جلال آل احمد

کل اخبار:149

 • ۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۱۱:۴۰

  «جلال اهل قلم» کتابی مشتمل بر آثار و اندیشه های «جلال آل احمد»

  کتاب «جلال اهل قلم» که مشتمل بر آثار، اندیشه ها و زندگی «جلال ال احمد» است که به قلم«حسین میرزایی»توسط انتشارات سروش منتشر شد

 • ۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۹:۰۰

  آشنایی با اندیشه های جلال آل احمد در کتاب «جلال اهل قلم»

  چاپ چهارم کتاب «جلال اهل قلم؛ زندگی، آثار و اندیشه های جلال آل احمد» اثر حسن میرزایی از سوی انتشارات سروش منتشر و به بازار نشر عرضه شد.

 • قادری ۱۳۹۴-۰۶-۱۹ ۰۹:۴۱

  درس‌گفتاری از حاتم قادری؛

  در نهانگاه ذهن جلال

  آیا [جلال] می‌خواهد شبیه سقراط در فایدون بحث كند؟ ... آیا جلال از آن دست انسان‌هایی است كه شیفته علم است؟ آیا جلال به جریان‌های دینی زمان خودش كه از دفن، مناسك برقرار می‌كنند واكنش نشان می‌دهد؟ آیا جلال اوج تعهد روشنفكری‌اش را به ما نشان می‌دهد؟ آیا جلال با این خواسته خودش نوعی ارتقای وجودی می‌دهد یا اضمحلال جسمی خودش را رقم می‌زند؟ شاید خود جلال هم نتواند پاسخ سر‌راستی به ما بدهد.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۸ ۱۸:۴۰

  زندگی و زمانه جلال آل احمد در گفت وگو با عبدالله انوار

  او كاملا ادبیات ماركسیستی را خوانده بود، یعنی در واقع به دلیل اینكه عضو حزب توده بود، مجبور بود این ادبیات را بخواند. آن زمان خواندن كتاب‌های ماركس برای كسانی كه عضو حزب بودند واجب بود.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۸ ۱۵:۵۰

  مروری بر سوانح ایام جلال آل‌احمد

  نكته‌ای كه در زندگی آل‌احمد جالب توجه است، زندگی مستمر ادبی او است. اگر حیات ادبی این نویسنده با دیگر نویسندگان هم‌عصرش مقایسه شود این موضوع به خوبی مشخص می‌شود.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۸ ۱۵:۱۰

  سیری در اندیشه و دیدگاه جلال آل احمد

  زندگی او ۲ دوره داشته است، یکی دوره ی جوانی که از نظر سیاسی به مارکسیسم و حزب توده گرایش داشت و دوره ی دوم زندگی وی از هنگامی آغاز می شود که او بعد از شکست سیاسی و سفرش به مکّه نوشتن سفرنامه ای، موسوم به خسی در میقات را آغاز کرد

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۸ ۱۴:۲۷

  آل‌احمد را تا كامل نخوانده‌اید، قضاوت نكنید

  با صدایی ملایم، ولی با لحنی عمیقا نكوهش‌كننده و با اندوهی در دل و ملالی بر چهره، روی به آنها كرد و گفت: بد زندگی می‌كنید آقایان، بد زندگی می‌كنید! این گونه زیستن شرم‌آور است!»

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۸ ۱۲:۲۸

  چرا آل احمد پس از کودتای ۲۸ مرداد به فعالیت حزبی نپرداخت؟

  محسن مدیرشانه چی، مدرس تاریخ و علوم سیاسی در دانشگاه و نويسنده كتاب «نیروی سوم و جامعه سوسیالیست‌‌ها با مطالعه اجمالی تاریخ تحزب در ایران» درباره فعاليت‌هاي سياسي جلال آل احمد گفت: اولین فعالیت حزبی جدی آل احمد حزب توده بود و بعد حزب زحمتکشان و سرانجام نیروی سوم. ولی پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ و زندانی شدن خلیل ملکی و دیگر فعالان سیاسی، آل احمد دیگر به فعالیت حزبی نپرداخت.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۰۸ ۱۳:۳۰

  تأخیر در بازسازی موزه جلال صدای اهالی قلم را درآورد

  جمعی از اصحاب قلم با انتشار نامه‌ای سرگشاده با عنوان «نگذارید که ویرانه شود این خانه!» خطاب به مسئولان، خواستار برطرف کردن موانع بازسازی و احداث خانه- موزه جلال آل احمد و سیمین دانشور شدند.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۰۸ ۱۰:۲۰

  اعتراض اهل قلم به بازسازی موزه جلال/ نگذارید ویرانه شود این خانه!

  جمعی از اصحاب قلم با انتشار نامه‌ای سرگشاده به وضعیت نامشخص خانه سیمین دانشور و جلال ‌آل‌احمد و تاخیر در بازسازی و تاسیس خانه موزه در آن و نیز شائبه تخریب آن اعلام کردند.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۲۶ ۱۴:۱۰

  وقت تنهایی آدمک ها

  «آدمک ها» عنوان نمایشی از رامونا خانقایی ست که بر اساس داستان کوتاه «بچه مردم» نوشته جلال آل احمد نوشته شده و این روزها در تماشاخانه استاد مشایخی تئاتر مان به روی صحنه رفته است.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۱۹ ۱۳:۵۷

  «بیگانه» کامو به روایت آل‌احمد و خبره‌زاده دوباره خواندنی شد

  سیزدهمین چاپ از ترجمه جلال آل احمد و علی اصغر خبره‌زاده از رمان «بیگانه» آلبرکامو منتشر شد.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۰۷ ۰۹:۲۰

  موضع زیباکلام و فیاض درباره «آل‌احمد»

  در جلسه نقد و بررسی کتاب «در خدمت و خیانت روشنفکری» عنوان شد،‌ هنوز نتوانسته‌ایم آل‌احمد و شریعتی را به خوبی بشناسیم.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۰۴ ۰۸:۵۰

  «در خدمت و خیانت روشنفکران» نقد و بررسی می‌شود

  هفتاد و چهارمین نشست دوشنبه­ های کتاب اندیشه در فرهنگسرای اندیشه به نقد و بررسی کتاب «در خدمت و خیانت روشنفکرانِ» جلال آل احمد اختصاص یافت.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۳:۰۰

  بی‌پولی در خانه سیمین و جلال را بسته نگه داشته‌است!

  مرمت خانه سیمین دانشور و جلال آل‌احمد به دلیل تامین نشدن بودجه متوقف شد تا بسته بودن در منزل این زوج نامدار نویسنده ایرانی وارد چهارمین سال خود شود.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۲ ۱۴:۴۸

  جلال و ۱۵ خرداد

  خواهرزاده جلال آل احمد در یادداشتی به موضوع تلاش آل احمد برای همسوکردن روحانیت و روشنفکران در جریان نهضت ۱۵ خرداد ۴۲ پرداخته است و از شیوه وی در ملامت روشنفکران در این ایام پرده برداشته است.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۲۸ ۱۳:۰۰

  کنگره «زندگی و زمانه جلال ال احمد» برپا می‌شود

  کنگره «زندگی و زمانه یک نویسنده تاثیرگذار» با هدف نگاهی جامعه‌شناختی به جلال آل احمد در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۴-۰۱-۳۱ ۱۰:۱۰

  تأخیر یکساله در مرمت خانه سیمین و جلال/ آیا این فرصت سوزی نیست؟

  خواهرزاده جلال آل احمد در یادداشتی به زمان یکساله صرف شده برای مرمت منزل سیمین دانشور و جلال آل احمد انتقاد و بسته ماندن در این خانه را نشانه اتلاف منابع و فرصت سوزی در این زمینه عنوان کرد.

 • ۱۳۹۴-۰۱-۱۷ ۰۹:۲۰

  تغییر برگزاری جایزه ادبی جلال تا معافیت مالیاتی کتاب فروشان

  برگزاری موفق جایزه ادبی جلال و محقق شدن وعده رییس جمهوری کشور مبنی بر معافیت کتابفروشان از پرداخت مالیات از مهم ترین رویدادهای فرهنگی نیمه دوم سال 1393 بود که کام ادب دوستان را شیرین کرد.

 • ۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۱:۳۰

  منزل سیمین و جلال خانه ادبیات شد

  خواهرزاده جلال آل احمد با بیان اینکه در محل منزل این نویسنده خانه ادبیات ایران تاسیس خواهد شد از ایجاد هنرستان کشاورزی جلال و مدرسه کوه نوردی جلال در طالقان توسط دو تن از بازماندگان وی خبر داد.

 • ۱۳۹۳-۰۹-۱۹ ۱۴:۵۵

  مراسم سالگرد درگذشت شمس آل احمد برگزار می‌َشود

  دومین نشست «جلال و شمس روشنفکران متفاوت» به مناسبت سالگرد درگذشت شمس آل احمد در موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران برگزار خواهد شد.

 • ۱۳۹۳-۰۹-۰۹ ۱۳:۰۶

  جلال اهل‌سازش‌نبود/ پاسخ‌به‌یک‌یادداشت

  مصطفی جمشیدی، نویسنده، یادداشتی در پاسخ به نوشته سید عبدالجواد موسوی درباره جایزه جلال آل احمد نوشت.

 • ۱۳۹۳-۰۹-۰۵ ۱۰:۳۰

  انواع فساد در جایزه‌های ادبی کشور

  رضا امیرخانی، نویسنده محبوب کشورمان در یادداشتی ضمن اشاره به برخی ضعف های جشنواره های ادبی در کشور از وزارت ارشاد به خاطر شفافیت در جایزه جلال قدردانی کرد.

 • ۱۳۹۳-۰۹-۰۳ ۰۹:۲۶

  خاطره‌ای از اولین دیدار جلال با رهبر انقلاب

  رهبر انقلاب تعبیر جالبی از آل احمد دارند: «جلال اهل قلم». رهبر انقلاب «بهترین» سال‌های جوانیشان را «با محبت و ارادت به آن جلال آل قلم» گذرانده‌اند.

 • ۱۳۹۳-۰۹-۰۲ ۱۶:۱۵

  منتقدان جایزه جلال تقوا پیشه کنند

  دبیرعلمی هفتمین جایزه ادبی جلال‌آل‌احمد با بیان اینکه داوران این جایزه ادبی همگی محقق، متدین و متشرع هستند و شک کردن به انتخاب آنها دور از تقوی است گفت: هیچ کتابی را نمی‌توان پیدا کرد که ۱۰۰ درصد بدون مساله بوده و بشود به آن گفت پاک. کسی که این حرف را می‌زند یا کتاب نمی‌خواند یا کتاب را نمی‌فهمد.

 • محمد رجبی ۱۳۹۳/۰۸/۰۶

  گفت‎وگو با محمد رجبی؛

  نگاهی به دو کتاب جلال آل احمد

  جلال آل احمد سرخوردگی‌های عمیقی از جامعه روشنفکری آن زمان پیدا کرده بود که ریشه در غفلت روشنفکران از مسائل مهم کشور، مثل استحاله فرهنگی روزافزون در جامعه داشت. جلال از کسانی که تصور می‌کرد باید مثل روشنفکران اروپایی پیشاهنگ آگاهی مردم باشند، ناامید شده بود. تفاوت آل احمد و شاملو این بود که شاملو صریحاً معتقد بود ما در ایران اصلاً روشنفکر نداریم و کسانی که به عنوان روشنفکر مطرح هستند، روشنفکرنما هستند؛ اما آل احمد آنها را روشنفکر می‌دانست ولی روشنفکر بی‌خاصیت.

 • ۱۳۹۳-۰۸-۰۵ ۱۹:۴۵

  دکتر شریعتی، روشنفکر مطلوب آل احمد

  محمد رجبی در کنار واکاوی دیدگاه آل احمد درباره مفهوم "روشنفکر" و مصادیق این مفهوم، از نسبت آرای جلال با افکار سید احمد فردید سخن گفت.

 • ۱۳۹۳-۰۸-۰۵ ۱۸:۳۰

  برپایی نشست خبری جایزه ادبی جلال آل‌احمد

  نشست خبری هفتمین دوره جایزه ادبی جلال آل‌‍‌‌احمد چهارشنبه، هفتم آبان ساعت 10 صبح در بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان برپا می‌شود.

 • ۱۳۹۳-۰۸-۰۵ ۱۱:۰۰

  اولین نشست خبری جایزه ادبی جلال آل احمد برگزار می‌شود

  نشست خبری هفتمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد چهارشنبه هفتم آبان ساعت 10 صبح در بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان برپا می‌شود.

 • ۱۳۹۳-۰۷-۰۶ ۱۰:۵۴

  پیش‌نویس آیین‌نامه اجرایی جایزه جلال آل احمد تدوین شد

  مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی از تدوین پیش‌نویس آیین‌نامه اجرایی جایزه جلال آل احمد خبر داد و گفت:‌ این پیش‌نویس تا پایان هفته جاری نهایی می‌شود.