نوبل ادبیات

کل اخبار:102

 • ۱۳۹۳-۰۹-۱۰ ۱۰:۳۵

  پرونده برخی نویسندگان در پوشه‌های زرد قرار می‌گیرد

  کیومرث منشی‌زاده، شاعر گفت: مگر سعدی و حافظ نوبل ادبیات گرفته‌اند که همه جهان آنها را می‌شناسند؟ اتفاقاً اگر نوبل ادبیات را به سعدی و حافظ می‌دادند باید به انتخاب آکادمی نوبل شک می‌کردیم. پرونده نویسندگانی که برای نوبل ادبیات خودشان را می‌کُشند در پوشه‌های زرد قرار می‌گیرد.

 • ۱۳۹۳-۰۹-۰۴ ۱۷:۵۳

  نوبل اسپانیا به یک نویسنده ممنوع‌الکار رسید

  گویتیسولو نویسنده اسپانیایی به عنوان برنده جایزه معتبر سروانتس در سال ۲۰۱۴ انتخاب شد.

 • ۱۳۹۳-۰۸-۲۷ ۱۶:۱۰

  الگوی برنده نوبل را بشناسید

  «پاتریک مودیانو»، رمان‌نویس فرانسوی، را در زمان کسب نوبل ادبیات امسال، «پروست مدرن» لقب دادند. این تشبیه بهانه خوبی است تا در نودودمین سال‌روز درگذشت خالق «در جست‌وجوی زمان از دست‌رفته»، نگاهی داشته باشیم به رخدادهای مهم زندگی این نویسنده که با روایت ماندگارش، نام خود را در ذهن تاریخ ادبیات حک کرد.

 • ۱۳۹۳-۰۸-۰۶ ۱۲:۱۲

  اظهار نظر وزیر فرهنگ فرانسه کار دستش داد

  وزیر جدید فرهنگ فرانسه در حالی که اعلام کرد هیچ یک از آثار مودیانو را نمی شناسد، گفت در دو سال اخیر حتی یک رمان هم نخوانده است.

 • ۱۳۹۳-۰۷-۲۹ ۰۸:۳۷

  نویسنده متولد كرمانشاه، پيرترين زن برنده نوبل ادبيات

  دیروز سه شنبه بیست و نهم مهر 1393 روزنامه‌های ایران، فرهیختگان، آرمان، شهروند، جمهوری اسلامی و شاپرک مطالبی از دنیای کتاب منتشر کرده‌اند. گفت‌وگو با قاسم پورحسن، محمد صنعتی، ابوالحسن نجفی و تعدادی از مترجمان از موضوعات خواندنی روزنامه‌های امروز است.

 • ۱۳۹۳-۰۷-۲۷ ۱۴:۰۰

  مسائلی درباره انتخاب برنده نوبل

  این مسئله که یک نویسنده نسبتاً ناشناخته جایزه نوبل ادبیات امسال را کسب کرده، مسائلی درمورد تعلقات منطقه‌ای آکادمی سوئد و اهداف و جایگاه جایزه نوبل ادبی مطرح کرده است.

 • ۱۳۹۳-۰۷-۱۹ ۱۶:۵۳

  تصمیم برنده نوبل ادبیات برای پول جایزه‌اش

  «پاتریک مودیانو» نویسنده فرانسوی که پس از تلاش 45 ساله در حوزه نویسندگی به جایزه نوبل ادبیات دست پیدا کرده، در نخستین نشست خبری‌اش گفت که جایزه‌ یک میلیون و 100 هزار دلاری‌اش را برای «فراخواندن دست‌نیافتنی‌ترین اهداف بشری» به کار خواهد گرفت.

 • ۱۳۹۳-۰۷-۱۹ ۱۶:۳۷

  نقیبیان: مودیانو را استاد شهر پاریس نامیده‌اند

  آکادمی نوبل جایزه ادبیات‌اش را به پاتریک مودیانو اهدا کرد. در متن این بیانه آمده است: «مودیانو بر هنر شرح خاطرات مسلط است و توانسته به‌ وسیله آن سرنوشت‌های مافوق تصور انسانی را زنده کند»...

 • ۱۳۹۳-۰۷-۱۹ ۱۳:۲۳

  رویکرد نوبل به نویسندگان کمتر شناخته شده

  با این‌که عده زیادی همچون پیمان خاکسار، فیلپ راث را از زمره بهترین نویسندگان معاصر و بزرگترین نویسنده زنده امریکا می‌دانند ولی همه اینها نتوانسته امسال نیز مانند سال‌های پیش اعضای آکادمی نوبل را برای اعطای این جایزه به وی متقاعد کند. خاکسار که رمانی از این نویسنده را ترجمه کرده بر این باور است که نوبل در سال‌های اخیر به نویسندگان کمتر شناخته شده توجه بیشتری نشان می‌دهد.

 • ۱۳۹۳-۰۷-۱۹ ۰۹:۳۴

  برنده نوبل ادبیات ۲۰۱۴ کیست؟

  آکادمی نوبل دقایقی پیش «پاتریک مودیانو» نویسنده و فیلم‌نامه‌نویس فرانسوی را برنده جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۱۴ اعلام کرد.

 • ۱۳۹۳-۰۷-۱۷ ۱۲:۰۸

  اظهارات تند داور جایزه نوبل درباره فضای ادبی غرب

  «هوریس انگدال» یکی از داوران جایزه نوبل ادبیات، دو روز پیش از معرفی برنده خوش‌شانس امسال، از تأثیر سوء‌ جوایز ادبی سخن گفته و عنوان کرده است نویسندگان قدیمی‌ برای تغذیه ذهنی خود به رانندگی تاکسی و پیشخدمتی در رستوران‌ها می‌پرداختند.

 • ۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۱۷:۱۰

  شمارش معکوس نوبل ادبیات آغاز شد

  در حالی‌که تنها دو روز دیگر تا اعلام برنده نوبل ادبیات باقی است، براساس گمانه‌زنی‌ها به نظر می‌رسد که «هاروکی موراکامی» امسال نیز یکی از شانس‌های این دوره از جوایز است.