معماری

کل اخبار:133

 • ۱۳۹۵-۰۴-۱۳ ۱۶:۲۰

  نظام عامری در گذشت

  نظام عامری، معمار پیش‌کسوت و تنها شاگرد و همکار ایرانی فرانک لویید رایت درگذشت.

 • اسکندریه ۱۳۹۵-۰۳-۱۶ ۱۱:۴۶

  نگاهی به تأثیر اسکندریه بر حیات انسان در دورۀ معاصر؛

  اسکندریه، بنیاد جهان مدرن

  یادمان‌های منحصربه‌فرد اسکندریه، یعنی کتابخانه و موزۀ فانوس دریایی در عصر ما بیش از همه به یاد مانده و تجلیل می‌شود؛ اما تأثیر حقیقی این شهر بر حیات انسان در دورۀ معاصر با طراحی کلی آن آغاز می‌شود. دینوکراتس، معمار ارشد اسکندر، تصویر شبکه‌ای شکوهمند را در ذهن پرورانده بود که فضای عمومی و خصوصی، و نیز زمین و دریا را به هم می‌پیوست. از نظر او طراحی شهرها چیزی بیش از تلاش‌های اولیه برای مشخص‌کردن مرزهای مکان مناسب برای ساخت شهر است و طراحان باید به این فکر کنند که شهر چگونه قرار است به وظایف خود عمل کند.

 • ۱۳۹۵-۰۲-۲۷ ۱۴:۳۰

  «پرسش‌های ادراک: پدیدارشناسی معماری» منتشر شد

  «پرسش‌های ادراک: پدیدارشناسی معماری» به همراه سه مقاله دیگر از نویسندگان از سوی انتشارات پرهام‌نقش وارد بازار نشر شد.

 • ۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۳:۰۰

  فلسفه به مثابه معماری

  تذكر يكي دو نكته ضروري است، يكي اينكه كار تحليلگر فلسفي با كار روانكاو يا روان‌درمانگر متفاوت است، يعني او كاري به انگيزش‌هاي رواني و نفساني فيلسوف ندارد، اگرچه ممكن است اين رانه‌ها يا سائق‌ها نقشي كليدي در پيشبرد كار فلسفي باشند. همچنين كار تحليلگر فلسفي با جامعه‌شناس و تاريخ‌پژوه نيز متفاوت است، ايشان به بررسي زمينه‌هاي اجتماعي، اقتصادي و سياسي ظهور انديشه‌هاي فلسفي مي‌پردازند

 • ۱۳۹۵-۰۱-۱۴ ۱۰:۰۰

  زاها حدید معمار برجسته درگذشت

  زاها حدید از مشهورترین و موفق‌ترین معماران معاصر جهان در ۶۵ سالگی از دنیا رفت.

 • ۱۳۹۴-۱۲-۱۸ ۱۶:۳۰

  نقره‌کار: لزوم بهره برداری از فرهنگ اسلامی در ارائه نظریات

  هدف از تشکیل کرسی‎های نظریه پردازی توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی و حمایت از نظریات، نوآوری‎ها و نقدها مبتنی است بر اعتقادات اسلامی و الزامات آن است

 • ۱۳۹۴-۱۱-۲۴ ۰۸:۴۵

  «تئاترشهر» در میان برترین‌های معماری

  در ادامه اجرای پروژه «یک‌صد معمار، یک‌صد انتخاب» آثار شاخص دیگری در حوزه معماری معاصر ایران معرفی شدند که در میان آن‌ها، نام‌های آشنایی مانند تئاترشهر به‌چشم می‌خورد.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۱۸:۳۰

  داریوش شایگان: در ايران شاهد آنارشی معماری هستيم

  داریوش شایگان درنشست «جستجوی فضاهای گمشده درمعماری» گفت: میان مسکن و فضای بنا شده وفضای ذهن واقلیم دل هم‌شکلی‌های اجتناب ناپذیری وجود دارد.معماری همیشه تحقق یک رویا یا یک تخیل بزرگ بوده است.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۰۷ ۱۶:۳۰

  حرفه هنرمند «معماری اندیشی» را منتشر کرد

  «معماری اندیشی» نوشته پتر زومتور و ترجمه علیرضا شلویری از سوی انتشارات حرفه هنرمند روانه کتابفروشی‌ها شد.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۰۷ ۰۹:۴۵

  افزایش دو هزار صندلی سالن تئاتر

  مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در زمان حاضر به طور میانگین روزانه 100 نمایش در سراسر کشور اجرا می شود که با راه اندازی تماشاخانه های خصوصی حدود 2 هزار صندلی به صندلی های تئاتر افزوده شد.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۰۲ ۱۶:۰۰

  شجره‌نامه پست‌مدرنیسم، مدرنیسم ۱۹۱۰ / دیردره مک‌کلاسکی

  جک آماریو می‌نویسند که هر دو نوع مدرنیست‌های ۱۹۱۰ مصمم بودند تا از تاریخ رها شوند، تا به ورای زمان و مکان بروند. در علم یا در هنر، و یا در هر دو، مدرنیسم همانا بالا بردن مدرن‌بودن است تا به درجه‌ای که به قله‌ی کار خلاقه برسد. پیروزی آوانگارد و شکست سنت است. خاصیت اخلاقی امید به همگان نفوذ کرده بود.

 • ۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۱۶:۳۰

  «نگرش تطبیقی بر طراحی معماری و لباس: مُدهای پست‌مدرن»

  پست‌مدرنیسم، مهم‌ترین جنبش فلسفی، فرهنگی و هنری روزگار معاصر است که در نیمه دوم قرن بیستم، در واکنش به فلسفه و هنر مدرن و پیش‌فرض‌های آن به وجود آمد و مُدگرایی از اصلی‌ترین شاخصه‌های تولیدات فرهنگی آن به‌شمار می‌رود.

 • ۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۴:۰۰

  مستندسازی بلندترین طاق طبیعی دنیا درحال انجام است

  بررسی و مستند سازی غار دژاسپهبد خورشید، ازمنحصربه فردترین استحکامات دفاعی تبرستان و شاهکاری از ساختار معماری دفاعی دوره ساسانی در بلندترین طاق طبیعی دنیا به منظور حفظ این اثر در حال انجام است .

 • ۱۳۹۴-۰۹-۰۸ ۱۴:۳۰

  «پژوهش‌های معماری و هنر: تاریخ و نظر» منتشر شد

  «پژوهش‌های معماری و هنر: تاریخ و نظر» به اهتمام مهرداد قیومی بیدهندی از سوی انتشارات روزنه منتشر شد. در این کتاب مقاله‌هایی از گل‌رو نجیب اوغلو، آرتور پوپ، مهدی گلچین عارفی، نگار صبوری، مهدی صحراگرد و... منتشر شده است.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۰۷ ۱۱:۰۰

  تجمع معماران در اعتراض به تغییر نمای بانک ملی

  در پی خبر تغییر نمای بانک ملی شعبه دانشگاه، واقع در خیابان انقلاب و روبه‌روی سینما سپیده، عده‌ای از معماران و شهرسازان صبح دیروز، ششم آبان در اعتراض به این اقدام بانک ملی تجمع کردند.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۰۶ ۱۷:۴۵

  تحلیل نخستین کتیبه‌های معماری دورانِ اسلامیِ ایران در یک کتاب

  «نخستین کتیبه‌ها در معماری دوران اسلامی ایران زمین» نوشته شیلا بلر با ترجمه مهدی گلچین عارفی از سوی موسسه تالیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن) فرهنگستان هنر منتشر می‌شود. در این کتاب 80 کتیبه از پنج قرن

 • ۱۳۹۴-۰۷-۲۷ ۱۰:۱۰

  برخورد جدی دانشگاه یزد با عاملان برگزاری یک مراسم غیرقانونی

  معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه یزد با بیان اینکه مراسم دانشجویان جدیدالورود دانشکده هنر و معماری این دانشگاه بدون مجوز برگزار شده است، گفت: با عاملان برگزاری این مراسم، برخورد قانونی صورت می گیرد.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۱۸ ۱۴:۲۰

  جشن كتاب ˝معمار نبض شهر˝ برگزار شد

  علاقه‌مندان شعر و منتقدان ادبی پنجشنبه ۱۶ مهر به كتابفروشی ˝حوض نقره˝ رفتند تا در جشن كتاب ˝معمار نبض شهر˝ اثر تازه انتشار یافته‌ طاها وفائی‌نژاد شركت كنند.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۵:۲۰

  دانشنامه معماری «دستکند» تدوین می‌شود

  معاون میراث فرهنگی کشور از تدوین دانشنامه معماری دست کند خبر داد و گفت: این کار با استفاده از بانک اطلاعاتی و دایره‌المعارفی که در حوزه معماری دستکند وجود دارد، تحقق می یابد.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۰۸ ۱۴:۳۰

  پتر زومتور، از «اتمسفر حسی-احساسی» تا « معماری سکوت»

  سکوت در بناها، وجه مهمی از معماری زمتور است. وی با نقد معماری خودنما، ابراز می‌دارد که معماری خوب باید پذیرای مخاطب باشد و اجازه دهد تا او در آن سکونت کند و تجربه‌اش کنند نه اینکه با خودنمایی و حرافی حضورش را بر مخاطب تحمیل کند.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۱۶:۳۷

  «سبک‌شناسی معماری ایران» به بازار می‌آید

  کتاب «سبک شناسی معماری ایران» نوشته غلامحسین معماریان منتشر می‌شود. در این کتاب دستگاه‌های معماری ایران طبقه‌بندی و تحلیل شده است.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۶:۱۰

  فضاهای فرصت: نقش فضا در تسهیل ارتكاب به جرم

  يك رويكرد طراحي محيطي وجود دارد كه تمركز خود را بر جلوگيري از جرم و كاهش ترس از جرم قرار مي­دهد. اين رويكرد «جلوگيري از جرم از طريق طراحي» ناميده مي­شود.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۹ ۱۷:۲۰

  لوکوربوزیه و فرهنگ شهر

  لوکوربوزيه، مهمترين فضيلت معماري مدرن را در سادگي و کاربردي شدن آن مي دانست . او اين امر را از واحد مسکوني به شهر تعميم مي داد. مسئله لوکوربوزيه در واقع آن بود که ميان زندگي فردي و زندگي جمعي سازشي به وجود آورد، که آن را در طراحي شهرک هاي مسکوني خود متبلور ساخت، جايي که يک واحد مسکوني در واقع جزئي از يک کل بزرگ و هماهنگ بود.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۸ ۱۴:۴۰

  حروفِ رمزی کاپیتالیسم

  آیا این می‌تواند آینده شهر باشد؟ ساختمانی بلندمرتبه برای جا‌دادن یارانه دولتی و ملاطفت‌های عمومی در یک مجتمع با فرمی لرزان و مرتعش؟ نه. نه در واقعیت. آن‌طور که معلوم است، ‌آینده مملو از دادوستد املاک خواهد بود.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۵ ۱۱:۰۰

  معمار ایرانی/ به بهانه یازدهمین سال درگذشت «حسین لرزاده»

  مرحوم استاد حسین لرزاده به سال 1283شمسی در بخش پنج قدیم تهران کوچه قلمستان چشم به جهان گشود و در بیست وچهارم شهریور سال 1383نعمت وجودش از انحصار تن به درآمد و متعالی شد.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۳ ۱۵:۱۰

  گزارش رایزنی فرهنگی ایران از نقوش شرقی در معماری اروپایی

  ابنیه تاریخی ارمنی که در گستره سکونت قوم ارمنی در ایران، ارمنستان و ... بنا گردیده غالباً طرح چلیپایی داشته و عمدتاً بر فراز تپه ها و ارتفاعات به شکل سازه هایی ضد زلزله بنا گردیده‌اند.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۱ ۱۲:۵۰

  جلسه رونمایی از کتاب شش گفت و گو برگزار شد

  جلسه رونمایی از کتاب "شش گفت وگو با رم کولهاس" در تاریخ هجدهم شهریور ماه نود و چهار در ساعت پنج عصر در محل اندیشگاه فرهنگی کتابخانة ملی برگزار شد.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۰۷ ۱۳:۵۰

  مرز مشترک معماری و ادبیات

  حتی اگر ندانیم که نوتردام کجاست و کلیسای آن چه ویژگی‌هایی دارد، باز هم اسم کلیسای نوتردام برای ما آشناست. «گوژپشت نوتردام» ویکتور هوگو آن‌قدر در سراسر جهان شهرت دارد که به اعتبار این شهرت، این کلیسا که خود نیز به اندازه کافی اعتبار تاریخی دارد، از آشناترین و معروف‌ترین کلیساهای تاریخ دنیاست.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۰۴ ۱۳:۴۹

  فلسفه معماری موضوع جدیدترین شماره‌ «اطلاعات حکمت و معرفت»

  صدوسیزدهمین شماره از ماهنامه «اطلاعات حکمت و معرفت» با موضوع اختصاصی «فلسفه معماری: پدیدارشناسی مکان» به روی دکه‌ها رفت. در این شماره جدیدترین کتاب‌های منتشر شده در موضوع «فلسفه معماری» نیز معرفی و نقد شده است.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۱۹ ۱۵:۵۰

  «شعور معماری ایران» با هدف پیوند اندیشه و سنت ایرانی منتشر می‌شود

  دکتر سید موسی دیباج ــ نویسنده و استادیار گروه فلسفه دانشگاه تهران ــ از انتشار جدیدترین اثر خود با عنوان «شعور معماری ایرانی» خبر داد و گفت: این کتاب در تلاش برای پیوند اندیشه و سنت ایرانیان در امر معماری است.