نمایش همه
 • تاریخنگاری ۱۳۹۲-۰۹-۰۵ ۱۰:۰۵

  گزارشی از اولین نشست «آغاز تاریخ‎نگاری جدید در ایران»؛

  نقدی بر تاریخ‌نویسی معاصر

  تاریخ‎نگاری نوین در بستری پدید می‎آید که ما شاهد تغییر و تحول عنوان رعیت به عنوان ملت هستیم. تاریخ‎نگاری جدید کوشید توده‎ها را محل مطالعه قرار بدهد. افزون بر این، خود این توده‎ها وارد فرایندهای تاریخی شدند. دیگر تاریخ‎سازان صرفا ارباب قدرت نیستند.

 • زرین کوب ۱۳۹۲-۰۹-۰۵ ۰۸:۴۱

  عبدالحسین زرین‌کوب؛

  تحقیق درست

  یاداشت حاضر از عبدالحسین زرین‌کوب اگر چه مربوط به 6دهه پیش است لکن مطالعه آن نشان می‌دهد مسائلی که امروز جامعه علمی و پژوهشی ما به آن دچار شده است ریشه در گذشته‌های دور دارد هر چند که فاجعه‌ی امروز ابعاد گسترده‌تری پیدا کرده‌ است.

 • میرزایی ۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۰۸:۵۸

  گزارشی از نشست «اخلاق پژوهش در علوم اجتماعی ایران»(1)؛

  قواعد هنجاری و اخلاقی تولید علم در ایران

  اعتبار آثار علمی منوط به رعایت قواعد و هنجارهای علمی مورد توافق اجتماعات علمی در کاوشگری و جستجوی مداوم حقیقت است. بر این اساس، ما مجاز نیستیم هر آن‎چه که می‎خواهیم، بگوییم، بنویسیم و منتشر کنیم. بلکه آثار علمی را بایستی بر پایه قواعد علمی و در چارچوب‎های مورد توافق اجتماع علمی عرضه كنيم.

 • کنگره ۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۱۲:۳۶

  نقدی بر کنگره‌ی بین‌المللی علوم انسانی اسلامی(2)؛

  از رنجی که می‌بریم

  اگر مسئولان همایش بین‌المللی علوم انسانی اسلامی همچون مسئولان همایش‌های بین المللی دیگر کشورها و از جمله همایش‌های بین‌المللی مرتبط به علم دینی در کشور مالزی، علاوه بر دریافت هزینه ایاب و ذهاب و سکونت از میهمانان خارجی، هزینه‌ای هم برای ارزیابی چکیده و اصل مقاله و ثبت نام در همایش اخذ می‌کردند، پذیرش چنین مقالاتی با انگیزه سود اقتصادی توجیه‌پذیر می‌شد.

 • کنگره ۱۳۹۲-۰۸-۲۸ ۱۴:۲۱

  گزارش از دومین کنگره بین‌المللی «علوم انسانی‎اسلامی»؛

  علی لاریجانی: وجود تعارضات در علوم انسانی طبیعی است

  دومین کنگره علوم انسانی‎اسلامی دوشنبه 27 آبان ماه در سالن همایش‎های صدا و سیما برگزار شد. اگرچه در میان حاضرین و ارائه کنندگان مقاله چهره‌های شاخصی به چشم می‌خورد، لیکن غیبت چهره‌های شاخص منتقد علوم انسانی غربی و قائلین به علوم انسانی اسلامی نیز جلب توجه می‌نمود.

 • حمید پارسانیا ۱۳۹۲/۰۸/۲۷

  گفت‌وگو با حمید پارسانیا؛

  گرایش‌های فکری دانشجویان علوم اجتماعی پس از انقلاب

  برخلاف تصور برخی دانشجویان، نظریات پوپر را آقای سروش نیاورد. منظورم این است که برخی مذهبی‌ها هم ظرفیتی در پوپر می‌دیدند که با تمسک به آن در برابر مارکسیسم به عنوان یک رقیب نظری بایستند؛ مثلاً با استفاده از این ظرفیت‌ها مارکسیسم را نقد می‌کردند که آیا اصلاً علم هست یا علم نیست؟

 • احد فرامرز قراملکی ۱۳۹۲/۰۸/۲۷

  گفت‌وگوهایی به مناسبت روز جهانی فلسفه(3)/ احد فرامرز قراملكی

  فلسفه به مثابه شغل

  معلم همیشه معلم است و تعیني بسته دارد و هرگز توسعه نمی‌يابد. اما وقتی شما به معلمی از دریچه‌ Education نگاه کنید، مي‌توانيد آن را به یک حرفه تبديل كنيد. آن‌وقت این معلمی بالنده می‌شود. این خود تعین معلمی را عوض می‌کند و در پي آن، نقش اجتماعی هم عوض می‌شود.

 • محمد خامنه ای ۱۳۹۲/۰۸/۲۶

  گفت‌وگوهایی به مناسبت روز جهانی فلسفه(2)/ آيت‌الله سيد محمد خامنه‌ای

  لگام تدريس فلسفه را نبايد به‌دست هر كسی داد

  نوآوری و پژوهش در دانشگاه‌ها كم است و از كساني كه به‌ندرت صاحب‌نظر و اهل پژوهش هستند، معمولاً ـ و نه هميشه ـ تشويق نمي‌شود و از پژوهشگاه‌هاي موجود دولتی هم خير و بركت رفته و پژوهش به‌قدر كافی و با كيفيت قابل قبول، نسبتاً اندك است و راه و رسم پژوهش را هم به جوانان ياد نمی‌دهد تا نخبگان جوان هنرنمايی كنند و استعدادهای خود را بروز دهند.

 • ضیا موحد ۱۳۹۲/۰۸/۲۵

  گفت‌وگوهایی به مناسبت روز جهانی فلسفه(1)/ ضیاء موحد؛

  مهجوریت «منطق» در ایران

  الان در كشورهای انگليسی زبان، كه ارزش منطق شناخته شده است، آن بخشی از آثار ابن‌سينا يا حكمای ما بيشتر جدی گرفته می‌شود كه منطقی است. كارهايی كه خصوصاً ابن‌سينا در تحليل زبان انجام می‌دهد بسيار مورد توجه قرار می‌گيرد.

 • سلیمی ۱۳۹۲-۰۸-۲۱ ۱۱:۰۶

  نقدی بر مناظره «حمیدرضا آیت‌الهی» و «صادق زیباکلام» در دانشگاه علامه(1)؛

  علوم انسانی و این‌چنین مدافعانی!

  اما انتقاد اصلی را باید متوجه متولی این مناظره(مباحثه) دانست. خوب است کسانی که دغدغه و دعوی اسلامی‌سازی دانشگاه و تاسیس علوم انسانی اسلامی را دارند بیش از هر چیز با رصد نه چندان دشوار، نسبت به دسته‌بندی‌های موجود در علوم انسانی کشور به آگاهی برسند تا شاید در این صورت دچار تناقضی نشوند که بواسطه آن از مخالفین علوم انسانیِ اسلامی برای دفاع از آن دعوت‌کنند.

 • آزاد ارمکی ۱۳۹۲/۰۸/۲۱

  «کارمندِ دکتر و استادِ کارمند» در گفت‎و‎گوی فرهنگ امروز با «تقی آزاد ارمکی»؛

  دانشگاه علیه نظام نمی‌شود

  باید اساتید صاحب پروژه باشند و رساله‎ها در پروژه زیر نظر استاد نوشته شود. مجموعه رساله‎های یک دوره استاد را با یک پروژه تعریف کنند. تا بتوانند این مسئله اجتماعی را حل کنند. لزومی ندارد، استاد بر تمام رساله‌های آن پروژه اشراف داشته باشد.

 • پرویز پیران ۱۳۹۲/۰۸/۱۸

  گفت‌وگوی فرهنگ امروز با «پرویز پیران»؛

  زورگيری دانشگاهی

  باور نمی‌کنید برای امتیاز ترفیع و ارتقاء، برخی چه‌ها کرده‌اند و تن به چه خفت‌هایی و چنگ کشیدن بر صورت همکاران داده‌اند؛ چرا که واجد شرایط نبودند و به هر قیمتی باید استاد می‌شدند...

 • طباطبایی دیهیمی 3 ۱۳۹۲-۰۸-۱۴ ۰۸:۴۸

  نقد «سید جواد طباطبایی» بر ترجمه‌ی «خشایار دیهیمی»(3)؛

  بی‌اعتنایی کامل به تاریخ مفاهیم

  مترجم کلوسکو، در مصاحبه‌ای در پاسخ به ایراد من بر ترجمه‌ی بی‌رویه‌ی «civil society» به «جامعه‌ی مدنی» به درستی گفته است که مترجم باید تاریخ مفاهیم را بداند. تردیدی در درستی این ادعا نیست! اما اگر بخواهم مهم‌ترین ایراد ترجمه‌ی دیهیمی را در یک مورد خلاصه کنم، به نظر من، این است که مترجم در بی‌اعتنایی کامل به تاریخ مفاهیم ترجمه می‌کند.

 • کریم مجتهدی ۱۳۹۲/۰۸/۱۳

  کریم مجتهدی در گفت‎وگو با فرهنگ امروز؛

  در ایران دچار علم‌زدگی و غرب‌زدگی شده‌ایم

  در ایران صدساله اخیر بیشتر به طور لفظی از علم تجلیل شده است و آن را درست دانسته‎اند، بدون اینکه در ماهیت آن دقیقاً فکر کنند. مثلا نمی‎دانم علم، اصلا چیست ولی می‎گویم علم درست است. علم تبدیل شده به وسیله برای تفتیش ذهن و ممانعت از تفکر.

 • فروش پایان نامه ۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۰۸:۱۳

  نگاهی به فروش پایان‌نامه و مقاله در میدان انقلاب؛

  دلالی علم با دفتر و دکان!

  اطراف میدان انقلاب مملو از تبلیغاتی است که نگارش پایان‌نامه، مقالات علمی پژوهشی و حتی ISI را با قیمت‌ها و کیفیت‌های مختلف به شما پیشنهاد می‌دهند. جالب اینکه اگر کسی برای فروش سی‌دی‌های مبتذل و یا پاسور، آرام در گوش شما نجوا می‌کند تا کار دست خود ندهد، این بی‌اخلاقی هیچ‌گونه شرم و حیایی نمی‌شناسد، به راحتی کاغذهای تبلیغاتی به دست شما داده می‌شود ...

 • طباطبایی دیهیمی 2 ۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۱۰:۴۶

  نقد «سیدجوادطباطبایی» بر ترجمه «خشایار دیهیمی»(2)؛

  چه کسی درست ترجمه می‌کند؟

  در برخی از صفحات کتاب، بی‌دقتی‌های مترجم فارسی صورتی اسفناک و در عین حال خنده‌دار به خود می‌گیرد و چنین می‌نماید که مترجم حتی آنچه چند سطر پیش نوشته است به خاطر نمی‌آورد.

 • دیهیمی ۱۳۹۲-۰۸-۰۸ ۰۸:۵۵

  خشایار دیهیمی در گفت‌وگو با فرهنگ امروز:

  مدعی ارائه‌ی ترجمه‌ی بی‌غلط نیستم/ جواد طباطبایی آداب نقد را رعایت نمی‌کند

  ترجمه کتاب کلوسکو با هیچ یک از کتاب های پیشینم قابل مقایسه نیست. این اثر اکنون در درس تاریخ فلسفه سیاسی غرب در دانشگاه ها در حال تدریس است و بسیار مورد استقبال اساتید و دانشجویان قرار گرفته است.

 • طباطبایی دیهیمی 1 ۱۳۹۲-۰۸-۰۷ ۰۸:۴۴

  نقد «سید جواد طباطبایی» بر ترجمه‌ی «خشایار دیهیمی»(1)؛

  ترجمه و تفنن!

  اگر مترجم تا این حد متفنّن نمی‌بود، ترجمه‌ی کتاب کلوسکو در زبان فارسی می‌توانست مغتنم باشد و پس از سه دهه فرمانروایی بلامنازع «خداوندان اندیشه‌ی سیاسی» و اتلاف وقت دانشجوی ایرانی، جانشین مناسبی (البته ‌در حدِ دانشگاه‌های ایرانی) برای آن باشد.

 • ترجمه ۱۳۹۲-۰۸-۰۶ ۰۸:۲۲

  سید محمدتقی طباطبایی؛

  مترجم فلسفه و بایدهای نادیده

  برای بسیاری از ما فارسی‌زبانان بدیهی است که فارسی بلدیم و برای ترجمه از زبانی دیگر به این زبان، نیازی به آشنایی دوباره با فارسی نداریم. این هم از آن سهل‌انگاری‌های ماست که بهای سنگینی دارد.

 • محمدامین قانعی‌راد ۱۳۹۲/۰۸/۰۵

  سیدمحمدامین قانعی‎راد در گفتگو با فرهنگ امروز؛

  افسون کمیت‌گرایی و فساد پژوهشی/ چرا این همه مقالات پژوهشی منجر به تولید علم نمی‌شوند؟

  با رویکرد کمیت‎گرایانه‎ی وزارت علوم در ارتباط با مجلات و مقالات علمی، به شیوه‎های مختلف در فضای علمی- پژوهشی کشور بازی‎هایی درگرفته است که منجر به فساد پژوهشی شده است. فضایی که به رشد اندیشه، علم و نهادینه شدن علم به معنای واقعی آن کمک نمی‎کند.

 • مهدی نژاد ۱۳۹۲/۰۷/۲۹

  محمد مهدی نژاد نوری در گفت‌وگو با فرهنگ امروز؛

  انتشار مقالات مشترک «استاد-دانشجو» قانون نیست

  یک استاد با اعتبار علمی خودش بازی نمی‌کند که بخواهد یک مقاله کم ارزش را به نام خودش منتشر کند بنابراین این نشان دهنده اعتبار مقاله‌ای می شود که شاید اصلا اسم این دانشجو تابه حال به گوش کسی هم نخورده باشد.

 • نعمت الله فاضلی ۱۳۹۲-۰۷-۲۸ ۱۳:۵۳

  گزارشی از نشست «اتواتنوگرافی» با سخنرانی نعمت‌اله فاضلی ؛

  خلاقیت کشی؛ بلای انسانی قرن جدید

  این بحران در جامعه‌ی ما به روشنی دیده می‎شود که چندین وجه دارد. یک وجه آن همان چیزی است که همه‌ی ما از آن ناراحت هستیم که چرا علوم انسانی- اجتماعی به حد کافی توان برای توضیح، توصیف و تشریح وضعیت زندگی اجتماعی ما را ندارد و اگر دارد چرا این توضیح، توصیف‌ و تشریح به اندازه‌ی کافی نیست.

 • سرقت علمی ۱۳۹۲-۰۷-۲۸ ۱۰:۱۹

  سیطره‌ی کمیت در انتشار مجلات علمی_پژوهشی و علمی _ترويجی در حوزه‌ی علوم انسانی؛

  مثله شدن اخلاق در ماراتن ارتقاء علمی

  نياز دانشجويان به مجوز لازم براي دفاع از پایان‌نامه، کسب نمره كامل پايان‌نامه و به دست آوردن رزومه‌ی پژوهشی مناسب برای آزمون مصاحبه دکتری و جذب هیئت علمی و نيز نياز استادان به چاپ دو مقاله علمي، پژوهشي در سال برای کسب امتیازات لازم جهت ارتقا در نظام دانشگاهی و فرار از ركود علمی را می‌توان از مهمترین انگیزه‌های چاپ مقالات مشترک دانست. ساز و كاری که بی‌ترديد تهديدی جدی برای «اخلاق پژوهش» محسوب خواهد شد.

 • حسین غفاری ۱۳۹۲-۰۷-۲۸ ۰۸:۴۱

  بررسی چالش‌های آموزش فلسفه در نظام دانشگاهی ایران در گفت‌وگو با حسین غفاری؛

  فلسفه‌ی افزایش دانشجویان فلسفه چیست؟

  فرض کنید اگر ما هزار نفر دانشجو در رشته‌‌ي فلسفه بگیریم، ‌از مجموع آن‌ها، پنجاه نفر لازم هستند و نهصدوپنجاه نفر اضافه گرفته شده‌اند. نود درصد از این هزار نفر علاقه‌ای به این رشته ندارند. آماری که خود بنده به استقراء با بیش از بیست سال تدریس در دانشگاه داشته‌ام، آن است که همیشه ما ‌در کلاس‌های لیسانس ده درصد یا حداکثر، پانزده درصد علاقه‌مند داریم.

 • مکتب آنال ۱۳۹۲-۰۷-۲۷ ۱۳:۲۵

  گزارشی از سخنرانی محمدعلی مرادی در نشست «مکتب آنال؛ بین جامعه‌شناسی تاریخی و انسان‌شناسی تاریخی»؛

  نقصان تأمل فلسفی در ایران

  یکی از دلایل این‎ که معتقدم در ایران چیزی شکل نمی‎گیرد به این خاطر است که هر چیزی مُد می‎شود، ما با مبانی آشنا نیستیم. اگر بتوانیم روی مبانی کار کنیم شاید بتوانیم یک رویکرد به وجود بیاوریم و متن‎هایی را تولید کنیم که در استاندارد اروپایی باشد و مشکلات خود را فرموله کنیم.

 • آشتیانی ۱۳۹۲-۰۷-۲۶ ۱۶:۱۷

  یادداشتی از «منوچهر آشتیانی»؛

  پیش‌درآمدی بر کانت‌شناسی در ایران

  آیا من با دید ایرانی خود کانت را می‌شناسم؟ یعنی صرف‌نظر از نظاره‌ی معمولی یک انسان روزمره‌ی ایرانی، من با دیدگاه فلسفی فارابی و سینوی و صدرایی کانت را می‌شناسم؟ منِ ایرانی فاقد یک چنین دیدگاهی نیستم و تاکنون هم هم‌وطن ایرانی‌ای را نمی‌شناسم که با یک چنین دیدگاهی کانت را شناخته باشد.

 • والرشتاین ۱۳۹۲-۰۷-۲۳ ۰۹:۲۷

  امانوئل والرشتاین؛

  توسعه‌ی مفهوم توسعه

  احتمالاً پیوند دیرین بین علوم اجتماعی و جنبش اجتماعی طی بیست سال آینده جهت جدید و نیروی جدیدی خواهد گرفت. نه علوم اجتماعی و نه جنبش اجتماعی، بدون دگرگونی دیگری نمی‌توانند از بن‌بست‌هایی که در حال حاضر هر دو در آن‌ها قرار دارند، خارج شوند.

 • سرقت علمی ۱۳۹۲-۰۷-۲۱ ۰۸:۴۷

  نگاهی به معضل ارجاع‌دهی در تحقیقات دانشگاهی؛

  لطفاً ارجاع بدهید!

  یکی از این حواشی تلاش نویسندگان غیر‌دغدغه‌مند برای استفاده از عبارات و یا بخش‌هایی از پژوهش دیگران به نام خودشان است. قطعاً در پس این گونه پژوهش‌ها هیچ چیزی غیر از منفعت، نهفته نیست و خوش‌بینانه‌ترین احتمالش این است که نویسنده به دنبال رزومه‌سازی است.

 • عبدالکریمی ۱۳۹۲-۰۷-۲۱ ۰۷:۵۶

  گفت‎وگوی فرهنگ‌امروز با بیژن عبدالکریمی به مناسبت انتشار کتاب «هایدگر در ایران»؛

  مسیر تفکر آینده در ایران متاثر از تفکر هایدگر خواهد بود

  هایدگر معلم تفکر آینده است به همین اعتبار معلم تفکر ما ایرانیان نیز خواهد بود. به این جهت که بشر دو تجربه‎ی بزرگ تاریخی داشته است که به‎طور کلی می‎توانیم از آن به تجربه‎ی تفکر عالم سنت و تجربه‎ی عالم مدرن تعبیر کنیم.

 • دیهیمی ۱۳۹۲-۰۷-۲۰ ۰۸:۲۹

  گفت‌و‌گو با خشایار دیهیمی در باب «اخلاق مترجم» و «اخلاق نقد»؛

  در نقد ترجمه، اهانت به شخصیت مترجم مذموم است

  من نمی‌گویم که کار آقای آشوری بی‌عیب است. من کنار کتاب شهریار برای خودم حاشیه‌نویسی کرده‌ام. به هر حال مواردی است که به نظر من می‌شود آن‌ها را اصلاح کرد. هر ترجمه‌ای این امکان را دارد. اما شرح ادعای آقای طباطبایی این است که «شهریار» ماکیاولی ‌با ترجمه‌ی آقای آشوری معنای دیگری می‌دهد. در حالی که ایرادهایی که آقای طباطبایی گرفتند از جنس ایرادهایی نیست که حرف ماکیاولی را عوض کند.