هنر

کل اخبار:621

 • ۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۰:۴۵

  ماهنامه ˝هنگام˝ روی کیوسک‌های مطبوعاتی

  شماره ۱۶ و ۱۷ ماهنامه ادبی - هنری ˝هنگام˝ منتشر شد.

 • زبان شعری ۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۰۸:۴۸

  زبان چگونه در شعر جلوه‌گر می‌شود؟

  شعر خانه‌ی آهنگین زبان

  شاعری زبان را ممکن می‌سازد. شاعری سخنی است که برای اولین بار همه‌ی آنچه را که می‌توانیم در زبان روزمره بگوییم، می‌گشاید. شعر، زبان اولیه‌ی یک قوم تاریخی است. حقیقت شاعری بین نوامیس نشانه‌های خدایان و صدای یک قوم مشترک است. ندای شاعر بین خدایان و مردم قرار دارد، آن واسطه میان خدایان و آدمیان است. در این «میان بودن» است که برای اولین بار معین می‌شود که آدمی کیست و زندگی را کجا مستقر می‌کند.

 • ۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۱۶:۳۰

  «نگرش تطبیقی بر طراحی معماری و لباس: مُدهای پست‌مدرن»

  پست‌مدرنیسم، مهم‌ترین جنبش فلسفی، فرهنگی و هنری روزگار معاصر است که در نیمه دوم قرن بیستم، در واکنش به فلسفه و هنر مدرن و پیش‌فرض‌های آن به وجود آمد و مُدگرایی از اصلی‌ترین شاخصه‌های تولیدات فرهنگی آن به‌شمار می‌رود.

 • ۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۱:۴۵

  انتشار کتاب مجموعه مقالات همایش پژوهشی اقتصاد هنر ایران

  کتاب «مجموعه مقالات همایش پژوهشی اقتصاد هنر ایران» به کوشش سجاد باغبان ماهر و مجید سرسنگی از سوی انتشارات مطالعات بینارشته‌ای منتشر شد. این همایش در پاییز سال گذشته (1393) از طرف خانه هنرمندان برگزار شده بود.

 • ۱۳۹۴-۰۹-۰۸ ۱۴:۳۰

  «پژوهش‌های معماری و هنر: تاریخ و نظر» منتشر شد

  «پژوهش‌های معماری و هنر: تاریخ و نظر» به اهتمام مهرداد قیومی بیدهندی از سوی انتشارات روزنه منتشر شد. در این کتاب مقاله‌هایی از گل‌رو نجیب اوغلو، آرتور پوپ، مهدی گلچین عارفی، نگار صبوری، مهدی صحراگرد و... منتشر شده است.

 • ۱۳۹۴-۰۹-۰۸ ۰۹:۱۵

  «نظریه هنر معاصر» منتشر شد/ بررسی تفاوت‌های هنر مدرن و هنر معاصر از منظر نظریه‌پردازی

  «نظریه هنر معاصر» نوشته آن ککلن با ترجمه بهروز عوض‌پور از سوی نشر نگاه روانه کتابفروشی‌ها شد. در این کتاب ضمن معرفی مهم‌ترین مکاتب هنری معاصر و هنرمندان آنها، به بررسی تفاوت‌های‌ میان هنر مدرن و هنر معاصر نیز پرداخته شده است.

 • ۱۳۹۴-۰۹-۰۷ ۱۵:۴۵

  كتاب «مبانی عرفانی هنر و معماری اسلامی» به چاپ سوم رسید

  كتاب «مبانی عرفانی هنر و معماری اسلامی» در دو دفتر جداگانه (وحدت وجود و وحدت شهود) و (كیمیای خیال) نوشته دكتر حسن بلخاری قهی به چاپ سوم رسید.

 • ۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۱۲:۰۰

  دشواری‌های تلفیق علم و هنر

  واقعا نمی‌توان گفت ترویج علم در ایران خیلی خوب نبود یا نیست. باید تعریف کرد که نسبت به چه چیزی خیلی خوب نبود، نسبت به منطقه خودمان یا نسبت به کشورهای توسعه‌یافته؟

 • ۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۱۱:۰۰

  تسخیر ونیز با هنر جدید

  بینال هنری ونیز دوره پنجاه و ششمش را با بیش از 6 ماه میزبانی، در حالی پشت سر گذاشت که همانند دوره‌های اخیر، حضور هنر جدید و مفهومی در آن پررنگ بود.

 • ۱۳۹۴-۰۹-۰۱ ۰۹:۴۴

  سالانه هنر طراحی کتاب ایران به بهبود کیفیت تولید کتاب در ایران کمک می‌کند

  دبیرعلمی «نخستین سالانه هنر طراحی کتاب ایران» در آیین اختتامیه این سالانه ضمن بیان پیشینه تولید کاغذ و کتاب در ایران گفت: برپایی «سالانه هنر طراحی کتاب ایران» بدون تردید تأثیر زیادی در کیفی‌سازی تولید کتاب در ایران دارد.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۳۰ ۱۵:۳۰

  رونمایی از برگردان ایتالیایی کتاب «زیبایی شناسی و هنر در اسلام» اثر علامه محمد تقی جعفری

  در همایشی با عنوان “هنر و زیبایی شناسی میان شرق و غرب: تأملاتی در خصوص اندیشة علامه جعفری؛ ‏Philip Sherrard ‏Attilio Mordini‏» از برگردان ایتالیایی کتاب «زیبایی‌شناسی و هنر در اسلام» اثر علامه محمد تقی جعفری که با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا و موسسه علامه جعفری در تهران توسط انتشارات عرفان(ایتالیا) به چاپ رسیده؛ رونمایی شد.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۳۰ ۰۹:۳۰

  اختتامیه نخستین «سالانه هنر طراحی کتاب ایران» برگزار می‌شود

  مدیر اجرایی نخستین «سالانه هنر طراحی کتاب ایران» از برگزاری آیین اختتامیه این سالانه و اهدای جوایز به آثار برتر در امروز شنبه 30 آبان،خبر داد و گفت: در این مراسم، استادانی چون قباد شیوا، مصطفی اسداللهی در کنار معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سخنرانی خواهند کرد.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۲۷ ۱۶:۳۰

  کتاب «نظریه هنر و تمدن اسلامی» منتشر شد

  کتاب نظریه و تمدن اسلامی نوشته حسن بلخاری قهی به همت انتشارات سوره مهر منتشر شد.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۲۶ ۱۰:۱۵

  «نظریه هنر معاصر» در کتابفروشی ها

  کتاب «نظریه هنر معاصر» نوشته‌ی «آن ککلن» با ترجمه ی « بهروزعوض‌پور» را انتشارات نگاه منتشر کرد.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۲۶ ۰۹:۳۰

  نکات هشت‌گانه هادی ربیعی در تأمین منابع آموزشی

  همچنین هادی ربیعی، رئیس کتابخانه تخصصی فرهنگستان هنر نیز به هشت نکته اساسی در تأمین منابع آموزشی اشاره کرد.

 • شایگان ۱۳۹۴/۰۸/۲۵

  گفت‌وگو با داریوش شایگان درباره کتاب «جنون هشیاری»؛

  تعطیلات در تاریخ

  اگر بخواهیم مدرنیته را از دیدگاه هنری مطرح کنیم، بودلر نقش اساسی دارد و گریزی از مواجهه با او نداریم. بودلر، هم در شعرها و هم در نقدهای هنری‌اش بسیار نوآور بوده است. پیش از بودلر هم کلمه مدرنیته در متن‌هایی آمده بود، شاتوبریان و مادام دواستال هم آن را به‌کار برده‌اند اما در معنای منفی. بودلر نخستین کسی است که به این کلمه اعتبار جدید می‌دهد. و بسیار زیبا می‌گوید که نیمی از اثر مدرن مُد است، گذراست و به‌محض آنکه پدید می‌آید، ناپدید می‌شود و نیمی دیگرش ابدی است و پایدار.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۲۴ ۱۴:۰۰

  مدیریت «مدیری» با طنازی «مهران» چرا جواب نداد؟

  مهران مدیری که پس از چند سال دورماندن از هیجان محبوبیت ده‌ها‌میلیونی بار دیگر به خانه و خاستگاه تولد هنری‌اش برگشته بود با تولید مجموعه «در حاشیه» یکباره با واکنش منفی و اعتراضی جامعه پزشکی مواجه شد.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۱۶:۳۰

  آیا تیغ تیز هجو در ادبیات و هنر از تعصب می‌کاهد یا به خشونت می‌افزاید؟

  «سیدارتا دب» و «جیمز پارکر» نویسنده و روزنامه‌نگار به این سؤال که «آیا هجو مشروع فقط به افراد در قدرت می‌نگرد؟» و این‌که چه میزان تاثیر مثبت یا مخرب دارند، پاسخ‌های متفاوتی داده‌اند که می‌خوانید.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۱۸ ۱۴:۳۰

  مکتب تبریز به ایران تعلق دارد یا جمهوری آذربایجان؟

  نگرانی از ثبت یکی دیگر از آثار میراث فرهنگی از سوی کشورهای دیگر، این‌بار به سراغ نقاشی ایرانی رفت. جمهوری آذربایجان که پیش از این «تار» و «چوگان» را به نام خود ثبت کرده بود، با عرضه کتابی به نام «مینیاتور» در غرفه کشورش در اکسپوی میلان، شائبه ثبت جهانی این هنر ملی را به نام خود به وجود آورده است.

 • سارا شریعتی ۱۳۹۴-۰۸-۱۶ ۱۲:۰۲

  گزارشی از نشست «انقلاب سمبلیک در آرای بوردیو»؛

  تأملی در مفهوم انقلاب سمبلیک بوردیو

  یک انقلاب سمبلیک مثل یک انقلاب سیاسی ساختارهای شناختی را تغییر می‌دهد و حتی گاه ساختارهای اجتماعی را. مقصود از انقلاب سمبلیک، انقلابی در ساختارهای شناختی، زیباشناختی، اخلاقی و در نتیجه ربط گاه مستقیم و غیرمستقیم با انقلاب سیاسی و اجتماعی است؛ انقلاب سمبلیک نظم زیباشناسی را تغییر می‌دهد.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۱۲:۴۵

  مرادخانی:گنجینه‌های هنر ایران در آلمان به نمایش در می‌آید / برای اکسپو امارات از هم‌اکنون آماده شویم

  معاون امور هنری وزارت ارشاد می‌گوید: در صورت استقبال از آثار به نمایش درآمده در موزه برلین، آثار ایرانی را به شهرهای دیگر آلمان نیز می‌بریم.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۰۷ ۰۹:۰۸

  تدارک گالری‌های تهران برای هنردوستان

  گالری‌ها و مراکز هنری تهران نمایشگاه‌های متنوعی را شامل آثار تجسمی برای علاقه‌مندان به هنر تدارک دیده‌اند.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۰۶ ۱۷:۱۵

  تحلیل مبانی معنوی هنر اسلامی در جدیدترین کتاب حسین یاوری

  «جایگاه آداب معنوی در فرهنگ و هنر ایران زمین» نوشته حسین یاوری و سمیرا ذاکرانی از سوی انتشارات سایه‌بان هنر منتشر شد. در این کتاب مبانی معنوی هنر اسلامی مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۰۶ ۱۵:۰۰

  تولد هنر تصویرگری و تصویرسازی با تصویرگری برای کتاب‌های دینی

  سیدعلی محمدرفیعی در نشست «کتاب و تصویرگری مذهبی» گفت که هنر تصویرگری و تصویرسازی با تصویرگری برای کتاب‌های دینی متولد شد؛ به عبارتی آغاز هنر تصویرگری با دین پیوند دارد. سحر ترهنده، نیز گفت که تصویرگر باید بتواند با تصاویر خود یکسری از دانش‌هایی را به متن اضافه کند که نویسنده اشاره‌ای به آنها نکرده است.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۰۶ ۱۳:۴۵

  هنر خط کشی ندارد

  فروزان پرویز فرزام عقیده دارد: افراد سرشناسی که مردم به آنها نگاه می‌کنند و از آنها به عنوان الگوی جامعه یاد می‌کنند، مد خرید آثار هنری را در جامعه شکل دهند و خرید آثار هنری را به عنوان یک مد جهت دهی کنند.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۰۴ ۱۴:۳۰

  ادعای جعلی‌بودن اثر فروش‌رفته در کریستیز دوبی

  این اولین‌بار نیست که شائبه‌ای مبنی بر تقلبی‌بودن اثر ارائه‌شده از یک هنرمند ایرانی در حراج کریستیز دوبی پیش می‌آید. پیش از این زمزمه تقلبی‌بودن آثاری از فرامرز پیلارام و سهراب سپهری پس از برگزاری دوره‌های مختلف این حراج به راه افتاده بود.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۳۰ ۱۰:۵۰

  محمود فرشچیان آثار عاشورایی‌اش را چگونه خلق کرد؟

  محمود فرشچیان درباره خلق اثر عصر عاشورا می‌گوید: الان که بعد از 30 سال به این تابلو نگاه می‌کنم، می‌بینم اگر می‌خواستم این کار را امروز بکشم، باز هم همین تابلو به وجود می‌آمد، بدون هیچ تغییری.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۲۸ ۱۵:۰۰

  عروس غمگین چهارراه ولیعصر

  این روزها زخم‌های متعددی بر پیکر تئاتر شهر دیده می‌شود که در گذر زمان هر روز بر تعداد و عمق آن‌ها افزوده می‌شود.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۲۸ ۱۳:۱۰

  وجوه متعدد هنر ایرانی متأثر از عاشوراست

  یك پژوهشگر هنر گفت: عاشورا، مهم‌ترین واقعه تاریخ است و باید در عرصه هنر نیز آن‌طور كه در شأن این اتفاق عظیم است با آن برخورد شود.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۶:۵۰

  مدرنیست‌های دیده‌نشده در گالری آریا

  گالری آریا این روزها میزبان نمونه‌های شاخصی از آثار بزرگان مدرنیست ایرانی است که تا به حال هرگز دیده نشده‌اند. این آثار از مجموعه‌داران معتبر ایرانی مقیم آمریکا، فرانسه، انگلیس و... گردآوری شده که اکنون برای تماشا و فروش در تهران و گالری آریا سینه‌آویز دیوارند.