نمایش همه
 • فکوهی ۱۳۹۲-۰۷-۱۰ ۰۹:۱۴

  وضعیت فکری سینمای ایران در پرسش و پاسخ مکتوب با «ناصر فکوهی»؛

  سینما و فهم نظام‌های اجتماعی

  سينماي ما دچار نمونه‌هایی از اسنوبیسم و نوعی اشرافی‌گرایی سطحی و به شدت تازه به دوران رسیده، نوکیسه، بی‌مایه و به شدت بی‌خبر از جریان‌های عمومی و گسترده‌ي فکری و هنری جهان است که در پدیده‌ي مدهای رایج در زبان و در نقد سینمایی و جلسات سخنرانی و صفحات اندیشه‌ي روزنامه‌ها و سایت‌های روشن‌فکری و غیره دیده می‌شود.

 • گذشته اصغرفرهادی-ابراهیم فیاض ۱۳۹۲-۰۷-۰۹ ۰۷:۰۹

  ابراهیم فیاض در گفت‎وگو با فرهنگ امروز؛

  معرفی«گذشته» به اسکار پذیرفتن رهیافت امنیتی غرب در مورد ایرانیان مهاجر است

  عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: «گذشته» سیاه‎نمایی ایرانیان مهاجر است که غرب آن را به عنوان زنگ خطری برای جامعه‎ی اروپایی اعلام کرده است. ایرانیانی که در دانشگاه‎ها و در رابطه با هنر، بازتولید دارند و نسبت به خود غربی‎ها در حال اوج گرفتن هستند. این موضوع هویت آن‎ها را با اشکال مواجه ساخته است که آن‎ها را به تکاپو انداخته است.

 • سبک زندگی ۱۳۹۲-۰۷-۰۶ ۱۲:۵۷

  محمدحسین بادامچی؛

  بحران مفهوم سبک زندگی

  پروبلماتیک مفهوم سبک زندگی در ایران امروز به معادل و مترادف تلقی کردن «سبک زندگی در گفتمان رهبری» و «لایف استایل» در نظریه‌ی اجتماعی معاصر غرب بازمی‌گردد. «سبک زندگی» زیربنایی‌ترین وجه تمدن‌سازی در نظر رهبر و نظریه‌پرداز تمدنی است که هنوز در مرحله‌ی آغازین تأسیس و بازتعریف خویش است و حال آنکه «لایف استایل» وصف وضع زندگی تمدن رقیب ما در آخرین مراحل خویش است.

 • سینما ۱۳۹۲-۰۷-۰۶ ۱۲:۳۸

  کنکاشی در باب ضرورت نیل به سینمای بومی؛

  سینمای بومی، نوگرایی تکنیکی یا رفرم ارزشی

  برخی سینمای بومی را فیلم‌نامه‌‌محور می‌بینند و این اندیشه را بسط می‌دهند که راه رسیدن به سینمای بومی ارجاع فیلم‌نامه‌نویسان به ادبیات داستانی ایرانی است؛ اما در کمال تعجب، سینمای ایران تا به حال نتوانسته است به اندازه‌ی انگشتان یک دست فیلم اقتباسی از ادبیات قدیم تولید کند، چه برسد به اینکه به فیلم‌نامه‌نویسی بومی دست پیدا کند.

 • سبک زندگی ۱۳۹۲-۰۷-۰۲ ۱۱:۴۷

  آرش حیدری/ نگاهی به الزامات حیات پست‌مدرن؛

  حیات پست مدرن، تجربه‌ی سوژگی و سبک زندگی

  دنیای مصرفی جدید، تجربه‌ی سوژگی فرد در نسبت مصرف و معنابخشی را از جا می‌کند و سوژه با جهانی دیگرگون مواجه می‌شود. در فرآیند تزریق مداوم آرزومندی،سبک‌های زندگی دیگر در قید طبقه‌بندی‌های صلب طبقاتی قرار نمی‌گیرند، بلکه آرزوها و امیال مصرفی فرد را از طبقه در معنای سنتی کلمه جدا می‌کند و در جهان پسامدرن رها می‌کند.

 • بازی ۱۳۹۲-۰۶-۳۰ ۱۲:۰۹

  هادی فیروزمندی/ واکاوی مفهوم بازنماییِ رسانه‌ای در «بازی‌های رایانه‌ای»؛

  بازی‌های رایانه‌ای چگونه ذهن مخاطبان خود را هدایت می‌کنند؟

  شاید کلیدی‌‌ترین مفهومی که در مطالعات بازی‌های رایانه‌‌ای، علی‌الخصوص از زاویه‌ی نگاه مطالعات رسانه‌‌‌ای، باید بدان پرداخت، مفهوم بازنماییِ واقعیت‌ها در پسِ سرگرمی است. قویاً می‌‌توان این طور استدلال کرد که مردم از بازی‌‌های رایانه‌‌ای تنها تصور یک ابزارِ «سرگرمی» دارند. این مسئله غالباً به تصور غلط آن‌ها از مفهوم «سرگرمی» برمی‌گردد.

 • امپریالیسم فرهنگی ۱۳۹۲-۰۶-۲۸ ۱۱:۴۳

  محمد آقابیگی کلاکی؛

  امپریالیسم فرهنگی و ضرورت طرح سبک زندگی اسلامی

  چالشی که جوامع اسلامی و به ویژه ایران درگیر آن است این است که به علت غفلت از تهاجمات فرهنگی صورت‌گرفته و از آن مهم‌تر نوپایی فرهنگ شیعی در عرصه‌ی اجتماعی و در مقابل، تلاش برای توسعه‌ی جامعه بر اساس مبانی مدرنیزاسیون غربی، سطوحی از سبک زندگی جامعه تحت تأثیر فرهنگ غربی قرار گرفته و تغییر کرده است.

 • وقت ۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۱۷:۱۵

  رضا داوری اردکانی؛

  وقت چیست و چگونه تلف می‌شود؟

  می‌گویند که کارمند ما روزی 6، 7 ساعت کار می‌کند، معلم هفته‌ای 30 ساعت درس می‌دهد، پلیس و پزشک و کارگر حتی بیش از این‌ها کار می‌کنند و البته همه‌ی این‌ها درست است. در اینکه کارمندان و کارگران، مدیران و پزشکان و پرستاران و... کار می‌کنند تردید نیست، اما ظاهراً مسئله درست مطرح نشده است.

 • هنر مدرن ۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۰:۰۳

  در آمدی بر تاریخچه‌ی هنر سکشوال در ایران (1)

  هنرهای مدرن دیداری، مروج اخلاق جنسی مدرن

  هنر مدرن دارای شاخصه‌هایی است که گاه آن‌ها را از زندگی روزمره اخذ و گاه شاخصه‌هایی را به زندگی روزمره بذل کرده است. کشور ما در حال حاضر در تجربه‌ای بسیار مهم که به نظر عده‌ای گذار از شکل و محتوایی متفاوت از زندگی روزمره، سبک زندگی و مفاهیم و نقش‌های هویتی است، قرار دارد.

 • بازار ۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۸:۰۵

  سبک زندگی، پرسه زنی و مراکز خرید

  در مراكز خرید، گروه های مختلف را نمی توان از هم تمییز و تشخیص داد. نوع پوشش و طرز پاساژگردی، دیگر معرف قشر و تیپ خاصی نیست. هویت طبقاتی از طریق شبیه شدن گروه ها به یكدیگر رنگ باخته است.

 • تلویزیون ۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۶:۱۶

  رضا داوری اردکانی؛

  چگونه می‌توان با تلویزیون کنار آمد؟

  تلویزیون اکنون تنها به ما اطلاعات لازم برای زندگی در جامعه‌ی متجدد و پست مدرن نمی‌دهد، بلکه تعیین می‌کند که مهم چیست و چه چیز بی‌اهمیت است و مطلوب و غیرمطلوب کدام است. طرز لباس پوشیدن و آداب معاشرت را نیز تلویزیون معین می‌کند حتی پاسخ دادن به این پرسش که صدا و سیمای مطلوب کدام است، خودبه‌خود و دانسته و ندانسته، احیاناً به عهده‌ی تلویزیون گذاشته می‌شود.

 • خرید ۱۳۹۲-۰۶-۱۷ ۱۰:۰۱

  فرهنگ مصرف و ولع خريد در ايران امروز

  در ايران امروز كه زندگي روزمره به شكل باز تابنده اي نمود مي يابد؛ مقوله مصرف و ولع خريد به شكل نمايشي است . از آنجايي كه بسياري از خانواده ها با مصرف كالاهاي مختلف فرهنگي عجين شده‌اند و تبليغات تجاري بر همه ابعاد و اعضاء خانواده اثر گذاشته است ، نياز به مصرف كالاها فراتر از نياز روزمره آنها ايجاد شده و ولع خريد در بين مردم بخصوص طبقات مرفه ديده مي شود.

 • سبک زندگی ۱۳۹۲-۰۶-۱۶ ۱۷:۳۳

  زنان، مصرف و سبک زندگي

  مهم‌ترین پیامد مصرف گرایی به موضوع هویت مربوط است. اگر در جامعه سنتی و پیشامدرن، مبنای «هویت اجتماعی» را بیش تر ویژگی‌های انتسابی افراد از جمله مواردی چون شغل، طبقه و به‌طور کلی «موقعیت‌های ساختاری» تشکیل می داد، امروزه در جامعه مدرن دو عامل «موقعیت فرد در نظام تولید» که در مفهوم طبقه متبلور می‌شود و جدیدتر از آن نوع و سبک «کنش‌های مصرفی» مبنای اصلی هویت اجتماعی فرد است که در مفهوم«سبک زندگی» معنا پیدا می‌کند.

 • مصرف ۱۳۹۲-۰۶-۱۶ ۱۰:۴۳

  زن، خانواده و اصلاح الگوی مصرف

  بر اساس گزارش مؤسسه «مارکت‌اوراکل» ایران از نظر قیمت بنزین سومین کشور ارزان دنیا و از نظر میزان یارانه پرداختی به بنزین نخستین کشور جهان است و معادل 38 درصد از کل بودجه دولت صرف یارانه بنزین می‌شود.

 • معماری ۱۳۹۲-۰۶-۱۶ ۱۰:۰۵

  درونگرایی در معماری ایرانی

  خصوصیت درونگرایی واحدهای مسکونی در جوامع اسلامی ،که خانواده در آن از حرمت و درونگرایی خاص برخوردار است ، با فرهنگ جامعه کاملاً سازگار بوده و تحت تأثیر آن نیز کمابیش تا عصر جدید تداوم یافته است.