تکنولوژی

کل اخبار:69

 • ۱۳۹۵-۰۴-۱۵ ۱۲:۴۰

  برای تغییر عالم باید فرهنگ دگرگون شود

  اولین همایش ملی فرهنگ و تکنولوژی با حضور استادان برجسته‌ این حوزه به همت معاونت فرهنگی دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

 • ۱۳۹۵-۰۴-۰۸ ۱۶:۰۰

  قانع‌بصیری: کتاب «غربزدگی» تکنولوژی و توسعه را از ادبیات روشنفکری ایران خارج کرد/ پیامد اثر آل‌آحمد قهرمان شدن لمپن‌ها بود

  محسن قانع‌بصیری مولف «غربزدگی بسته‌بندی نوستالژیک تاریخی» می‌گوید: کتاب «غربزدگی» آل‌احمد تکنولوژی و توسعه را از ادبیات روشنفکری ایران خارج و زبان را از یک عنصر ارتباطی به یک نیروی پوشاننده تبدیل کرد. از سوی دیگر در نتیجه بازگشت به گذشته و سنت‌ها که در غربزدگی مطرح می‌شود، لمپن از ضدقهرمان به قهرمان تبدیل شد و جاهل بودن ارزش پیدا کرد.

 • ۱۳۹۵-۰۲-۲۱ ۰۸:۵۸

  بر اساس دین، چه نوعی از توسعه تکنولوژی مطلوب است؟

  مقاله ای با عنوان «بر اساس دین، چه نوعی از توسعه تکنولوژی مطلوب است؟» توسط مصطفی تقوی، عضو هیئت علمی گروه فلسفه علم دانشگاه صنعتی شریف، ارائه می شود.

 • رضا داوری اردکانی ۱۳۹۵-۰۱-۲۱ ۰۹:۵۷

  رضا داوری اردکانی؛

  ما آینده خودمانیم

  آینده ‌نگری شرایط و لوازم خاص دارد و آینده ­نگران علاوه بر تخصصی که دارند معمولاً از اطلاعات و معلومات تاریخی و علمی و فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی برخوردارند ولی آینده ­نگری نه یک تخصص است و نه داشتن علم و اطلاعات برای رسیدن به آن کافی است. این معلومات و اطلاعات باید با خودآگاهی به امکان‌­های کشور و توانایی­‌های مردمی که باید آینده را بسازند توأم شود.

 • احمد پاکتچی ۱۳۹۴-۱۱-۰۱ ۲۲:۱۸

  صوت/ تأثیر تحولات فناورانه در الگوی خواب و بیداری (۷)

  احمد پاکتچی

 • علم ۱۳۹۴-۱۰-۲۹ ۱۱:۱۵

  پارادایم‌های ازدست‌رفته؛

  چرا علم با بحران مشروعیت و بی‌اعتمادی روبرو است؟

  به طور قطع، وجودِ قوانین و فرایندهای بنیادین حاکم بر جهان طبیعت، مستقل از پارادایم‌های انسانی است: زمین، بدون توجه به اینکه آیا مردم دیدگاه بطلمیوسی را قبول دارند یا دیدگاه کپرنیکی را می‌پذیرند، به دور خورشید می‌چرخید. همچنان که بی اف اسکینر می‌گوید: «هیچ نظریه‌ای نمی‌تواند آن چیزی را که راجع به آن نظر می‌دهد عوض کند».

 • فیزیک و فلسفه ۱۳۹۴-۱۰-۰۱ ۰۹:۳۴

  علیرضا منصوری/تاملی بر ارتباط فلسفه و فیزیک؛

  اهمیت زمینه‌های فلسفی در پیشرفت فیزیک

  علیرغم کاهش سلطه و نفوذ پوزیتیویسمْ سنت تجربه‌گرایی هنوز تا حدّ زیادی هویت خود را با ضدیت با متافیزیک گره زده است؛ خصوصاً نگرش منفی‌ آن‌ها به متافیزیک و صدق نظریه‌ها الهام‌بخش جریانی است که نظریه‌ها را به‌جای موجودات زبانی معادل دسته‌ای از مدل‌های سمانتیکی می‌داند. در واقع یکی از دلایل کنار گذاشتن صدق به‌عنوان هدف علم همین است که تصور می‌شود صدق بار متافیزیکی اضافی و غیر ضروری برای نظریه‌ها ایجاد می‌کند.

 • علی پایا ۱۳۹۴-۰۹-۲۳ ۰۹:۰۶

  ارزیابی نقادانه علی پایا از جایگاه معرفت‌شناسانه فقه(۱)؛

  فقیه به‌منزله‌ی یک مهندس

  هرچند دانشوران مسلمان نظیر فارابی و غزالی در طبقه‌بندی‌هایشان از علوم، فقه را در مقوله‌ی علوم کاربردی قرار داده‌اند، مع‌هذا به نظر می‌رسد اهمیت این امر از یک منظر معرفت‌شناسانه‌ی مرتبه‌دوم چنان‌که باید مورد توجه فقها و یا دانشوران مسلمان (و حتی غیرمسلمان) قرار نگرفته است. به نظر می‌رسد نتیجه‌ی این امر بروز نوعی ابهام در خصوص جایگاه فقه از منظر معرفت‌شناسانه در خصوص میان فقیهان و احیاناً دیگر دانشوران مسلمان بوده است.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۱۳ ۱۵:۴۳

  آيا كانال‌های خبری و فضای مجازی روزنامه‌نگاری را از بين می‌برند

  نه، من باور نمي‌كنم كه با ورود تكنولوژي و همه آنچه حتي در تصور امروزي ما نمي‌گنجد، روزنامه‌نگاري از بين نمي‌رود. ممكن است شكل روزنامه‌نگاري عوض شود و روزنامه‌نگاري به سمت روزنامه‌نگاري تحليلي برود، اما حذف و مرگ آن غيرممكن است.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۲۸ ۱۷:۱۰

  بازگشت فرهنگ به انقلاب تکنولوژی با دستگاه‌های ارائه داستان‌ رایگان

  مقامات شهر «گرینوبل»، مرکز منطقه کوهستانی «آلپ» فرانسه برای ترغیب مردم به خواندن داستان به طور سنتی و دوری از استفاده بیش‌از حد از تلفن‌های هوشمند به نصب و راه‌اندازی دستگاه‌های ارائه رایگان داستان‌های کوتاه چاپی در مکان‌های عمومی اقدام کرده‌اند.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۱۹ ۱۴:۲۰

  سینمادارها دیگر نمی‌‌توانند برای یک اتاق تاریک و پرده بزرگ پول بگیرند

  در روزهایی که سینمای کشورمان با رکود مواجه است و خیلی ها دنبال دلایل اقبال کم مخاطبان هستند، کریستوفر نولان در مورد سینمای جهان و اقبال نسل بعدی مخاطبان صحبت کرده است.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۱۳ ۱۶:۱۵

  چشم انداز عقلانیت و قفس آهنین در فیلم «او»

  در این جا رابطه و تعامل میان افراد و ابزارهای جامعه مدرن ، با استفاده از نظریه عقلانیت و کنش های اجتماعی ماکس وبر و با استفاده از رویکرد بازتاب در جامعه شناسی هنر به عنوان روش مورد بررسی قرار می گیرد بدین منظور فیلم «او»ساخته اسپایک جونز محصول سال ۲۰۱۳ انتخاب شد.

 • رضا داوری اردکانی ۱۳۹۴-۰۷-۱۲ ۰۹:۰۴

  رضا داوری اردکانی /بخش اول؛

  ما و مواجهه با علم جدید

  علم و تكنولوژی چنان اهمیت دارد كه هیچ قومی نمی‌تواند از آن صرف‌نظر كند. علم و تکنولوژی استوانه‌ی عالم غربی و عالم توسعه‌یافته است. توسعه با علم صورت گرفته است و هر قومی كه فكر توسعه باشند ناگزیر باید علم داشته باشد. کم‌وبیش در این ۲۰، ۳۰ سال اخیر این توجه پیدا شده است كه چه نیازی به علم داریم؟ چرا باید به سمت علم برویم؟ چگونه باید در راه علم برویم و چه مشکل‌ها و موانعی در راه علم ما وجود دارد؟

 • ۱۳۹۴-۰۶-۰۸ ۱۴:۳۰

  شهر در دست عابران تبلت به دست

  یکی از این حالات استفاده هر چه بیشتر از تکنولوژی با تمرکز و کاربرد هر چه بیشتر از حس شنوایی است. هر روزه ما با شهروندانی مواجهیم که با هدفون هایی که در گوش های خود دارند، در شهر در رفت و آمدند.

 • علم دینی ۱۳۹۴-۰۶-۰۳ ۰۹:۵۱

  محمدتقی موحدابطحی/ نقدی بر کتاب «رابطه منطقی دین و علوم کاربردی» (۳)؛

  ارزیابی معیار «اعتبار سنجی علوم»

  پیروزمند در بخشی از کتاب تصریح می‌کند، بررسی آرا و نظریات گذشته، ناتوانی فلاسفه‌ی علم غرب از معرفی معیار صحت متقنی برای فرضیه‌های علمی را نشان داده است، لکن به لطف الهی با پیشنهاد کارآیی در جهت الهی به‎عنوان‎ معیار صحت قوانین علوم کاربردی، مشکل این بحث گشوده می‌شود. به اعتقاد ما نظریه‌ها، نظام احتمالات قاعده‌مندشده‌ای هستند که باید کارآیی آن‌ها‎ در جهت توسعه و تکامل الهی به اثبات برسد.

 • ابطحی ۱۳۹۴-۰۵-۳۱ ۰۹:۵۲

  محمدتقی موحدابطحی/ نقدی بر کتاب «رابطه منطقی دین و علوم کاربردی» (۲)؛

  همان‎گویانه بودن استدلال پیروزمند در ارتباط با «نظریه مختار»

  پیروزمند در معرفی دیدگاه سوم می‌نویسد، علم ابزار است و ابزار راست و دروغ یا به تعبیر دیگر صادق و کاذب نیست. به بیان دیگر، درباره‌ی ابزارها صحبت از حقیقت‌نما، کاشف و مطابق بودن یا نبودن اصولاً معنا ندارد، تنها صحبت معنادار درباره‌ی ابزار کارآمد بودن یا نبودن آن در راستای هدف مورد نظر سازنده یا کاربرد آن است اعم از اینکه هدف صرفاً رفاه هرچه بیشتر دنیوی باشد یا تقرب به پروردگار یا ... .

 • برنامه ریزی و سیاستگذاری ۱۳۹۴-۰۵-۳۱ ۰۹:۱۴

  علیرضا منصوری؛

  ملاحظاتی دربارۀ یک الگویِ مناسب برای برنامه‌ها و سیاست‌گذاری‌ها

  هدف نویسنده در این نوشتار تأکید بر ملاحظاتی است که در سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ها، به منزلۀ نوعی تکنولوژی، باید در نظر گرفته شود. و اگر قرار باشد الگویی در این زمینه شکل بگیرد، ملاحظاتی از این دست به‌منزلۀ قیودی برای آن محسوب ‌می‎شود که بدون این قیدها، دچار مشکلاتی در پیاده‌سازی و گرفتار نتایجی نامطلوب می‌شویم که تجربۀ تاریخی آن‌ها را داشته‌ایم.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۱۰ ۱۳:۱۰

  هنر خوش‌نویسی فضیلت‌های اخلاقی جامعه را افزایش می‌دهد

  یك هنرمند خوش‌نویس با بیان اینكه حال هنر خوش‌نویسی ما خوب نیست، گفت: نباید اجازه دهیم تكنولوژی بر هنر سنتی و اصیل ایرانی ما برتری پیدا كند.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۷:۳۰

  اجرا در خارج دلیل کیفیت بالای اثر نیست

  در نشست رسانه ای نمایش «شنیدن» مباحثی چون ورود تکنولوژی به دنیای تئاتر، حمایت دولت ها از تئاتر کشورشان و حضور در فستیوال های خارجی مطرح شد.

 • شبکه ۱۳۹۴-۰۴-۲۵ ۱۰:۲۷

  گفت‌وگو با هری هالپین؛

  در باب «فلسفۀ شبکه»

  هوشمندی ما تنها در مغزمان نیست، بلکه در میزان سرعت و راحتی استفاده ما از گوشی های هوشمند برای حصول فاکت‌های درست است آن هم تنها زمانی که به آن احتیاج داریم و این فاکت‌ها را در جهت حل مشکل بوجود آمده بکار می‌گیریم: یعنی نه «دانستن» چیز درست بلکه «جست‌وجو»ی آن. در نتیجه انبوهی از فاکت‌ها، درون پس زمینه‌ی وسیع و به لحاظ شناختی مبهمی باقی می‌ماند که متاثر از الگوریتم‌ها است. و این چالشی سترگ برای فلسفه معرفت‌شناسی است.

 • انفجار اتمی ۱۳۹۴-۰۴-۲۵ ۰۹:۳۲

  علوم انسانی، رقابت تسلیحاتی و آینده تمدن بشری؛

  برنامه‌ریزی و چشم‌انداز رادیکال

  همان‌گونه که جاناتان شل نوشته، «ما سعی می‌کنیم با یک سیاست نیوتونی در یک جهان انیشتینی سر کنیم.» آن‌چه بشریت بدان نیاز دارد، راهی است برای سامانِ نیرو‌های پیشرونده‌ای که به هزینه‌ی توسعه‌ی علوم اجتماعی و از این رو نهایتاً خود جامعه، ترقیات این چنین بهت‌آوری در علوم طبیعی حاصل کرده‌اند. دلیلی وجود ندارد که هوش بشر برای ساخت رایانه کفاف دهد ولی نتواند یاد بگیرد که جامعه‌اش را به شیوه‌ای سامان بخشد که اعضای آن از ابتکارشان برای حل معضلات اجتماعی و نه روانه کردن موشک به سمت یکدیگر استفاده کنند.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۰ ۱۵:۰۰

  کتاب «فلسفه تکنولوژی چیست» به چاپ دوم رسید

  کتاب های علم شناسی، ازسوی انتشارات سروش راهی بازار نشر شد.

 • علم و تکنولوژی ۱۳۹۴-۰۴-۱۳ ۰۱:۵۹

  صوت/ نسبت علم و تکنولوژی

  علیرضا منصوری

 • ۱۳۹۴-۰۴-۰۲ ۱۵:۰۰

  اکبر عالمی: فيلم صنعتی غرور ملی تماشاگران را ارتقا می‌دهد

  اکبر عالمي که از جمله نخستين مستندسازان صنعتي ايران به شمار مي‌آيد، معتقد است که فيلم‌ساز صنعتي بايد به گونه‌اي جنون‌آميز، وسواس داشته باشد زيرا اگر فيلم‌هاي او به زبان خارجي باشند، در بيرون مرزها ويتريني از کشورمان هستند و به گونه‌اي هويت ملي ما تلقي مي‌شوند.

 • علیرضا منجمی ۱۳۹۴-۰۳-۲۹ ۱۷:۵۶

  صوت/ نسبت فلسفه علم با فلسفه تکنولوژی

  علیرضا منجمی

 • معین زاده 2 ۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۱۱:۲۳

  صوت/ هنر به مثابه برون‎شو از گشتل تکنولوژی

  مهدی معین‎زاده

 • ۱۳۹۴-۰۲-۰۷ ۱۳:۰۰

  دیدگاه‌هایی متعارض دربارۀ تکنولوژی

  هیچ فردی نمی‌تواند توسعۀ شکلی از زندگی که به نحوی گسترده توسط تکنولوژی‌هایی خاص شکل می‌گیرد و به آنها وابسته است را کنترل یا هدایت کند.

 • ابطحی و نقد کتاب پیروزمند(3) ۱۳۹۴-۰۱-۲۹ ۱۰:۰۷

  محمدتقی موحدابطحی/ نقدی بر کتاب «رابطه منطقی دین و علوم کاربردی» (۱)؛

  تحریر محل نزاع

  چه معانی‌ای برای توسعه ارائه شده است؟ قلمرو دین کجاست؟ آیا دین برای توسعه‌ی اجتماعی بشر برنامه دارد؟ نقش‌آفرینی دین در اداره‌ی حکومت چه لوازمی دارد؟ محتوای علوم در قرون اخیر با سده‌های قبل چه تفاوتی کرده است؟ علت رشد سریع علوم جدید چیست؟ رابطه‌ی علم و تکنولوژی چیست؟ دانشگاه‌ها و حوزه‌ها در پاسخ‌گویی به نیازهای نظام جمهوری اسلامی چه وظیفه‌ای دارند؟ و ..

 • هنر و تکنولوژی ۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۰:۱۷

  گفتاری از مهدی معین‌زاده؛

  هنر به‌مثابه برون‌شو از گشتل تکنولوژی

  هایدگر هنر را نه به‌عنوان هنر سوبژکتیو و نه به‌عنوان هنر خاص و نه به‌عنوان شعر گفتن مطرح می‌کند، بلکه هنر به‌عنوان یک مطرح‌کننده‌ی نحوه‌ی حقیقت مطرح می‌شود، حقیقتی که در آن گوهر امری ثابت نیست، بلکه در هر نسخه‌ی جدیدی از نو گوهریده می‌شود.

 • دانش و تکنولوژی ۱۳۹۳-۱۲-۱۲ ۰۹:۳۳

  گفتاری از علیرضا منصوری؛

  درباره‎ی نسبت علم و تکنولوژی

  تمایز بین علوم کاربردی و تکنولوژی موضوعی است که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. تکنولوژی هر چند علوم کاربردی را در برمی‌گیرد ولی علاوه بر آن شامل ابداعاتی در پیاده‌سازی نتایج علوم کاربردی و حفظ و نگهداری محصولات و سیستم‌های تکنولوژیک است. عدم توجه به تمایز بین علوم کاربردی و تکنولوژی و خلط این دو تا ناشی از بی‌توجهی به تمایز معیارها و شاخص‌ها از یک سو و قضایا از سوی دیگر است.