مقاله

کل اخبار:225

 • قاسم پورحسن ۱۳۹۳-۰۴-۱۸ ۱۰:۴۳

  قاسم پورحسن؛

  بررسی انتقادی تاریخ فلسفه اسلامی

  برخلاف باور بسیاری از محققان در حوزه تاریخ فلسفه، می‌توان از امکان آن پرسش کرد. فرضیه اصلی نوشتار حاضر این است که چیزی بنام «تاریخ فلسفه اسلامی» نداریم. آن‌چه مورخان از آن نام می‌برند، تنها تاریخ فلاسفه است که صرفاً بر شرح احوال و آراء حکماء بنا شده است.

 • محمدامین قانعی‌راد ۱۳۹۳/۰۴/۰۹

  سرنوشت دانشگاه در ایران در گفت‌وگوی فرهنگ امروز با محمدامین قانعی‌راد؛

  کاریکاتوری از دانشگاه

  دانشگاه‌های ایران در فهم بنیان‌های علوم انسانی مشکلات اساسی دارند. سیستم کنونی این فهم را به چالش می‌کشد و روزبه‌روز کاهش می‌دهد، درک عمیق را در دانشگاه بلاموضوع کرده است. مقاله‌سازی و پایان‌نامه‌سازی به هدف تبدیل شده است. درک جدی مفاهیم علوم انسانی کار و زحمت می‌خواهد و دانشجویان راحت‌تر هستند که شما به آن‌ها بگویید که یک مقاله بنویسید تا آنکه بگویید کتاب هابرماس را خوب بخواند و فهم کند.

 • ۱۳۹۳-۰۴-۰۸ ۱۸:۵۴

  رتبه نخست دانشگاه آزاد در تولید مقاله

  سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: در سال 2013 میلادی ایران در نظام استنادی اسکوپوس 40 هزار مقاله که در مجلات معتبر بین المللی چاپ و نمایه سازی شده، ثبت کرده است.

 • ۱۳۹۳-۰۴-۰۷ ۰۸:۱۴

  ایران دارای مقام اول تعداد مقالات در بین کشورهای غرب آسیا

  رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری گفت: ایران مقام اول تولید علم را در بین کشورهای غرب آسیا از آن خود کرده است.

 • ۱۳۹۳-۰۳-۲۹ ۰۹:۵۴

  مجموعه مقالات فلسفی محمدمنصور هاشمی در «اندیشه‌هایی برای اکنون»

  مجموعه مقالات فلسفی محمدمنصور هاشمی با عنوان «اندیشه‌هایی برای اکنون» به‌زودی منتشر می‌شود. در بخشی از این کتاب تحلیل و بررسی اندیشه‌های متفکران معاصری چون مراد فرهادپور، مهدی بازرگان، علی شریعتی، آرامش دوستدار و برخي دیگر از انديشمندان ايراني و خارجي آمده است.

 • ۱۳۹۳-۰۳-۱۷ ۱۵:۳۰

  بررسی مسئله نفس و بدن در اندیشه علامه امینی و غلامرضا فیاضی

  حکمای اسلامی و به‌ویژه ابن‌ سینا و ملاصدرا مباحث ارزشمندی را هم از جهت کمی و هم از جهت کیفی ارائه کرده و دستاوردهای کم نظیری داشته‌اند، به‌ گونه‌ای که تا زمان ملاصدرا بیشتر حکما از ابن‌سینا پیروی کرده‌اند و پس از ملاصدرا، به‌طور عمده با پذیرش دیدگاه‌های او به شرح و تثبیت آن همت گماشته‌اند.

 • ۱۳۹۳-۰۳-۱۷ ۱۳:۱۲

  هشدار کاهش اعتبار مدارک دانشگاهی به دلیل سرقت علمی

  رئيس پژوهشگاه علوم وفناوری اطلاعات با تاکید بر لزوم توجه به اعتبار مدارک دانشگاهی و جلوگیری از افزایش سرقت علمی گفت: حذف داور خارجی از سیستم ارزیابی پایان نامه ها، افزایش سرقت علمی را به دنبال داشته است.

 • ۱۳۹۳-۰۲-۲۲ ۱۵:۰۴

  چگونه یک مقاله ISI قابل قبول بنویسیم؟

  پنجمین کارگاه آموزشی ارتقای مهارت‌های مقاله‌نویسی ISI برای آشنایی پژوهشگران و علاقه‌مندان در پژوهشگاه شاخص‌پژوه برگزار شد.

 • ۱۳۹۳-۰۲-۲۰ ۲۲:۲۴

  شرایط تشویق مقالات ISI استادان دانشگاه آزاد

  معاونت پژوهشی دانشگاه آزاد در راستای بهبود و تسهیل شرایط تشویق مقاله های اعضای هیأت علمی واحدهای دانشگاهی، بخشنامه ای صادر کرد.

 • ۱۳۹۳-۰۲-۱۰ ۰۸:۵۳

  تمدید مهلت ارسال مقالات برای همایش فلسفه تعلیم و تربیت در عمل

  دکتر یحیی قائدی دبیر علمی همایش فلسفه تعلیم و تربیت در عمل گفت: با توجه به درخواستهای پیاپی که برای تمدید زمان ارسال چکیده مقالات در همایش بود تصمیم برآن شد تا مهلت دریافت چکیده آثار تا پانزدهم خرداد ماه تمدید شود.

 • ۱۳۹۳-۰۱-۳۰ ۱۴:۵۷

  کارگاه مقاله‎نویسی به شیوه ISI برگزار می‎شود

  کارگاه مقاله‎نویسی به شیوه ISI در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می‎شود.

 • فصلنامه روش شناسی علوم انسانی 75 ۱۳۹۳-۰۱-۲۸ ۱۳:۰۷

  روش‎شناسی علوم انسانی

  شماره 75-74

  مبانی فلسفی مردم‎شناسی علوم، تبیین و تحلیل مبانی انسان‎شناختی اگوست کنت در پارادایم اثباتی از جمله مقالاتی است که در این شماره می‎خوانید.

 • ۱۳۹۳-۰۱-۲۶ ۱۰:۳۴

  مجموعه سه‌جلدی «اسلام و جنبش دموکراسی» با 10 مقاله از محققان جهان عرب

  انتشارات یادآوران به زودی دو کتاب «آیا صابئین را می‌شناسید؟» و مجموعه سه جلدی «اسلام و جنبش دموکراسی» را روانه بازار نشر می‌کند.

 • ۱۳۹۳-۰۱-۲۴ ۰۹:۴۹

  فراخوان مقاله فصلنامه روش‌شناسی علوم انسانی

  فصلنامه علمی ـ پژوهشی روش شناسی علوم انسانی درصدد است در ویژه نامه ای ابعاد مفهومی، معرفت­ شناختی، روش ­شناختی، تاریخی، اجتماعی، اقتصادی، مدیریتی و سیاستگذاری نوآوری و نظریه پردازی در حوزه علوم انسانی را در معرض تحلیل و ارزیابی اساتید و پژوهشگران حوزه و دانشگاه قرار دهد.

 • محمدامین قانعی‌راد ۱۳۹۳-۰۱-۲۱ ۰۸:۴۲

  محمد امین قانعی راد؛

  دانشگاه؛ خادم فرهنگ یا کارگزار اقتصاد؟

  هدف از تربیت انسان اجتماعی که در دانشگاه انگلستان و کمبریج صورت می‌گیرد، تقویت حس اجتماعی دانشجویان است. این در حالی است که بخش عظیمی از سیاستگذاری‌هایی که در کشور ما در زمینه سیاستگذاری علمی صورت می‌گیرد متناسب با انسان اقتصادی بوده است. مدل انسان اقتصادی یعنی گرفتن یک میلیون تومان در قبال نوشتن یک مقاله ISI، برای گرفتن رتبه علمی.

 • ۱۳۹۳-۰۱-۱۷ ۱۰:۰۶

  20 فروردین آخرین مهلت ارسال مقاله به چهارمین هم‌انديشی زبان‌شناسی و مطالعات بينارشته‌ای

  چهارمین هم‌انديشی زبان‌شناسی و مطالعات بينارشته‌ای (زبان و مطالعات اجتماعی و فرهنگی)29 و 30 بهمن از سوی گروه زبان‌شناسی دانشکده‌ ادبیات دانشگاه الزهرا(س)، انجمن زبان‌شناسی ایران و انجمن دانشجویی زبان‌شناسی دانشگاه الزهرا (س) برگزار می‎شود.

 • ۱۳۹۳-۰۱-۱۶ ۱۱:۰۳

  انتخاب بیش از 130 چکیده مقاله در پنجمین همایش تاریخ مجلس

  بیش از 130 چکیده مقاله با تایید نهایی کمیته علمی پنجمین همایش تاریخ مجلس انتخاب شد.

 • هایدگر ۱۳۹۳-۰۱-۱۰ ۲۳:۳۲

  محمدعلی رجایی؛

  نگاهی به قرائت ريچارد وولين از انديشه‎های مارتين هايدگر

  ريچارد وولين در مقاله مفصل «فرهنگی، سياسی است» ارتباط فرهنگ معنوی بشر كه مجموعه دستاوردهای جامعه در زمينه‎های علم و هنر و اخلاق و فلسفه است، را سياسی و به نوعی وابسته به سيستم اجتماعی و اقتصادی و منافع طبقات اجتماعی می‎داند. و هدف تاريخ انديشه و تفكر درك ايده‎ها در چارچوب بافت توليدی آن‎ها است.

 • ۱۳۹۳-۰۱-۰۶ ۱۶:۲۷

  مهلت ارسال مقالات به همایش ملاصدرا تمدید شد

  مهلت ارسال مقالات به هجدهمین همایش بزرگداشت حکیم صدرالمتالهین تا 16 فروردین ماه تمدید شد.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۲۸ ۱۳:۱۲

  نخستین همایش بین‎المللی جغرافیای تاریخی برگزار می‎شود

  گروه جغرافیای تاریخی پژوهشکده تاریخ اسلام، به منظور بررسی مفاهیم، رویکردها، سیر تحولات جغرافیای تاریخی و روش‌شناسی این موضوع، همایشی با عنوان «جغرافیای تاریخی» برگزار می‎نماید.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۱۴ ۱۰:۰۲

  انتشار دو ترجمه از بهمن فرزانه برای نخستین بار

  مجموعه داستان‌های کوتاه لوئیچی پیراندلو با عنوان «خروج مرد بیوه» و کتاب «دل به من بسپار» نوشته سوزانا تامارو با ترجمه بهمن فرزانه مجوز انتشار گرفتند. این دو ترجمه فرزانه نخستین بار است که منتشر می‌شوند.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۱۱ ۰۸:۳۹

  «44 نکته کاربردی برای تحقيق و تأليف مقالات پژوهشی» منتشر شد

  مهم‎ترين سرفصل‌های «44 نکته کاربردی برای تحقيق و تأليف مقالات پژوهشی» در مورد ايده‌پردازی، تحليل و نگارش می‎باشد که در 44 نکته به بحث و بررسی در آمده است.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۱۰ ۰۸:۱۳

  چین رتبه اول کپی‎برداری علمی

  معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به برنامه ویژه وزارت بهداشت برای نگه داشتن نخبگان در کشور گفت: برنامه تربیت "پزشکان دانشمند" با توافق با بنیاد ملی نخبگان در حال نهایی شدن است و ساز و کار شناسایی افراد از سال آینده اجرایی می‎شود.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۰۵ ۱۵:۴۱

  بررسی مسئله جانشینی پیامبر(ص) در آثار شرق‌شناسان

  مقاله «بررسی و نقد مسئله جانشینی پیامبر(ص) در آثار شرق‌شناسان» یکی از مقالات نخستین شماره دوفصلنامه «مطالعات تاریخی جهان اسلام» است که در آن به این سؤال پاسخ داده می‌شود که خاورشناسان دیدگاه‌های خود در مورد جانشینی پیامبر(ص) را بر چه اساسی بیان کرده‌اند.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۰۵ ۱۴:۴۸

  دومین «همایش فرهنگ و تمدن در دوره سلجوقیان» برگزار می‌شود

  دومین «همایش فرهنگ و تمدن ایران در دوره سلجوقیان» در ساختمان آرشیو ملی ایران برپا می‌شود و مجموعه مقالات این همایش نیز پس از پایان همایش منتشر خواهد شد.

 • ۱۳۹۲-۱۱-۲۶ ۰۹:۲۰

  برگزاری گفت‎وگوی دینی با شورای جهانی كليساها

  هفتمين دور گفت‎وگوی مركز گفت‎وگوی اديان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای جهانی كليساها برگزارمی‎شود.

 • مقاله علمی ۱۳۹۲-۱۱-۲۲ ۲۲:۵۲

  محمود اسعدی؛

  مردودی رئیس فرهنگستان و بازار مقالات علمی

  در هر نشریه علمی چند نفر سر قفلی مادام العمر آنرا بعهده دارند و تا حدی که "مقررات" صوری اجازه دهد مطالب دوستان و همکاران نزدیک خود را در اولویت می‌گذارند. از آنجا که درج مقاله "امتیاز" محسوب می‌شود بده، بستان در نحوه داوری اصلی اساسی است...

 • آیینه وند-آیت الهی ۱۳۹۲-۱۱-۲۲ ۱۲:۲۲

  نقدی بر كمیت‌گرايی مديران پژوهشی كشور؛

  دو رئيس و يك آمار

  با توجه به آماری كه آيت‌اللهی از «خط توليد مقالات» ارائه داده بود و ادعايی كه آئينه‌وند با توجه به «پتانسيل» پژوهشگاه طرح كرده است، می‌توان نتيجه گرفت كه پژوهشگاه علوم انسانی بايد روزانه 4 مقاله علمی، پژوهشی توليد كند. اشتراكی كه نتيجه‌ی چيزی نيست جز پيروى دو رئیس در منطق كمی به مديريت علوم انسانی در بزرگ ترين نهاد پژوهشی علوم انسانی كشور.

 • ۱۳۹۲-۱۱-۱۹ ۱۳:۴۶

  کشورهای دارای بیش‎ترین ضریب تاثیر در ISC

  رئیس مرکز منطقه‎ای اطلاع‎رسانی علوم و فناوری و سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با بیان این‎که این پایگاه با بیش از یک هزار نشریه، دارای ضریب تاثیر به اندازه یک دهم نشریات دارای ضریب تاثیر در پایگاه جهانی ISI است، گفت: در فاصله زمانی کوتاه پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، رشد قابل ملاحظه‎ای در جهت ایجاد مرجعی قابل اتکا داشته است.

 • ۱۳۹۲-۱۱-۱۹ ۱۰:۱۲

  تدوین لایحه برخورد با مراکز فروش پایان‎نامه و مقاله ISI

  معاون حقوقی وزارت علوم از شیوه جدید برخورد این وزارتخانه با مراکز پایان نامه و مقالات ISI، خبر داد.