دین

کل اخبار:557

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۱ ۱۵:۴۰

  نگاهی به کتاب دین و دولت در اندیشه سیاسی عبدالله شهبازی

  «دین و دولت در اندیشه سیاسی» نوشته عبدالله شهبازی کتابی است که در واکنش به دیدگاه‌های «آرامش دوستدار»، فیلسوف ایرانی و استاد پیشین فلسفه دانشگاه تهران نوشته شده است.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۵ ۱۲:۰۰

  دیدگاه عبدالله شهبازی درباره «دین و دولت در اندیشه سیاسی»

  دیدگاه عبدالله شهبازی درباره «دین و دولت در اندیشه سیاسی»به همت انتشارات سوره مهر منتشر شد.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۴ ۱۴:۲۰

  آذربایجانی «تجربه دینی در فرهنگ اسلامی» و «روانشناسی دین و معنویت» را در دست انتشار دارد

  حجت‌الاسلام مسعود آذربایجانی از تألیف و ترجمه دو کتاب «تجربه دینی در فرهنگ اسلامی» و «روانشناسی دین و معنویت» خبر داد و گفت: قرار است پژوهشگاه حوزه و دانشگاه این کتاب‌ها را منتشر کند.

 • جامعه شناسی دین ۱۳۹۴-۰۶-۰۷ ۱۱:۰۲

  جامعه شناسی دین: مبادی و پیشینه

  قاسم اخوان نبوی

  در این کتاب به نقد و بررسی دیدگاه‌های جامعه‌شناسان دین درباره خاستگاه و منشأ دین و کارکردهای آن با رویکرد کلامی پرداخته شده است.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۰۷ ۱۱:۰۰

  داعش محصول خلأ عقلانیت و معنویت و غلبۀ ظاهرگرایی در تفسیر دین است

  خلأ عقلانیت و معنویت و غلبۀ ظاهرگرایی و سطحی نگری در فهم و تفسیر دین، از زمینه های شکل گیری داعش است البته اغراض سیاسی و شیطانی هم در شکل گیری و تقویت این جریانها تأثیرگذار است.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۰۴ ۱۷:۲۰

  ضرورت توجه به محتوای برنامه های دینی در رسانه ملی و آثار مترتب بر آن

  برخلاف تمام ادعاهای مدرنیته مبنی بر از بین بردن دین آنچه که عملا " بوقوع پیوسته این است که دین خود رابازسازی کرده و به عنصرو عاملی پر اهمیت در خدمت مقاصد و اهداف خویش است . پس آنچه که شاهد آن هستیم نزاع دین و مدرنیته نیست بلکه رجعت مدرنیته به راز و افسون از طریق به هم آمیختن فن آوری های ارتباطی با عرق دین ورزی مردم است . [۲] درواقع در دوران معاصر دین از ویژگیهای رسانه در جهت گسترش بیشترحوزه نفوذ و اعمال قدرت خود استفاده می کند.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۰۳ ۱۵:۵۰

  نشست دین و سینما برگزار می شود

  نشست تخصصی دین و سینما با محوریت ضرورت‌ها و دشواری‏‌های ساخت فیلم درباره‌ معصومان و مقدسان برگزار می شود.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۰۳ ۱۵:۳۱

  ورود علم و دین و علم دینی به بازار نشر

  ارتباط میان علم و دین، یکی از مباحث بسیار مهم کلام جدید و نیز فلسفه دین است. این مسئله ماهیتی میان رشته ای دارد و برای حل آن باید دادها و اطلاعاتی از بسیاری از دانش ها را در نظر گرفت.

 • علم دینی ۱۳۹۴-۰۶-۰۳ ۰۹:۵۱

  محمدتقی موحدابطحی/ نقدی بر کتاب «رابطه منطقی دین و علوم کاربردی» (۳)؛

  ارزیابی معیار «اعتبار سنجی علوم»

  پیروزمند در بخشی از کتاب تصریح می‌کند، بررسی آرا و نظریات گذشته، ناتوانی فلاسفه‌ی علم غرب از معرفی معیار صحت متقنی برای فرضیه‌های علمی را نشان داده است، لکن به لطف الهی با پیشنهاد کارآیی در جهت الهی به‎عنوان‎ معیار صحت قوانین علوم کاربردی، مشکل این بحث گشوده می‌شود. به اعتقاد ما نظریه‌ها، نظام احتمالات قاعده‌مندشده‌ای هستند که باید کارآیی آن‌ها‎ در جهت توسعه و تکامل الهی به اثبات برسد.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۰۲ ۰۹:۴۰

  فراخون مقاله دو فصلنامه علمی- پژوهشی مطالعات دین

  دو فصلنامه علمی- پژوهشی مطالعات دین، وابسته به معاونت پژوهش حوزه علمیه استان تهران فراخوان مقاله داد.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۰۱ ۱۳:۵۰

  بازگشت به تفکر سینوی بازار فلسفه و علم را رونق می دهد

  این فیلسوف و اندیشمند تمامی این علوم را در طول هم می دانست که یکدیگر را تکمیل می کنند؛ لذا این نوع تفکر می تواند به عنوان الگویی برای جامعه دانشگاهی و نخبگانی ما مطرح باشد.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۲۶ ۱۸:۰۰

  ضرورت‌ها و دشواری‌های ساخت فیلم درباره معصومان و مقدسان

  دومین نشست از سلسله نشست‌های تخصصی «دین و سینما» با حضور دکتر علیرضا مؤذن در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۲۶ ۱۴:۵۰

  فلسفه، کوشش بی دریغ برای فهم مسائل بنیادی

  هر چه در باب ماهیت فلسفه گفته شود یک واقعیت غیر قابل انکار نیست آن واقعیت این است که در فلسفه نوعی کوشش بی دریغ برای فهم بنیادی ترین امور و اساسی ترین مسائل به چشم می خورد.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۲۴ ۱۷:۴۰

  کتاب «مقدمه ای بر علم و دین» اثر« برندن سوئیت من»

  کتاب «مقدمه ای برعلم ودین» اثر برندن سوئیت من با ترجمه اسفندیار زند پور از مجموعه حكمت و دين پژوهي توسط انتشارات امیر کبیر روانه بازار نشر شد.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۱۸ ۱۶:۴۰

  کتابشناسی تازه‌های دین

  روزهای ششم تا دهم مرداد 1394 با انتشار 109 عنوان کتاب در حوزه دین همراه بود. آن‌ چه در این گزارش گردآوری شده، اطلاعات کتابشناسی آثار به‌چاپ‌رسیده این پنج روز در شش بخش حوزه دین است.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۱۰ ۰۹:۵۰

  نقدی بر مدل‌های مرسوم رابطۀ دین و حکومت

  با توجه به مبحث نظام تكوینی و نظام تشریعی و نسبت آن دو با هم، می‌توان نظریۀ جدایی دین از سیاست را موضوعی انحرافی و فاقد موضوعیت اولیه برای طرح دانست.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۰۷ ۱۲:۵۰

  کتاب حکایت حکومت منتشر شد

  به طور کلی می‌توان چهار نظریه عمده را در رابطه دین و سیاست از یکدیگر متمایز ساخت.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۰۵ ۱۷:۴۰

  انواع حکومت و رابطۀ آن با دین

  از جمله مباحثی كه با طرح نظریۀ حكومت اسلامی مطرح می‌شود، نوع ارتباط دین با عرصۀ اجتماعی، سیاست و به طور خاص، حكومت می‌باشد.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۰۵ ۱۳:۰۰

  تلاش برای بررسی نقادانه نظریه‌ها در کتاب «درآمدی به جامعه‌شناسی دین»

  تلاش بهروز مرادی نویسنده کتاب «درآمدی به جامعه‌شناسی دین» بر آن بوده تا صرفاً به طرح نظریه‌ها به صورت خام اکتفا نشود، بلکه هر بخش را از موضعی نقادانه مورد بررسی قرار دهد.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۰۴ ۱۵:۰۹

  رشد علم در گروی آرمان گرایی دینی است نه مادی

  امروز جهان علمی سبک زندگی ای را عرضه کرده که چیزی جز ضرر برای آینده بشر در برندارد؛ آرمان های آن تنها برای زیستن تعریف شده اما نه زیستی برای رشد و تعالی.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۰۴ ۱۴:۱۰

  خشونت با ارجاع به دین؛ فقر فرهنگی گری

  نشست خشونت با ارجاع به دین: فقر فرهنگی گری به میزبانی مرکز مطالعات استراتژیک خاورمیانه برگزار می شود.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۰۳ ۱۵:۵۰

  هدف از تئاتر آئینی تحول ایمانی است

  مدرس و پژوهشگر تئاتر گفت: تئاتر آئینی مخاطب ندارد. تئاتر آئینی مثل نماز جمعه است و در آن شرکت می کنند، در حج تماشاگر نداریم. تئاتر عبادی کاری به مخاطب ندارد، بلکه هدف در آن مانند یک مجلس روحانی شرکت کردن است.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۳۱ ۱۲:۱۰

  توقیف فیلم های مذهبی بدون منطق علمی و عقلی به پیکره تبلیغ دین لطمه وارد می کند

  آیت الله سید محمد علی ایازی معتقد است توقیف فیلم های مذهبی که دغدغه ها و مفاهیم والای انسانی را مطرح کرده ، در درجه نخست به پیکره ترویج و تبلیغ فرهنگ دین لطمه وارد می کند و باعث می شود که فیلم¬سازان صاحب تفکر در این حوزه به ساخت فیلم دینی تمایل نشان ندهند.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۳۱ ۱۲:۰۰

  ربیعی: مبانی نظری هنر اسلامی در آثار متفکران مسلمان به صورت مستقل طرح نشده است

  هادی ربیعی، مترجم حوزه زیبایی‌شناسی و مدیر کتابخانه فرهنگستان هنر بر این باور است که متفکران مسلمان در طول تاریخ اندیشه اسلامی درباره زیبایی‌شناسی و مبانی نظری هنر مباحثی را طرح کرده‌اند، اما این مباحث در جای‌جای کتاب‌های مختلف آنها پراکنده است و به صورت مستقل و جداگانه طرح نشده است.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۷:۲۰

  «زنگ هفتم» منتشر شد

  اولین مجموعه‌داستان به هم پیوسته‌ محمد منصور هاشمی، نویسنده جوان، شامل هفت داستان کوتاه، توسط نشرچشمه منتشر شد.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۴:۰۰

  فلسفه راه های انحراف فکر را مسدود می کند

  فلسفه در حقیقت فصل وجودی خودِ انسان است و همان طور که حکمت را فرا می گیرد، عقل نظری و عملیش تربیت شده و انسان هایی که عقل تربیت شده دارند، قطعا نجات پیدا می کنند.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۵:۳۵

  انتشار ۱۰۶ عنوان کتاب دینی در پنج روز

  ۱۶ تا ۲۰ تیر ۱۳۹۴ با انتشار ۱۰۶ عنوان کتاب در حوزه دین همراه بود. آن‌ چه در این گزارش گردآوری و تنظیم یافته، اطلاعات کتابشناسی آثار منتشر شده این پنج روز در ۶ بخش حوزه دین است.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۵ ۰۹:۵۰

  اکران «رستاخیز» تا تامین نظر علما و مراجع به تعویق افتاد

  سازمان سینمایی با انتشار اطلاعیه‌ای بر تصمیم همیشگی مدیران و فعالان عرصه سینما مبنی بر رعایت شان و جایگاه جامعه مرجعیت و روحانیت محترم تاکید کرد.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۵ ۰۹:۲۰

  جایگاه دین در جوامع مدرنِ امروزی

  جامعه مدرن از سوی برخی دانشمندان خود مغرب زمین مورد نقد جدی است وگروهی بر این باورند كه از پویایی افتاده و راه انحطاط را طی می‌كند.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۴ ۱۶:۵۰

  رسالت شعر معاصر تغییر کرده‌است

  حمید رضا شکارسری می‌گوید: رسالت شعر و نوع پرداخت آن امروزه دچار تفاوت اساسی با شعر کلاسیک شده و لذا نباید از شاعر انتظار داشت تا همانند گذشته تنها مبانی صرف دینی و حکمی را به نظم بکشد.