نقد

کل اخبار:816

 • ۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۱۴:۴۵

  كاراكترهايی كه آرمان بزرگ ندارند/ نقد برنامه‌های دينی تلويزيون

  به‌خاطر ساخت یک مستند اجتماعی با تعداد زیادی جوان دهه هفتادی گفت‌وگو کرده‌ام؛ از تیپ‌های مختلف و طبقات گوناگون. بسیاری از کسانی که با آنها گفت‌وگو می‌کنم با صراحت زیادی حرف می‌زنند؛ چیزی که در نسل‌های قبلی کمتر آدم مشاهده می‌کند و عموما اهل تعارفند. اما اینها خیلی راحت. اگر از چیزی خوششان بیاید می‌گویند. بدشان بیاید می‌گویند.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۲۱ ۱۵:۱۵

  حاشیه‌های جوایز گلدن گلوب ۲۰۱۶/ کمدینی که از همه انتقاد کرد

  مراسم گلدن گلوب ۲۰۱۶ در حالی شب گذشته برگزار شد که ریکی جرویس مجری برنامه در مقام یک کمدین از خیلی ها انتقاد کرد.

 • پینکارد ۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۰۸:۴۷

  تری پینکارد/نگاهی به کتاب «۲۵ سال فلسفه: یک بازسازی نظام‌مند»؛

  تاریخِ فلسفه فقط ۲۵ سال طول کشیده است

  هگل هنگامی که نگارش پدیدارشناسی را شروع کرد، نقداً رویکردِ بیشتر دیالکتیکی خود را اتخاذ کرده بود، اما هنوز به این ایده که این دیالکتیک یک جنبۀ تاریخی نیز دارد نرسیده بود. هگل وقتی هنوز در مرحلۀ غیر تاریخی بود، گمان می‌کرد که کار خود را کامل کرده است. اما در این دوره با صاحب چاپخانه اختلاف‌نظر پیدا کرد و کلِ پروژه متوقف شد و هنگامی که دوباره آغاز شد، کتاب بسیار طولانی‌تر از چیزی بود که انتظار می‌رفت.

 • فرزان سجودی ۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۳:۰۲

  صوت/ درآمدی به روایت‎شناسی (۱)

  فرزان سجودی

 • ۱۳۹۴-۱۰-۱۶ ۱۷:۳۰

  داوری اردکانی: تاریخ علم جدید، تاریخ نقد است

  داوری اردکانی، رئیس فرهنگستان علوم در همایش بزرگداشت ابن هیثم گفت: تاریخ علم جدید، تاریخ نقد است و بدون نقد، علم میسر نمی‌شود.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۱۵ ۱۴:۳۰

  کتاب «معجزه عاشورا» در بنیاد دعبل خزاعی نقد شد

  اسفندیاری: تفسیرهای اجتماعی جنبه عرفانی عاشورا را نفی نمی‌کند/ داوری نویسنده در کتاب علمی نیست. محمد اسفندیاری، پژوهشگر حوزه دین در بخش دوم و پایانی نقد کتاب «معجزه عاشورا» گفت: برخلاف دیدگاه نویسنده کسانی که تفسیرهای اجتماعی از عاشورا ارایه کردند به دنبال نفی جنبه‌های عرفانی، مرجعیت و ابعاد معنوی امام حسین (ع) نبوده و نیستند.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۰۹ ۱۵:۳۳

  تاريخ، علم مردگان نيست

  سید مهدی عسکری، پژوهشگر تاریخ محلی در یادداشتی که در اختیار ایبنا قرار داده با اشاره به کتاب «خاندان حاج ‌سيد‌علي تاجر بيرمي در ايالت فارس» می‌گوید: نوشتن نقد بر هر کتابي نشان‌دهنده عمق درک مخاطب نسبت به اثري است که در مقابل اوست. تنها لازم است براي انتقادها دلايل کافي بيان شود تا نقد پاک و درست از نقد سياه يا نسيه که وارونه‌گويي و مغلطه‌کاري است، جدا شود.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۰۹ ۱۴:۳۰

  میزانسن تنهایی/ نکاتی درباره فیلم «احتمال باران اسیدی»

  مردی تنها بر بالکن خانه‌ای قدیمی، دختری در حال بازی با موبایل در لابی هتلی تک‌ستاره و البته پسری جوان پشت پیشخوان هتل؛ مثلث تنهایی در احتمال باران اسیدی!

 • ۱۳۹۴-۱۰-۰۹ ۱۴:۰۰

  از کمند هرمنوتیک نمی‌توان فرار کرد / محمد مجتهد شبستری

  نظریه خطابات قانونیه را آنگونه که در سخن فوق تقریر شده از منظرهای گوناگون می توان نقد کرد، اما مهم‌ترین نقد آن این است که معنا و قلمرو خارج از تاریخ و جغرافیای تشریع در احکام شریعت ـ آنگونه که فقیهان تقریر می‌کنند ـ با معنا و قلمرو تاریخ و جغرافیای تشریع در قانون گذاری مجالس قانونگزاری (پارلمان‌ها) کاملا متفاوت است.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۰۷ ۱۵:۳۰

  «ما چگونه ما شدیم» صادق زیباکلام نقد می‌شود

  کتاب «ما چگونه ما شدیم» نوشته صادق زیباکلام، پژوهشگر و تحلیل‌گر سیاسی با موضوع ریشه‌یابی علل عقب ماندگی ایران در کتابخانه علامه امینی دانشگاه تهران نقد و بررسی می‌شود.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۰۶ ۱۸:۰۰

  لزوم وفاداری به محتوا و فضاسازی هنر/ درباره سریال‌های تاریخی معمای شاه و شهرزاد

  ساخت سریال‌های تلویزیونی و البته فیلم‌های سینمایی دارای مضامین تاریخی، در ایران، کم‌سابقه نیست. پُربیراه هم نیست اگر گفته شود آثاری از این دست که رقمشان کم هم نبوده است، درمجموع، کارنامه کیفی قابل‌قبولی داشته‌اند. همواره هم، به‌ دلایل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، این‌گونه آثار هنری- تاریخی، مخاطبان فراوانی (در میان هردو گروه موافق و مخالف) به‌سوی خود جلب می‌کرده است.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۰۳ ۱۲:۴۵

  نگاهی به فيلم «ناهيد» به كارگردانی آيدا پناهنده

  ناهيد به عنوان نخستين فيلم بلند آيدا پناهنده، اثري ديدني و خوب است. صرف‌نظر از كاستي‌ها و عيب‌هاي فيلمنامه، تماشاگر بعد از اتمام فيلم تقريبا با حالتي راضي سالن سينما را ترك مي‌كند.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۰۳ ۱۱:۴۵

  داستانِ كسی مرا نمی بيند/ نقدی بر «آنها كه به خانه من آمدند» نوشته شمس لنگرودی

  در داستان «آنها كه به خانه من آمدند» با راوي‌اي روبه‌رو هستيم كه اتفاقا همنام نويسنده كتاب است و از قضا و اتفاق روزگار نويسنده كتاب هم فردي است كه ساليان زيادي است او را با شعرهايش مي‌شناسيم. بي‌تابانه در انتظار توام/ غريقي خاموش/ در كولاك زمستان...

 • امیرکبیر ۱۳۹۴-۰۹-۳۰ ۰۸:۴۴

  یادداشتی بر نمایش «خاطرات و کابوس‌های یک جامه‌دار از زندگی و قتل میرزاتقی‌خان فراهانی»؛

  امیرکبیر بازمی‌گردد

  اگر بتوان هنری تاریخی خلق کرد که از تحریف و تپق‌های تاریخی در امان باشد، تازه می‌توان بحث‌های جدی‌تری را در رابطه با بازنمایی تاریخ آغاز کرد. در واقع آنچه به عنوان تاریخِ مستند و موثق به دست ما رسیده است، یک گزارش دقیق و لحظه به لحظه نیست که هنرمند فقط بازسازی آن را بر عهده بگیرد. انبوهی از خلأها وجود دارد که هنرمند باید با تخیل خود آن‌ها را پر کند (و آیا مورخ کاری جز این می‌کند؟).

 • ۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۱۷:۰۰

  نشست «روش‌شناسی نقد متون علوم انسانی» برگزار می‌شود

  نشست «روش‌شناسی نقد متون علوم انسانی(مدیریت)» با حضور اندیشمندان و صاحب نظران و به میزبانی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۴-۰۹-۲۶ ۱۳:۱۵

  بررسی سلوک فکری جواد طباطبایی در سالروز هفتاد‌سالگی/ قدیر نصری

  اجازه دهید به این پنج عنصر یک عنصر دیگر را اضافه کنم. اما جنس این عنصر آخر نه در تحسین و تایید که در نقد افکار طباطبایی است. به همین خاطر هم در پیشانی این نوشتار از اصطلاح «پنج منهای یک» استفاده کردیم. به‌عنوان یک دانشجوی اندیشه سیاسی مساله‌ای اساسی در هنگام مطالعه آثار و افکار سیدجواد طباطبایی آزارم می‌دهد و آن این است که دلالت عینی و تضمن عملی اندیشه ایرانشهری و ضرورت نقادی سنت و تمدن‌سازی بر مبنای میراث قدمایی کدام دستگاه سیاسی است؟

 • علی پایا ۱۳۹۴-۰۹-۲۳ ۰۹:۰۶

  ارزیابی نقادانه علی پایا از جایگاه معرفت‌شناسانه فقه(۱)؛

  فقیه به‌منزله‌ی یک مهندس

  هرچند دانشوران مسلمان نظیر فارابی و غزالی در طبقه‌بندی‌هایشان از علوم، فقه را در مقوله‌ی علوم کاربردی قرار داده‌اند، مع‌هذا به نظر می‌رسد اهمیت این امر از یک منظر معرفت‌شناسانه‌ی مرتبه‌دوم چنان‌که باید مورد توجه فقها و یا دانشوران مسلمان (و حتی غیرمسلمان) قرار نگرفته است. به نظر می‌رسد نتیجه‌ی این امر بروز نوعی ابهام در خصوص جایگاه فقه از منظر معرفت‌شناسانه در خصوص میان فقیهان و احیاناً دیگر دانشوران مسلمان بوده است.

 • ۱۳۹۴-۰۹-۲۲ ۱۷:۰۰

  کیف‌شناسی به‌جای معناشناسی/ درباره «علیه تفسیر»

  «علیه تفسیر» مجموعه مقالاتی است که سوزان سانتاگ در فاصله سال‌های ٦٥-١٩٦٢ به نگارش درآورده است. این مجموعه شامل نقدها و بررسی‌های آثار نویسندگان و متفکران مهم قرن بیستم است.

 • ۱۳۹۴-۰۹-۱۸ ۱۵:۰۰

  حرف‌های نسيه در نقد دانشگاهيان

  اگر سخناني را كه برخي از دانشجويان در روز ١٦ آذر در مقابل رييس‌جمهور، عليه دولت تدبير و اميد به عنوان پرسش، با لحن شديد و غليظ مطرح ساختند، در گذشته گفته مي‌شد...

 • ۱۳۹۴-۰۹-۱۷ ۱۰:۴۵

  نقد آثار احمدرضا احمدی همراه ۱۵ کتاب دیگر در فصل پنجم چاپ می‌شود

  پرویز بیگی حبیب‌آبادی گفت: انتشارات فصل پنجم ۱۶ جلد کتاب از شاعران و منتقدان مختلف زیر چاپ دارد.

 • ۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۱:۱۵

  انتشار شماره های جدید از فصلنامه نقد کتاب علوم اجتماعی

  شماره های پنج و شش فصلنامه نقد کتاب علوم اجتماعی با موضوعاتی همچون محرم و صفر در فرهنگ مردم ایران منتشر شد.

 • ۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۵:۳۰

  متدولوژی در آثار فرامرز رفیع پور بررسی می‌شود

  متدولوژی در آثار دکتر فرامرز رفیع پور با حضور محمد میرسندسی، عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین (ع) نقد و بررسی می شود.

 • ۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۰:۰۰

  کتاب «مردم در سیاست ایران» یرواند آبراهامیان زیر ذره‌بین نقادان می‌رود

  کتاب «مردم در سیاست ایران» نوشته یرواند آبراهامیان با ترجمه بهرنگ رجبی در خانه اندیشمندان علوم انسانی نقد می‌شود.

 • ۱۳۹۴-۰۹-۰۱ ۱۴:۳۰

  «نقد مبانی فلسفی فلسفه برای کودکان» منتشر شد

  کتاب «نقد مبانی فلسفی فلسفه برای کودکان» به قلم دکتر علی ستاری، عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا(س) منتشر شد. این اثر به کوشش پژوهشگاه حوزه و دانشگاه روانه بازار نشر شده است.

 • نظریه و واقعیت ۱۳۹۴-۰۸-۲۸ ۱۲:۲۵

  نظریه و واقعیت

  آرش حیدری و همکاران

  نظریه در تعریف سنتی امکان مداخله در واقعیت را ندارد اما در نگاه انتقادی خودی، عملی انتقادی است علیه واقعیت.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۱۱:۱۵

  کتاب «محتشم‌نامه» نقد و بررسی می شود

  کتاب «محتشم‌نامه» با حضور محمدرضا زائری در شهر کتاب نقد و بررسی می شود.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۰۸:۳۸

  کتاب «نظریه های همگرایی منطقه ای و رژیم های بین المللی» نقد می شود

  کتاب «نظریه های همگرایی منطقه ای و رژیم های بین المللی»در دانشگاه آزاد اسلامی-دانشکده علوم سیاسی نقد می شود.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۱۸ ۱۶:۰۰

  روانبخش صادقی: جشنواره فیلم کوتاه به انیمیشن کم‌لطفی کرد

  رییس انجمن فیلمسازان انیمیشن ایران با اشاره به حضور پیدا نکردن انیمیشن ها در بخش بین المللی جشنواره فیلم کوتاه تهران بیان کرد بخش اجرایی این جشنواره نسبت به انیمیشن کم لطفی کرد.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۱۷ ۱۵:۳۰

  نقد رسانه ها بر اساس انصاف و عدالت اسلامی باشد

  چهره ماندگار رشته مدیریت با تاکید بر نقد منصفانه و پاسخ مسئولانه رسانه ها که شعار بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها است،گفت: نقد باید بر اساس انصاف و عدالت اسلامی باشد.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۱۶ ۱۳:۱۵

  بررسی جنسیت در رمان فارسی و مساله نقد در دو کتاب جدید

  کتاب‌های «نقد، آفرینشی در زبان» و «جنسیت در رمان فارسی» در قالب مجموعه «سپهر نقد» انتشارات بامداد نو منتشر و راهی بازار نشر شدند.