علوم انسانی

کل اخبار:1190

 • ۱۳۹۵-۱۰-۲۷ ۱۱:۴۰

  همکاری پژوهشگاه علوم انسانی با دانشگاه هانکوک کره جنوبی

  نشست مشترک رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با پروفسور دال سیونگ یو، استاد دپارتمان زبان فارسی دانشگاه هانکوک کره جنوبی برگزار شد.

 • جداسازی علوم ۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۱۰:۲۱

  تاملی بر سیاست‌گذاری در حوزه علم؛

  رویکرد جزیره‌ای به علوم

  رویکرد جزیره‌ای به مسائل علمی و معرفتی که موجب نابودی نگرش وحدت‌یافته به علم می‌شود و آن را به حوزه‌های جدا از هم تقسیم می‌کند، اغلب متّکی به موجه‌گرایی در معرفت‌شناسی است؛ این اندیشه متکی به این پیش‌فرض است که عقلانیت نیازمند مبنایی برای موجه‌سازی است.اغلب می‌گویند که تنها و فقط دعاوی و مواضعی را قبول می‌کنیم که با مرجعیت عقلی موجه شده باشند. حالا این مرجعیت از کجا می آید؟

 • ۱۳۹۵-۱۰-۱۱ ۱۴:۴۰

  نظریه پردازی تنها راه احیای علوم انسانی است

  رئیس دانشگاه علامه طباطبائی اظهار داشت: نظریه پردازی تنها راه احیای علوم انسانی است.

 • ۱۳۹۵-۱۰-۱۱ ۱۴:۲۰

  همایش بین المللی پژوهش های مدیریت و علوم انسانی برگزار می شود

  همایش بین المللی و سومین همایش ملی پژوهش های مدیریت و علوم انسانی اسفند ماه در دانشگاه الزهرا(س) به همت موسسه پژوهشی مدیریت مدبر و با همکاری سایر نهادها برگزار می شود.

 • ۱۳۹۵-۱۰-۱۱ ۱۴:۰۰

  تدوین اساسنامه شورای معرفت جویان حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان

  معاون جهاد علمی و فرهنگی حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان از تدوین اساسنامه شورای معرفت جویان حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان در نشست اعضای شورای مرکزی معرفت جویان خبر داد.

 • فاضلی ۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۰:۰۰

  نقدی بر گفته‌های محمد فاضلی در برنامه زاویه (۳)؛

  آیا نظر فاضلی برای مقابله با فساد علمی درست است؟

   محمد فاضلی کاملاً درست می‌گوید که قدرت در ایران زمینۀ بسیاری از فسادهایی است که در آموزش عالی است؛ اما برای جلب توجه او باید بگویم که راه مبارزه با آن، نوشتن کتاب به جای مقاله نیست. آقای x با اسم مستعار y بیشترین کتاب‌های علمی در رشتۀ مدیریت را تحریر کرده است. هم‌ کتاب و هم مقاله اهمیت دارند، هم رمان و هم داستان کوتاه اهمیت دارند، مهم‌ محتوای آن‌هاست.

 • ۱۳۹۵-۱۰-۰۶ ۱۵:۲۰

  مبلغی: کنفرانس مبارزه با افراط گرایی مفاهیم تبیین نشده دینی را مشخص می کند

   رییس دانشگاه مذاهب اسلامی یکی از اهداف برگزاری کنفرانس علوم انسانی و دینی؛ مبارزه با افراط گرایی را تعریف دقیق آن دسته از مفاهیم دینی دانست که موجب کج اندیشی خشونت طلبان می شود.

 • بهشتی ۱۳۹۵-۱۰-۰۵ ۱۵:۰۴

  گفتاری منتشرنشده از شهید آیت‌الله دکتر بهشتی؛

  نسبت علوم اسلامی با علوم انسانی

  برای کسب این شناخت مربوط به انسان از دو راه می‌توان استفاده کرد: از آورده‌های اندیشه و تجربه بشری، از آورده‌های وحی. علوم انسانی به اصطلاح امروز، شاخه‌های مختلف راه اول است. علوم دینی برای پیروان وحی در ادیان مختلف در درجه اول مربوط به راه دوم است و چه بهتر که این شناخت با استفاده از هر دو صورت گیرد، چون با هم تضادی ندارند.

 • ۱۳۹۵-۱۰-۰۵ ۱۱:۲۰

  «چگونگی اسلامی‌سازی علوم انسانی» بررسی می‌شود

  کرسی علمی ترویجی «چگونگی اسلامی‌سازی علوم انسانی» توسط حلقه تخصصی فلسفه علوم انسانی اسلامی مرکز مطالعات بینارشته‌ای برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۵-۱۰-۰۱ ۱۵:۴۰

  سومین همایش بین المللی پژوهش های مدیریت وعلوم انسانی برگزار میشود

  عبدالمحمد مهدوی استاد دانشگاه الزهرا و مدیر موسسه پژوهشی راهبردی مدیریت مدبر گفت: سومین همایش پژوهش های مدیریت وعلوم انسانی، اسفند ماه در سطح بین المللی برگزار می شود.

 • ۱۳۹۵-۱۰-۰۱ ۱۰:۰۰

  جدول میزان دانشجو در استانها/ علوم انسانی بیشترین طرفدار را دارد

  جدیدترین آمار آموزش عالی نشان می دهد از میزان بیش از ۴ میلیون دانشجو در کشور، ۵۴ درصد در بخش دولتی تحصیلی می کنند و گروه علوم انسانی و مقطع کارشناسی بیشترین میزان دانشجو در کشور را دارند.

 • ۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۱۲:۲۰

  پایان نامه های علوم انسانی دارای کمترین آمار مشابهت در متون

  معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: طبق آمارهای پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات درحال حاضر کمترین همانندی متون پایان نامه ها مربوط به رشته های علوم انسانی است.

 • ترامپ ۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۱۰:۰۵

  چگونه سطوح تفسیر و تبیین در علوم انسانی و اجتماعی تغییر می‌کند؟

  بازیگری شخصیت‌ها

  این دهه، دهۀ افراد است، دهۀ ترامپ‌ها، پوتین‌ها، لوپن‌ها و ترزامی‌ها. این اندیشه‌ها و پیش‌فرض‌های افراد است که تعیین‌کنندۀ امور می‌باشد. شگفتی و تعجب حاصله از برآمدن این افراد مؤید این مدعاست که سایر سطوح تفسیر و تبیین که عادت مالوف اندیشه‌ورزان و نویسندگان بود به‌یک‌باره اقتدار خودش را از دست داده است؛ به جای نام دولت‌ها نام افراد در رسانه‌ها می‌چرخد.

 • مقاله نویسی ۱۳۹۵-۰۹-۲۳ ۱۰:۰۹

  نقدی به مقاله‌نویسی در علوم انسانی؛

  پایانی برای تفکر

  یک مقالۀ خوب در علوم انسانی در بهترین حالتش، شرح و تفسیر یک مفهوم، روش یا بصیرت در نظام فکری یک متفکر است؛ یعنی متنی منقطع و دست‌چندم که کعبۀ آمالش یا ارائۀ نظام‌مند وجهه‎ای از تفکر یک متفکر است و یا تلاشی است برای ساده‌سازی گلوگاه‎های پرابلماتیک یک تفکر، برای هضم آسان آن توسط هاضمه‎های حساس! مقاله در نهایت خود وجودی لغیره دارد؛ یا ابزاری کمک آموزشی است، یا وسیله‎ای است برای تثبیت وضعیت موجود فکری: پایانی برای تفکر!

 • ۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۳:۰۰

  تأملاتی در باب مناسبات «فلسفه» و «علوم انسانی»

  فلسفه علوم انسانی یکی از زیرشاخه های فلسفه است که به تأمل در باب چیستی، قلمرو و مصادیق چرایی مبانی موضوع مسائل روش غایات علوم انسانی ونسبت این علوم با حوزه هایی چون دین فرهنگ تمدن می پردازد.

 • ۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۲:۲۰

  برگزاری نشست «فلسفه علوم انسانی با موضوع علم الاسماء تاریخی»

  جلسه گروه علمی فلسفه علوم انسانی با موضوع «علم الاسماء تاریخی» دوشنبه ۲۲ آذرماه در مجمع عالی حکمت اسلامی برگزار می شود.

 • ۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۱:۲۰

  چگونگی شکل‌گیری علوم انسانی مدرن در غرب

  اگر بخواهیم از حکمت اسلامی برای تأسیس علوم انسانی بومی استفاده کنیم، باید متوجه باشیم که مؤلفه های علوم انسانی مدرن چیست تا تحول را با توجه به آنها ایجاد کنیم.

 • فاضلی ۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۱:۰۴

  گزارشی از نشست نقد و بررسی کارنامه مجله فرهنگ امروز در پژوهشگاه علوم انسانی(۳)؛

  مناسبات علوم اجتماعی با ژورنالیسم

  آن دسته از همکاران دانشگاهی که برچسب سطحی بودن به ژورنالیسم می‌زنند، به دلیل ضعف‌های علمی و شناختی آن‌ها از حوزۀ علوم اجتماعی و انسانی است؛ آن‌ها تاریخ علوم اجتماعی را نمی‌شناسند، آن‌ها به این وقوف ندارند که همۀ نظریه‌پردازان، فعالان حوزۀ عمومی بودند و در واقع بخشی از اعتبار نظریه‌ها برخاسته از میزان مؤثر بودن آن نظریه بر تحولش در حوزۀ عمومی است نه صرفاً بر اساس آن چیزی که در حوزۀ آکادمیک پذیرفته شده یا نشده است.

 • ۱۳۹۵-۰۹-۲۰ ۱۳:۰۰

  جامعه مدرن یک جامعه مراقبتی است/ فوکو و علوم انسانی

  مقدم حیدری، عضو هئیت علمی پژوهشگاه علوم انسانی گفت: به عقیده فوکو جامعه ما جامعه نمایش نیست بلکه جامعه مراقبت است و همه ما در یک ماشین قدرت و سراسربین قرار داریم.

 • ۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۱۲:۰۰

  «طرح اعتلا» معطوف به چالش های علوم انسانی کشور است

  تهرانی زاده، مدیر امور پژوهشی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در نشستی خبری با تشریح فعالیت های پژوهشی و برنامه های پژوهشگاه در هفته پژوهش به معرفی طرح اعتلای علوم انسانی پرداخت.

 • ۱۳۹۵-۰۹-۱۶ ۱۵:۴۰

  ساماندهی تحصیل دانش آموختگان سایر رشته ها در علوم انسانی

  در کمیسون نخبگان بر لزوم ساماندهی ادامه تحصیل دانش آموختگان غیر علوم انسانی در مقطع تحصیلات تکمیلی علوم انسانی تاکید شد.

 • ۱۳۹۵-۰۹-۰۱ ۱۷:۰۰

  محققان علوم انسانی با صندوق حمایت از پژوهشگران آشنا می شوند

  رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور با اساتید و محققین پژوهشگاه علوم انسانی دیدار می کند.

 • ۱۳۹۵-۰۹-۰۱ ۱۳:۰۰

  پایان نامه های علوم انسانی هدفمندسازی می شوند/ اجرا از نیمسال دوم

  معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: دستورالعمل هدفمندسازی رساله های دوره دکتری و پایان نامه های کارشناسی ارشد رشته های علوم انسانی و هنر تدوین شده است.

 • ۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۱۵:۳۰

  مهدی گلشنی:بی ادبی های رایج در گفت وگوهای علمی رنج آور است

  نمی دانم چرا شما علوم انسانی را از سایر علوم جدا کرده اید. در ایران نوآوری در علم مطرح نیست، چه در علوم انسانی و چه در سایر علوم. وقتی نوآوری در کار نیست، شما چه چیزی را می خواهید صادر کنید.

 • ۱۳۹۵-۰۸-۱۶ ۱۴:۰۰

  به همت پژوهشگاه علوم انسانی؛ نشست «فوکو و علوم انسانی» برگزار می‌شود

  گروه فلسفه علم و فناوری پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی نشست فوکو و علوم انسانی را برگزار می کند.

 • ۱۳۹۵-۰۸-۱۱ ۱۲:۰۰

  خدمت بزرگ علوم انسانی مدرن به توتالیتاریسم

  علوم انسانی مدرن بزرگترین خدمت را به رژیم های استبدادی و توتالیتر کرده است. خیلی مایلم ، این خدمت بزرگ از سوی علوم انسانی را ناخواسته تلقی کنم ولی شواهد چشمگیری برای آن نمی یابم.

 • تری ایگلتون ۱۳۹۵-۰۸-۱۱ ۰۹:۳۲

  تحلیل تری ایگلتون از فشار نیروهای سرمایه‌دار و خشکیدن علوم انسانی در بریتانیا؛

  مرگ تدریجی دانشگاه

  اگر علوم انسانی در بریتانیا در حال خشکیدن بر سر شاخه است، علت عمدۀ آن، فشار نیروهای سرمایه‌دار از یک‌سو و متقابلاً ته کشیدن منابع مالی از سوی دیگر است. (سیستم آموزش عالی بریتانیا فاقد سنت‌های خیریه و نیکوکارانۀ آمریکایی است. عمدتاً به این دلیل که آمریکا میلیاردرهای بیشتری دارد.) ما همچنان راجع‌به جامعه‌ای صحبت می‌کنیم که در آن برخلاف آمریکا، آموزش عالی به‌طور متداول به‌عنوان کالا خریدوفروش نمی‌شود.

 • ۱۳۹۵-۰۸-۰۴ ۱۶:۰۰

  نقش و تأثیر قرآن کریم در زندگی مسلمانان / دکتر سیدحسین نصر - ترجمه دکتر انشاءالله رحمتی

  قرآن که سنت پیامبر(ص) مکمّل آن است، حتی به شیوة ظریف و لطیفی بر همة جوانب ادب تأثیر می‌نهد؛ ادب نه فقط شامل افکار، گفتار و کردار، بلکه حالات بدنی و قوای جسمانی را نیز شامل می‌شود؛ یعنی اینکه مسلمان سنتی به هنگام قدم‌زدن یا سخن‌گفتن، ورود به مسجد، نشستن در یک جمع یا سلام‌کردن به دیگران، چگونه ظاهر شود، بخشی از ادب اوست. به علاوه قرآن کریم قوای باطنی، به‌ویژه حافظه را دگرگون می‌کند و حتی بر رؤیاهای مؤمنان تأثیر می‌گذارد.

 • قانعی راد ۱۳۹۵/۰۷/۲۸

  نگاه انتقادی محمد امین قانعی‌راد به وضعیت نشر علوم انسانی؛

  نویسنده باشم یا استاد محترم دانشگاه!

  اگر دوگانه دولت و مردم را در نظر بگیریم، کتابی که نوشته می‌شود یا باید به نیازهای بخش دولت پاسخ دهد یا به نیازهای مردم. پیش‌تر گفتم که نویسندگان به دلیل هویت مقاومتی که دارند فاقد دیالوگ با دولت- به مفهوم کلی آن- شده‌اند یعنی تعامل آنها با مسائل دولت بسیار ناچیز است. از سوی دیگر، برخی از دانشگاهیان و پژوهشگران دور و بر دولت هستند و هر کاری او بخواهد در ازای دریافت پول انجام می‌دهند. برای آنها مهم نیست مساله‌ای که دولت مطرح کرده درست است یا غلط زیرا فقط به عنوان یک بازار به آن نگاه می‌کنند. به عبارت دیگر، در این شرایط یک بازار پژوهشی فاسد نیز رواج پیدا کرده است.

 • ۱۳۹۵-۰۷-۱۳ ۱۱:۰۰

  شماره ۱۸ فصلنامه علوم انسانی اسلامی صدرا منتشر شد

  فصلنامه تخصصی علوم انسانی اسلامی صدرا با مدیرمسئولی حجت الاسلام رضا غلامی و سردبیری مسعود معینی پور منتشر شد.