غلامحسین ابراهیمی دینانی

کل اخبار:175

 • ۱۳۹۳-۰۲-۰۱ ۱۴:۰۳

  دینانی: «زنوزی» و «ملاصدرا» را عَلَم کنید، «هوسرل» و «فرگه» سرجایشان می‌نشینند

  چهره ماندگار فلسفه اسلامی گفت: تهاجم فرهنگی را نمی‌توان با موعظه و نصیحت از میان برداشت، همچنین نمی‌توان با زور در مقابل تهاجم فرهنگی ایستادگی کرد، با تهاجم فرهنگی، باید با فرهنگ و اندیشه مقابله کرد، نه مانند ملاعمرها و بن‌لادن‌ها.

 • ۱۳۹۳-۰۱-۲۶ ۰۹:۱۲

  رونمایی از جدیدترین كتاب های داوری و دينانی

  خانه کتاب در سرای اهل قلم بیست‌‌ و‌‌ هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از کتاب‌های «فلسفه و آینده‌نگری» و «سیری در تاریخ روشنفکری در ایران و جهان» نوشته دکتر رضا داوری اردکانی و کتاب «معمای زمان و حدوث جهان»، اثر دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی رونمایی می‌کند.

 • ۱۳۹۳-۰۱-۲۵ ۱۷:۱۶

  سخن ابن‌سینا از زبان دینانی به نمایشگاه کتاب می‌رسد

  «غلامحسین ابراهیمی‌دینانی» چهره ماندگار فلسفه ایران با کتاب «سخن ابن سینا و بیان بهمنیار» در نمایشگاه کتاب تهران حضور می‌یابد؛ او معتقد است که ناشران دیگر کتاب‌هایش را تجدید چاپ نکرده‌اند.

 • ۱۳۹۳-۰۱-۱۸ ۰۹:۰۰

  «سالک فکرت» منتشر شد

  ارج نامه دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی، تحت اشراف حجت الاسلام عبدالحسین خسروپناه و به کوشش دکترمحمدجواد اسماعیلی و به همت مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه منتشر شد.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۱۹ ۱۴:۴۱

  محسن جهانگیری: حکیم برای پرواز در فضای عقلانی به دو بال نظر و عمل نیاز دارد

  استاد بازنشسته فلسفه دانشگاه تهران عصر دیروز در مراسم «سالکان حکمت و فکرت» (بزرگداشت دکتر دینانی و دکتر اعوانی) با بیان اینکه انسان حکیم برای پرواز در فضای عقلانی به دو بال نیاز دارد: یکی بال فکر و نظر و دیگری بال عمل، گفت: اگر عمل نباشد فلسفه چندان ارزشی ندارد.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۱۹ ۱۳:۴۱

  صالحی: دکتر دینانی با وجود غلبه جریان تفکیکی در خراسان درس‎های فلسفه را در مشهد پایه‎گذاری کرد

  معاون فرهنگی وزیر ارشاد عصر دیروز در مراسم «سالکان حکمت و فکرت» (بزرگداشت دکتر دینانی و دکتر اعوانی) با بیان غلبه جریان تفکیکی در خراسان و برپانشدن کلاسهای فلسفه گفت: دکتر دینانی در میانسالی شهامت این را داشت که درس‌های فلسفه را در خراسان پایه‌گذاری کند.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۱۹ ۱۳:۳۵

  صانعی دره‎بیدی: دکتر اعوانی و دینانی تربیت یافته مکتب قرآن هستند

  استاد بازنشسته فلسفه دانشگاه شهید بهشتی عصر دیروز در مراسم «سالکان حکمت و فکرت» (بزرگداشت دکتر دینانی و دکتر اعوانی) با بیان اینکه به لحاظ ملیت و جغرافیا فلسفه اسلامی، فلسفه ایرانی بوده و به لحاظ محتوا الهیات است، گفت: در سایر کشورهای اسلامی خبری از فلسفه نیست و فلسفه اسلامی تنها در ایران وجود داشته و دارد.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۱۹ ۱۳:۳۰

  پازوکی: دکتر دینانی و اعوانی از جهاتی شباهت دارند و هر دو در عقایدشان راسخ هستند

  یک عضو هیئت علمی مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران عصر دیروز در مراسم «سالکان حکمت و فکرت» (بزرگداشت دکتر دینانی و دکتر اعوانی) با بیان اینکه این دو استاد از جهاتی شباهت و تجانس فکری دارند و هر دو در عقایدشان راسخ هستند ، گفت: غضب دکتر دینانی از رحمتش پیشی می‌گیرد و استاد اعوانی برعکس، رحمتش مقدم بر غضبش است.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۱۹ ۱۲:۰۹

  ضیاموحد: دکتر دینانی و اعوانی خانه‌های فرهنگ هستند

  یک عضو هیئت علمی مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران عصر دیروز در مراسم «سالکان حکمت و فکرت» (بزرگداشت دکتر دینانی و دکتر اعوانی) با بیان اینکه دکتر دینانی و دکتر اعوانی خانه‌های فرهنگ هستند و با نمونه‌ آوردن و برشمردن خصایصشان تعریف از آنها کامل نیست، گفت: تنها چیزی که از این دو بزرگوار مانده سخن است و سخن.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۱۹ ۱۰:۰۳

  محقق‎داماد: دینانی علاوه بر اندیشه مزین به صفاست

  آیت الله سیدمصطفی محقق داماد عصر امروز در مراسم «سالکان حکمت و فکرت» (بزرگداشت دکتر دینانی و دکتر اعوانی) با بیان اینکه از نگاه قرآن تمام مال و اموال و هر چه که در دنیاست امری قلیل است، گفت: اما قرآن در مورد حکمت مصداق خیر کثیر را عنوان می‌کند.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۱۹ ۱۰:۰۲

  مجتهدی: عملی که در آن فکر نباشد خطرناک است

  استاد بازنشسته فلسفه دانشگاه تهران عصر دیروز در مراسم «سالکان حکمت و فکرت» (بزرگداشت دکتر دینانی و دکتر اعوانی) با بیان اینکه تفکر ذات انسان بوده و انسانی که فکر نمی کند، انسان نیست، گفت: درست است حرفی که به عمل در نمی آید ارزش و اعتبار چندانی ندارد اما آیا تا به حال فکر کرده اید که عملی که در آن فکر نباشد چقدر خطرناک است.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۱۹ ۰۹:۵۲

  داوری: شهادت می‎دهم که دکتر دینانی و اعوانی جز فلسفه به چیز دیگری نپرداخته‎اند

  رئیس فرهنگستان علوم عصر دیروز در مراسم «سالکان حکمت و فکرت» (بزرگداشت دکتر دینانی و دکتر اعوانی) با بیان اینکه دکتر دینانی و اعوانی سیاست را بر کارشان دخالت نداده‎اند، گفت: من شهادت می‎دهم که 40 سال است این دو را می‎شناسم و جز فلسفه به چیز دیگری نپرداخته‎اند.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۱۹ ۰۹:۴۰

  اعوانی: عظمت هر فرهنگ بسته به عظمت فکر افراد جامعه است

  دکتر غلامرضا اعوانی عصر دیروز در مراسم «سالکان حکمت و فکرت» (بزرگداشت دکتر دینانی و دکتر اعوانی) با بیان اینکه عظمت هر فرهنگ بسته به عظمت فکر افراد جامعه است. انسان همان است که می‌اندیشد و دیگر هیچ، گفت: همه متفکران و فلاسفه تاریخ شرق و غرب از ارسطو گرفته تا شیخ اشراق و لائوتسه همه حکیم بودند، چون حکمت جهانی است.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۱۹ ۰۸:۵۴

  خسروپناه: دینانی و اعوانی سعی کردند با اندیشه حکمای گذشته سؤالات فلسفی جدید را پاسخ دهند

  رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران عصر دیروز در مراسم «سالکان حکمت و فکرت» (بزرگداشت دکتر دینانی و دکتر اعوانی) با بیان اینکه دکتر دینانی و دکتر اعوانی تاکنون کارهای بزرگی را انجام داده‌اند و تلاش کردند فلسفه و حکمت گذشته را به زبان امروزی تبدیل کنند و با اندیشه آنان سؤالات فلسفی جدید را پاسخ دهند.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۱۹ ۰۸:۴۵

  دینانی: کسی با خواب، رمل و اسطرلاب نمی‌تواند حکیم شود

  دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی عصر دیروز در مراسم «سالکان حکمت و فکرت» (بزرگداشت دکتر دینانی و دکتر اعوانی) با بیان اینکه حکیم باید تلاش کند تا از حکمت ازلی بهره‌مند شود، گفت: کسی با خواب، رمل و اسطرلاب نمی‌تواند حکیم شود، اگر تلاش باشد، حکیم نصیبی از حکمت ازلی الهی خواهد داشت.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۱۳ ۰۹:۵۳

  بزرگداشت از دو حکیم فرزانه؛ دکتر دینانی و دکتر اعوانی

  موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران به ریاست حجت الاسلام دکتر خسروپناه مراسم بزرگداشت از دو حکیم فرزانه؛ دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی و دکتر غلامرضا اعوانی برگزار خواهد کرد.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۱۳ ۰۹:۲۴

  «گلشن شیدایی» رونمایی می‌شود

  آیین رونمايی از کتاب «گلشن شیدایی» در باشگاه اندیشه با حضور دکتر دینانی برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۰۶ ۱۱:۳۰

  اعوانی و دینانی، ۲ چهره‌‎ ماندگار فلسفه تجلیل می‌شوند

  شهین اعوانی، استاد دانشگاه گفت: قرار است در مراسم تجلیل از استادان غلامرضا اعوانی و غلامحسین ابراهیمی دینانی جشن‌نامه یا دفتری در پاسداشت تلاش‌های فکری این دو استاد منتشر شود و در دسترس علاقه‌مندان قرار گیرد.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۰۶ ۰۸:۱۶

  ابراهیمی‎دینانی: خواجه نصیر کلام شیعی را به فلسفه الهی تبدیل کرد

  استاد بازنشسته فلسفه دانشگاه تهران با بیان اینکه خواجه نصیر کلام شیعی را به فلسفه الهی تبدیل کرد، گفت: با قاطعیت می‌گویم اگر خواجه نصیرالدین طوسی به ظهور نرسیده بود امروز حکیمی مانند ملاصدرا و پیروان او همچون حکیم زنوزی و علامه طباطبایی را نداشتیم.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۰۳ ۱۱:۴۵

  سخنرانی بزرگان اندیشه در یک همایش فلسفی

  همایش «اخلاق و فلسفه از نگاه خواجه نصیر» با حضور اساتید و صاحب‌نظران حوزه فلسفه کشور دوشنبه پنجم اسفندماه برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۲-۱۱-۱۰ ۰۸:۲۹

  مستند زندگی ابراهیمی‎دینانی از شبکه 5 پخش می‎شود

  مستند زندگی، آثار و احوال غلامحسین ابراهیمی دینانی، چهره ماندگار عرصه فلسفه ایران با عنوان «اندیشه عارفانه و جهان عاشقانه، گپ و گفت فلسفی» پنج شنبه 10 بهمن ماه از شبکه 5 سیما پخش می‎شود.

 • ۱۳۹۲-۱۰-۲۶ ۱۲:۰۹

  تقدیر از دینانی و خانواده‌های شهدا در اختتامیه جشنواره جام‌جم

  در اختتامیه سومین دوره جشنواره تلویزیونی جام جم از ابراهیم دینانی و خانواده‌های شهیدان شاطری، شیرودی، کشوری، زین‌الدین و یعقوبی تقدیر به عمل آمد.

 • ۱۳۹۲-۱۰-۰۵ ۱۲:۱۶

  صدوقی‌سها: ابراهیمی‌دینانی دین خود را به فلسفه ادا کرده است

  منوچهر صدوقی‌سها، فیلسوف و عرفان‌پژوه ایرانی، به مناسبت 5 دی ماه، سال‎روز تولد استاد فلسفه ابراهیمی دینانی، گفت: جای کتاب «قواعد کلی فلسفه در فلسفه اسلامی» نوشته دکتر غلامحسین ابراهیمی‌دینانی در تاریخ فلسفه خالی بود و وی با تالیف این کتاب دین خود را به فلسفه ادا کرده است.

 • روز فلسفه ۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۱۷:۰۹

  سخنرانی دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران:

  یونسکو با یک پرسش فلسفی شکل گرفت

  روز دوم همایش «فلسفه برای علم، هنر و زندگی» در حالی برگزار شد که غلامحسین ابراهیمی دینانی و رضا داوری اردکانی به عنوان دو سخنران برجسته روز دوم، بر خلاف اعلام قبلی در این جلسه حاضر نشدند.

 • ۱۳۹۲-۰۸-۰۹ ۱۳:۰۶

  روايت دینانی از بی‌مهری‌ها به حکمت

  آیین بیستمین سالگرد تأسیس بنیاد حکمت اسلامی صدرا در حالی برگزار شد که آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای از ترویج «حکمت علمی» در جامعه ابراز خوشحالی کرد و غلامحسین ابراهیمی‌دینانی از بی‌مهری‌ها به حکمت سخن گفت.