غرب

کل اخبار:167

 • ۱۳۹۵-۰۳-۱۰ ۱۲:۲۰

  اصالت اراده در تفکر غرب با فلسفه اسلامی جور در نمی آید

  اعوانی، استاد فلسفه دانشگاه شهید بهشتی گفت: اصالت اراده در تفکر غرب و دکارت با اصالت اراده در فلسفه اسلامی جور در نمی آید چون فلاسفه ما همواره تلاش می کردند از این موضوع فرار کنند.

 • ۱۳۹۵-۰۳-۱۰ ۱۱:۴۰

  کریم مجتهدی: دوره می‌دانم، می‌دانم‌ها تمام شده است/ نحوه شناخت غرب از سهروردی

  مجتهدی، چهره ماندگار فلسفه گفت:دوره می دانم، می دانم ها تمام شده و وقت آن رسیده است که بگوئیم چه می دانیم.

 • ۱۳۹۵-۰۳-۰۸ ۱۵:۴۰

  شناخت دیرهنگام سهروردی در غرب/ شیخ اشراق از طریق «کربن» معرفی شد

  استاد پیشین دانشگاه هاروارد گفت: از آنجایی که آثار سهروردی به زبان لاتین ترجمه نشد مواجهه اندیشمندان اروپایی تا قرن بیستم با آراء و آثار این فیلسوف ایرانی به صورت غیر مستقیم صورت گرفت

 • ۱۳۹۵-۰۲-۲۰ ۱۴:۱۹

  روند علوم انسانی در غرب، خلاف جهت تخصصی شدن است

  استاد پیشین دانشگاه هاروارد گفت: روند کنونی علوم انسانی در دانشگاههای غرب روندی خلاف جهت تخصصی شدن است. از دلایل گرایش به مطالعات میان رشته ای ماهیت مشکلات و مسائل انسان در دنیای کنونی است.

 • ۱۳۹۵-۰۲-۱۱ ۱۰:۴۰

  «مطالعات اسلامی در غرب» ترجمه و منتشر شد

  بنیاد مطالعات اسلامی روسیه با همکاری انستیتو شرق‌شناسی مسکو و سازمان «سمت» در ایران، کتاب «مطالعات اسلامی در غرب» را از مجموعه «اسلام‌شناسی و شرق‌شناسی» منتشر کرد.

 • ۱۳۹۵-۰۲-۰۶ ۱۶:۴۰

  جریان غالب بر مطالعات دین شناسی غرب سکولار است

  رئیس شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی گفت: در ۴ قرن اخیر پس از رنسانس جریان غالب بر مطالعات دین شناسی در غرب، جریان سکولار و با نگاه غیر الهی به دین است.

 • تجدد ۱۳۹۵-۰۲-۰۶ ۰۹:۳۴

  نقدی بر کتاب تجربه تجدّد نعمت الله فاضلی(۳)؛

  حذف سنت در تجدد

  کتاب تجربه تجدد خیلی چیزهایی که در غرب موجود است، دیده ولی موضوع اصلی خود؛ یعنی جامعه ایرانی را به طور کلی ندیده است. مطالعه مردم انگارانه وی از جامعه ایرانی به جز موارد تجربه زیسته خویش کاملاً کتابخانه‌ای و غیرعینی است. سنت‌های اصیل ایرانی که قرار است یکی از مؤلفه‌های تجدد ایرانی در تلفیق با تجدد غربی باشد، جز حذف شده‌های اصلی روایت فاضلی است.سنت ایرانی در همه جای کتاب به مثابه امری دست و پاگیر، مزاحم و معارضه‌جو با تجدد غربی دیده شده است و در همه‌جا سنت ایرانی بوده است که باید به نفع میهمان ناخوانده جدید یعنی تجدد غربی، کنار گذاشته شود.

 • ۱۳۹۵-۰۲-۰۵ ۰۹:۴۰

  نشست«ابن سینا پژوهی در غرب» برگزار می شود

  از سوی مرکز تحقیقات استراتژیک و پژوهشکده تحقیقات راهبردی نشست «ابن سینا پژوهی در غرب» با سخنرانی پروفسور آموس برتولوچی و با حضور دکتر علی اکبر ولایتی برگزار می شود.

 • ۱۳۹۵-۰۱-۲۵ ۱۷:۰۰

  سید حسین نصر وآسیب شناسی تمدن اسلامی

  مشخصا مرزبندی بین تمدن اسلامی وتمدن غربی از مباحثی است كه بعد از رنسانس شكل تازه تری به خود گرفت و رابطه تنگاتنگی با نحوه شكل گیری تمدن مدرن و تاریخ سیر تكاملی آن وبه تعبیرآقای نصرانحطاط فعالانه آن ودر مقابل ركود وخمودگی تمدن اسلامی از معیارهای اصیل وبنیادین اش دارد.او دلیل تخاصم بین این تمدنها را دوری از جنبه های ظاهری وپیام باطنی ادیان می داند .

 • مالجو ۱۳۹۵-۰۱-۱۵ ۱۱:۱۶

  نگاهی به تاریخ و ویژگی های اندیشه اقتصادی در ایران معاصر/ محمد مالجو؛

  وظیفه جامعه عـلمی اقـتصاد چیست؟

  این‌که تاکنون فرایند‌ انتقال‌ اندیشهء اقتصادی خمیر مایهء جامعه علمی اقـتصاد در ایـران را فراهم‌ کرده،چندان جـای تعجب ندارد.این‌که از این پس نیز فرایند انتقال باید پاینده بماند اصلا جای تعرض‌ ندارد؛.. آنچه‌ ‌ ‌مـایهء‌ تعجب‌ و سبب تعرض است و بیشتر به تراژدی می‌ماند این است که،درین سامان،تولید انـدیشهء اقـتصادی از ایـن پس نیز به واقعیتی‌ هستی شناختی‌ تبدیل‌ نشود.این‌جاست‌ که جامعهء علمی اقتصاد به چالش فراخوانده می‌شود.در‌ ایـن‌ میانه،نگاه‌ درجهء دوم است که پاسخگوست و سبب‌ساز.

 • ۱۳۹۴-۱۲-۰۳ ۱۳:۴۵

  ایرانیان مقلدند یا مبتکر؟ / محمدعلی فروغی

  مکرر شنیده‌ام از راه شماتت یا از روی دلسوزی گفته‌اند ایرانی پرمقلد است و زود و بی‌جهت اقتباس می‌کند. به عقیده من این کم از احکامی است که قاضی به عجله صادر کرده و در پرونده دقت کامل به عمل نیاورده است، شک نیست که ایرانیان از اقوام دیگر اقتباس بسیار کرده‌اند..

 • داعش ۱۳۹۴-۱۰-۲۱ ۰۸:۵۲

  شرحی بر عوامل پیدایش بحران اقتصادی امروز؛

  بحران جهانی اقتصاد در پیوند با پیدایش گروه‌های تکفیری، دو روی یک سکه

  بحران مشروعیت سیاسی در جهان اسلام سنی باعث بروز یک راه‌حل بی‌سرانجام و محال گشت که بارها قبل از این در جهان اسلام رخ داده بود و خوارج مدرن را پدید آورد. بنابراین، برون‌رفت دولت‌های غربی از بحران اقتصادی و ظاهر شدن گروه‌هایی مانند داعش دو روی یک سکه‌اند. این موضوع گوشزدی بسزاست برای آنان که برای خروج از بحران چشم به کمک غربیان دارند.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۶:۰۰

  آیا نباید نگران تکرار تاریخ بود؟ / احمد مسجدجامعی

  یکی از پرسش‌های اساسی در ذهن من و بسیاری از علاقمندان به تاریخ معاصر ایران همواره این بوده است که جریان‌های چپ به خصوص حزب توده چطور توانستند در تهران و سایر شهرهای کشورمان از طیف‌ها و طبقات مختلف اجتماع هواداران عموما باسواد و در عین حال جان برکفی جذب کنند؟

 • ۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۳:۰۰

  علوم انسانی در غرب به سکولاریسم دامن زده است

  باید توجه داشت که خود علوم انسانی در مغرب زمین به فرایند سکولاریسم دامن زده است و نقش مهمی در فرایند سکولاریسم در جوامع غرب داشته است.

 • ۱۳۹۴-۰۹-۲۶ ۱۳:۰۰

  قداست طبيعت / دكتر سيد حسين نصر

  بحران ارتباط انسان و طبيعت در غرب بر اساس دو اشتباه به وجود آمد: عدم درک درست و عميق‌تر انسان و واقعيت قدسي طبيعت.

 • جواد طباطبایی ۱۳۹۴-۰۹-۲۴ ۲۳:۵۱

  محمد ايمانى/ به مناسبت زادروز هفتادسالگی دکتر سیدجواد طباطبایی؛

  فیلسوف گذار

  طباطبایی نخستین کسی است که از آغاز مواجهۀ ما با تمدّن جدید غربی، تصوّری از غرب را در ایران مطرح کرد، که با تمام تصوّرات رایج درباره غرب، اعم از غرب ستیزی، غرب ستایی و برخورد گزینشی با غرب، متفاوت بود. او با تبدیل کردن غرب به ابژۀ تأمّل فلسفی، قوام غرب را، در طرح مدام بحران و داشتن تاریخی از نظریه های انحطاط می دید، و با تأکید بر اینکه فرهنگ ما از تضّاد و تعارض، تحاشی دارد، ویژگی متمایز فرهنگ غرب را، به درستی، خودآگاهی از بحران، و تبدیل کردن بحران به پرسش فلسفی برمی شمُرَد.

 • ۱۳۹۴-۰۹-۲۲ ۱۰:۱۵

  مبانی اخلاق در فلسفه غرب و فلسفه اسلامی

  مبانی اخلاق در فلسفه غرب و فلسفه اسلامی به قلم حسن معلمی و از سوی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برای دومین بار روانه بازار کتاب شد.

 • ۱۳۹۴-۰۹-۱۸ ۱۶:۴۵

  همایش مطالعات اسلامی در غرب برگزار می‌شود

  گروه تاریخ و تمدن ملل اسلامی دانشگاه شهید بهشتی و معاونت پژوهشی دانشکده الهیات و ادیان دانشگاه شهید بهشتی، در نظر دارند نخستین همایش مطالعات اسلامی در غرب را به حضور استادان و محققان این حوزه برگزار نمایند.

 • سالازار ۱۳۹۴/۰۹/۰۷

  گفت‌وگوی کوتاه با ژوزف سالازار در خصوص برآمدن داعش؛

  ظهور خلافت، همزاد اعلام و ابلاغ

  رسانه‌های غربی متوجه نشدند که در آن روز تابستان سال ۲۰۱۴ چه اتفاقی افتاد، جایی که البغدادی در مسجد موصل حضور پیدا کرد تا خطبه‌ی بازسازی خلافت اسلامی را ایراد کند ما به ریشخند گرفتیم که او برای چه کسی اعلام خلافت می‌کند و چگونه امیدوار به ایجاد چنین دولتی است؟ چیزی که (در غرب) درک نشد این است که در طرز فکر و نگاه جهادگرایان مسلمان برای قدرت سیاسی منبع مشروعیت‌بخش دیگری جز همان خطابه‌ی‌ رهبر معنوی/سیاسی وجود ندارد، رهبری که مأمور هدایت مؤمنان است.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۱۵:۰۰

  تحلیل نشریه بریتانیایی از هنر ایران

  موزه هنرهای معاصر ایران پیشگام حرکتی شده که به‌گمان نویسنده‌‌ی نشریه اینترنتی ˝روزنامه‌‌ هنر˝ می‌توان آن را به‌چشم ˝حمله‌‌ی نرم ایران به غرب˝ دید.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۲۰ ۱۶:۱۵

  تمدن غرب انسان امروز را خشک کرده است/ اربعین را به عالم عرضه کنیم

  عضو مجلس خبرگان رهبری در همایش ملی «ظرفیت های فرهنگی و تمدنی اربعین» گفت: آزادی، حرمت انسانی و محبت در تمدن غراب سراب است و تمدن غرب انسان امروز را خشک کرده است. باید اربعین را به عالم عرضه کنیم.

 • فیرحی ۱۳۹۴-۰۸-۱۴ ۰۸:۱۷

  داود فیرحی؛

  سنت و تجدد دو الگوى معرفت‏‌شناختى در تحليل دانش سياسى مسلمانان

  سنت با ديدگاه‌ها و مبانى متفاوت تفسير شده است; «تفسير مبتنى بر تجدد غرب‌» و نيز، «فهم سنتى از سنت‌». روش نخست كه «شرق‌شناسى‌»، (Orientalism) ناميده شده است، به لحاظ معرفت‌شناختى، بيرون از سنت‌سياسى دوره ميانه قرار گرفته و دانش سياسى اين دوره را به اعتبار دوران، (Epoch) غيريت‌سازى، كه متغاير با دوران جديد غرب است، اما بر مبناى تجدد اروپايى، ارزيابى مى‌كند. ليكن روش دوم، دانش سياسى دوره ميانه را نه به اعتبار دورانى كه سپرى شده است، بلكه به مثابه دوره‌اى، (Period) از سنت اسلامى تلقى مى‌كند كه پرسشهاى آن مى‌بايست در درون سنت و با توجه به الزامات آن طرح شود.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۱۲ ۱۵:۴۵

  نشست علمی «رويكردهای غربی به تربيت معنوی كودكان» برگزار می‌شود

  پژوهشگاه حوزه و دانشگاه نشست علمی رويكردهای غربی به تربيت معنوی كودكان را در روز چهارشنبه ۱۳ آبان برگزار می كند.

 • ساشادینا ۱۳۹۴-۰۸-۱۲ ۰۸:۴۷

  نقدی بر کتاب «روش شناسی مطالعات اسلامی در غرب»؛

  تحلیل همه‌ی مستشرقین به شیوه‌ی «ادوارد سعید»ی

  با خواندن این کتاب مردد بودم که آیا تصویری که از آقای ساشادینا در ذهن من نقش بسته درست است یا نه؟ اما با رسیدن به آخر کتاب، با کمال تعجب دیدم ایشان تمام صفاتی که در ذهنم به ایشان نسبت می‌دادم، صادقانه برای خود بیان نمودند و تحلیل‌های من تبدیل به فکت شدند. ایشان در این کتاب میان مستشرقین تفاوتی قائل نمی‌شوند و همه را به شیوه‌ی ادوارد سعیدی می‌بینند.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۰۴ ۱۵:۱۵

  رئیس مرکز نوآوری در علوم انسانی: مشکل جدی تولید دانش علوم انسانی در آموزش و پرورش است

  میثم لطیفی رئیس مرکز نوآوری و ایده پردازی در علوم انسانی معتقد است:یکی از مشکلات جدی در زمینه تولید دانش در حوزه علوم انسانی در آموزش و پرورش است. آموزش و پرورش خلاقیت و پژوهشگری را دردانش آموز ایجاد نمی کند.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۰۳ ۱۳:۲۰

  کتاب «مبانی نظری غرب مدرن» دوباره به بازار رسید

  کتاب «مبانی نظری غرب مدرن» نوشته شهریار زرشناش به چاپ دوم رسید.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۰۳ ۰۹:۰۶

  مقایسه نظام حقوق بشری اسلام و غرب

  صوت کامل درس گفتار مقایسه نظام حقوق بشری اسلام و غرب منتشر شد.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۲۹ ۰۹:۴۰

  پژوهش های کاربردی علوم انسانی را برابر فرسودگی بیمه می کند

  اعلاء تورانی گفت: با توجه به نقش مهم علوم انسانی در تاریخ بشریت، کاربردی کردن پژوهش های این علوم منطقی و معقول است در غیر این صورت به معرفت های موضعی تبدیل شده و بتدریج دچار فرسودگی می شود.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۲۱ ۱۲:۰۰

  کتاب «روش شناسی مطالعات اسلامی در غرب» نقد و بررسی می‌شود

  به همت پژوهشکده تاریخ اسلام نشست نقد و بررسی کتاب «روش شناسی مطالعات اسلامی در غرب» ۲۶ مهرماه برگزار می شود.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۱۹ ۱۵:۲۰

  نقطه تلاقی نمایش‌های شرق و غرب / نشست با عوامل نمایش ˝مجلس انتقام‌جویی هملت˝

  حسین جمالی می‌گوید نوع جدیدی از روایت‌گری شرقی که به جنس بازی بازیگران و نحوه کار آنها ارتباط پیدا می‌کند را در نمایش ˝مجلس انتقام جویی هملت˝ اتود زدیم و کار ترکیبی بین ادبیات و شیوه روایی ایجاد کرده است.