اندیشه

کل اخبار:259

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۸ ۱۶:۳۰

  مروری بر اندیشه‌های مارتین هایدگر

  خواندن تاریخ اندیشۀ غرب، برای نسل امروز ما یک ضرورت است. یکی از متفکران کلیدی معاصر غربی، «مارتین هایدگر»، فیلسوف معروف آلمانی است.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۸ ۱۵:۱۰

  سیری در اندیشه و دیدگاه جلال آل احمد

  زندگی او ۲ دوره داشته است، یکی دوره ی جوانی که از نظر سیاسی به مارکسیسم و حزب توده گرایش داشت و دوره ی دوم زندگی وی از هنگامی آغاز می شود که او بعد از شکست سیاسی و سفرش به مکّه نوشتن سفرنامه ای، موسوم به خسی در میقات را آغاز کرد

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۷ ۱۲:۳۰

  کتابشناسی تازه‌های اندیشه

  انتشار ۱۱ عنوان کتاب در حوزه اندیشه دستاورد مؤلفان و مترجمان داخلی در فاصله روزهای ششم تا دهم شهریور ۱۳۹۴ بود که در این میان «الفبای فلسفه» به چاپ هشتم و «آشنایی با ارسطو» به چاپ ششم رسید.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۰۲ ۱۵:۲۸

  کتابشناسی تازه‌های اندیشه

  انتشار 9 عنوان کتاب در حوزه اندیشه دستاورد مؤلفان و مترجمان داخلی در فاصله روزهای 21 تا 25 مرداد 1394 بود. آن‌ چه در این گزارش آمده، کتابشناسی تازه‌ترین آثار این بازه زمانی با موضوع‌های منطق، فلسفه، حکمت، فلسفه‌های مضاف و مبانی اندیشه، افزون بر امکان مشاهده جلد و صفحات نخستین آن‌هاست.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۰۱ ۱۷:۵۰

  صاحب نظران درباره علوم انسانی چگونه می‌اندیشند؟

  کتاب «علوم انسانی از دیدگاه صاحب نظران» مجموعه مصاحبه و گفت‌وگوهای انجام شده با اندیشمندان حوزه علوم انسانی است که از اواخر سال 1386 تاکنون، هم‌زمان با برگزاری سالانه جشنواره بین‌المللی فارابی به منظور انتشار در نشریه این جشنواره تدوین شده است.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۲۷ ۱۶:۱۰

  کتابشناسی تازه‌‌های اندیشه

  انتشار 12 عنوان کتاب در حوزه اندیشه دستاورد مؤلفان و مترجمان داخلی در فاصله روزهای 16 تا 20 مرداد 1394 بود. آن‌ چه در این گزارش آمده، کتابشناسی تازه‌ترین آثار این بازه زمانی با موضوع‌های منطق، فلسفه، حکمت، فلسفه‌های مضاف و مبانی اندیشه افزون بر امکان مشاهده جلد و صفحات نخستین آن‌هاست.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۲۷ ۱۲:۱۲

  چیستان‌ و روح تعلیم‌گرایی ناصرخسرو

  ناصرخسرو هم مردم عامی را خوش نمی‌داشت؛ چون در دوره‌ او حکام سلجوقی از عوام برای تار و مار کردن کسانی که روشن‌تر می‌اندیشیدند، سوء استفاده می‌کردند. برای همین بود که ناصرخسرو ناگزیر شد از زادگاهش ـ شهر بلخ ـ کوچ کند و سرانجام سر از یمگان درآورد.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۲۴ ۱۴:۰۰

  کتابشناسی تازه‌‌های اندیشه

  انتشار 12 عنوان کتاب در حوزه اندیشه دستاورد مؤلفان و مترجمان داخلی در فاصله روزهای 11 تا 15 مرداد 1394 بود. آن‌ چه در این گزارش آمده، کتابشناسی تازه‌ترین آثار این بازه زمانی با موضوع‌های منطق، فلسفه، حکمت، فلسفه‌های مضاف و مبانی اندیشه افزون بر امکان مشاهده جلد و صفحات نخستین آن‌هاست.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۲۱ ۱۶:۰۰

  کتابی درباره تاثیر اندیشه‌های فلاسفه ایران باستان بر فیلسوفان متقدم یونانی

  سیاوش فراهانی ــ مترجم کتاب «فلسفه یونانی متقدم و ایران باستان» ــ ضمن ارائه اطلاعاتی درباره این کتاب معتقد است، یکی از زمینه‌های مغفول‌مانده در بررسی اندیشه ایران، نبود روش دیالکتیکی و تاریخ‌محور است.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۴:۳۰

  کتابشناسی تازه‌های اندیشه

  7 عنوان کتاب در حوزه اندیشه، دستاورد مؤلفان و مترجمان داخلی در فاصله روزهای ۱۶ تا ۲۰ تیر ۱۳۹۴ است. آن‌ چه در این گزارش آمده، کتابشناسی تازه‌ترین آثار این بازه زمانی با موضوع‌های منطق، فلسفه، حکمت، فلسفه‌های مضاف و مبانی اندیشه به‌علاوه امکان مشاهده جلد و صفحات نخستین آن‌هاست.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۴:۰۰

  ملکیان: تغییر اندیشه‌ام از سر حقیقت‌طلبی است نه مد روز

  مصطفی ملکیان، متفکر فلسفه اخلاق در پاسخ به این سؤال که کتاب‌های شما حاصل دوره‌‌های فکری مختلفتان است که از آنها فاصله گرفته‌اید. اما هنوز کتاب‌هایتان مبنای استدلال بسیاری است که در دوره‌ای از تفکر گذشته شما سیر می کنند، می‌گوید: حرص و ولع آن دارم که به نوعی به همه برسانم که تفکرات آن موقعم غلط بوده است. به یک نکته واقفم که تغییر اندیشه و فکرم حاصل تبعیت از مد روز نبوده است؛ واقعاً از سر حقیقت‌طلبی است.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۸ ۱۱:۴۰

  کتابشناسی تازه‌‌های اندیشه

  21 عنوان کتاب در حوزه اندیشه، دستاورد مؤلفان و مترجمان داخلی در فاصله روزهای 21 تا 25 تیر 1394 بود. آن‌ چه در این گزارش آمده، کتابشناسی تازه‌ترین آثار این بازه زمانی با موضوع‌های منطق، فلسفه، حکمت، فلسفه‌های مضاف و مبانی اندیشه به‌علاوه امکان مشاهده جلد و صفحات نخستین آنهاست.

 • نوشتن ۱۳۹۴-۰۴-۲۳ ۱۷:۰۰

  مسعود صادقی؛

  بسیارنویسی یا پربارنویسی!؟

  ما همه‌ی پرنویسان و پرکاران عرصه‌ی علم و نشر را به یک چوب می‌رانیم. عده‌ای از پرنویسان سطحی لزوماً و واقعاً بیشتر ننوشته و نتیجتاً بیشتر نیز نیندیشیده‌اند؛ مثلاً استادی که سی مقاله‌ی علمی-پژوهشی نوشته، اما یازده‌تا را هریک با یکی و یکی را با دو تن و شش‌تا را با یکی دیگر و هفت‌تا را با دو دیگر و تنها پنج‌تا را به تنهایی نگاشته، معلوم است که پرنویسی است که امتیاز بسیاری از محل مقاله کسب کرده، اما واقعاً و شخصاً بسیار ننوشته و به تبع آن بسیار نیز نیندیشیده است

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۲ ۱۰:۱۰

  کتابشناسی تازه‌های اندیشه

  11 عنوان کتاب در حوزه اندیشه، دستاورد مؤلفان و مترجمان داخلی در فاصله روزهای 11 تا 15 تیر 94 بود. آن‌ چه در این گزارش آمده، کتابشناسی تازه‌ترین آثار این بازه زمانی با موضوع‌های منطق، فلسفه، حکمت، فلسفه‌های مضاف و مبانی اندیشه است.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۱۵ ۱۷:۲۰

  ارتباطات بین المللی؛ زمینه ساز همدلی و تبادل اندیشه

  مدیر حوزه های علمیه گفت: امروز دشمنان در فضاهای مجازی، نوعی دین گریزی و اختلاف افکنی بین امت اسلامی را ترویج و تبلیغ می کنند و ما نیز باید در شرایط حساس کنونی، دین خود را نسبت به اسلام ادا کنیم.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۰۸ ۱۲:۱۰

  کتابشناسی تازه‌های حوزه اندیشه

  10 عنوان کتاب در حوزه اندیشه، دستاورد مؤلفان و مترجمان داخلی در فاصله روزهای 1 تا 5 تیر 94 است. آن‌ چه در این گزارش آمده، کتابشناسی تازه‌ترین آثار این بازه زمانی با موضوع‌های منطق، فلسفه، حکمت، فلسفه‌های مضاف و مبانی اندیشه است.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۳۱ ۱۱:۵۰

  کتابشناسی تازه‌ترین آثار حوزه اندیشه از ۱۹ تا ۲۵ خرداد ۹۴

  ۲۳ عنوان کتاب در حوزه اندیشه، دستاورد مؤلفان و مترجمان داخلی در فاصله روزهای ۱۹ تا ۲۵ خرداد ۹۴ است. آن‌ چه در این گزارش آمده، کتابشناسی تازه‌ترین آثار این بازه زمانی با موضوع‌های منطق، فلسفه، حکمت، فلسفه‌های مضاف و مبانی اندیشه است.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۲۷ ۰۹:۳۰

  در نشست «سینما نوستالژی» فرهنگ­سرای اندیشه مطرح شد؛

  پورحسینی: باید به تئاتر بازگردم / شیخ زاده: به حال سینمای کودک کشورمان تاسف می­خورم

  نخستین نشست «سینما نوستالژی» با نمایش فیلم کودک «دره شاپرک­ها» با حضور عوامل فیلم در فرهنگ­سرای اندیشه برگزار شد.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۸ ۱۵:۰۰

  زباله‌دان تاریخ اندیشه کجاست؟

  سید جواد میری در نشست «روایت‌های موازی در علوم انسانی» با محوریت بررسی کتابی به همین نام گفت: اگر بتوانیم تاریخ‌نگاری علوم اجتماعی و علوم انسانی را بازخوانی کنیم، متوجه خواهیم شد که عرصه تاریخ‌نگاری، عرصه مفروضات و ایدئولوژی‌هاست که نیازمند بازبینی نقادانه است.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۶ ۱۶:۱۰

  «نظام سیاسی در اندیشه سید ابوالاعلی مودودی» خواندنی می‌شود

  «نظام سیاسی در اندیشه سید ابوالاعلی مودودی» عنوان کتابی است که از سوی انتشارات امیرکبیر روانه بازار نشر می‌شود.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۶ ۱۰:۵۰

  کتابشناسی تازه‌ترین آثار حوزه اندیشه

  12 عنوان کتاب در حوزه اندیشه دستاورد مؤلفان و مترجمان داخلی در فاصله روزهای ششم تا دهم خردادماه 1394 است. آن‌ چه در این گزارش آمده، کتابشناسی تازه‌ترین آثار این ماه با موضوع‌های منطق، فلسفه، حکمت، فلسفه‌های مضاف و مبانی اندیشه است.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۲ ۱۰:۱۰

  ترجمه «فرهنگ اندیشه هابز» از سر گرفته شد

  ترجمه کتاب «فرهنگ اندیشه هابز» بعد از مدتی توقف، دوباره به همت منوچهر پزشک از سر گرفته شد.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۱ ۰۹:۱۰

  کتابشناسی تازه‌ترین آثار حوزه اندیشه در نخستین روز‌های خرداد ۹۴

  ۹ عنوان کتاب در حوزه اندیشه دستاورد مؤلفان و مترجمان داخلی در فاصله روزهای یکم تا هفتم خردادماه ۱۳۹۴ است. آن‌ چه در این گزارش آمده است، کتابشناسی تازه‌ترین آثار نخستین روزهای این ماه با موضوع‌های منطق، فلسفه، حکمت، فلسفه‌های مضاف و مبانی اندیشه است.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۰ ۱۰:۱۰

  اندیشه‌ورزی بدون گفت‌وگوی روشنفکران دینی و اسلام‌گرایان سنتی نتیجه نمی‌دهد

  دکتر سید عبدالحمید ضیایی، دانش‌آموخته فلسفه و عرفان تطبیقی و مؤلف کتاب‌هایی در شناخت تحریفات، می‌گوید: تحقیقات نشان داده است که عرفان عملی یا عرفان خراسان متأثر از عرفان بودایی است. او معتقد است که روشنفکران دینی و اسلام‌گرایان سنتی در ایران با یکدیگر گفت‌وگو برقرار نمی‌کنند و تا روزی که این اتفاق نیفتد نمی‌توان به اندیشه‌ورزی در ایران امیدوار بود.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۱:۰۰

  کتابشناسی حوزه اندیشه در ۱۱ روز پایانی اردیبهشت ۹۴

  ۱۸ عنوان کتاب در حوزه اندیشه دستاورد مؤلفان و مترجمان داخلی در فاصله روزهای بیست‌ویکم تا سی‌ویکم اردیبهشت ۱۳۹۴ است. آن‌ چه در این گزارش آمده است، کتابشناسی تازه‌ترین آثار ۱۱ روز پایانی این ماه با موضوع‌های منطق، فلسفه، حکمت، فلسفه‌های مضاف و مبانی اندیشه است.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۲۲ ۱۵:۵۰

  کتابشناسی حوزه اندیشه در دهه دوم اردیبهشت ۱۳۹۴

  25 عنوان کتاب در حوزه اندیشه دستاورد مؤلفان و مترجمان داخلی در فاصله روزهای يازدهم تا بيستم اردیبهشت 1394 است. آن‌ چه در این گزارش آمده است، کتابشناسی تازه‌ترین آثار 10 روز دوم این ماه با موضوع‌های منطق، فلسفه، حکمت، فلسفه‌های مضاف و مبانی اندیشه است.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۲۱ ۱۵:۰۰

  نمایشگاه کتاب تهران بهترین رویداد فرهنگی خاورمیانه است

  حجت‌الاسلام دکتر رسول جعفریان، نویسنده و تاریخ‌پژوه، نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران را بهترین رویداد فرهنگی در خاورمیانه دانست و با توجه به شعار نمایشگاه بیست‌وهشتم با عنوان «خواندن، گفت‌و‌گو با جهان» گفت که امیدوار است این شعار باعث شود تا مجلات و کتاب‌های خارجی وارد ایران شوند و ورود به پایگاه‌های علمی آسان‌تر شود.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۱۷ ۱۵:۲۰

  عماد افروغ: آزادی انديشه نبايد قيدی داشته باشد

  عماد افروغ، جامعه‌شناس و نویسنده، در نشست «آزادی در اندیشه استاد مطهری» گفت: استاد شهید مرتضی مطهری در تعریف آزادی با لیبرال‌ها موافق است. او هیچ مانعی را جز مصلحت انسان برنمی‌تابد و اعتقاد دارد، آزادی هیچ منطقه محدوده‌ای ندارد و باید در مقوله آزادی تفکر و اندیشه، راحت بود و هیچ قید و بندی نداشت.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۱۶ ۱۴:۰۰

  اندیشه «عقلانیت‌های متفاوت» در درس‌ـ‌گفت‌و‌گوی «داستان دین و عقلانیت» مطرح می‌شود

  «مدرسه آزادفکری مهاجر»، درس‌ـ‌گفت‌و‌گوی «داستان دین و عقلانیت» را با سخنرانی دکتر بیژن عبدالکریمی و حجت‌الاسلام علیرضا قائمی‌نیا و خوانش کتاب «پایان تئولوژی» برگزار می‌کند.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۰۷ ۱۳:۰۰

  دیدگاه‌هایی متعارض دربارۀ تکنولوژی

  هیچ فردی نمی‌تواند توسعۀ شکلی از زندگی که به نحوی گسترده توسط تکنولوژی‌هایی خاص شکل می‌گیرد و به آنها وابسته است را کنترل یا هدایت کند.