توسعه

کل اخبار:145

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۴ ۱۷:۳۰

  پشت پرده توسعه‌يافتگی

  يكي ديگر از مسائلي كه پشت پرده هر توسعه‌يافتگي قرار دارد، موضوع نرخ باسوادي است كه اين موضوع نيز روند رو به بهبودي را در كشور دارد. اين روند افزايشي با ثبات ولي كند نشان از برنامه‌هاي بلندمدت براي بهبود شرايط تحصيلات در كشور دارد.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۴ ۱۷:۲۰

  باسوادها و بی‌سوادها چه کسانی هستند؟

  درحال‌حاضر نرخ باسوادی به‌عنوان یکی از شاخص‌های توسعه در تمام دنیا شناخته شده است و به‌همین‌دلیل سازمان فرهنگی، علمی و تربیتی ملل متحد، یونسکو، سالانه آمار سواد خواندن و نوشتن جمعیت بالای ١٥ سال در دنیا را ارائه می‌دهد.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۳ ۱۴:۱۰

  معرفی کتاب توسعه گردشگری شهری

  امروزه این یادمان‌های تاریخی و تمدنی بشر به همراه سایر جاذبه‌های شهری؛ مانند مراکز خرید و پذیرایی و...، مجموعۀ متنوعی از قابلیت‌های گردشگری را در خود جای داده‌اند که در صورت توجه و هدایت مناسب می‌تواند به ارتقای گردشگری و در نتیجه توسعۀ شهری بینجامد.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۳ ۱۳:۵۰

  لزوم توسعه زبان همراه با توسعه علم

  محمدرضا افضلی،‌ عضو شورای واژه‌گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی، ضمن تأکید بر توسعه زبان همراه با پیشرفت‌های علمی گفت: مقاومت برخی در به‌کارگیری مصوبات فرهنگستان زبان تا حدودی طبیعی است.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۵ ۱۶:۳۰

  برپایی نشست هم‌اندیشی «زنان، کتاب و توسعه پایدار»

  نشست هم‌اندیشی «زنان، کتاب و توسعه پایدار» با حضور وزیر ارشاد و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دوشنبه 16 شهریور در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۴ ۰۹:۲۰

  تعامل توسعه و فرهنگ/ بررسی نسبت اقتصاد، فرهنگ و توسعه

  توسعه فرهنگی یعنی توسعه‌ای که اگرچه میوه‌های آنرا در رشد اقتصادی، رفع بیکاری و ...می‌بینیم، اما از مسیر فرهنگ بومی سرچشمه گرفته است. پس توسعه فرهنگی، توسعه در فرهنگ نیست، بلکه توسعه‌ای اقتصادی است.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۰۹ ۱۱:۵۹

  توسعه و الزامات آن در گفت‌وگوی «اعتماد»با احمد موثقی

  این رویكرد تهاجم و تخاصم به جای تعامل با دنیا و رویكرد تخاصم در داخل كشور و گسترش شكاف‌های ارزشی حول محور سنت علیه مدرنیته و غرب و با عناوینی عوامفریبانه و رویكردی احساسی، هیجانی و پوپولیستی در واقع تمام دستاوردهای فرهنگی دوره اصلاحات را از نظر تقویت عقلانیت، اعتدال، گفت‌وگو، مدارا و پذیرش قواعد دموكراتیك تحت‌الشعاع قرار داده بود.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۰۴ ۱۸:۰۰

  میزگرد محمود سریع القلم و مسعود نیلی : اول توسعه، بعد دموکراسی

  اصول توسعه در همه کشورها يکسان است اما اين الگوي توسعه است که مي‌تواند تفاوت داشته باشد. هر کشوري براي اينکه بخواهد بهرفاه پايدار و توسعه برسد، اصولي را رعايت مي‌کند اما ممکن است بر اساس شرايط فرهنگي، جغرافيايي، منابع طبيعي و مسير‌هاي طي شده قبلي، الگوها متفاوت باشند. مرور تجربه کشورها نشان مي‌دهد اگر مباني و اصول توسعه رعايت نشود، توسعه شکل نمي‌گيرد.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۰۱ ۱۲:۳۰

  اجرایی شدن سند مجموعه‌سازی در کتابخانه‌های عمومی بر اساس نیاز هر منطقه

  معاون توسعه كتابخانه‌ها و كتابخواني نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از اجرایی شدن سند مجموعه‌سازی در کتابخانه‌های عمومی بر اساس نیازهای هر منطقه در سراسر کشور خبر داد.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۱۵ ۱۳:۲۰

  نیاز به تهیه دکترین توسعه فرهنگی در جهان اسلام داریم

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در در نشستی با شورای هماهنگی دبیرخانه اجلاس وزرای کشورهای اسلامی بر تدوین و تهیه دکترین و الگوی نظری توسعه فرهنگی در جهان اسلام تأکید کرد.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۵ ۱۳:۱۰

  آبادانی یک شهر دیگر ترکیه به لطف ایرانی‌ها

  پس از آن که ایرانی‌ها با سفرهای متعدد و پرداخت هزینه‌های اضافی سبب آبادانی برخی شهرهای ترکیه بویژه در جنوب این کشور شده‌اند، اکنون مقاصد نوظهور دیگری در ترکیه منتظر آمدن گردشگران ایرانی و آبادانی بیشتر هستند.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۵ ۱۳:۰۰

  لزوم توسعه فیزیکی و تجهیزات دانشگاه آزاد سیستان و بلوچستان

  دبیر هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان در اولین جلسه ساها در واحد زاهدان با اشاره به پتانسیل و توانایی این واحد دانشگاهی در عرصه‌ آزمایشگاهی گفت: باید دانشگاه همکاری خود را با بخش خصوصی تقویت کرده و ثابت کند که توانایی‌های لازم را در راستای توسعه علمی و آزمایشگاهی دارد.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۴ ۱۲:۲۰

  نابسامانی توسعه آموزش عالی نتیجه تعلل در تصویب‌ سند آمایش

  عضو کمیسیون آموزش مجلس گفت: وزارت علوم متاسفانه هنوز سند آمایش آموزش عالی را به تصویب نرسانده و این مساله بهم ریختگی در توسعه آموزش عالی را به وجود آورده است.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۳ ۱۴:۴۵

  طراحی طرح توسعه دانشگاه شریف تا بزرگراه شیخ فضل الله

  رئیس دانشگاه صنعتی شریف از طراحی طرح توسعه دانشگاه تا بزرگراه شیخ فضل الله خبر داد و تحقق این امر را منوط به تامین بودجه و حمایت های دستگاه های مختلف دانست.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۳ ۱۱:۱۰

  تقدیرگرایی عامیانه و انسداد توسعه‌یافتگی

  دعانویسی و رمالی و فال و فالگیری در جامعه تقدیر محور زیاد است، جامعه به توانایی خود اعتقاد ندارد و درنتیجه عقب‌مانده می‌شود. اگر جوامع بتوانند با تفکر تقدیرگرایی مقابله کنند به توسعه‌یافتگی می‌رسند یا دست‌کم در مسیر توسعه قرار می‌گیرند. هلندی‌ها مثل معروفی دارند که می‌گویند خداوند زمین را آفرید و هلندی‌ها کشورشان را.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۱ ۰۹:۴۰

  مشکل توسعه رشته‌های پیام نور حل شد

  رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: مشکل توسعه رشته های پیام نور حل شده است.

 • محیط زیست 2 ۱۳۹۴-۰۴-۲۰ ۱۰:۳۷

  گفتاری از محمدامین قانعی‌راد در خصوص «الگوهای توسعه، عدالت و محیط‌ زیست»؛

  مارکسیسم تاریخی، عامل جهانی تخریب محیط زیست

  فقط تفکر دکارتی نبود که توسط فروغی به ایران آمد، یک تفکر دیگر تفکر چپ مارکسیستی بود که توسط حزب توده وارد ایران شد و یک نوع عدالت توده‌گرایانه در کشور شکل داد. رکن سوم هم اندیشه‌ی دینی بود که بعد از انقلاب خود را بین نیروهای چپ مذهبی نشان داد. البته باید تأکید کنم برای همه‌ی این مسائلی که مطرح می‌کنم مارکسیسم، عدالت، مذهب و غیره یک کلمه‌ی متعارف هم بگذارید.

 • طباطبایی ۱۳۹۴-۰۴-۱۳ ۰۹:۴۷

  چرایی ناکامی تاریخی ما در بهره‌بردن از علم در راه رسیدن به توسعه؛

  درنگی بر نقش نادیده‌ی علوم انسانی در توسعه‌ی کشور

  توسعه چیست؟ و نسبت آن با علم و عقل مدرن چیست؟ و نیز برای برنامه‎ریزی توسعه باید چه کرد؟ آیا الگوهای ثابت و از پیش‌تعیین‌شده‌ای برای توسعه وجود دارد که به صرف پیروی از آن‎ها توسعه بیابیم؟ آیا با تقلید از غرب مشکلات ما در راه توسعه حل می‌شوند یا کاری دیگر سزاوار است؟

 • ۱۳۹۴-۰۴-۰۷ ۱۵:۲۰

  توسعه‌ی علم با صرف بودجه‌های کلان ممکن نیست

  معاون علمی و فناوری رییس‌ جمهوری در جمع دانشگاهیان استان ایلام گفت: در حوزه پژوهش نگرش‌ها باید اصلاح شود و بر مزیت‌ها و سنت‌های سرزمینی تکیه شود.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۰۱ ۱۱:۱۰

  تصویب اصل پایش در شورای توسعه فرهنگ قرآنی

  دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی از تصویب اصل پایش در شورای توسعه فرهنگ قرآنی خبرداد و گفت : شاخص های ارزیابی دستگاه ها در سطح کلان راهبردی و سطح خرد عملیاتی انجام می شود.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۳۱ ۰۹:۵۰

  فراخوان عمومی همایش زنان، اعتدال و توسعه

  برگزاری اولین همایش ملی اعتدال در پائیز ۱۳۹۳ با استقبال گستردۀ دانشگاهیان، پژوهشگران و نخبگان علمی و فرهنگی مواجه شد و نتیجۀ آن علاوه بر ارائۀ ده ها مقاله در محور های گوناگون، انتشار مجموعۀ ۷ جلدی مقالات پذیرفته شده بود که ادبیات مورد نیاز برای درک روشن تر از گفتمان یا اندیشه اعتدال را فراهم ساخت.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۲۴ ۰۸:۵۰

  نشست علوم انسانی و برنامه ریزی توسعه برگزار می‌شود

  نشست علوم انسانی و برنامه ریزی توسعه (سیری بر اندیشه های دکتر رضا داوری)به همت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می شود.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۸ ۱۶:۰۰

  نسبت توسعه و تأمین اجتماعی

  توسعه چیست و بیمه‌های اجتماعی شامل چه خدماتی است؟ آیا تأمین اجتماعی عامل توسعه است یا نتیجه آن؟ عدالت مقدم است یا رشد؟ آیا خدمات رفاهی کنونی ترمز توسعه را در ایران کشیده است؟ دورنمای خدمات رفاهی در ایران چگونه است؟ این خدمات در سالیان گذشته چه تغییراتی داشته است؟ آیا بدنه سازمان تأمین اجتماعی نحیف‌تر نشده و به اصطلاح درجا نزده است؟ و آیا اساسأ تشکیل دولت رفاه در ایران امکان پذیر است؟

 • نوذری ژاپن ۱۳۹۴-۰۳-۱۱ ۰۹:۰۰

  گفتاری از حسینعلی نوذری در نقد کتاب «ظهور ژاپن مدرن»؛

  چگونه توسعه‌ی ژاپن به ظهور میلیتاریسم انجامید

  توسعه‌ای که در ژاپن اتفاق می‌افتد در حقیقت از طریق مکانیسم‌های قدرت از بالاست که به فاشیسم منجر می‌شود و همین امر ناکامی الگوی توسعه‌ی انقلاب محافظه‌کاران را منتفی می‌کند؛ یعنی آنچه ما در جریان مطالعه‌ی ژاپن درمی‌یابیم این است که این توسعه به میلیتاریسم تمام‌عیار می‌رسد و بعد از آن است که باید جست‌وجو کنیم از ۱۹۵۰ به این‌طرف چه فاکتورهای دیگری زمینه‌ی رشد و گسترش ژاپن را طی ۳ دهه‌ی بعدی فراهم می‌کند.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۰ ۱۸:۲۰

  اولويت وزارت علوم در توسعه ديپلماسی علمی و ارتباطات بين المللی

  معاون آموزشی وزارت علوم، تحقيقات و فناوری در جمع دانشگاهيان مازندران گفت: توسعه ديپلماسی علمی و ارتباطات بين المللی از اولويت های كاری وزارت علوم است.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۰ ۱۵:۰۰

  توسعه کمی و کیفی مراکز تخصصی حوزه ضروری است

  مدیر امور مراکز تخصصی حوزه‌های علمیه تعداد رشته‌ها و مراکز تخصصی حوزه را کافی ندانست و گفت: توسعه کمی و کیفی مراکز تخصصی حوزه ضروری است.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۰۳ ۱۱:۲۰

  هم اندیشی درباره برنامه های گروه جامعه شناسی توسعه برگزار می‎شود

  هم اندیشی درباره برنامه های گروه جامعه شناسی توسعه در انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می‎شود.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۲۸ ۱۵:۱۰

  مراکز رشد علوم انسانی توسعه می یابد

  وزیر علوم گفت: توجه به مسائل مهم اقتصادی، زیست محیطی و فرهنگی و توسعه مراکز رشد علوم انسانی در اولویت فعالیت های وزارت علوم است.

 • ۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۱۱:۵۰

  توسعه مرکز رشد دانشگاه علم و صنعت/برنامه‌ریزی برای افزایش تعداد شرکت‌های دانش بنیان

  رئیس دانشگاه علم و صنعت، تبدیل فناوری به تولید ثروت را از اولویت برنامه‌های این دانشگاه برشمرد و گفت: درنظر داریم مرکز رشد دانشگاه علم و صنعت را توسعه دهیم.

 • برودل ۱۳۹۴-۰۱-۰۸ ۱۲:۲۵

  تاریخ در خط مقدم علوم انسانی؛

  مانیفست تاریخ (۲)

  آیندۀ عمومیِ گذشته حالا قطعاً در دستان تاریخ‌دانان است. تاریخ به عنوان یک رشته، ایستاده است تا مأموریت باستانی خود به عنوان راهنمای زندگی را دوباره بر دوش گیرد، اما در سیمایی جدید به عنوان یکی از علوم انسانی حیاتی که قادر است دربارۀ داده‌ها قضاوت و آن‌ها را به شکل روایت‌هایی پیچیده تفسیر کند و نتایجش را به صورت‌هایی ارایه دهد که برای وسیع‌ترین دامنۀ ممکن از عموم مردم قابل دسترسی باشد و همچنین برای کسانی که سیاست‌هایشان تمام زندگی ما را شکل می‌دهد.