غلامحسین ابراهیمی دینانی

کل اخبار:185

 • ۱۳۹۳-۰۶-۲۴ ۱۶:۲۸

  دینانی: نگاه مطهری در نقد کتاب «دو قرن سکوت» ایدئولوژیک است

  دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی معتقد است، دکتر عبدالحسین زرین‌کوب کتاب«دو قرن سکوت» را با آزاد‌اندیشی و تمرکز بر اسلام نگاشته و در مقابل علامه مطهری«خدمات متقابل اسلام و ایران» را با نگرشی ایدئولوگ تالیف کرده است در مقابل دکتر روزبه زرین‌کوب اعتقاد دارد، تقابلی در این کتاب ها وجود ندارد و هر دو کتاب نظر گاه دو استاد است.

 • خرد گفتگو ۱۳۹۳-۰۶-۱۲ ۱۹:۰۰

  خرد گفتگو

  غلامحسین ابراهیمی دینانی

  «گفتگو» عنصر کلیدی دکتر دینانی در فلسفیدن است. کتاب «خرد گفتگو» مجموع درس‌گفتارهای فیلسوف معاصر دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی در سال‌های اخیر در دانشگاه‌های مختلف و در موضوعات هستی‌شناسی، خداشناسی، جهان‌شناسی، انسان‌شناسی و عرفان است.

 • ۱۳۹۳-۰۶-۱۱ ۱۱:۲۶

  دینانی: نباید میان زبان خراسانی و زبان ایرانی تفاوت قایل شد

  دکتر غلامحسین ابراهیمی‌دینانی، معتقد است که زبان خراسانی همان زبان فارسی است و زبان امروز فارسی نیز زبان خراسان است. این استاد فلسفه در گفت‌وگو با «ایبنا» تاکید کرد که نباید خراسان را از ایران جدا کنیم و میان زبان خراسانی و زبان ایران تفاوت قایل شویم.

 • ۱۳۹۳-۰۵-۱۵ ۱۴:۵۴

  ابراهیمی دینانی: فلسفه، فست فود نیست که در خیابان خورده شود

  یک استاد بازنشسته فلسفه دانشگاه تهران با بیان اینکه ما باید کتاب بخوانیم و مردم را به کتاب خواندن ارجاع دهیم، گفت: نباید آماده خور باشیم، چرا که فلسفه فست فود نیست که در خیابان راه برویم و بخوریم بلکه مردم باید مطالعه کنند.

 • ۱۳۹۳-۰۵-۱۳ ۱۳:۲۳

  غلامرضا اعوانی: سهروردی خط بطلانی بر نظریه فلسفی متأثر از ارسطو کشید

  رئیس هیئت مدیره انجمن حکمت و فلسفه ایران در شب شیخ شهاب‎الدین سهروردی با بیان اینکه سهروردی فلسفه دوران خود را مورد بررسی قرار داد و خط بطلان بر نظریه فلسفی زمانه خود که متأثر از ارسطو بوده کشید، گفت: وی در واقع طرحی نو در فلسفه و حکمت و سیر تاریخی آن درانداخت و پایۀ مبادی حکمت الهی در فلسفه را تأسیس کرد.

 • پرفروش‌های تیرماه ۱۳۹۳-۰۵-۱۱ ۱۷:۴۰

  پرفروش‌های اندیشه در تیرماه

  ترجمه‌هایی از کارل مارکس، لیوتار، ادگار مورن، نصر حامد ابوزید و تالیفاتی از غلامحسین ابراهیمی دینانی و یحیی یثربی در میان پرفروش‌های تیرماه دیده می‌شود.

 • ۱۳۹۳-۰۵-۰۶ ۱۷:۰۴

  جلد دوم «صفای رمضان» دینانی منتشر شد

  انتشارات سروش همزمان با آخرین روز از ماه مبارک رمضان و فرارسیدن عید سعید فطر، جلد دوم مجموعه سخنان غلامحسین ابراهیمی دینانی را تحت عنوان «صفای رمضان» منتشر کرد.

 • ۱۳۹۳-۰۴-۰۸ ۱۲:۲۰

  کتاب‎های ضیافت حقیقی و صفای رمضان منتشر می‎شود

  معاون فرهنگی انتشارات سروش گفت: دو عنوان کتاب "ضیافت حقیقی" اثر آیت الله محمد شجاعی و "صفای رمضان" مجموعه گفتگوهای دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی که به ماه مبارک رمضان با نگاهی بر نهج البلاغه پرداخته است به زودی منتشر می‌شود.

 • ۱۳۹۳-۰۴-۰۷ ۱۵:۱۵

  مجموعه گفتگوهای دینانی درخصوص ماه رمضان منتشر می‌شود

  انتشارات سروش به زودی 2 کتاب «ضیافت حقیقی» اثر آیت الله محمد شجاعی و «صفای رمضان» از دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی را در آستانه ماه مبارک رمضان، منتشر خواهد کرد.

 • ۱۳۹۳-۰۲-۱۷ ۱۸:۳۵

  دینانی: هیچگاه در تاریخ فقاهت فلسفه آزاد نبوده است

  دکتر دینانی در رد سخنان کسانی که وجود علوم عقلی را افتخار حوزه های شیعه می خوانند، گفت: هیچگاه در تاریخ فقاهت فلسفه آزاد نبوده است. در غرب، کلیسا در بارگاه فلسفه محاکمه شد اما در جامعه اسلامی ما فلسفه در بارگاه فقه محاکمه شد.

 • ۱۳۹۳-۰۲-۰۱ ۱۴:۰۳

  دینانی: «زنوزی» و «ملاصدرا» را عَلَم کنید، «هوسرل» و «فرگه» سرجایشان می‌نشینند

  چهره ماندگار فلسفه اسلامی گفت: تهاجم فرهنگی را نمی‌توان با موعظه و نصیحت از میان برداشت، همچنین نمی‌توان با زور در مقابل تهاجم فرهنگی ایستادگی کرد، با تهاجم فرهنگی، باید با فرهنگ و اندیشه مقابله کرد، نه مانند ملاعمرها و بن‌لادن‌ها.

 • ۱۳۹۳-۰۱-۲۶ ۰۹:۱۲

  رونمایی از جدیدترین كتاب های داوری و دينانی

  خانه کتاب در سرای اهل قلم بیست‌‌ و‌‌ هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از کتاب‌های «فلسفه و آینده‌نگری» و «سیری در تاریخ روشنفکری در ایران و جهان» نوشته دکتر رضا داوری اردکانی و کتاب «معمای زمان و حدوث جهان»، اثر دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی رونمایی می‌کند.

 • ۱۳۹۳-۰۱-۲۵ ۱۷:۱۶

  سخن ابن‌سینا از زبان دینانی به نمایشگاه کتاب می‌رسد

  «غلامحسین ابراهیمی‌دینانی» چهره ماندگار فلسفه ایران با کتاب «سخن ابن سینا و بیان بهمنیار» در نمایشگاه کتاب تهران حضور می‌یابد؛ او معتقد است که ناشران دیگر کتاب‌هایش را تجدید چاپ نکرده‌اند.

 • ۱۳۹۳-۰۱-۱۸ ۰۹:۰۰

  «سالک فکرت» منتشر شد

  ارج نامه دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی، تحت اشراف حجت الاسلام عبدالحسین خسروپناه و به کوشش دکترمحمدجواد اسماعیلی و به همت مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه منتشر شد.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۱۹ ۱۴:۴۱

  محسن جهانگیری: حکیم برای پرواز در فضای عقلانی به دو بال نظر و عمل نیاز دارد

  استاد بازنشسته فلسفه دانشگاه تهران عصر دیروز در مراسم «سالکان حکمت و فکرت» (بزرگداشت دکتر دینانی و دکتر اعوانی) با بیان اینکه انسان حکیم برای پرواز در فضای عقلانی به دو بال نیاز دارد: یکی بال فکر و نظر و دیگری بال عمل، گفت: اگر عمل نباشد فلسفه چندان ارزشی ندارد.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۱۹ ۱۳:۴۱

  صالحی: دکتر دینانی با وجود غلبه جریان تفکیکی در خراسان درس‎های فلسفه را در مشهد پایه‎گذاری کرد

  معاون فرهنگی وزیر ارشاد عصر دیروز در مراسم «سالکان حکمت و فکرت» (بزرگداشت دکتر دینانی و دکتر اعوانی) با بیان غلبه جریان تفکیکی در خراسان و برپانشدن کلاسهای فلسفه گفت: دکتر دینانی در میانسالی شهامت این را داشت که درس‌های فلسفه را در خراسان پایه‌گذاری کند.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۱۹ ۱۳:۳۵

  صانعی دره‎بیدی: دکتر اعوانی و دینانی تربیت یافته مکتب قرآن هستند

  استاد بازنشسته فلسفه دانشگاه شهید بهشتی عصر دیروز در مراسم «سالکان حکمت و فکرت» (بزرگداشت دکتر دینانی و دکتر اعوانی) با بیان اینکه به لحاظ ملیت و جغرافیا فلسفه اسلامی، فلسفه ایرانی بوده و به لحاظ محتوا الهیات است، گفت: در سایر کشورهای اسلامی خبری از فلسفه نیست و فلسفه اسلامی تنها در ایران وجود داشته و دارد.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۱۹ ۱۳:۳۰

  پازوکی: دکتر دینانی و اعوانی از جهاتی شباهت دارند و هر دو در عقایدشان راسخ هستند

  یک عضو هیئت علمی مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران عصر دیروز در مراسم «سالکان حکمت و فکرت» (بزرگداشت دکتر دینانی و دکتر اعوانی) با بیان اینکه این دو استاد از جهاتی شباهت و تجانس فکری دارند و هر دو در عقایدشان راسخ هستند ، گفت: غضب دکتر دینانی از رحمتش پیشی می‌گیرد و استاد اعوانی برعکس، رحمتش مقدم بر غضبش است.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۱۹ ۱۲:۰۹

  ضیاموحد: دکتر دینانی و اعوانی خانه‌های فرهنگ هستند

  یک عضو هیئت علمی مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران عصر دیروز در مراسم «سالکان حکمت و فکرت» (بزرگداشت دکتر دینانی و دکتر اعوانی) با بیان اینکه دکتر دینانی و دکتر اعوانی خانه‌های فرهنگ هستند و با نمونه‌ آوردن و برشمردن خصایصشان تعریف از آنها کامل نیست، گفت: تنها چیزی که از این دو بزرگوار مانده سخن است و سخن.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۱۹ ۱۰:۰۳

  محقق‎داماد: دینانی علاوه بر اندیشه مزین به صفاست

  آیت الله سیدمصطفی محقق داماد عصر امروز در مراسم «سالکان حکمت و فکرت» (بزرگداشت دکتر دینانی و دکتر اعوانی) با بیان اینکه از نگاه قرآن تمام مال و اموال و هر چه که در دنیاست امری قلیل است، گفت: اما قرآن در مورد حکمت مصداق خیر کثیر را عنوان می‌کند.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۱۹ ۱۰:۰۲

  مجتهدی: عملی که در آن فکر نباشد خطرناک است

  استاد بازنشسته فلسفه دانشگاه تهران عصر دیروز در مراسم «سالکان حکمت و فکرت» (بزرگداشت دکتر دینانی و دکتر اعوانی) با بیان اینکه تفکر ذات انسان بوده و انسانی که فکر نمی کند، انسان نیست، گفت: درست است حرفی که به عمل در نمی آید ارزش و اعتبار چندانی ندارد اما آیا تا به حال فکر کرده اید که عملی که در آن فکر نباشد چقدر خطرناک است.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۱۹ ۰۹:۵۲

  داوری: شهادت می‎دهم که دکتر دینانی و اعوانی جز فلسفه به چیز دیگری نپرداخته‎اند

  رئیس فرهنگستان علوم عصر دیروز در مراسم «سالکان حکمت و فکرت» (بزرگداشت دکتر دینانی و دکتر اعوانی) با بیان اینکه دکتر دینانی و اعوانی سیاست را بر کارشان دخالت نداده‎اند، گفت: من شهادت می‎دهم که 40 سال است این دو را می‎شناسم و جز فلسفه به چیز دیگری نپرداخته‎اند.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۱۹ ۰۹:۴۰

  اعوانی: عظمت هر فرهنگ بسته به عظمت فکر افراد جامعه است

  دکتر غلامرضا اعوانی عصر دیروز در مراسم «سالکان حکمت و فکرت» (بزرگداشت دکتر دینانی و دکتر اعوانی) با بیان اینکه عظمت هر فرهنگ بسته به عظمت فکر افراد جامعه است. انسان همان است که می‌اندیشد و دیگر هیچ، گفت: همه متفکران و فلاسفه تاریخ شرق و غرب از ارسطو گرفته تا شیخ اشراق و لائوتسه همه حکیم بودند، چون حکمت جهانی است.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۱۹ ۰۸:۵۴

  خسروپناه: دینانی و اعوانی سعی کردند با اندیشه حکمای گذشته سؤالات فلسفی جدید را پاسخ دهند

  رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران عصر دیروز در مراسم «سالکان حکمت و فکرت» (بزرگداشت دکتر دینانی و دکتر اعوانی) با بیان اینکه دکتر دینانی و دکتر اعوانی تاکنون کارهای بزرگی را انجام داده‌اند و تلاش کردند فلسفه و حکمت گذشته را به زبان امروزی تبدیل کنند و با اندیشه آنان سؤالات فلسفی جدید را پاسخ دهند.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۱۹ ۰۸:۴۵

  دینانی: کسی با خواب، رمل و اسطرلاب نمی‌تواند حکیم شود

  دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی عصر دیروز در مراسم «سالکان حکمت و فکرت» (بزرگداشت دکتر دینانی و دکتر اعوانی) با بیان اینکه حکیم باید تلاش کند تا از حکمت ازلی بهره‌مند شود، گفت: کسی با خواب، رمل و اسطرلاب نمی‌تواند حکیم شود، اگر تلاش باشد، حکیم نصیبی از حکمت ازلی الهی خواهد داشت.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۱۳ ۰۹:۵۳

  بزرگداشت از دو حکیم فرزانه؛ دکتر دینانی و دکتر اعوانی

  موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران به ریاست حجت الاسلام دکتر خسروپناه مراسم بزرگداشت از دو حکیم فرزانه؛ دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی و دکتر غلامرضا اعوانی برگزار خواهد کرد.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۱۳ ۰۹:۲۴

  «گلشن شیدایی» رونمایی می‌شود

  آیین رونمايی از کتاب «گلشن شیدایی» در باشگاه اندیشه با حضور دکتر دینانی برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۰۶ ۱۱:۳۰

  اعوانی و دینانی، ۲ چهره‌‎ ماندگار فلسفه تجلیل می‌شوند

  شهین اعوانی، استاد دانشگاه گفت: قرار است در مراسم تجلیل از استادان غلامرضا اعوانی و غلامحسین ابراهیمی دینانی جشن‌نامه یا دفتری در پاسداشت تلاش‌های فکری این دو استاد منتشر شود و در دسترس علاقه‌مندان قرار گیرد.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۰۶ ۰۸:۱۶

  ابراهیمی‎دینانی: خواجه نصیر کلام شیعی را به فلسفه الهی تبدیل کرد

  استاد بازنشسته فلسفه دانشگاه تهران با بیان اینکه خواجه نصیر کلام شیعی را به فلسفه الهی تبدیل کرد، گفت: با قاطعیت می‌گویم اگر خواجه نصیرالدین طوسی به ظهور نرسیده بود امروز حکیمی مانند ملاصدرا و پیروان او همچون حکیم زنوزی و علامه طباطبایی را نداشتیم.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۰۳ ۱۱:۴۵

  سخنرانی بزرگان اندیشه در یک همایش فلسفی

  همایش «اخلاق و فلسفه از نگاه خواجه نصیر» با حضور اساتید و صاحب‌نظران حوزه فلسفه کشور دوشنبه پنجم اسفندماه برگزار می‌شود.