جلال آل احمد

کل اخبار:144

 • ۱۳۹۳-۰۶-۱۹ ۰۸:۴۵

  سخنان آخرین بازمانده نسل اول چپ در ایران در خصوص جلال

  خامه‌ای دوست جلال آل احمد و آخرین بازمانده نسل اول «چپ» در ایران می‌گوید: جلال همیشه در حال گذار از یک دید و شناخت به دید و شناختی دیگر است، اما نکته مهم آن است که بنیان بسیاری از اندیشه‌هایش همیشه ثابت است.

 • ۱۳۹۳-۰۶-۱۸ ۱۴:۳۲

  ماجرای اولین دیدار جلال آل احمد با امام خمینی(ره)

  محمدحسین دانایی، خواهر زاده جلال آل احمد، با اشاره به اولین دیدار آل احمد با امام خمینی(ره) گفت: جلال هم بعد از دیدار با امام(ره) همین نکته را یادآوری می‌کرد و می‌گفت: با وجود حاج آقا روح‌الله، می‌توان به روحانیت امیدوار بود.

 • ۱۳۹۳-۰۶-۱۸ ۱۰:۴۶

  مانیفست فکری جلال آل احمد

  دکتر بتول واعظ، مدرس دانشگاه علامه طباطبایی در مقاله ای به نقد و بررسی کتاب «در خدمت و خیانت روشنفکران» پرداخته است.

 • ۱۳۹۳-۰۶-۱۷ ۰۸:۴۶

  جلال از نظر یک موافق و مخالف

  معاون فرهنگی وزیر ارشاد از آل احمد به عنوان کسی که همچنان زنده است و نامش و فکرش بر سر زبانها جاری است، یاد کرد.

 • ۱۳۹۳-۰۶-۱۵ ۱۸:۳۳

  روخوانی دست‌نوشته‌های «مردی که بلند فکر می‌کرد»

  نشست بررسی آثار و دیدگاه‎‌های جلال آل‌احمد با عنوان «مردی که بلند فکر می‌کرد» یکشنبه 16 شهریور در بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۳-۰۶-۱۵ ۱۸:۳۰

  وضعیت انتشار دست‌نوشته‌های جلال آل‌احمد از زبان برادرزاده‌اش

  محمود آل‌احمد، برادرزاده جلال آل‌احمد با بیان وضعیت حقوقی نامشخص چاپ دست‌نوشته‌های منتشر نشده جلال گفت: برای بررسی قانونی وضعیت انتشار این نوشته‌ها، جلسه‌ دادگاهی با حضور اعضای خانواده در پیش داریم. ما فقط می‌خواهیم این یادداشت‌ها دست نخورده به چاپ برسند و مثله نشوند.

 • ۱۳۹۳-۰۶-۰۹ ۱۰:۴۳

  تنهایی جلال را می‌توان از آثار گلابدره‌ای درک کرد

  مدیر دفتر آفرینش‌های ادبی حوزه هنری گفت: نثر گلابدره‌ای پخته و صمیمی بود؛ به طوری که آدم فکر می‌کرد با یک جلال زنده روبروست. از نوشته‌های گلابدره‌ای می‌توان تنهایی جلال آل احمد، تهمت‌ها و خلوت‌های او را درک کرد.

 • عبدالکریمی ۱۳۹۳-۰۵-۱۳ ۱۰:۳۴

  گفت‌وگو با بیژن عبدالکریمی؛

  پایان روشنفکری در جهان

  من تاریخ جریان روشنفکری را رو به پایان می‌‌بینم و به جریان روشنفکری هیچ امیدی ندارم و برای این جریان، درست همچون برای سنت‌‌گرایان خودمان‌‌ــ هیچ آینده و افق روشنی را نمی‌‌بینم. ممکن است به نظر برسد حرف‌هایم بسیار ناامیدکننده است. حقیقت امر این است که من خود گاه از تصویری که از واقعیت‌‌ها دارم بسیار در خویش می‌‌لرزم و از اظهار دیدگاه‌‌هایم برای جامعه احساس وحشت می‌‌کنم.

 • ۱۳۹۳-۰۴-۱۷ ۱۵:۵۲

  اگر قرار است یادداشت‌های جلال با ممیزی چاپ شود بهتر است که اصلا منتشر نشود!

  احمد آل‌احمد با بیان اینکه خانواده وی به دنبال کسب نفع اقتصادی از انتشار یادداشت‌های پیدا شده از جلال آل‌احمد نیست، گفت: اگر قرار است که با دست بردن در آنها و به اصطلاح ممیزی در آنها چاپ شود بهتر است که اصلا چاپ نشود.

 • ۱۳۹۳-۰۴-۱۵ ۱۰:۰۴

  زندگی‎نامه جلال آل‎احمد، شهریار و احمد عزیزی به عنوان اولویت‌های پژوهشی سال جاری معرفی شد

  موسسه فرهنگی هنری و انتشارات مركز اسناد انقلاب اسلامی عناوین پژوهشی جدید خود را اعلام کرد.

 • ۱۳۹۳-۰۴-۱۴ ۱۴:۰۰

  فراخوان هفتمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد اعلام شد

  فراخوان هفتمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد در چهار موضوع منتشر شد.

 • ۱۳۹۳-۰۴-۱۲ ۱۳:۱۶

  فراخوان جوایز ادبی جلال آل‌احمد و پروین اعتصامی

  موسسه خانه کتاب فراخوان هفتمین دوره جایزه ادبی جلال آل‌احمد و ششمین دوره جایزه ادبی پروین اعتصامی را منتشر کرد.

 • ۱۳۹۳-۰۴-۱۰ ۱۵:۳۸

  انتشار خاطرات جلال آل احمد پس از ۴۵ سال

  خواهرزاده زنده یاد جلال آل احمد از انتشار خاطرات این نویسنده نام‌آشنا در آینده نزدیک خبر داد و گفت: این خاطرات پس از ۴۵ سال از درگذشت وی در اختیار ما قرار گرفته است.

 • ۱۳۹۳-۰۴-۱۰ ۱۳:۴۱

  مطالعات احداث خانه‌موزه سیمین و جلال آغاز شد

  خواهرزاده زنده یاد جلال آل‌احمد از آغاز فاز مطالعاتی تاسیس خانه موزه سیمین دانشور و جلال آل‌احمد خبر داد و گفت: بر اساس قول ارائه شده از سوی شهرداری تهران این فاز مطالعاتی تا پایان تیرماه به اتمام می‌رسد.

 • ۱۳۹۳-۰۳-۲۶ ۱۷:۵۰

  کشف راز دست نوشته‌های آل‌احمد پس از 45 سال

  45 سال پس از فوت جلال‌آل احمد، محمد حسین دانایی خواهر زاده وی راز این دستنوشته‌ها را با رونمایی از چهار کتابچه دستنویس از این نویسنده افشا کرد که در میان آنها می شود به نظرات آل احمد درباره روحانیت در واپسین روزهای حیاتش و نیز نظر او در مورد حفظ زبان فارسی در ایران اشاره کرد.

 • ۱۳۹۳-۰۲-۰۹ ۱۹:۳۷

  جنجال تازه در خانه جلال آل احمد

  منزل سیمین دانشور و جلال‌آل احمد در حالی در اقدامی سئوال برانگیز توسط خواهر سیمین دانشور به شهرداری منطقه یک تهران واگذار شد که این نویسنده در وصیت نامه خود ثلث کلیه اموال و سرپرستی تمامی آثار مکتوبش را به لیلی ریاحی فرزند‌خوانده‌اش واگذار کرده بود. وصیت نامه ای که خواهر دانشور صحت آن را قبول ندارد.

 • ۱۳۹۳-۰۲-۰۶ ۱۲:۰۷

  ماجراهای زندگی سیمین و جلال را در تلویزیون ببینید

  مستند خانه سیمین و جلال که به کارگردانی پریسا عشقی با نگاهی به زندگی و ماجراهای خانه جلال آل احمد و سیمین دانشور این دو نویسنده فقید، در شبکه مستند تولید شده است ، شنبه این هفته پخش می شود.

 • ۱۳۹۳-۰۲-۰۳ ۱۶:۰۷

  سردبیر مجله بخارا: جلال تنها روشنفکری بود که توانست انقلاب اسلامی ایران را پیش بینی کند

  علی دهباشی، منتقد ادبی و سردبیر مجله بخارا، جلال آل احمد را تنها روشنفکری در دهه 30 و 40 کشور دانست که قدرت تحلیل داشت و توانست تشخیص دهد که انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی اتفاق خواهد افتاد.

 • ۱۳۹۳-۰۱-۳۱ ۱۰:۰۰

  عرضه سفرنامه «جای پای جلال» در نمایشگاه کتاب

  سفرنامه «جای پای جلال» نوشته مهدی قزلی و اولین اثر انتشارات «رسانه مهر» (خبرگزاری مهر) در نمایشگاه امسال کتاب تهران عرضه می‌شود.

 • آدمیت ۱۳۹۳-۰۱-۱۰ ۰۲:۴۱

  به مناسبت ششمین سال درگذشت فریدون آدمیت؛

  نقد آدمیت بر فردید، آل‌احمد و بازرگان

  انتقاد آدميت به بازرگان در كنار فرديد و آل‌احمد در «آشفتگی در فكر تاريخی» نيز از اين رو بود كه بازرگان در مقالات خود حكم ‌های كل و بی‌بنيادی درباره­­ مشروطه و تاريخ معاصر ايران، صادر كرده بود.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۱۹ ۰۸:۴۶

  احتمال صدور حکم نهایی درباره خانه سیمین دانشور در هفته آینده

  وارث قانونی سیمین دانشور از احتمال صدور حکم قطعی دادگاه تجدید نظر در خصوص منزل مشترک او و جلال آل‌احمد در هفته آینده خبر داد.

 • جلال آل احمد ۱۳۹۲-۱۱-۱۹ ۰۸:۵۶

  بررسی انتقادی کتاب «غرب‌زدگی» جلال آل‌احمد؛

  بومی‌گرایی در مقابل غرب‌گرایی؛ بار دیگر آل‌احمد

  تقلیل مدرنیته به تنها عوارض جانبی و عدم فهم معرفت‌شناختی از این پدیده، تلاش آل‌احمد را در «بومی کردن» مدرنیزاسیون ناکام گذاشته و رویکرد او به ارزش‌های سنتی را به مثابه‌ی جایگزین مناسب به قید تضاد ریشه‌ای سنت و تجدد سوق داده است.

 • ۱۳۹۲-۱۱-۱۶ ۱۵:۲۸

  یادداشت‌های روزانه شمس آل‎احمد در آینده‌ای نزدیک منتشر می‌شود

  محمدحسین دانایی، خواهرزاده زنده‌یادان جلال و شمس آل‎احمد از انتشار خاطرات و دست‌نوشته‌های شمس آل احمد در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

 • ۱۳۹۲-۱۱-۱۰ ۱۱:۰۳

  خاطرات جلال و شمس آل‌احمد کتاب شد

  محمدحسین دانایی، خواهرزاده زنده‌یاد جلال و شمس آل احمد، خاطرات خود از این دو نویسنده و صاحبان اندیشه در تاریخ و ادبیات معاصر ایران را در کتابی با عنوان «دو برادر» منتشر کرد.