نقاشی

کل اخبار:157

 • ۱۳۹۶-۰۲-۱۶ ۱۱:۴۰

  نقاشی‌های هادی فراهانی بعد از ۲۵ سال در گالری گلستان

  مجموعه‌ای از تازه‌ترین نقاشی‌های هادی فراهانی، هنرمندی که سال‌ها مقیم کانادا بود، بعد از ۲۵ سال، عصر جمعه، ۱۵ اردیبهشت در گالری گلستان به نمایش درمی‌آید.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۴:۴۰

  هنرمند با مهاجرت از ریشه‌اش جدا می‌شود/ یک خاطره از سهراب سپهری

  منوچهر معتبر، اعتبار هنر طراحی ایران، با دانش و تجربه سه دهه آموزش طراحی و نقاشی بر این باور است که ما هنوز آوانگارد نیستیم چرا که تحول و تازگی را در داشته های هنری خودمان جستجو نکرده ایم.

 • ۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۰۹:۴۰

  گردهمایی نقاشان جهان در «باغ مشاهیر»

  مجموعه‌ای از الگوهای مکتب‌های مختلف نقاشی با استفاده از آثار مشهوری از سرشناس‌ترین نقاشان هزاره‌ی گذشته، در قالب کتابی از سری کارهای نقاشی خلاق و آرامش‌بخش منتشر شد.

 • ۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۴:۴۰

  نقاش‌ها همیشه پول دوست داشته‌اند*/ تاریخ هنر از منظر پول، به روایت جودیت بن هامو – هوئه

  شگفتی‌آور است وقتی می‌بینی هنرمندی هستی که کارت گرفته، یعنی مثل کیمیاگری که طلا می‌سازد، می‌دانی که در دو ساعت کار می‌توانی طلا بسازی. و این وسوسه‌ای بس بزرگ است. البته تأثیرات نمایشگاه برگزارکردن هم هست.

 • ۱۳۹۵-۱۱-۰۵ ۱۶:۰۰

  نقاشان قهوه‌خانه‌ای گنجشک‌روزی بودند/ این نقاشی قابل احیا نیست

  هادی سیف از بانیان طرح برگزاری ورک شاپ خلق آثار نقاشی قهوه خانه ای که در سال های ۷۶ تا ۷۸ در فرهنگسرای نیاوران برپا شد معتقد است این هنر به دلایل متعدد قابل احیا در روزگار معاصر نیست.

 • ۱۳۹۵-۱۰-۲۹ ۱۱:۴۰

  ورود به دنیای پنهان نقاشی کودکان/ با کودک خود همراه شوید

  «کودک و دنیای پنهان نقاشی‌هایش» که مجموعه‌ای از مقالات درباره نقاشی کودکان است به همت جمال‌الدین اکرمی ترجمه و از سوی انتشارات یساولی در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

 • ۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۱۱:۴۰

  خالق مجسمه «کوهنورد» دربند درگذشت/ خداحافظی در ۹۸ سالگی

  رضا لعل ریاحی پیشکسوت عرصه نقاشی و مجسمه سازی و خالق مجسمه «کوهنورد» که در دربند تهران نصب است در سن ۹۸ سالگی در بروکسل درگذشت.

 • ۱۳۹۵-۰۹-۰۱ ۱۶:۰۰

  آخرین یادگاری کیارستمی به دست آغداشلو رسید / روایت آیدین آغداشلو از آخرین دیدارش با عباس کیارستمی

 • ۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۵:۳۰

  مکتب نگارگری بخارا / مسعود زبانران

  تداوم نقاشی های بهزاد همراه با خصوصیات نقاشی محلی بخارا , مجموعا خصوصیات نقاشی بخارا را بوجود آوردند. از ویژگیهای این مکتب ، ثابت بودن رنگها و تابش آن است.

 • ۱۳۹۵-۰۸-۱۲ ۱۴:۲۰

  «نقاشی روی بشقاب» ۲۵۰ هنرمند حراج می شود/ ارائه اثر داوود رشیدی

  آزاده شولی کیوریتور نمایشگاه «هزار و یک بشقاب زیر لعابی» از افتتاح بخش نخست این نمایشگاه با ارائه ۲۵۰ اثر از هنرمندان خبر داد که در میان آثار، اثری از زنده یاد داوود رشیدی حضور دارد.

 • ۱۳۹۵-۰۸-۱۲ ۰۹:۴۰

  حراج نقاشی‌های ٢٥٠ هنرمند به ‌نفع مرکز طبی کودکان

  هم‌زمان با نمایش نقاشی داوود رشیدی صورت می‌گیرد

 • ۱۳۹۵-۰۸-۱۰ ۰۹:۰۰

  حراج اثر ۵۰ میلیون دلاری نقاش «جیغ»

  «ساتبی» یک اثر نقاشی از «ادوارد مونک» را که پیش‌بینی می‌شود بیش از ۵۰ میلیون دلار ارزش داشته باشد، در حراجی آینده خود عرضه می‌کند.

 • ۱۳۹۵-۰۷-۲۴ ۱۵:۴۰

  ایران درودی: آرزو دارم خودم تابلوهایم را در موزه نصب کنم

  «ایران درودی» از آغاز ساخت موزه‌اش تا دوماه دیگر خبر داد.

 • ۱۳۹۵-۰۷-۱۷ ۱۵:۲۰

  جعلی بودن اثر نقاش هلندی که میلیون‌ها پوند به فروش رسیده بود

  موسسه حراج ساتبیز لندن اعلام کرد که یکی از تابلوهای فرانس هالس، نقاش هلندی که حدود ۸ میلیون و پانصدهزار پوند به فروش رسیده بود جعلی است.

 • ۱۳۹۵-۰۷-۱۴ ۱۰:۴۰

  سلیمان ساسون: عوض کردن تکنیک نشانه قدرت هنرمند است/ معماری روی بوم

  نمایشگاه نقاشی های سلیمان ساسون که این روزها در گالری «آ» برپاست نمایشی از پنج دهه فعالیت این هنرمند است که تا به حال کمتر نقاشی هایش دیده شده است.

 • ۱۳۹۵-۰۷-۰۵ ۱۵:۴۰

  چند نقاشی از اسماعیل جلایر نقاش عصر ناصری

  اسمعیل جلایر یکی از نقاشانی بود که در بخشی از پادشاهی طولانی ناصرالدین‌شاه مورد توجه و التفات مخصوص وی قرار داشت.

 • لائوکوئون ۱۳۹۵-۰۶-۲۳ ۱۰:۱۷

  تاملی بر زیبایی‌شناسی شعر-نقاشی(۴)؛

  هنر از ورای لائوکئون

  در دوره‌ای که سوبژکتیویته در تجربه‌ی زیباشناختی جایگاه مهمی دارد، بحث بر سر هنرهای مستقل و خودمختار به‌خوبی نشان داده که بعد از این، آنچه اهمیت دارد خود هنر است نه اصول و قواعد جزمی و قراردادی که از متافیزیک، دین و اخلاق منشأ می‌شوند. همچنین زیباشناسی با حفظ کردن پیوند خود با فلسفه به یکی از حوزه‌های ارجح شناخت فلسفی تبدیل شده و در مقام یکی از بخش‌های سازنده‌ی نظام فکری کانت و هگل جایگاه خاصی یافته است.

 • شعر نقاشی ۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۰۹:۴۶

  تاملی بر زیبایی‌شناسی شعر-نقاشی(۳)؛

  جنگ هنرها

  آیا نقاشی باید همچون شعر خاموش و بی‌صدا باشد یا شعر باید تابلویی سخنگو باشد؟ این دو پرسش چکیده‌ی مجادلات طولانی شعر همچون نقاشی است که از دوره‌ی رنسانس تا لسینگ در جریان بوده است. این گزاره بیان می‌دارد که شعر مانند نقاشی از قدرت توصیف، القا و بازنمایی تصویری برخوردار است. نقاشان دوره‌ی رنسانس نقاشی را با شعر همتا کردند.اما داوینچی در رساله‌ی درباره‌ی نقاشی با بنیان نهادن سلسله‌مراتب بین هنرها، نقاشی را در صدر نشانده و آن را بر شعر متقدم می‌داند.

 • هنر ۱۳۹۵-۰۶-۰۹ ۰۹:۱۰

  تاملی بر زیبایی‌شناسی شعر-نقاشی(۲)؛

  زیربنای فلسفی و فکری زیبایی‌شناسی

  از نظر کانت، زیبا چیزی است که بدون مفهوم قابل تصور است، مثل وقتی که انسان بدون کمک مفاهیم، احساس شادی می‌کند و زیبا از سنخ همین حس کردن‌های بی‌واسطه و بدون کمک مفاهیم است و مثل احکام منطقی، اصول و قواعد ابژکتیو ندارد. از نظر او، وقتی قوه‌ی حس ما با یک امر زیبا همچون گل زیبا یا یک تابلوی زیبا روبه‌رو می‌شود، قوه‌ی خیال با این مواجهه می‌کوشد در بازی آزاد خود با قوه‌ی فاهمه، این زیبایی را تحت یکی از مقولات فاهمه قرار دهد.

 • نقاشی ۱۳۹۵-۰۶-۰۳ ۰۹:۵۹

  تاملی بر زیبایی‌شناسی شعر-نقاشی(۱)؛

  تاریخچه‌ی نگرش هنر به‌منزله‌ی زیبایی یا خوب

  زیبایی آن است که بزرگ‌ترین لذت را به ما ارزانی دارد و آنچه بزرگ‌ترین لذت را به ما نثار کند چیزی است که تصورات بسیاری را در کوتاه‌ترین مدت ممکن به ما می‌بخشد. لذتی که از زیبایی به دست می‌آید عالی‌ترین معرفتی است که انسان قادر به تحصیل آن است، زیرا در کوتاه‌ترین زمان ممکن احساسات و ادراکات بسیاری از این معرفت عاید ما می‌شود.

 • ۱۳۹۵-۰۵-۲۶ ۱۴:۴۰

  مردی که چشم‌ها مبهوت هنرش شد

  شاید آن روزی که ناصرالدین‌شاه قاجار در بازدید از مدرسه‌ی دارالفنون شیفته‌ی نقاشی‌های یک نوجوان کاشانی شد، کسی تصورش را هم نمی‌کرد این نوجوان در آینده با سرانگشتان هنرمندش دست به خلق نقاشی‌هایی بزند که همه را به حیرت وادارد.

 • ۱۳۹۵-۰۵-۱۲ ۱۲:۴۰

  داستان گم شدن تابلو «پیکاسو» در اقیانوس

  اوایل سپتامبر سال ۱۹۹۸ وقتی پرواز شماره ۱۱۱ سوییس‌ایر در اقیانوس اطلس دچار سانحه شد، علاوه بر خسارت‌های جانی جبران‌ناپذیر، خبر رسید که بخش قابل‌ توجهی از بار این هواپیما که شامل سنگ‌های الماس، زیورآلات و یک تابلوی نقاشی از «پابلو پیکاسو» بود، در این جریان گم شده است.

 • ۱۳۹۵-۰۵-۱۱ ۱۲:۴۰

  نقاشی‌هایم در پاریس به نمایش درمی‌آید/ ماجرای خوش خط شدن

  عادل یونسی از برپایی نمایشگاه نقاشی‌هایش در پاریس خبر داد و اعلام کرد کارهایی که در پاریس به نمایش درمی‌آید متفاوت از آن چیزی است که تا به حال از وی دیده شده است.

 • ۱۳۹۵-۰۵-۰۳ ۱۳:۴۰

  نقاشی کودکانه در حاشیه دست‌نوشته‌ای از قرون وسطی

  اخیراً فاش شد طراحی حیوانات عجیب در حاشیه دست‌نوشته‌های قرون وسطی تقصیر کودکانی است که از دروس ملال‌آور لاتین خسته شده بودند.

 • ۱۳۹۵-۰۴-۲۳ ۱۰:۲۰

  نقاشی‌های جدیدی از «بیاتریکس پاتر» در یک خانه کشف شد

  «هلن بیاتریکس پیتر» تصویرگر و نویسنده معروف آثار کودکان است. وی در سال 1943 دار فانی را وداع گفت. حالا پس از گذشت نیم قرن از مرگ وی چهار تصویر نادیده از آثارش در ملک شخصی یکی از اقوام وی در «سافولک» یافت شده است.

 • ۱۳۹۵-۰۴-۲۱ ۱۵:۴۰

  سوژه‌هایم را از دل جامعه پیدا می‌کنم/ لذتِ رسیدن به آگاهی

  رضا بانگیز که آثارش این روزها در گالری ایرانشهر به نمایش در آمده می‌گوید سوژه‌هایش را از دل جامعه پیدا می‌کند و لذت کار هنری در رسیدن به آگاهی است.

 • ۱۳۹۵-۰۴-۰۱ ۱۳:۲۰

  سال شلوغ آقای نقاش

  انيميشن‌هاي «علي‌اكبر صادقي» در موزه نمايش داده مي‌شود

 • هنر نقاشی ۱۳۹۵-۰۳-۳۱ ۰۹:۴۶

  تاملی بر پدیدارشناسی هنر - نقاشی (۴)؛

  نتایج بحث؛ تحقق حقیقت در هنر

  یک اثر هنری بر پایه‌ی معنای عالم بنیان می‌گیرد. در هر اثر هنری حقیقت شیء‌‌ در اثر به ظهور می‌رسد ... و عالمی بنیان نهاده می‌شود و به بیانی لایه‌های پدیدار شده و به ظهور می‌آید (هایدگر, اثر هنری و حقیقت). این ظهور و پدیدار هایدگری را می‌توان به نامستوری و یا کشف حجاب تفسیر کرد؛ تحقق حقیقت نیز در واقع همین نامستوری و انکشاف و پدیدار آمدن است و از این طریق است که در اثر هنری حقیقت تحقق می‌یابد.

 • هنر ۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۱۰:۰۷

  تاملی بر پدیدارشناسی هنر - نقاشی (۳)؛

  فهم هنر

  پدیدارشناسی، اثر هنری را به‌‌خودی‌‌خود‌ و بدون ارجاع به عوالم دیگر تفسیر می‌کند. به کار گرفتن پدیدارشناسی در حوزه‌ی زیباشناسی به شرایط ادراک حسی و وجود اثر هنری می‌پردازد؛ بنابراین، فهم اثر هنری‌ همچون یک پدیده به معنای معلق‌ گذاشتن ارزش‌هایی است که در نظر داریم. پدیدارشناسی نسبت به ارزش‌شناسی یک گام عقب است، زیرا ادعاهای اثبات‌ناپذیر درباره‌ی‌ اثر را در نظر نمی‌گیرد و یک گام به جلو، زیرا به حقیقت یا آنچه واقعاً می‌توان درباره‌ی اثر هنری‌ فی حد ذاته مطرح کرد، نزدیک می‌شود. هدف پدیدارشناسی، حس کردن‌ و فهمیدن اثر است.

 • هنر ۱۳۹۵-۰۳-۱۹ ۱۰:۰۴

  تاملی بر پدیدارشناسی هنر - نقاشی (۲)؛

  قدرت هنر

  هنر وسیله‌ای برای مشروعیت‌دهی به قدرت-نظم اجتماعی برخاسته از حاکمیت، بیان واقعیت‌های کتمان‌شده در اعصار برای برانگیزاندن تفکر و ثبت برشی از وقایع تاریخی را می‌توان برشمرد. آثار هنری می‌توانند کارکرد سیاسی و انقلابی برای درهم‌شکستن و تغییر شرایط را به‌نحوی‌که اقتدار اثر به‌وسیله‌ی تجربه‌ی زیست مردم از بین برود و امکان تجربه‌ی هنری به میان توده‌های مردم برگردد تا از این طریق امکان تجربه‌ی جمعی را که هنر نخبه‌گرا توسط سرمایه‌داران دریغ شده بود، به بستر جامعه بازگردانده شود.