شاهنامه

کل اخبار:87

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۱ ۱۵:۵۰

  روان را چو دانش به شایستگی/ نگاهی به پژوهش‌های شاهنامه‌شناسی «خالقی مطلق» در زادروز هفتاد و هشت سالگی‌اش

  استاد ما از همان آغاز کار، جستارهای فراوان درباره مسائل گوناگون شاهنامه‌شناسی نوشته است و اینک در پرتو همین نوشته‌ها، نقاط تاریک و مبهم متن شاهنامه را روشن‌تر می‌بینیم.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۴ ۱۲:۴۰

  «شاهنامه کاترین» در نمایشگاه کتاب مسکو ارائه شد

  «شاهنامه کاترین» که توسط خانه کتاب انتشار یافته، در نمایشگاه کتاب مسکو ارائه شده است.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۱ ۱۴:۲۰

  شاهنامه آغازی‌ است بر پایان و پایانی است بر آغاز

  میرجلال‌الدین کزازی با اشاره به پیوستگی فرهنگی میان کشورهایی که قبلاً عضو جماهیر شوروی بودند، با ایران، به تأثیر شاهنامه بر این کشورها اشاره می‌کند و می‌گوید: این کارکرد در این سرزمین گسترده‌تر و ژرف‌تر از دیگر کشوهای جهان می‌تواند بود.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۲۸ ۱۲:۲۰

  کودکان به مهمانی شاهنامه دعوت شدند

  جشنوارۀ کودک و شاهنامه با تلاش جمعی از نهادهای فعال حوزۀ کودک و نوجوان و حمایت سازمان میراث فرهنگی روزهای ۱۲ و ۱۳ شهریورماه در کاخ موزۀ نیاوران برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۰۳ ۱۲:۵۰

  مراسم رونمایی کتاب زروان در حماسه ملی ایران برگزار شد

  اولین جلسه نشست و رونمایی سال جدید از کتاب تازه چاپ نشر و پژوهش شیرازه با نام «زروان در حماسه ملی ایران» نوشته حمیدرضا اردستانی رستمی در تاریخ سی ام تیر ماه هزار و سیصد و نود و چهار در اندیشگاه کتابخانه ملی برگزار شد.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۱۵ ۱۲:۱۰

  داستان پیدایش شطرنج

  در شهر سندل از شهرهای هند مردی به نام جمهور شاهی می‌کرد. از بست و کشمیر تا مرز چین همه در زیر فرمان او بودند، صاحب گنج و سپاه و نگین و کلاه بود و با دانش و آبرو. از زن هوشمند و هنرمندش صاحب پسری شد و نامش را گو گذاشت. چندی نگذشت که شهریار بیمار گشت و پس از وصیت به کدبانوی خویش و سپردن شاهی به پسر خردسالش جان داد. اما چون مردم از سپاهی و شهری گرد آمدند و زن و مرد و پیر و برنا شور کردند چنان دیدند داستان پیدایش شطرنج در شاهنامة فردوسی ضمن پادشاهی انوشیروان آمده و شاید اصل هندی داشته باشد.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۱۵:۴۰

  شاهنامه در جامعه عشایری بختیاری: جنبه‌های مردم شناسانه‌ی پهلوان و پهلوانی

  اشعار مربوط به سوگواری در شاهنامه بختیاری، اکثراً صحنه ­هایی را که از نظر سنت مهم هستند، توصیف می­کنند. باید خاطر نشان ساخت که سبک زندگی کوچ­نشینی ناچاراً مسئولیت­های مشخصی چون رسیدگی به امور ایل، دفاع از زن و بچه در برابر حیوانات و دزدان و مراقبت از احشام را برای مردان ایل ایجاب می­کند، وظایفی که در اندیشه این جامعه ماندگار و تثبیت شده است (Brooks ۲۰۰۲: ۹۱ – ۹۷). امروزه می­توان چنین صحنه­هایی را در اشعار شاهنامه که به صورت سوگواری و مرثیه در میان بختیاری­ها بازگو می­شود، شناسایی کرد.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۱۳:۲۰

  «سلامت در شاهنامه» کتاب شد

  «سلامت در شاهنامه»عنوان اثری از«امیر حسین الهیاری» است که نشر قطره آن را روانه بازار نشر کرده است.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۰۹:۴۰

  نگهداری از شاهنامه ۹۲ ساله در كتابخانه‌ای شخصی در صربستان

  كتابخانه شخصی «آدلیگات» در بلگراد صربستان كه از سال ۱۶۹۰ میلادی فعالیت خود را در این كشور آغاز كرده، محل نگهداری نسخه‌ای از شاهنامه فردوسی به زبان فارسی است كه در سال ۱۹۲۳ میلادی در آلمان چاپ شده است.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۲۹ ۱۲:۳۰

  نگاهی کوتاه به پژوهشی ساختارگرایانه در روایت های اسطوره ای شاهنامه

  پرداختن به پژوهش و تحلیل ساختاری اساطیر در ایران کاری بسیار تازه وجوان است. بجز چند تن از ایرانیان، آن هم از دانش آموختگان حوزۀ فرهنگ وزبان های باستانی و زبان شناسی و ادبیات فارسی، انسان شناسان ایرانی کمتر به اسطوره شناسی و تحلیل ساختاری و تطبیقی اسطوره های ایرانی و تحقیق در بن مایه های اجتماعی و فرهنگی آنها همت گمارده اند.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۲۲ ۱۸:۲۰

  شهرام ناظری: اگر پاواروتی هم جای من بود، آبرویش می‌رفت!

  شهرام ناظری گفت: در صد سال گذشته فردوسی غایب بزرگ موسیقی ایرانی بوده است. خود من بخاطر کُرد بودنم و توجهی که نسبت به فرهنگ باستان و قدیمی ایران داشته‌ام، در این زمینه بیشتر کار کرده‌ام.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۲۰ ۱۴:۱۰

  مسعود خیام: جوانان در کنار وایبر و اینستاگرام سری هم به شاهنامه بزنند

  خیام می گوید: شاهنامه میراث بر حق ما ایرانیان است. جوانان ما که باید سرزمین خود و مردمانش را بهتر بشناسند، بد نیست کنار وایبر، تویتر، فیس بوک و اینستاگرام سری هم به شاهنامه بزنند.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۱۶ ۱۳:۲۰

  فقط ۴ درصد دانشجویان «شاهنامه» را می‌شناسند!

  دبیرکل بنیاد فردوسی اظهار کرد: براساس تحقیقات صورت‌گرفته در سال ۱۳۹۰ با همکاری جهاددانشگاهی، مشخص شد تنها چهار درصد دانشجویان‌ کشور با «شاهنامه‌» فردوسی آشنا هستند

 • ۱۳۹۳-۱۲-۲۴ ۱۳:۵۰

  خالقی مطلق: برای نوشتن كتابم استفاده از كامپيوتر را ياد گرفتم

  جلال خالقي مطلق، شاهنامه پژوه در نشست رونمايي از كتاب «فرهنگ ريشه‌شناسي فارسي» گفت: شادروان خانلري كه به زبان‌هاي باستان علاقه فراواني داشت، ترجمه كتاب هُرن را به من پيشنهاد داد ولي من گفتم: اين كتاب بايد با تأليف هوبشمان ادغام شود تا مبادا فرهنگي غلط در اختيار دانشجويان قرار بگيرد. بنابراين، قرار شد كه اثر هوبشمان و هرن را تركيب كنيم و كاستي‌ها و اشتباهات آن را رفع كنيم. تنظيم و آماده‌سازي اين كتاب در حالي كه من در آلمان اقامت داشتم، كار دشواري بود كه به همت دوستان صورت گرفت. من حتي برای نوشتن اين كتاب با پيشنهاد دوستان استفاده از كامپيوتر را ياد گرفتم.

 • ۱۳۹۳-۱۲-۲۴ ۰۸:۴۵

  خالقی‌مطلق: تصحیح شاهنامه پایان ندارد

  ویرایش دوم «شاهنامه» اثر حکیم ابوالقاسم فردوسی با تصحیح دکتر جلال خالقی‌مطلق، شامگاه 21 اسفندماه در مراسمی با عنوان «شب شاهنامه» رونمایی شد.خالقی‌مطلق در این مراسم گفت: تا پیدا شدن نسخه کهن‌تر از شاهنامه، این کتاب می‌تواند ویرایش فعلا نهایی باشد.

 • ۱۳۹۳-۱۲-۱۰ ۱۲:۲۰

  برگزاری نمایشگاه کتاب‌های اقتباسی شاهنامه در کانون پرورش فکری

  نمایشگاهی از کتاب‌های منتخب اقتباس شده از شاهنامه فردوسی در کتاب‌خانه‌ مرجع کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برپا شده است.

 • ۱۳۹۳-۱۲-۰۲ ۱۰:۴۵

  درگیری امروزی فردوسی و شخصیت‌های شاهنامه در یک رمان پلیسی

  «سین مثل سودابه» رمان ۲۷۲ صفحه ای کاوه میرعباسی است که پاییز امسال چاپ و رونمایی شد و یک رمان پلیسی تمام عیار است که شخصیتهایش از دل تاریخ و شاهنامه برآمده و در زمان حال با هم درگیر شده اند.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۲۹ ۱۴:۱۰

  «هفت‌خوان تصویرگری» در خانه هنرمندان برگزار می‌شود

  نمایشگاه تصویرگری ۱۰۰ جلد کتاب از شاهنامه فردوسی با عنوان «هفت‌خوان تصویرگری»، روز پنجشنبه ۲ بهمن در خانه هنرمندان ایران می‌شود.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۰۱ ۱۸:۰۰

  انتشار «شاهنامه، شاهِ نامه‌ها» با مقالاتی از رحیم رضازاده ملک

  کتاب «شاهنامه، شاهِ نامه‌ها» منتشر شد. این کتاب شامل هشت مقاله انتقادی از زنده‌یاد رحیم رضازاده ملک در حوزه شاهنامه‌شناسی و شاهنامه پژوهی است.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۰۱ ۱۵:۵۰

  نامی که 800 بار در شاهنامه آمده

  ایران آشناترین نامی است که خواننده «شاهنامه» با آن روبرو می‌شود و بیش از هشتصد بار در سراسر شاهنامه تکرار شده است. دکتر حسن انوری در این مقاله به تحلیل و بررسی این نام در کتاب فردوسی پرداخته است.

 • ۱۳۹۳-۰۶-۲۰ ۱۳:۰۲

  چاپ شاهنامه مسکو رونویسی با غلط‌های بسیار

  نام جلال خالقی‌مطلق بیش از هر چیز با شاهنامه گره خورده است؛ پژوهشگری که سال‌ها دور از وطن به معرفی ادبیات معرفی پرداخته است. ۲۰ شهریور سالروز تولد این ادیب، پژوهشگر و شاهنامه‌‌شناس است. تصحیح انتقادی شاهنامه فردوسی براساس مقایسه نسخه‌های متعدد مهم‌ترین اثر خالقی‌مطلق به شمار می‌آید. ایبنا به این بهانه با او گفت‌وگویی انجام داده است.

 • ۱۳۹۳-۰۵-۱۶ ۱۲:۴۸

  عزت ا.. مهرآوران: هر روز شاهنامه می‎خوانم

  عزت الله مهرآوران،بازيگر و نويسنده تئاتر با بيان اين‌كه مطالعه بخش مهمي از زندگي‌اش را به خود اختصاص داده است،‌ گفت: هر روز كتاب مي خوانم و يكي از بزرگترين علائق من در حوزه ادبيات، شاهنامه فردوسي است كه تقريبا هر روز آن را مي خوانم.

 • ۱۳۹۳-۰۵-۱۳ ۰۹:۳۱

  یک فیلم سه بُعدی با سرمایه اما بدون تهیه‌کننده

  بابک محقق که قصد دارد فیلم سینمایی سه بعدی «هفت خوان» را بسازد از این موضوع می‌گوید که فارابی حاضر به تامین 50 درجه هزینه‌ها هست اما هنوز هیچ‌ تهیه‌کننده‌ای برای آن پیدا نشده است.

 • ۱۳۹۳-۰۲-۲۱ ۱۱:۳۶

  استادان شاهنامه پژوه در «کاخ بلند» تجلیل می‌شوند

  همایش کاخ بلند در بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی 24 اردیبهشت در باغ موزه قصر برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۳-۰۲-۱۷ ۱۸:۳۶

  بیش از ۱۵۰۰ غلط فاحش در تصحیح‌‌ شاهنامه‌ها وجود دارد

  نویسنده کتاب «زبان فارسی در افغانستان» گفت: یکی از نیازهای امروز ما ارائه تصحیح جدید یاز شاهنامه است. شاهنامه‌های تصحیح شده موجود از ۲۰۰ سال قبل تاکنون هر کدام دست‌کم ۱۵۰۰ غلط فاحش دارند.

 • ۱۳۹۳-۰۱-۱۰ ۱۰:۳۰

  رونمایی از «شاهنامه شاه طهماسبی» در اردیبهشت

  مدیر موسسه متن فرهنگستان هنر از اتمام انتشار و رونمایی اثر ارزشمند «شاهنامه شاه طهماسبی» با همکاری موزه هنرهای معاصر تهران در اوایل اردیبهشت خبر داد.

 • ۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۱:۴۸

  حجاب درايران باستان؛ از پوشیده رویی خواهران جمشید تا وصف دختران ترک درشاهنامه

  حجاب و پوشیده بودن زن از دوران‎های باستان در نزد ایرانیان يك نوع ارزش اخلاقی بوده و به همین دلیل به تدريج به صورت سنت ملی و هنجار اجتماعی درآمده است.