اقتصاد

کل اخبار:239

 • ۱۳۹۵-۰۱-۳۱ ۱۴:۴۰

  پناهجويی، بازنمايی مفهومی يك وضعيت انسانی

  مساله پناهجويي و مهاجرت در كنار تهديدات ديگر و تغييرات آب هوايي از مهم‌ترين مسائل امروز سياست جهان است. اهميت اين مساله با توجه به تغيير نيازهاي بازار كار، تروريسم، دولت‌هاي ورشكسته در خاورميانه و شمال آفريقا، تغييرات جمعيتي، افزايش نرخ بيكاري و بحران‌هاي اقتصادي جهاني بسيار جدي‌تر شده است.

 • ۱۳۹۵-۰۱-۳۰ ۱۱:۲۰

  تشکیل فدراسیون «اقتصاد، فرهنگ و هنر» در اتاق ایران

  رئیس اتاق ایران از سهم ۱۲ درصدی صنایع خلاق در تولید ناخالص داخلی کشورها خبر داد و گفت: فدراسیون «اقتصاد ، فرهنگ و هنر » در اتاق بازرگانی ایران تشکیل می‌شود.

 • ۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۷:۴۰

  بازنگری مفاهیم متعارف اقتصاد توسط یک اقتصاددان آمریکایی

  جان گالبرایت نویسنده کتاب «علمِ اقتصادِ کلاه‌برداریِ معصومانه» در اثر خود یکسری مفاهیم متعارف اقتصاد را مورد بازنگری قرار داده وگسست در تاریخ اندیشه اقتصاد سرمایه داری را نشان داده است.

 • مالجو ۱۳۹۵-۰۱-۱۵ ۱۱:۱۶

  نگاهی به تاریخ و ویژگی های اندیشه اقتصادی در ایران معاصر/ محمد مالجو؛

  وظیفه جامعه عـلمی اقـتصاد چیست؟

  این‌که تاکنون فرایند‌ انتقال‌ اندیشهء اقتصادی خمیر مایهء جامعه علمی اقـتصاد در ایـران را فراهم‌ کرده،چندان جـای تعجب ندارد.این‌که از این پس نیز فرایند انتقال باید پاینده بماند اصلا جای تعرض‌ ندارد؛.. آنچه‌ ‌ ‌مـایهء‌ تعجب‌ و سبب تعرض است و بیشتر به تراژدی می‌ماند این است که،درین سامان،تولید انـدیشهء اقـتصادی از ایـن پس نیز به واقعیتی‌ هستی شناختی‌ تبدیل‌ نشود.این‌جاست‌ که جامعهء علمی اقتصاد به چالش فراخوانده می‌شود.در‌ ایـن‌ میانه،نگاه‌ درجهء دوم است که پاسخگوست و سبب‌ساز.

 • سرمایه داری ۱۳۹۴-۱۲-۲۵ ۱۱:۲۱

  سرمایه‌داری چگونه عمل می کند؟

  گورکنان سرمایه‌داری

  تصورات مبهم از سرمایه‌داری نمی‌توانند توضیح دهند مشخصه نظام سرمایه‌داری در تمایز از دیگر صورت‌های اجتماعی چیست، و این تا حدودی به جهت طفره‌رفتن از پرسش دیگری است: در بدو امر نظام سرمایه‌داری از کجا پیدا شد. اگر سرمایه‌داری همیشه وجود داشته - به اشکال مختلف - یا اگر فرایند مشخصی برای تغییر تاریخی از جوامع غیر‌سرمایه‌داری به سرمایه‌داری در کار نباشد چیزی نمی‌توان درباره وجه تمایز سرمایه‌داری گفت.

 • اقتصاد ۱۳۹۴-۱۲-۱۶ ۱۶:۵۴

  اقتصاد سیاسی توسعه‌نیافتگی مسائل اقتصادی- سیاسی جهان سوم

  عبدالمجید سیفی، احمد ساعی

  موضوع این کتاب آشنایی با اقتصاد سیاسی کشورهایی است که به اصطلاح «جهان سوم» خوانده می شوند.

 • سوسیالیسم ۱۳۹۴-۱۱-۳۰ ۱۱:۵۹

  یا سوسیالیسم یا بربریت از قرن آمریکا تا دوراهی سرنوشت‌ساز

  ایستوان مزاروش

  طرفداران واقعی سوسیالیسم بی‌تردید طرفدار جهانی‌شدن هنجارهای اجتماع و پیوند تمام جامعه بشری با یکدیگرند، اما به قول مزاروش، دست‌یابی به چنین هنجارهایی بدون برابری واقعی و اصیل ممکن نیست.

 • داعش ۱۳۹۴-۱۰-۲۱ ۰۸:۵۲

  شرحی بر عوامل پیدایش بحران اقتصادی امروز؛

  بحران جهانی اقتصاد در پیوند با پیدایش گروه‌های تکفیری، دو روی یک سکه

  بحران مشروعیت سیاسی در جهان اسلام سنی باعث بروز یک راه‌حل بی‌سرانجام و محال گشت که بارها قبل از این در جهان اسلام رخ داده بود و خوارج مدرن را پدید آورد. بنابراین، برون‌رفت دولت‌های غربی از بحران اقتصادی و ظاهر شدن گروه‌هایی مانند داعش دو روی یک سکه‌اند. این موضوع گوشزدی بسزاست برای آنان که برای خروج از بحران چشم به کمک غربیان دارند.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۱۳:۳۰

  کنفرانس «اسلام و بنای اصول اخلاقی اقتصادی جدید» برگزار می شود

  کنفرانس «اسلام و بنای اصول اخلاقی اقتصادی جدید» در دانشگاه برکلی برگزار می شود.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۱۳:۰۰

  علوم انسانی نباید خود را محصور نیازهای بازار کند

  پروفسور «توماس اسکانلون» استاد دانشگاه هاروارد با اشاره به اینکه هدف علوم انسانی صرفاً تأمین نیازهای بازار نیست گفت: هدف علوم انسانی تربیت شهروندانی متمدن و فرهیخته است.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۶:۰۰

  آیا نباید نگران تکرار تاریخ بود؟ / احمد مسجدجامعی

  یکی از پرسش‌های اساسی در ذهن من و بسیاری از علاقمندان به تاریخ معاصر ایران همواره این بوده است که جریان‌های چپ به خصوص حزب توده چطور توانستند در تهران و سایر شهرهای کشورمان از طیف‌ها و طبقات مختلف اجتماع هواداران عموما باسواد و در عین حال جان برکفی جذب کنند؟

 • ۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۱۷:۰۰

  سرویس‌دهی متفاوت یک کتابفروشی برای جبران نداشتن ویترین

  وجود فشارهای مختلف بر حرفه کتابفروشی در سال‌های اخیر باعث شده تا کتابفروشان اهمیت ویژه‌ای به جنبه اقتصادی این حرفه نشان دهند و از هر طرحی که با اولویت‌های اقتصادی‌شان همسو نباشد پرهیز ‌کنند؛ البته این رویه استثناهایی هم دارد مانند کتابفروشی «هنوز»که با ارائه سرویس و خدماتی ویژه، مسیر دیگری در پیش گرفته است.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۲:۱۵

  ژوزف استیگلیتز بهای نابرابری را فاش کرد

  پروفسور ژوزف استیگلیتز با شبکه ای از مبانی منطقی و استدلال مبانی نظام لیبرال سرمایه داری بین المللی و در رأس آن آمریکا را با قدرت هر چه تمام تر به چالش کشید.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۰۹ ۱۶:۱۵

  مهم‌ترین کتاب آمارتیاکومارسن درباره اقتصاد فرهنگ و هنر به ایران رسید

  «فرهنگ، هنر و توسعه» نوشته آمارتیا کومار سن با ترجمه کاظم فرهادی از سوی نشر چشمه منتشر شد. کومارسن یکی از مشهورترین اقتصاددانان حال حاضر دنیاست.

 • ۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۱:۴۵

  انتشار کتاب مجموعه مقالات همایش پژوهشی اقتصاد هنر ایران

  کتاب «مجموعه مقالات همایش پژوهشی اقتصاد هنر ایران» به کوشش سجاد باغبان ماهر و مجید سرسنگی از سوی انتشارات مطالعات بینارشته‌ای منتشر شد. این همایش در پاییز سال گذشته (1393) از طرف خانه هنرمندان برگزار شده بود.

 • قواعد و نظم ۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۵:۳۰

  قواعد و نظم قانون، قانون‌گذاری و آزادی

  فردریش فون‌هایک

  مطالعه ی دقیق این اثر می‌تواند تصویر نسبتا جامعی از کل دیدگاه‌های هایک بدست دهد. مجموعه‌ی استدلال‌های ایک مبتنی بر نظریه‌ی شناخت تحولی یا آن چارچوب فکری‌ای است که خود آن را «خرد تحولی» می‌نامد.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۲۷ ۱۲:۱۵

  یک استدلال کهنه / محمدامین قانعی‌راد

  مساله دیگر ما این است که در سال‌های اخیر رشد اقتصادی نداشتیم و در برخی زمان‌ها رشد اقتصادی ما صفر یا منفی بوده‌است، این نشان می‌دهد که ما در وضع ویژه به‌سر می‌بریم. البته که برای رسیدن به برابری به رشد اقتصادی بالاتری نیاز داریم ولی با توجه به مشکلات زیست‌محیطی و ناتوانی‌هایی که اقتصادی ملی پیدا کرده است، دسترسی به رشد اقتصادی بالا میسر نیست.

 • مالجو ۱۳۹۴-۰۸-۲۷ ۰۹:۱۹

  گفتاری از محمد مالجو در سمینار «وضعیت ترجمه در ایران» (۵)؛

  ترجمه در چارچوب دانشكده‌های اقتصاد: راه‌حل یا جزئی از معضل

  متون اقتصادی ترجمه‌شده‌ای که پس از جنگ به فضای ما پمپاژ شده است؛ اولاً در قالب زبانی فرمال و بی‌توجه به زندگی اقتصادی واقعی، ثانیاً با نگاهی غیرتاریخی، ثالثاً منفك از امر سیاسی و اجتماعی و رابعاً با اتكا بر ارتجاعی‌ترین موج فكری اقتصادی در سده‌ی بیستم خواهان پیاده‌سازی نوعی مهندسی اجتماعی در قالب اجرای پروژه‌های توسعه در تمام سال‌های پس جنگ تاكنون بوده‌اند.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۲۶ ۱۴:۳۰

  جان گری: الگوبرداری علوم انسانی از علوم طبیعی غیرممکن است

  من خودم دیندار نیستم ولی از خدماتی که یهودیت و مسیحیت به تمدن ما کرده اند آگاه هستم. منظور من از سرکوب عقلانی خداناباوری یا باور نداشتن به دین نیست بلکه منظور من طرد مقوله های دینی در رشته های متفاوت است.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۲۴ ۱۶:۰۰

  داستان کاپیتالیست شدن چین

  آن‌چه می‌خوانید بخش های مختصریست از کتاب «چگونه چین کاپیتالیست شد» به قلم رونالد کوز، استاد مدرسه حقوق دانشگاه شیکاگو (از ۱۹۶۷ تا پایان عمرش به سال ۲۰۱۳) و برنده نوبل اقتصاد به سال ۱۹۹۱، و نینگ وانگ.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۱۳ ۱۴:۱۵

  «درآمدی بر اقتصاد تعاونی از منظر اسلام» کتاب شد

  کتاب «درآمدی بر اقتصاد تعاونی از منظر اسلام»به کوشش مرکز پژوهش های جوان پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و به قلم حجت الاسلام والمسلمین «احمدعلی یوسفی» منتشر شد.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۱۰:۰۰

  «سرمایه»؛ رمانی که بحران اقتصادی آینده در انگلستان را پیشگویی می‌کند

  «جان لانچستر» در رمان جدید خود با عنوان «سرمایه» (Capital)، پیشگویی کرده است که انگلستان به‌سوی حباب مالی دیگری پیش می‌رود که به بحران اقتصادی دیگری منجر خواهد شد.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۰۳ ۱۵:۵۰

  انتشار «اقتصاد سیاسی مهاجرت نخبگان ایران»

  کتاب «اقتصاد سیاسی مهاجرت نخبگان ایران» بر آن است تا آن دسته از عوامل اقتصادی مؤثر بر تشدید روند مهاجرت نخبگان از ایران را در بازه زمانی تعیین شده، شناسایی و مورد بررسی قرار دهد تا به واسطه یافته‌های پژوهش دستوراتی به منظور کاهش شدت آن تجویز شود.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۲۷ ۱۲:۱۹

  اقتصاد ایران نقد می شود

  نشست بررسی کتاب اقتصاد ایران به میزبانی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می شود.

 • مالجو ۱۳۹۴-۰۷-۲۵ ۱۰:۵۵

  گزارشی از سمینار «نسیان طبقاتی در ایران امروز»/ بخش دوم؛

  مناسبات طبقانی سرمایه‌داری بدون تولید سرمایه‌دارانه

  قدرت طبقاتی بورژوازی در رابطه‎ای که با طبقات مردمی برقرار می‎کند، باعث شکل‎گیری موفقیت‎آمیز سه حلقه اصلی زنجیره انباشت سرمایه در اقتصاد ایران شده است. انباشت به مدد سلب مالکیت از توده‎ها،...کالایی‎سازی نیروی کار، مطیع‌کردن آنها و کالایی‎سازی طبیعت، سه شرط لازم برای تکمیل منطق سرمایه است. این سه شرط هستند که در هر جغرافیا و تاریخی که شکل بگیرند، مناسبات طبقاتی سرمایه‎دارانه نیز به همراه آن شکل می‎گیرد.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۱۹ ۱۷:۴۰

  کتاب «اقتصادنا»ی شهید صدر در فرهنگسرای اندیشه نقد و بررسی می‌شود

  هفتاد و هفتمین نشست نقد و بررسی کتاب اندیشه، دوشنبه ۲۰ مهرماه در فرهنگسرای اندیشه برگزار می شود.

 • اندشه آزادی ۱۳۹۴-۰۷-۱۸ ۱۲:۱۰

  اندیشۀ آزادی

  محمد طبیبیان، موسی غنی‌نژاد، حسین عباسی علی‌کمر

  مخاطبان اصلی این کتاب جوانان مشتاقی هستند که می‌خواهند با درک عمیق‌تر مسائل جامعه‌ی خود و تکیه بر شناخت بهتر اندیشه‌ها و ساز و کارهای دنیای امروز، ایران را با عقل و تدبیر بسازند.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۱۸ ۰۹:۰۰

  «همایش تاریخ و اقتصاد» برگزار می‌شود

  سومین همایش از سلسله همایش‌های دو سالانه گروه تاریخ و همکاری‌های میان رشته ‌ای با عنوان «همایش تاریخ و اقتصاد»برگزار می شود.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۴:۵۲

  اقتصاد دانشگاه های دولتی باید مورد توجه قرار گیرد

  رئیس دانشگاه شهید بهشتی گفت: ما اگر نتوانیم اقتصاد دانشگاه‌ها را حل کنیم نمی‌توانیم با دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه‌های سعودی که منابع مالی بالایی دارند رقابت کنیم.

 • بورردیو ۱۳۹۴-۰۷-۱۲ ۱۵:۰۰

  پی‌یر بوردیو

  علیرضا شایان‌مهر

  بوردیو یکی از بزرگ‌ترین متفکران جامعه‌شناسی معاصر است. به دلیل یچیدگی عبارات جامعه‌شناختی و واژگان خاصی که استفاده می‌کند، کمتر از او نقل می‌شود. تیزهوشی بوردیو و انتخاب‌هایی که در مطالعه‌ی رفتار و کنش‌های آدمیان دارد، منحصر به‌فرد است.