هنر

کل اخبار:646

 • عکس ۱۳۹۵-۰۳-۲۲ ۱۱:۴۳

  چگونه از يک پديدارشناسی ماهوی بهره گيريم؟

  پديدارشناسی عکس

  اینکه هر عکسی مصنوعی فرهنگی است بدان معنی است که درون یک زمینه پدیدار می‌شود، حتی اگر آن زمینه ناشناخته باشد. این دقیقا معمای زمینه‌ای غایب است که می‌تواند عکسی را جالب توجه کند، به‌گونه‌ای که فقدان زمینه بیش از پیش اثبات می‌کند که چگونه زمینه، خود یک خصیصه‌‌ ماهوی عکس است. علاوه بر این، نگرانی‌های کالایی شدن و آیا عکاسی اصلا هنر است یا نه، که دست‌کم از والتر بنیامین به این سو تاملات پیرامون عکاسی را با سوءظن احاطه کرده‌اند، تنها زمانی تجلی می‌یابد که این خصیصه تصدیق شده باشد.

 • هنر ۱۳۹۵-۰۳-۱۹ ۱۰:۰۴

  تاملی بر پدیدارشناسی هنر - نقاشی (۲)؛

  قدرت هنر

  هنر وسیله‌ای برای مشروعیت‌دهی به قدرت-نظم اجتماعی برخاسته از حاکمیت، بیان واقعیت‌های کتمان‌شده در اعصار برای برانگیزاندن تفکر و ثبت برشی از وقایع تاریخی را می‌توان برشمرد. آثار هنری می‌توانند کارکرد سیاسی و انقلابی برای درهم‌شکستن و تغییر شرایط را به‌نحوی‌که اقتدار اثر به‌وسیله‌ی تجربه‌ی زیست مردم از بین برود و امکان تجربه‌ی هنری به میان توده‌های مردم برگردد تا از این طریق امکان تجربه‌ی جمعی را که هنر نخبه‌گرا توسط سرمایه‌داران دریغ شده بود، به بستر جامعه بازگردانده شود.

 • ۱۳۹۵-۰۳-۱۸ ۱۲:۰۰

  تاريخي كوتاه اما موثر/نگاهی به سايت‌هايی كه كالاهای هنری می فروشند

  مهم‌ترين نقشي كه سايت‌ها مي‌توانند ايفا كنند «دسترسي آسان»، «ترويج» و «شناساندن آثار هنري» به مخاطبان حرفه‌اي و آماتور است. نكته مهم آنجاست كه هرچه اطلاع‌رساني و معرفي بهتر انجام مي‌شد افراد بيشتري جذب اين بازار مي‌شدند؛ در واقع معرفي مناسب، خريدار و علاقه‌مند به هنر ساخت. پس از اين بايد پروسه دسترسي و خريد آسان ايجاد مي‌شد كه همين افراد بتوانند در كوتاه‌ترين زمان به محصول مورد نياز خود برسند.

 • ۱۳۹۵-۰۳-۱۸ ۱۰:۴۰

  اقتصاد هنر در گرو فقر تاريخی

  شايد امروز وقت آن رسيده كه به هنر هم به شكل يك بازار كامل نگاه شود و اين هيچ منافاتي با «ذات» هنر ندارد؛ به هرحال بايد حلقه‌اي ارتباطي ايجاد شود تا افراد بيشتري هنرمند و آثارش را بشناسند. براي اين كار شايد مهم‌ترين بسترساز دولت باشد كه مي‌تواند با بازوهاي قدرتمند تبليغاتي كه در اختيار دارد اين فرهنگ‌سازي را انجام دهد.

 • هنر ۱۳۹۵-۰۳-۱۷ ۱۰:۰۹

  تاملی بر پدیدارشناسی هنر - نقاشی (۱)؛

  مقدمات بحث؛ پرسش از چیستی هنر

  تحول هنر در طول‌ تاریخ‌ نشان می‌دهد که که اثر هنری لزوماً نباید زیبا باشد؛ اما در عصر‌ کلاسیک‌ اثر هنری و زیبایی معادل هم بودند و نشانه‌ی این‌ برابری را در تعبیر هنرهای ‌زیبا باز‌می‌یابیم، در‌ این عصر، زیبا صرفاً یکی از‌ معیارهای‌ اثر هنری‌ نبود‌ بلکه‌ همچون‌ هنجار و آرمان، هنرمندان را در مسیر‌ درست‌ هدایت می‌کرد. پس از پایان یافتن‌ کار هنرمند، فقط به‌واسطه‌ی تجلی امر زیبا بود‌ که‌ می‌شد آفریده‌ی هنرمند را اثر نامید. اما زیبایی‌ آرام‌آرام جای‌ خود را به معیارهای‌ دیگری‌ مثل نومایگی و بهت‌آوری بخشید.

 • ۱۳۹۵-۰۳-۱۶ ۱۱:۴۰

  تفاوت‌های اقتصاد حراج و اقتصاد هنر/ درباره حراج تهران و فروش‌هايش

  پنجمين دوره حراج تهران برگزارشد و همچون دفعات قبل سوالات گوناگوني را چه در سطح جامعه يا در عرصه فرهنگي دامن زده است. اينكه مي‌بينيم به‌نوعي مردم خارج از حوزه هنر هم كنجكاو اين اتفاق شده‌اند و نسبت به آن حساسيت نشان مي‌دهند خود نشان‌دهنده درگير شدن بخش مهمي از افراد با مقوله هنر و آثار هنري است.

 • ۱۳۹۵-۰۳-۱۲ ۱۴:۲۰

  بررسی اقتباس از آثار هنرى در تئاتر در برنامه «سفید»

  برنامه «سفید» شبکه آموزش سیما امشب ۱۱ خرداد به موضوع اقتباس از آثار هنرى در تئاتر می پردازد.

 • ۱۳۹۵-۰۳-۱۰ ۱۳:۴۰

  کارگاه تخصصی «مقدمه‌ای بر رهیافت تاریخ اجتماعی هنر» برگزار شد

  کمیته هنر معاصر پژوهشکده هنر وابسته به فرهنگستان هنر در ادامه سلسله نشست‌ها و کارگاه‌های مطالعات و مباحث بنیادین هنر، کارگاه تخصصی «مقدمه‌ای بر رهیافت تاریخ اجتماعی هنر» را برگزار کرد.

 • ۱۳۹۵-۰۳-۱۰ ۱۳:۲۰

  چگونه حراج تهران میلیاردی شد؟

  «حراج هنر تهران» با ۲۵ میلیارد تومان مجموع فروش، رکورد سال قبلش را شکست. در مراسمی که علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در آن حضور داشت، یک تابلوی سهراب سپهری سه میلیارد تومان به فروش رسید. حراج هنر تهران چه طور میلیاردی شده است؟

 • ۱۳۹۵-۰۳-۰۸ ۱۳:۰۰

  مسعود علیا: «هنر به مثابه تجربه» به قدر کافی، مورد توجه قرار نگرفته است

  دکتر مسعود علیا مترجم کتاب «هنر به مثابه تجربه» از برگزاری نشست‌ با موضوع معرفی و بررسی کتاب‌هایی مثل آثار جان دیویی ابراز خوشحالی کرد و گفت: تا امروز آن‌طور که شایسته آثار دیویی بوده، به کتاب‌های او، به ویژه کتاب حاضر، توجه نشده است.

 • ۱۳۹۵-۰۲-۲۸ ۰۹:۴۵

  تعاملات تاریخی هنر ایران و چین بررسی می شود

  دومین نشست تخصصی «تأثیر اسلام بر هنر شرق» به همت گروه هنر شرق پژوهشکدة هنر فرهنگستان هنر و با هدف بررسی تعاملات تاریخی هنر ایران و چین برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۵-۰۲-۲۲ ۱۶:۴۰

  «درباره هنر»؛ گفت - نوشته هایی در فلسفه هنر و مباحث هموند

  كتاب «درباره هنر» گفت - نوشته هایی در فلسفه هنر و مباحث هموند ، اثر آیت الله علی اکبر رشاد، منتشر شد.

 • ۱۳۹۵-۰۲-۲۱ ۱۱:۳۰

  معيارهايي براي يك زندگي هنرمندانه در جغرافياي معاصر

  چهار سال پيش در همين روزها موزه بريتانيا با همكاري بنياد «معجزه پارسي» در برنامه ويژه‌اي از «شارل حسين» (حسين زنده‌رودي) تقدير كرد؛ مراسمي يك‌روزه كه با حضور اين هنرمند آشنا همراه بود و در كنار سخنراني‌هاي ونيا پورتر و ماريا زنده‌رودي، اثري از عباس كيارستمي با عنوان «نگاهي به تعزيه» هم به نمايش درآمد.

 • ۱۳۹۵-۰۲-۰۸ ۱۲:۴۰

  رمان بهترين كانال برای گفتن حقايق و هنر است/ مصاحبه‌ای كم نظير با جان آپدايك

  اين مصاحبه كم‌نظير در بيست‌ويكم اكتبر ١٩٧٨ شكل گرفت؛ زماني كه جان آپدايك به دعوت موسسه نويسندگان كرواسي و مركز اطلاعات امريكا در زاگرب كرواسي به سر مي‌برد. رمان «با من ازدواج كن» يك سال پيش از اين مصاحبه منتشر شد و او تازه رمان «كودتا» را روانه كتابفروشي‌ها كرده بود. او در آن سال همچنين دو قسمت از مجموعه «خرگوش‌ها» را به پايان رسانده بود. مصاحبه منتشر شده در مجله نيويوركر را در ادامه بخوانيد:

 • ۱۳۹۵-۰۲-۰۶ ۱۱:۴۰

  تكليف دانشگاه هنرهاي سنتي فرشچيان مشخص مي شود

  دومین جلسه كميسيون هنر و معماري شوراي عالي انقلاب فرهنگي در سال جدید با موضوع سند سينما و بررسي هنرهاي سنتي شنبه چهارم ارديبهشت ماه در موزه ملي فرش ايران برگزار شد.

 • ۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۰۹:۰۹

  تصویب رشته های مادر و میان رشته ای هنر در شورای تحول علوم انسانی

  رئیس کارگروه هنر و معماری شورای تحول علوم انسانی گفت: در این کارگروه به دنبال تصویب رشته های مادر و میان رشته ای در حوزه هنر هستیم.

 • ۱۳۹۵-۰۱-۳۰ ۱۱:۲۰

  تشکیل فدراسیون «اقتصاد، فرهنگ و هنر» در اتاق ایران

  رئیس اتاق ایران از سهم ۱۲ درصدی صنایع خلاق در تولید ناخالص داخلی کشورها خبر داد و گفت: فدراسیون «اقتصاد ، فرهنگ و هنر » در اتاق بازرگانی ایران تشکیل می‌شود.

 • ۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۰:۲۴

  اعتماد به نفس ندارم/ گفت‌وگو با ماريو بارگاس يوسا

  شجاعت، برتري موجودات فاني، چيزي است كه مي‌توان وجه بارز برنده جايزه نوبل ادبيات ماريو بارگاس يوسا دانست. نويسنده‌اي با روحيه‌اي متمايز كه نسبت به هر فعاليتي از خودگذشتگي دارد. با داشتن هدف زندگي منضبط؛ همان‌گونه كه ضرورت زندگي ادبيات است، زماني كه شرايط ايجاب كند دست به عمل بزند از هيچ چيز اجتناب نمي‌كند.

 • ۱۳۹۵-۰۱-۲۱ ۱۵:۰۰

  هنر، مفاهیم اخلاقی را به مخاطب ارائه می دهد

  در باب اخلاق و هنر سخن بسیار رفته و مناقشات و مجادلات فراوانی درباره این دو در طول تاریخ اندیشه بشر رخ داده است، برخی براین باور بوده اند كه هنر، خلاقیت آزاد و آفرینشگری هنرمند است و اخلاق به گونه ای هنر را محدود می‌ كند؛ لذا هنر و اخلاق راه و روشی جداگانه می‌ پیمایند.

 • ۱۳۹۵-۰۱-۱۶ ۱۶:۱۵

  سینایی : رویداد «بهارستان» باعث ارتقای ذائقه هنری شهروندان می شود

  خسرو سینایی کارگردان و شاعر باسابقه کشور معتقد است، با برپایی رویداد هنری «بهارستان» ذائقه هنری مردم ارتقا پیدا می‌کند و شهروندان ترغیب می‌شوند بیشتر به نمایشگاه‌های هنری بروند.

 • تولید دانش ۱۳۹۵-۰۱-۱۵ ۰۹:۰۱

  تاملی بر فرایند تولید علم و اندیشه (۱)؛

  در جست‌وجوی اصالت

  آیا می‌باید مقالات علمی - پژوهشی را نوشته‌ها و مقالاتی «فنی» و «تکنیکی» دانست و یا «هنری» و «ذوقی»؟عنصر خلاقیت و منحصربه‌فرد بودن تا چه حد در این نوشته‌ها راه دارد؟ نویسندگان مقالات چاپ‌شده در مجلات دانشگاهی و علمی-پژوهشی غالباً «تکنسین» و شاغلان به اِعمال الگو هستند و یا «هنرمند» دارای نبوغ؟ این پرسش مهم که در حوزه‌ی علوم انسانی نوشتن مقاله با کدام خصوصیات دارای مطلوبیت و اقبال بیشتری در جامعه‌ی دانشگاهی ماست؟

 • هنر ۱۳۹۵-۰۱-۰۱ ۲۳:۰۶

  نظریه هنر معاصر

  آن ککلن

  هنر معاصر باعث ایجاد مکاتب و بحث های بسیاری در جای جای جهان گشته و نظریه های آن در اکثر دانشگاه های جهان جزو مواد درسی درآمده است.

 • ۱۳۹۴-۱۲-۲۵ ۱۲:۴۵

  برای چشم گرسنه انسان امروز

  منظره‌پردازی واقع‌گرایانه، با عبور از صافی احساس هنرمند، به چیزی زیباتر، آشناتر، انسانی‌تر و ملموس‌تر از منظره خام و طبیعی تبدیل می‌شود...

 • ۱۳۹۴-۱۲-۲۴ ۱۶:۰۶

  رشد ۲۵ درصدی بودجه فرهنگ و هنر در لایحه بودجه ۹۵

  معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از افزایش ۲۵ درصدی بودجه این وزارتخانه در لایحه بودجه ۹۵ به شرط تصویب در مجلس خبر داد.

 • ۱۳۹۴-۱۲-۲۲ ۱۱:۱۵

  از بازسازی تا افزایش ۷۸ درصدی بودجه فرهنگ و هنر/ تئاتر در سالی که گذشت

  نامگذاری سال ۹۴ به عنوان سال تئاتر، بازسازی تئاتر شهر و افزایش بودجه ۷۸ درصدی هنر نمایش برای سال ۹۵ و... مهمترین اتفاقات امسال بودند.

 • ۱۳۹۴-۱۲-۱۷ ۱۰:۴۵

  مؤسسه آموزشی عهد برگزار می‌کند: درس‌گفتارهایی در علوم انسانی

  ثبت نام درس‌گفتارهای ترم بهار مؤسسه آموزشی عهد آغاز شد.

 • ۱۳۹۴-۱۲-۱۶ ۱۴:۴۵

  برگزیده‌های نخستین هم‌اندیشی «هنر و اخلاق» مشخص شدند

  نخستین هم‌اندیشی «هنر و اخلاق» با ارائه مقالات برگزیده روز دوشنبه ۱۷ اسفند در سالن همایش‌های فرهنگستان هنر برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۴-۱۲-۱۵ ۱۲:۰۰

  یادمانی برای هنرمندان جاویدان هنر ایران / از صنعتی و مارکو تا جلالی و ترقی‌جاه در جشنواره تجسمی فجر

  آیدین آغداشلو، ناصر آراسته، اکبر عالمی و هادی سیف از جاودانگان هنر ایران که آثارشان در هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر به نمایش درآمده، می‌گویند

 • ۱۳۹۴-۱۲-۱۵ ۱۱:۴۵

  هفت هزار سال هنر ایران در ۸ کشور جهان به نمایش در می‌آید

  مدیرکل موزه‌های کشور از برگزاری نمایشگاه‌های ۷ هزار سال هنر ایران درکشورهای آلمان، اتریش، فرانسه، ایتالیا، هند، مکزیک، سنگاپور و آمریکا خبر داد.

 • ۱۳۹۴-۱۲-۱۲ ۱۳:۱۵

  زیباشناسی اندیشه در فضای عدم قطعیت

  «نقد زیباشناختی» که اساس هنر و ادبیات را تشکیل می‌دهد، از همین‌جا و با همین قاعده روش‌شناختی شکل می‌گیرد؛ قاعده‌ای که هرگز به کلیشه تبدیل نشده و مانع خلاقیت آزاد هنرمند نمی‌شود؛ قاعده‌ای که حاصل روان‌شدن اندیشه در اثر ادبی و هنری‌ است، قاعده‌ای که ناظر است بر اینکه هر «اتفاق زیباشناختی» در خلق اثر هنری، همچنان بدون اطلاع خالق اثر روی می‌دهد و خلق می‌شود.