيد. آن‌وقت این معلمی بالنده می‌شود. این خود تعین معلمی را عوض می‌کند و در پي آن، نقش اجتماعی هم عوض می‌شود.

 • محمد خامنه ای ۱۳۹۲/۰۸/۲۶

  گفت‌وگوهایی به مناسبت روز جهانی فلسفه(2)/ آيت‌الله سيد محمد خامنه‌ای

  لگام تدريس فلسفه را نبايد به‌دست هر كسی داد

  نوآوری و پژوهش در دانشگاه‌ها كم است و از كساني كه به‌ندرت صاحب‌نظر و اهل پژوهش هستند، معمولاً ـ و نه هميشه ـ تشويق نمي‌شود و از پژوهشگاه‌هاي موجود دولتی هم خير و بركت رفته و پژوهش به‌قدر كافی و با كيفيت قابل قبول، نسبتاً اندك است و راه و رسم پژوهش را هم به جوانان ياد نمی‌دهد تا نخبگان جوان هنرنمايی كنند و استعدادهای خود را بروز دهند.

 • ضیا موحد ۱۳۹۲/۰۸/۲۵

  گفت‌وگوهایی به مناسبت روز جهانی فلسفه(1)/ ضیاء موحد؛

  مهجوریت «منطق» در ایران

  الان در كشورهای انگليسی زبان، كه ارزش منطق شناخته شده است، آن بخشی از آثار ابن‌سينا يا حكمای ما بيشتر جدی گرفته می‌شود كه منطقی است. كارهايی كه خصوصاً ابن‌سينا در تحليل زبان انجام می‌دهد بسيار مورد توجه قرار می‌گيرد.

 • سلیمی ۱۳۹۲-۰۸-۲۱ ۱۱:۰۶

  نقدی بر مناظره «حمیدرضا آیت‌الهی» و «صادق زیباکلام» در دانشگاه علامه(1)؛

  علوم انسانی و این‌چنین مدافعانی!

  اما انتقاد اصلی را باید متوجه متولی این مناظره(مباحثه) دانست. خوب است کسانی که دغدغه و دعوی اسلامی‌سازی دانشگاه و تاسیس علوم انسانی اسلامی را دارند بیش از هر چیز با رصد نه چندان دشوار، نسبت به دسته‌بندی‌های موجود در علوم انسانی کشور به آگاهی برسند تا شاید در این صورت دچار تناقضی نشوند که بواسطه آن از مخالفین علوم انسانیِ اسلامی برای دفاع از آن دعوت‌کنند.

 • آزاد ارمکی ۱۳۹۲/۰۸/۲۱

  «کارمندِ دکتر و استادِ کارمند» در گفت‎و‎گوی فرهنگ امروز با «تقی آزاد ارمکی»؛

  دانشگاه علیه نظام نمی‌شود

  باید اساتید صاحب پروژه باشند و رساله‎ها در پروژه زیر نظر استاد نوشته شود. مجموعه رساله‎های یک دوره استاد را با یک پروژه تعریف کنند. تا بتوانند این مسئله اجتماعی را حل کنند. لزومی ندارد، استاد بر تمام رساله‌های آن پروژه اشراف داشته باشد.

 • پرویز پیران ۱۳۹۲/۰۸/۱۸

  گفت‌وگوی فرهنگ امروز با «پرویز پیران»؛

  زورگيری دانشگاهی

  باور نمی‌کنید برای امتیاز ترفیع و ارتقاء، برخی چه‌ها کرده‌اند و تن به چه خفت‌هایی و چنگ کشیدن بر صورت همکاران داده‌اند؛ چرا که واجد شرایط نبودند و به هر قیمتی باید استاد می‌شدند...

 • طباطبایی دیهیمی 3 ۱۳۹۲-۰۸-۱۴ ۰۸:۴۸

  نقد «سید جواد طباطبایی» بر ترجمه‌ی «خشایار دیهیمی»(3)؛

  بی‌اعتنایی کامل به تاریخ مفاهیم

  مترجم کلوسکو، در مصاحبه‌ای در پاسخ به ایراد من بر ترجمه‌ی بی‌رویه‌ی «civil society» به «جامعه‌ی مدنی» به درستی گفته است که مترجم باید تاریخ مفاهیم را بداند. تردیدی در درستی این ادعا نیست! اما اگر بخواهم مهم‌ترین ایراد ترجمه‌ی دیهیمی را در یک مورد خلاصه کنم، به نظر من، این است که مترجم در بی‌اعتنایی کامل به تاریخ مفاهیم ترجمه می‌کند.

 • کریم مجتهدی ۱۳۹۲/۰۸/۱۳

  کریم مجتهدی در گفت‎وگو با فرهنگ امروز؛

  در ایران دچار علم‌زدگی و غرب‌زدگی شده‌ایم

  در ایران صدساله اخیر بیشتر به طور لفظی از علم تجلیل شده است و آن را درست دانسته‎اند، بدون اینکه در ماهیت آن دقیقاً فکر کنند. مثلا نمی‎دانم علم، اصلا چیست ولی می‎گویم علم درست است. علم تبدیل شده به وسیله برای تفتیش ذهن و ممانعت از تفکر.

 • فروش پایان نامه ۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۸:۱۳

  نگاهی به فروش پایان‌نامه و مقاله در میدان انقلاب؛

  دلالی علم با دفتر و دکان!

  اطراف میدان انقلاب مملو از تبلیغاتی است که نگارش پایان‌نامه، مقالات علمی پژوهشی و حتی ISI را با قیمت‌ها و کیفیت‌های مختلف به شما پیشنهاد می‌دهند. جالب اینکه اگر کسی برای فروش سی‌دی‌های مبتذل و یا پاسور، آرام در گوش شما نجوا می‌کند تا کار دست خود ندهد، این بی‌اخلاقی هیچ‌گونه شرم و حیایی نمی‌شناسد، به راحتی کاغذهای تبلیغاتی به دست شما داده می‌شود ...

 • طباطبایی دیهیمی 2 ۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۰:۴۶

  نقد «سیدجوادطباطبایی» بر ترجمه «خشایار دیهیمی»(2)؛

  چه کسی درست ترجمه می‌کند؟

  در برخی از صفحات کتاب، بی‌دقتی‌های مترجم فارسی صورتی اسفناک و در عین حال خنده‌دار به خود می‌گیرد و چنین می‌نماید که مترجم حتی آنچه چند سطر پیش نوشته است به خاطر نمی‌آورد.

 • دیهیمی ۱۳۹۲-۰۸-۰۸ ۰۸:۵۵

  خشایار دیهیمی در گفت‌وگو با فرهنگ امروز:

  مدعی ارائه‌ی ترجمه‌ی بی‌غلط نیستم/ جواد طباطبایی آداب نقد را رعایت نمی‌کند

  ترجمه کتاب کلوسکو با هیچ یک از کتاب های پیشینم قابل مقایسه نیست. این اثر اکنون در درس تاریخ فلسفه سیاسی غرب در دانشگاه ها در حال تدریس است و بسیار مورد استقبال اساتید و دانشجویان قرار گرفته است.

 • طباطبایی دیهیمی 1 ۱۳۹۲-۰۸-۰۷ ۰۸:۴۴

  نقد «سید جواد طباطبایی» بر ترجمه‌ی «خشایار دیهیمی»(1)؛

  ترجمه و تفنن!

  اگر مترجم تا این حد متفنّن نمی‌بود، ترجمه‌ی کتاب کلوسکو در زبان فارسی می‌توانست مغتنم باشد و پس از سه دهه فرمانروایی بلامنازع «خداوندان اندیشه‌ی سیاسی» و اتلاف وقت دانشجوی ایرانی، جانشین مناسبی (البته ‌در حدِ دانشگاه‌های ایرانی) برای آن باشد.