هنر

کل اخبار:621

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۱ ۱۷:۴۰

  «انسان‌شناسی هنر» روبرت لیتون منتشر شد

  «انسان‌شناسی هنر» نوشته روبرت لیتون با ترجمه اصغر ایزدی جیران، منتشر شد. نویسنده در این کتاب به بررسی پژوهش‌های مردم‌نگارانه درباره هنر جوامع غیرغربی پرداخته است.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۰ ۱۳:۰۰

  تاثیر توافق بر هنر انکار ناپذیر است/ رونق بازار ایران با مجموعه داران خارجی

  هنرمند نگارگر تاثیر توافق هسته ای بر بازار هنر ایران را انکار ناپذیر دانست و گفت: اگرتوافق هسته ای در دراز مدت از سوی سیاستگذاران کلان حوزه فرهنگ مورد توجه قرار گیرد, شاهد شکوفایی هرچه بیشتر هنر خواهیم بود.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۰۹ ۱۲:۵۰

  تحلیل فضای فرهنگی كشور در نشست مشترك با سید محمدبهشتی و احمد پورنجاتی

  در دولت گذشته، زمستان فرهنگ و هنر بود. درواقع دولت گذشته ضد فرهنگ بود نه غیرفرهنگی. البته از دهه ٧٠ اتفاقی در عرصه فرهنگ و هنر افتاد و آن هم اینكه سیاسیون عرصه فرهنگ را محل تاخت و تاز خود كردند و عملا این تا جایی پیش رفت كه در دولت گذشته، فرهنگ سیاسی‌ترین امر كشور شد و البته سیاسی هم به مفهوم جرم، مفهومی كه ضرورت تبری جستن دارد.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۰۷ ۱۷:۴۰

  ماندگاری هنر در چیست، جذب یا دفع مخاطب؟

  سیدرضا اورنگ: تعدادی معدود عقیده دارند مخاطب نمی‌تواند ارزش‌گذار یک اثر هنری باشد، این اشتباهی است بزرگ که بارها تکرار شده است.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۰۵ ۱۰:۱۰

  هنر در دولت یازدهم/ صدور مجوزهای مختلف، تولید ۴۹۱۰ نمایش

  بخش های مختلف هنری در دولت یازدهم طی یک سال گذشته شاهد تحولات بسیاری بود، صدور مجوزهای مختلف، نمایش آثاری ماندگار، تولید ۴۹۱۰ نمایش، اجرای برنامه های متعدد ، برگزاری جشنواره و نمایشگاه های متعدد از جمله این فعالیت ها و اقدامات محسوب می شود .

 • ۱۳۹۴-۰۶-۰۲ ۱۳:۴۰

  استقبال مخاطبان از گروه های هنری ایران نشانه اصالت هنر کشور ماست

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بازدید از اکسپو میلان گفت: استقبال مخاطبان از اجرای گروه‌های هنری ایرانی نشان می‌دهد، هنر ایرانی همواره حرفی برای گفتن دارد و اصالت‌های این هنر برای مخاطبان دارای جاذبه است.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۲۶ ۱۲:۴۰

  در ستایش نقاشی که فطرتاً با تجسم سر و کار داشت

  چهل‌و‌نهمین نشست پژوهشی هنر در نکوداشت زنده‌یاد حسین مجابی، از سوی سازمان زیباسازی شهر تهران و نشریه تندیس با همکاری خانه هنرمندان ایران، عصر شنبه 24 مرداد، در تالار استاد «جلیل شهناز» خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۲۶ ۱۱:۳۰

  مشکل پذیرش دانشجو و جذب استاد در رشته های هنر

  رئیس کارگروه هنر شورای تحول علوم انسانی گفت: نظام آموزشی رشته های هنر نیازمند تغییر و تحول است تا در عرصه های آموزشی، پژوهشی و تربیت هنرمند به عملکرد مطلوب دست یابیم.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۲۵ ۱۵:۵۰

  شهرستان ملارد دارای مدرسه تخصصی هنر شد

  هنرستان کاردانش هنر شهید آوینی در شهر ملارد آغاز بكار كرد. این برای نخستین بار است كه یك هنرستان در بخش خصوصی و در سطح استان تهران فعال می‌شود.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۲۴ ۱۵:۱۰

  برپایی کارگا‌های آموزشی هنرهای سنتی مربوط به کتاب در موزه ملک

  موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک به مناسبت دهه کرامت چند کارگاه آموزشی در موضوع هنرهای سنتی مربوط به کتاب برگزار می‌کند.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۱۴ ۱۳:۲۰

  سینمای محتواگرا؛ خالی از هنر/ نظر کیارستمی، صادقی، سجادی و کامرانی درباره سینمای دور از هنرهای تجسمی

  قاب سینما همیشه برای مخاطبان یکی از جذاب‌ترین قاب‌ها و تصاویر بوده است و به جرات می‌توان این عرصه را در تداوم هنرهای تجسمی مانند نقاشی، گرافیک، عکاسی و ... دانست.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۱۰ ۱۳:۱۰

  هنر خوش‌نویسی فضیلت‌های اخلاقی جامعه را افزایش می‌دهد

  یك هنرمند خوش‌نویس با بیان اینكه حال هنر خوش‌نویسی ما خوب نیست، گفت: نباید اجازه دهیم تكنولوژی بر هنر سنتی و اصیل ایرانی ما برتری پیدا كند.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۰۸ ۱۳:۰۰

  برگزاری نمایشگاه آثار هنری ژاپن در خانه هنرمندان

  نمایشگاه آثار هنری معاصر ژاپن در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۰۸ ۱۱:۱۰

  ˝تبعید˝ در آینه هنر

  در این نوشتار به موضوع تبعید به واسطه دو کتاب داستانی (دو اثر از فئودور داستایوسکی و منصور کوشان) و یک فیلم سینمایی ("زندگی زیباست" اثر روبرتو بنینی) پرداخته شده است.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۰۷ ۱۳:۰۰

  جلوه مرگ در آثار هنری

  سید رضا اورنگ: پدیده عجیب و غیرقابل گریز مرگ خیلی زود تاثیر خود را روی شاخه‌های هنری گذاشت؛ اما به نظر می‌زسد مسوولان و هنرمندان یک بازنگری کلی درباره به تصویر کشیدن پدیده مرگ داشته باشند.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۰۶ ۱۳:۰۰

  نزدیک شدن اهالی صنعت و هنر از اهداف جشنواره فیلم و عکس صنعتی است

  رییس جهاد دانشگاهی هنر گفت: نفرات برگزیده این جشنواره را به متقاضیان صنعتی معرفی می کنیم.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۳۱ ۱۶:۲۰

  در ورودی پژوهشکده هنرهای سنتی بازگشایی می‌شود

  در ورودی پژوهشکده هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به زودی بازگشایی می‌شود.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۳۱ ۱۰:۲۰

  توزیع کارت آزمون عملی رشته‌های هنری کنکور ارشد از ۵ مرداد

  جزئیات توزیع كارت شركت در آزمون و محل برگزاری آزمون عملی ۶ كدرشته های امتحانی آزمون كارشناسی ارشد ۹۴ اعلام شد.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۴:۴۰

  اسپانسرهای دولتی بی‌تفاوت و «رهاشدگی» تئاتر آزاد

  تئاتر آزاد گونه‌ای از تئاتر که به جذب سرمایه و بازار تقلیل یافته است. محتوای هجو عرضه شده در برخی از این گونه‌های تئاتری درآمدهای ۱۰‌ها میلیونی برای عواملش به همراه داشته است. محتوایی که اسپانسرهای دولتی بی‌تفاوتی پشت سر خود دارد.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۰۹:۳۰

  فلسفه، علم نیست/فلسفه به شکلی اساسی با هنر و ادبیات تفاوت دارد

  اغلب افراد به فلسفه به عنوان رشته ای بسیار انتزاعی با ارتباط بسیار کمی با واقعیت عینی نگاه میکنند. با این حال فلسفه به شکلی اساسی با هنر، ادبیات یا دین تفاوت دارد.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۴ ۱۴:۴۰

  «نظریه‌های هنر در قرن بیستم» روی پیشخوان کتابفروشی‌ها قرار گرفت

  کتاب «نظریه‌های هنر در قرن بیستم» که شامل نظریه‌های اندیشمندانی چون تولستوی، مارتین هایدگر، ژاک دریدا، ارنست کاسیرر و زیگمون فروید در حوزه زیبایی‌شناسی و فلسفه هنر است، با ترجمه داود طبایی عقدایی منتشر شد.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۴ ۱۳:۳۰

  شرح دیدگاه‌های زیبایی‌شناسی مهم‌ترین فیلسوفان معاصر به زبان ساده

  مجموعه کتاب‌های «در قابی دیگر» با دبیری مجید پروانه‌پور از سوی موسسه «متن» فرهنگستان هنر منتشر می‌شود. در این مجموعه نظریات مهم‌ترین فیلسوفان قرن اخیر درباره زیبایی‌شناسی و فلسفه هنر، تحلیل و شرح شده است.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۳ ۱۸:۰۰

  چیرگی هنر بر هنرمند راستین/ یادداشتی از میرجلال‌الدین کزازی

  میرجلال الدین کزازی، محقق و مدرس پیشکسوت ادبیات در یادداشتی نوشت: آفرینش هنری آگاهانه نیست، بلکه خاستگاه هنر ناخودآگاهی است و هنرمند راستین کسی است که هنر بر او چیره می‌شود.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۱ ۱۷:۰۰

  گفتگو با سودابه فضائلی درباره هنر

  اگر هنرمند حرفه‌ای نباشد، هنرش یک سرگرمی است. در هنر آماتوریسم وجود ندارد. می‌دانید در زبان فرانسه به هابی یا سرگرمی می‌گویند ویولن دَنگر، و این ترکیب از آنجا آمده که اَنگر،نقاش معروف فرانسوی که حرفه‌اش نقاشی بوده در روزهای شنبه و یکشنبه، ویولن می‌زده...

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۱ ۱۴:۲۰

  زن و مصرف هنری خانواده

  آنچه در این مقاله بررسی خواهد شد، رابطه‌ی سه جانبه‌ای است که بین سه گزاره‌ی زن، کالای هنری و خانواده برقرار است. اگر بتوانیم این رابطه را به شکل هندسی ترسیم کنیم، مثلثی، شکل خواهد گرفت که زن در راس این هرم هندسی است. محوری‌ترین سخن در این گفتار، تحلیل نقش و جایگاهی است که زن با استفاده از هنر به طور عام و مصرف هنری به طور خاص در فضای خانه و در جامعه همواره می‌خواهد در اختیار داشته باشد.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۱۶ ۱۱:۳۰

  فرمالیسم نو

  گفتیم که ایراد اساسی وارد بر نظریه ی فرمالیسم غفلت آن از محتوای اثر و محدود کردن تحلیل های خود به صورت و فرم اثر هنری بود. به این ترتیب نظریه ی فرمالیسم آماج انتقادها و ایرادات فراوانی قرار گرفت که مفصلاً در نوشته ی قبلی به آنها پرداختیم. فرمالیسم نو نظریه ی جدیدی بود که در پی رفع نقص های نظریه ی فرمالیسم برآمد. نو فرمالیستها با پذیرش محتوای اثر به عنوان شرط لازم برای آثار هنری ایراد اصلی و اساسی فرمالیسم را برطرف نمودند. قاعده ی کلّی فرمالیسم نو به این صورت در آمد: یک اثر هنری است اگر و تنها اگر دارای محتوا باشد( شرط لازم) ، دارای فرم باشد( شرط کافی) و این صورت و محتوا به نحو پسندیده و متناسبی به هم مربوط شده باشند.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۱۵ ۱۴:۳۰

  برپایی «معادله معکوس» در باغ موزه دفاع مقدس

  نمایشگاه آثار هنری «معادله معکوس» با هدف تقویت جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در مقابله با صهیونیسم جهانی و جریان تکفیری به همت باغ موزه دفاع مقدس و انجمن مردم نهاد «مرکز فرهنگی وارثین» در باغ موزه دفاع مقدس برپا شده است.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۱۵ ۱۳:۴۰

  قلم زرین در «پنجره» افق رونمایی می شود

  مجله فرهنگی هنری «پنجره» این هفته با موضوع «فعالیت های انجمن قلم و جایزه قلم زرین» از شبکه افق پخش می شود.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۱۱ ۱۱:۲۰

  نمایش مجموعه آثار جکسون پولاک پس از سی سال

  بعد از حدود سی سال اولین نمایشگاه از آثار اخیر پولاک در لیورپول برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۰۸ ۱۴:۱۰

  خودتان را «سفال درمانی»کنید

  «سفال درمانی» از سری کتابهای هنر درمانی تالیف دکتر علی زاده محمدی که برای نخستین بار توسط نشر قطره منتشر شده است.