شاهنامه

کل اخبار:68

 • ۱۳۹۳-۱۰-۰۱ ۱۵:۵۰

  نامی که 800 بار در شاهنامه آمده

  ایران آشناترین نامی است که خواننده «شاهنامه» با آن روبرو می‌شود و بیش از هشتصد بار در سراسر شاهنامه تکرار شده است. دکتر حسن انوری در این مقاله به تحلیل و بررسی این نام در کتاب فردوسی پرداخته است.

 • ۱۳۹۳-۰۶-۲۰ ۱۳:۰۲

  چاپ شاهنامه مسکو رونویسی با غلط‌های بسیار

  نام جلال خالقی‌مطلق بیش از هر چیز با شاهنامه گره خورده است؛ پژوهشگری که سال‌ها دور از وطن به معرفی ادبیات معرفی پرداخته است. ۲۰ شهریور سالروز تولد این ادیب، پژوهشگر و شاهنامه‌‌شناس است. تصحیح انتقادی شاهنامه فردوسی براساس مقایسه نسخه‌های متعدد مهم‌ترین اثر خالقی‌مطلق به شمار می‌آید. ایبنا به این بهانه با او گفت‌وگویی انجام داده است.

 • ۱۳۹۳-۰۵-۱۶ ۱۲:۴۸

  عزت ا.. مهرآوران: هر روز شاهنامه می‎خوانم

  عزت الله مهرآوران،بازيگر و نويسنده تئاتر با بيان اين‌كه مطالعه بخش مهمي از زندگي‌اش را به خود اختصاص داده است،‌ گفت: هر روز كتاب مي خوانم و يكي از بزرگترين علائق من در حوزه ادبيات، شاهنامه فردوسي است كه تقريبا هر روز آن را مي خوانم.

 • ۱۳۹۳-۰۵-۱۳ ۰۹:۳۱

  یک فیلم سه بُعدی با سرمایه اما بدون تهیه‌کننده

  بابک محقق که قصد دارد فیلم سینمایی سه بعدی «هفت خوان» را بسازد از این موضوع می‌گوید که فارابی حاضر به تامین 50 درجه هزینه‌ها هست اما هنوز هیچ‌ تهیه‌کننده‌ای برای آن پیدا نشده است.

 • ۱۳۹۳-۰۲-۲۱ ۱۱:۳۶

  استادان شاهنامه پژوه در «کاخ بلند» تجلیل می‌شوند

  همایش کاخ بلند در بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی 24 اردیبهشت در باغ موزه قصر برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۳-۰۲-۱۷ ۱۸:۳۶

  بیش از ۱۵۰۰ غلط فاحش در تصحیح‌‌ شاهنامه‌ها وجود دارد

  نویسنده کتاب «زبان فارسی در افغانستان» گفت: یکی از نیازهای امروز ما ارائه تصحیح جدید یاز شاهنامه است. شاهنامه‌های تصحیح شده موجود از ۲۰۰ سال قبل تاکنون هر کدام دست‌کم ۱۵۰۰ غلط فاحش دارند.

 • ۱۳۹۳-۰۱-۱۰ ۱۰:۳۰

  رونمایی از «شاهنامه شاه طهماسبی» در اردیبهشت

  مدیر موسسه متن فرهنگستان هنر از اتمام انتشار و رونمایی اثر ارزشمند «شاهنامه شاه طهماسبی» با همکاری موزه هنرهای معاصر تهران در اوایل اردیبهشت خبر داد.

 • ۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۱:۴۸

  حجاب درايران باستان؛ از پوشیده رویی خواهران جمشید تا وصف دختران ترک درشاهنامه

  حجاب و پوشیده بودن زن از دوران‎های باستان در نزد ایرانیان يك نوع ارزش اخلاقی بوده و به همین دلیل به تدريج به صورت سنت ملی و هنجار اجتماعی درآمده است.