دولت

کل اخبار:164

 • فیرحی ۱۳۹۴-۰۲-۰۱ ۰۹:۵۳

  نقد و بررسی کتاب «فقه و سیاست در ایران معاصر»؛

  دگرگونی تدریجی درک از دولت مدرن در دستگاه فقهی

  دولت و سیاست نقش مهمی در زندگی تک‌تک ما ایفا می‌کند، و بجاست که به طور جامع مورد نقد و کنکاش قرار گیرد؛ چراکه این دولت است که کنترل همه‌چیز را بر عهده دارد…«قبلاً حکومت و سلطنت موقوف به هم بودند، اما نائینی آن را زیر سؤال برد و با مطرح ساختن سلطنت به‌عنوان حکومت فاسد، حکومت جدید را مبتنی بر قرارداد تعریف نمود و این تغییر تدریجی چشم‌انداز نسبت به مفهوم دولت را نشان می‌دهد.»

 • ۱۳۹۴-۰۱-۳۰ ۱۲:۵۰

  گفت‌وگو با دكتر علیرضا بهتویی استاد جامعه‌شناسی دانشگاه استكهلم

  مهم‌ترین اصل برای ایجاد و رشد سازمان‌های جامعه مدنی و برای آنكه در حیات كشوری نقش مثبت داشته باشند، احترام به استقلال آنهاست. این استقلال از دو سو تهدید می‌شود؛ نخست، حكومت‌ها (قدرت سیاسی) كه به وجود آنها مشكوك هستند و از موضع ترس به منع و غیرقانونی كردن آنها اقدام می‌كنند. نتیجه بلا واسطه این كار سیاسی شدن این سازمان‌هاست. نوع دوم عكس‌العمل، نوع بلشویكی است كه همه این سازمان‌ها را می‌خواهد به دنبالچه حزب حاكم تبدیل كند و لذا استقلال آنها را از بین می‌برد و آنها را به ارگان‌های فرمایشی تبدیل می‌كند.

 • هایدگر ۱۳۹۴-۰۱-۲۵ ۰۹:۴۶

  اسلاوی ژیژک/ چرا هایدگر در سال ۱۹۳۳ گام درست را برداشت؟ (۴)

  گواه مسلم هایدگر

  سوءظن به دموکراسی یک ویژگی همیشگی اندیشه‌ی هایدگر است، حتی پس از چرخش؛ ما این نکته را در درس‌گفتارهای نیچه‌ی او از سال‌های ۱۹۳۶ و ۱۹۳۷ درمی‌یابیم و نیز در سخنرانی‌اش با اشپیگل که پس از مرگش منتشر شد و در آن تردیدش را در این باره که دموکراسی متناسب‌ترین صورت سیاسی با تکنولوژی مدرن است اعلام کرد.

 • ۱۳۹۳-۱۲-۲۴ ۱۱:۱۰

  جلیسه: نشر ما به حمایت‌های بی‌وقفه دولت معتاد شده است

  مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب در نشست «نگاهی به کتاب 93 در رسانه‌ها و تقدیر از خبرنگاران حوزه کتاب» ضمن شنیدن اظهارات و پیشنهادهای خبرنگاران حوزه کتاب گفت: تجربه ثابت کرده که وابستگی ارگان‌های مختلف به حمایت‌های بی‌وقفه، به نوعی نشر ما را به دولت معتاد کرده است.

 • ۱۳۹۳-۱۱-۱۶ ۱۳:۱۵

  نفت، دولت و دموکراسی / مراد ثقفی

  تاریخ اندیشه سیاسی انبانی است از توصیفِ نظام‌های سیاسی‌ای که گویا به دلیلِ وجود گروه‌های همبسته‌ی قدرتمند، اداره و کنترل و هدایت می‌شوند. گروه‌های همبسته‌ی قدرتمندی که می‌توانند سلطه‌ی خویش را بر قدرت به گونه‌ای انحصاری حفظ کرده و از این طریق در دسترسی بر سایر منابع جایگاهی ممتاز داشته باشند

 • ۱۳۹۳-۱۱-۱۱ ۱۲:۳۰

  دولت با اشیاء تاریخی چه می‌کند؟

  مدیرکل سابق حفظ و احیای ابنیه‌های تاریخی‌ گفت: بارها با من و دوستانم تماس گرفته شده که اشیای تاریخی پیدا کرده‌ایم، دولت با این اشیاء چه می‌کند؟ و ما هم پاسخ می‌دهیم اگر چنین چیزی واقعیت داشته باشد و شما اشیاء را به دولت ارائه دهید برابر قانون و کارشناسی انجام شده حقی را به شما می‌دهد، اما اگر شما این اشیاء‌ را بخواهید بفروشید قاچاقچیان با ارزان‌ترین قیمت آن را از شما می‌خرند و از مملکت خارج می‌کنند و در موزه‌های آمریکا، اسرائیل، فرانسه و... به نمایش درمی‌آورند.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۲۳ ۱۲:۳۰

  مهدی فیوضی: دولت در مباحث فرهنگی جدی نیست

  یک کارگردان سینمای ایران معتقد است کاهش بودجه فرهنگی سال ۹۴ نشان می‌دهد که دوت به هیچ عنوان در مباحث فرهنگی جدی نیست.

 • ۱۳۹۳-۰۹-۰۵ ۱۵:۴۰

  عدم انطباق تولید ناشران دولتی با تقاضا

  مهدی فیروزان مدیرعامل شهر کتاب درهمایش اقتصاد نشر کودک گفت: یکی از اشکالات بخش دولتی ما این است که ناشران بدون توجه به تقاضا، کتاب تولید کرده‌اند و انبارهایشان پر شده است. ما باید به یک استقلال در نشر فکر کنیم تا با تندبادی دچار اختلال نشویم.

 • ۱۳۹۳-۰۸-۰۵ ۱۵:۰۲

  دولت نباید همه هزینه‌ تولید فیلم‌های اول را بدهد

  مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تاکید کرد که نباید از دولت انتظار داشت که بخش اعظم سرمایه تولید فیلم‌های اول را تامین کند.

 • ۱۳۹۳-۰۷-۲۹ ۱۳:۵۷

  ارائه گزارش دولت در مورد بورسیه ها تا هفته آینده

  رئیس جمهور از ارائه گزارش دولت به مردم در مورد بورسیه ها تا اوایل هفته آینده خبر داد و گفت: مبارزه با فساد هزینه دارد و دولت هزینه مبارزه با فساد را پرداخت خواهد کرد.

 • ۱۳۹۳-۰۶-۰۵ ۱۲:۴۶

  زنان کتاب‌نویس دولت تدبیر و امید چه کتاب‎هایی نوشتند؟

  ایبنا به مناسبت هفته دولت به کتاب‌های معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان محیط زیست، شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و الهام امین‌زاده، معاون حقوقی رئیس جمهوری پرداخته است.

 • ۱۳۹۳-۰۴-۰۴ ۱۹:۵۴

  وزیر ارشاد: روابط عمومی‌ها برای خنثی کردن هجمه‌های رسانه‌ای علیه دولت وارد عمل شوند

  وزیر ارشاد به حجم زیاد هجمه‌های رسانه‌ای علیه دولت اشاره کرد و گفت: روابط عمومی‌ها در خنثی‌سازی و مقابله با این هجمه‌ها نقش موثر و تاثیرگذاری دارند.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۱۲ ۱۵:۵۴

  برگزاری نخستین اجلاس معاونان فرهنگی دانشگاه‌ها در دولت یازدهم

  مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: اجلاس سراسری معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها در دولت یازدهم فردا در دانشگاه علامه‌طباطبایی برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۲-۱۱-۱۶ ۱۳:۰۳

  مغالطه غرب: دولت‌ها تروریست نیستند

  در دنیای امروز دولت‌ها بزرگ‌ترین مرتکبان اقدامات تروریستی‌ هستند، اما یک سیاست ریاکارانه می‌گوید دولت‌های خصومت‌‌گر مانند اسرائیل متصف به تروریست نمی‌شوند و فقط القاء می‌شود غیردولتی‌ها مانند حزب‌الله مصداق رسمی تعریف تروریست هستند.