انشالله رحمتی

کل اخبار:49

 • ۱۳۹۵-۱۲-۰۲ ۰۹:۴۰

  رحمتی: کربن تاریخ ستیز نیست/ از نظر کربن امام با نبی یکی است

  رحمتی، مترجم آثار کربن در ایران گفت: کربن تاریخ‌ستیز نیست و این را در آثار خود صراحتاً اعلام می‌کند. به عقیده کربن، تاریخ کافی نیست و نمی‌تواند همه چیز ما باشد.

 • ۱۳۹۵-۰۸-۱۱ ۱۶:۲۰

  برگزاری سه نشست در اندیشگاه فرهنگی کتابخانه ملی

  اندیشگاه فرهنگی کتابخانه ملی، روز سه‌شنبه ۱۱ آبان‌ماه میزبان سه نشست در حوزه ادبیات، دین و فلسفه خواهد بود.

 • ۱۳۹۵-۰۸-۰۴ ۱۶:۰۰

  نقش و تأثیر قرآن کریم در زندگی مسلمانان / دکتر سیدحسین نصر - ترجمه دکتر انشاءالله رحمتی

  قرآن که سنت پیامبر(ص) مکمّل آن است، حتی به شیوة ظریف و لطیفی بر همة جوانب ادب تأثیر می‌نهد؛ ادب نه فقط شامل افکار، گفتار و کردار، بلکه حالات بدنی و قوای جسمانی را نیز شامل می‌شود؛ یعنی اینکه مسلمان سنتی به هنگام قدم‌زدن یا سخن‌گفتن، ورود به مسجد، نشستن در یک جمع یا سلام‌کردن به دیگران، چگونه ظاهر شود، بخشی از ادب اوست. به علاوه قرآن کریم قوای باطنی، به‌ویژه حافظه را دگرگون می‌کند و حتی بر رؤیاهای مؤمنان تأثیر می‌گذارد.

 • هانری کوربن ۱۳۹۵-۰۵-۲۶ ۱۱:۲۹

  گزارشی از نشست «تشیع و تصوف از دیدگاه هانری کربن»؛

  هانری کربن فیلسوف اسلامی اروپایی‌تبار

   هانری کربن در عین حال متفکر است و تنها یک گزارشگر و معرف فرهنگ ایرانی نیست، بلکه به معنای دقیق کلمه یک فیلسوف اسلامی اروپایی تبار است. ضمن آنکه با فرهنگ ما و تشیع ایرانی همدلی دارد. این همدلی گاهی حتی افراطی است و به تشیع غالی میل پیدا می‌کند. به این جنبه می‌توان انتقادهایی داشت، اما نکته مهم آن است که شرط همدلی در او وجود دارد و با یک شیدایی خاصی این فرهنگ را می‌خواند.

 • ۱۳۹۵-۰۳-۲۶ ۱۳:۴۰

  معجزات / جرج اِن. شلسِنگر- ترجمه انشاءالله رحمتی

  یك تحقیق دربارة ماهیت معجزه ناگزیر باید پاره‌ای از ابعاد وسیع‌تر ماهیت ایمان دینی را روشن سازد. معتقدان انواع بسیاری از شواهد در تأیید موضع‌شان، می‌یابند. از جمله آن شواهد، براهین قدیمی مانند برهان نظم یا براهین متأخرتر مانند برهان شرط‌بندی پاسكال است. رویدادهای اعجازآمیز صرفاً یكی از انواع عواملی است كه معتقدان می‌توانند در تأیید موضع خویش بدان استناد كنند.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۲۸ ۱۵:۳۰

  رحمتی: ضعیف‌ترین کتاب‌ها در حوزه اخلاق تالیف می‌شود

  ان‌شالله رحمتی، اندیشمند و مترجم در نشست نقد و بررسی «دانشنامه فلسفه اخلاق» گفت: متاسفانه ضعیف‌ترین کتاب‌ها در حوزه «اخلاق» تالیف می‌شوند و توصیه‌هایی بدون مبنا را در اختیار خوانندگان قرار می‌دهند.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۲۵ ۱۱:۴۰

  برگزاری نشست «فلسفه دين» در انديشگاه فرهنگی كتابخانه ملی

  انديشگاه فرهنگي كتابخانه ملي يكشنبه 25 مرداد يك نشست برگزار خواهد كرد.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۰۳ ۱۴:۴۰

  «چشم‌اندازهای معنوی و فلسفی اسلام ایرانی» و «عرض ملکوت» منتشر می‌شود

  انشاءالله رحمتی از انتشار «عرض ملکوت» و جلد سوم «چشم‌اندازهای معنوی و فلسفی اسلام ایرانی» در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۳۰ ۱۴:۰۰

  هدف از پرداختن به فلسفه دین پاسخگویی به نیاز روحی بشر است

  نخستین جلسه از سلسله نشست های « فلسفه دین » عصر یکشنبه 27 اردیبهشت ماه ، در اندیشگاه فرهنگی سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار شد.

 • ۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۱۲:۱۰

  عرضه کتاب‌های تازه تالیف انشاالله رحمتی در نمایشگاه کتاب

  انشاءالله رحمتی، مدرس و مولف حوزه فلسفه از عرضه کتاب «زمان ادواری در مزدیسنا و عرفان اسماعیلیه» در نمایشگاه کتاب تهران خبر داد.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۲۹ ۰۹:۲۰

  رحمتی: محور قرار دادن انسان در اخلاق بی‌اخلاقی است

  دکتر انشاالله رحمتی، نویسنده، مترجم و دانشیار فلسفه دانشگاه آزاد تهران مرکز در نشست درس‌گفتار فلسفه اخلاق گفت: قرار دادن انسان به‌عنوان محور اخلاق، نشان بی‌اخلاقی است.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۲۰ ۱۶:۲۰

  انديشگاه فرهنگی سازمان اسناد و كتابخانه ملی ميزبان دو نشست می‌شود

  انديشگاه فرهنگي سازمان اسناد و كتابخانه ملي، فردا يكشنبه 21 دي 1393 ميزبان دو نشست است.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۱۰ ۱۵:۵۰

  جلد سوم «اسلام ایرانی» هانری کربن ترجمه می شود

 • ۱۳۹۳-۱۰-۰۹ ۱۰:۳۰

  ان‌شاءالله رحمتی: آیا تساهل بی‌قید و شرط به نفع بشر است؟

  دکتر انشاءالله رحمتی در جلسه درس «فلسفه اخلاق» ضمن توضیح نسبی‌گرایی، ذهنی‌گرایی و تساهل گفت: این‌که تساهل ارزشی اخلاقی است یا خیر، بسیار جای بحث دارد. امروزه میان فیلسوفان اخلاق و دین این بحث مطرح است که اگر تساهل بدون قید و شرط را در جامعه بپذیریم آیا به نفع بشر خواهد بود؟

 • رحمتی ۱۳۹۳-۰۹-۰۳ ۱۱:۵۹

  یادداشتی از انشاالله رحمتی در باب «اخلاق» و «فضیلت»؛

  در فضیلتِ «اخلاق فضیلت»

  اگر اخلاق هنجاری را دانشی ناظر به نهاد اخلاق بدانیم، می‌توان گفت آن بخش از اخلاق هنجاری که به مؤلفه نخست می‌پردازد، «اخلاق تکلیف» (duty ethics) است. بخشی که درباره مؤلفه‌های دوم و سوم بحث می‌کند، «اخلاق فضیلت» (virtue ethics) است. و از آن بخشی هم (اگر چنین چیزی به صورت مدوّن مطرح شود) ‌که موضوع بحث آن مؤلفه چهارم است، می‌توان به «اخلاق فتوّت» تعبیر کرد.

 • ۱۳۹۳-۰۵-۲۰ ۱۸:۴۰

  هانری کربن: تفکر و حکمت در ایران زنده است

  استاد فلسفه دانشگاه گفت: هانری کربن در مجموعه آثار «اسلام ایرانی» گفت‌وگوهایش با علامه طباطبایی در حضور طلبه‌ها و روحانیون جوان را مطرح کرده و اشاره داشته که تفکر و حکمت در ایران زنده است و مربوط به گذشته نیست.

 • رحمتی ۱۳۹۳-۰۵-۰۸ ۱۱:۱۴

  انشالله رحمتی؛

  در پی مشرقِ جان

  طریقت باطن هرچند به سنت‎های تاریخی ادیان ابراهیمی و متون و مأثورات آنها ملتزم است، ولی یك صبغه اصیل معاصرانه نیز دارد. صبغه اصیل معاصرانه این طریقت باطن در پرتو اندیشه‌های هانری كربن و به خصوص در قالب مصاف و مقابله وی با جریان عرفی شدن و اجتماعی شدن به خوبی آشكار است. در حقیقت كلیسا و سكولاریسم برخلاف آنچه در نگاه نخست به نظر می‌رسد، گویی برای مقابله با دینداری اصیل هم‌پیمان شده‌اند!

 • ۱۳۹۳-۰۵-۰۵ ۱۵:۴۸

  ان‌شاا.. رحمتی: ترجمه‌های جدیدی از کربن منتشر می‌شود

  کتاب‌های «زمان ادواری در مزدیسنا و اسماعیلیه» و جلد سوم «چشم‌اندازهای معنوی و فلسفی اسلام ایرانی» از جمله آثار هانری کربن فیلسوف شهیر فرانسوی با ترجمه ان‌شاالله رحمتی به زودی منتشر می‌شوند. از این مترجم چندی پیش کتاب «دانشنامه فلسفه اخلاق» روانه بازار کتاب شد.

 • رحمتی ۱۳۹۳/۰۴/۱۵

  «هانری کربن» در گفت‌وگوی تفصیلی فرهنگ امروز با «انشالله رحمتی»؛

  کُربن و نجات جهان مدرن از عرفی شدن

  کربن می‌خواهد بگوید متون مقدس ما و آن چیزی که ما تحت عنوان تاریخ معنوی بشر داریم اساطیر الاولین نیست، این‌ها اساطیری است که فقط طورشان ورای طورِ محدود عرفی دنیوی ما است و سعی می‌کند آن را برای بشر معنادار سازد.