اندیشه

کل اخبار:259

 • ۱۳۹۵-۰۱-۱۴ ۱۶:۱۵

  نشست «روش‌شناسی نائینی به مثابه الگوی تولیداندیشه» برگزار می‌شود

  نشست«روش شناسی نائینی به مثابه الگوی تولید اندیشه در جامعه ایرانی» به همت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می شود.

 • ۱۳۹۵-۰۱-۱۴ ۱۰:۴۵

  فلسفه جسمانی و چالش آن با انديشه غرب در گفت‌وگو با جهانشاه ميرزا بيگی: كل عمارت فلسفه غرب در حال نابودی است

  در علوم شناختي فرض يا تعريف فلسفي چندان در كانون توجه قرار نمي‌گيرد. آنچه مهم است فرض‌هاي روش‌شناسي است. علوم‌شناختي بر اين باور است كه آنچه در علوم بايد از آن پرهيز كرد فرض‌هاي [فلسفي‌اي] است كه پيش از گردآوري و تحليل داده‌ها نتايج پژوهش را پيشاپيش تعيين مي‌كنند.

 • رضا داوری اردکانی ۱۳۹۴-۱۲-۱۸ ۰۹:۰۸

  رضا داوری اردکانی؛

  عقل­گرایی، نقل­گرایی در سیر و بسط تاریخ ایران

  بحث فقیهان بحث عقلی است. نقل را باید فهمید. همه که نقل را یکسان نمی‎فهمند. اگر اینطور بود، اگر همه یکسان نقل را می‏فهمیدند، علم دین اصلاً موضوع نداشت. اصلا علم تفسیر و روایه و اصول و ... لزومی نداشت. دین از عقل جدا نیست. آدمی از عقل جدا نیست. این زندگی و نظام زندگی از عقل جدا نیست. فقه و علم دین هم در متن این زندگی است و نمی‏تواند از عقل جدا باشد.

 • ۱۳۹۴-۱۲-۱۲ ۱۳:۱۵

  زیباشناسی اندیشه در فضای عدم قطعیت

  «نقد زیباشناختی» که اساس هنر و ادبیات را تشکیل می‌دهد، از همین‌جا و با همین قاعده روش‌شناختی شکل می‌گیرد؛ قاعده‌ای که هرگز به کلیشه تبدیل نشده و مانع خلاقیت آزاد هنرمند نمی‌شود؛ قاعده‌ای که حاصل روان‌شدن اندیشه در اثر ادبی و هنری‌ است، قاعده‌ای که ناظر است بر اینکه هر «اتفاق زیباشناختی» در خلق اثر هنری، همچنان بدون اطلاع خالق اثر روی می‌دهد و خلق می‌شود.

 • ۱۳۹۴-۱۲-۰۵ ۱۷:۰۰

  هنر معاصر ایران اندیشه‌محور است/ کمال‌الملک و نئوکلاسیک‌ها

  کلهرنیا عضو شورای هنری هشتمین جشنواره تجسمی فجر در همایش «هنر معاصر ایران و جهانی شدن» هنر معاصر ایران را اندیشه محور و هنرمندان معاصر ایران را فیلسوف و شاعر توصیف کرد.

 • ۱۳۹۴-۱۲-۰۴ ۱۲:۰۸

  کرسی ترویجی ««گذار فلسفه دینی به معیار بین‌الادیانی اندیشه پیشرفت و نظریه مدیریت قدرت» برگزار می شود

  کرسی ترویجی ««گذار فلسفه دینی به معیار بین‌الادیانی اندیشه پیشرفت و نظریه مدیریت قدرت» در دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار می شود.

 • ویتمن ۱۳۹۴-۱۰-۲۶ ۰۹:۵۴

  نگاهی به اندیشه والت ویتمن، شاعر آمریکایی؛

  مانیفست انسانیت والت ویتمن

  از ویتمن می‌توان فراگرفت که تنها خوشبخت بودن به هیچی نمی‌ارزد، چرا من خوشبخت باشم درحالی‌که مرد سیبریایی و ساموئیدی، فنلاندی یا آن مرد بولیویایی که از کوه سوراتا عبور می‌کند خوشبخت نباشد؟ به همین علت است که می‌سراید: من ساکن همه‌ی شهرهای جهانم. او یک جهان‌وطن واقعی است، او حتی در دورترین نقطه‌ی جهان در فقیرانه‌ترین فضاها کودکان از مگس رنجه را می‌بیند و پیرزنانی زمینگیرشده را؛ و با همه‌ی آن‌ها احساس همدردی می‌کند. او همه‌ی ما را خطاب قرار می‌دهد.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۱۵ ۱۴:۱۵

  کودکان دیروز، متفکران امروز در یک نشست

  نشست «قلب آموزش کارآمد؛ پرداختن به دغدغه‌های کودک» به مناسبت روز جهانی کودک در سالن حکمت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد .بخش سوم این نشست پنل «کودکان دیروز، متفکران امروز» بود که با حضور شاگردان کلاسهای فلسفه برای کودکان، خانواده های آنان و مربیان‌شان برگزار شد.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۰۹ ۱۲:۳۰

  مکتب تاریخ‌نگاری انگاره‌ای و اندیشه‌ای

  برحسته ترین و دلپذیرترین احساسی که یک مخاطب از پژوهشی‌ با هویّت «انگاره‌ای و اندیشه‌های» دریافت می‌کند، حسّ حرکت در تاریخ و مشاهده و لمس «تاریخ‌نگاری» در معنا و مفهوم واقعی آن است. رویکردی که بر روی تطوّر و تغییر یک انگاره، اندیشه و گفتمان تاریخی تمرکز پیدا می‌کند و تلاش می‌کند آن را در افق تاریخی‌اش بکاود، امری که نه بی‌نظیر اما دست کم در قواره یک «هویّت مکتبی» در فضای علوم انسانی ایران کم‌نظیر است.

 • بستانی ۱۳۹۴/۱۰/۰۹

  گفت‌وگو با احمد بستانی؛

  طباطبایی فراتر از یک هگل‌پژوه است

  طباطبایی نخستین پژوهشگری بود که نگرشی منضبط، فلسفی و روشمند به تاریخ اندیشه‌ی سیاسی عرضه داشت. طباطبایی به تاریخ‌نگاری به‌مثابه شکلی از اندیشه‌ورزی است که در این زمینه او به‌ویژه متأثر از هگل است. طباطبایی تجدد و وضع کنونی را مبنای نگارش تاریخ‌نگاری اندیشه قرار می‌دهد و بر اهمیت پرسش‌های امروزین از متون کهن تأکید می‌ورزد. طباطبایی ایران را کانون نظریه‌پردازی خود قرار می‌دهد و در نهایت، ایشان بر نسبت و پیوند میان عمل و نظر، به‌مثابه مهم‌ترین پرسش در فلسفه‌ی سیاسی، در تاریخ‌نگاری اندیشه تأکید می‌کند.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۰۶ ۱۷:۴۵

  ٢ ترجمه هم‌زمان از کتابی ٤٠ساله

  از انتشار کتاب «از عصر حجر تا اسرار الئوسیس»، (جلد اول از سه‌گانه تاریخ اندیشه‌های دینی) به انگلیسی نزدیک به ٤٠ سال می‌گذرد و به‌تازگی دو ترجمه هم‌زمان از این کتاب منتشر شده است؛ ترجمه بهزاد سالکی از انتشارات پارسه و مانی صالحی‌علامه از انتشارات نیلوفر.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۷:۱۵

  در غيبت تجميع انديشه‌ها زير يك سقف/ سياوش جمادی

  روزي روزگاري از ديدن فيلم «خشت و آيينه» ابراهيم گلستان سير نمي‌شديم. مدام آن را نگاه مي‌كرديم و مدام درباره‌اش حرف مي‌زديم و جامعه كوچك و جوان و دانشجوي ما، سيراب مي‌شد از آنچه كه سينما بايد در جريان فرهنگ و زندگي ما ايجاد مي‌كرد.

 • ۱۳۹۴-۱۰-۰۲ ۱۲:۳۰

  دانشگاه بسازید که چه بشود!

  اندیشه تاسیس دانشگاهی بزرگ برای کشور، در سال‌های نخستین دهه ١٣٠٠ خورشیدی در میان برخی نخبگان عصر شکل گرفت. برخی کوشیده‌اند این اندیشه را مشخصا به خود نسبت دهند.

 • ۱۳۹۴-۰۹-۲۶ ۰۹:۳۰

  از فلسفه غرب تا فلسفه اخلاق

  اطلاعات کتابشناسی موسسه خانه کتاب نشان می‌دهد هفت عنوان کتاب در هفته پایانی آذرماه سال‌جاری در حوزه اندیشه به چاپ رسیده است. موضوعات این کتاب‌ها در حوزه فلسفه غرب، فلسفه اسلامی و فلسفه اخلاق است.

 • ۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۴:۱۵

  «سفر به دیار پیش‌سقراطیان» با یکصد و شانزدهمین شماره «اطلاعات حکمت و معرفت»

  یکصد و شانزدهمین شماره از مجله «اطلاعات حکمت و معرفت» با معرفی آثار جدیدی در حوزه اندیشه منتشر شد. علاقه‌مندان می‌توانند در این شماره نوشتارهایی درباره «فلسفه قاره‌ای علم» را بخوانند.

 • زبان شعری ۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۰۸:۴۸

  زبان چگونه در شعر جلوه‌گر می‌شود؟

  شعر خانه‌ی آهنگین زبان

  شاعری زبان را ممکن می‌سازد. شاعری سخنی است که برای اولین بار همه‌ی آنچه را که می‌توانیم در زبان روزمره بگوییم، می‌گشاید. شعر، زبان اولیه‌ی یک قوم تاریخی است. حقیقت شاعری بین نوامیس نشانه‌های خدایان و صدای یک قوم مشترک است. ندای شاعر بین خدایان و مردم قرار دارد، آن واسطه میان خدایان و آدمیان است. در این «میان بودن» است که برای اولین بار معین می‌شود که آدمی کیست و زندگی را کجا مستقر می‌کند.

 • ۱۳۹۴-۰۹-۰۷ ۱۲:۰۰

  مروری بر تازه‌های دین و اندیشه در هفته نخست آذرماه

  اطلاعات موسسه خانه کتاب نشان می‌دهد، در هفته نخست آذر ماه تعداد کتاب‌های منتشر شده در حوزه دین و اندیشه با تفاضل بسیار به نام کتاب‌های دین رقم خورده است. 66 عنوان کتاب دینی، رهاورد ناشران در هفته نخست آذرماه و تنها دو عنوان کتاب‌ در حوزه اندیشه حاصل تلاش ناشران در مدت یاد شده است.

 • ۱۳۹۴-۰۹-۰۲ ۱۱:۱۵

  «انسان در اندیشه‌های عین‌القضات همدانی» رونمایی می‌شود

  کتاب «انسان در اندیشه‌های عین القضات همدانی» در فرهنگسرای هنگام رونمایی می‌شود.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۳۰ ۱۰:۳۰

  تازه‌های اندیشه در دو هفته پایانی آبان ماه

  دو هفته پایانی آبان ماه سال‌جاری با انتشار 9 عنوان کتاب درحوزه فلسفه و با موضوعات فلسفه اسلامی و صدرایی همراه بود. در این بازه زمانی، اثری از علامه شهید مرتضی مطهری با عنوان «کلیات علوم اسلامی» به چاپ شانزدهم رسید.

 • ۱۳۹۴/۰۸/۲۰

  اندیشه، بی رسانه تحول زا نیست/ از آمدن تفکر به عرصه عمومی نهراسیم

  جواد میری، عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گفت: اگر اندیشمندان ما در اتاق خود بنشینند و تفکر کنند و کتاب و مقاله بنویسند و در سمینارها ارائه بدهند هیچ تحول بنیادینی ایجاد نمی شود.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۱۹ ۱۰:۰۰

  مهدی گلشنی: اندیشه در جامعه ما خوابیده است

  گلشنی گفت: متاسفانه چون در محیط ما اندیشه خوابیده است، رسانه ها باید مردم را به تفکر و اندیشه تشویق کنند. علم باید محصولش اندیشه باشد نه اینکه فقط به نقل قول و اینها بسنده شود.

 • ۱۳۹۴-۰۸-۱۲ ۱۲:۳۰

  اعوانی: آیا متون دینی با آزادی اندیشه سازگار است؟

  شهین اعوانی، نویسنده و عضو هیات علمی موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه در نشست «دیگردوستی و دیگرستیزی از منظر اخلاق و دیدگاه سیاسی اسپینوزا» گفت: «اخلاق»، به عنوان جدی‌ترین، کتاب اسپینوزا شناخته می‌شود. وی در پی پاسخ به این سوال است که آیا متون دینی با آزادی اندیشه سازگار است یا نه؟

 • داستایفسکی ۱۳۹۴-۰۸-۰۷ ۰۹:۴۵

  آبتین گلکار/ به مناسبت یکصدوسی و چهارمین سالمرگ فئودور داستایِفسکی؛

  پس از یک‌و‌نیم قرن چه می‌توان از داستایفسکی آموخت؟

  زندگی بر اساس آموزه‌های داستایفسکی ساده نیست، گاه باید در ساده‌ترین و متعارف‌ترین تصمیم‌گیری‌ها تجدیدنظر کرد و خیر و شر را با ترازوی تازه‌ای سنجید. حداقل آن است که باید کتاب‌های او را خواند و باز خواند و درباره‌ی اندیشه‌ها و مفاهیمشان فکر کرد و درباره‌ی «محق بودن» خودِ داستایفسکی اندیشید.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۰۹:۲۰

  نگاهی به اندیشه‌های توماس کوهن

  شهرام تقی‌زاده در این نوشتار به بررسی دیدگاه‌های مورخ، فیزیک‌دان و فیلسوف علم معاصر، توماس کوهن می‌پردازد. به نظر تقی‌زاده خوانش دیدگاه‌های کوهن در مطالعه فلسفه علم، بسیار بااهمیت است.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۱۱ ۱۶:۱۰

  بررسی جدیدترین کتاب‌های حوزه اندیشه در شماره جدید مجله «اطلاعات حکمت و معرفت»

  مجله تخصصی «اطلاعات حکمت و معرفت» با انتشار تازه‌های کتاب حوزه تاریخ اندیشه، یکصد و چهاردهمین شماره خود را تجربه کرد.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۰۸ ۱۴:۳۰

  پتر زومتور، از «اتمسفر حسی-احساسی» تا « معماری سکوت»

  سکوت در بناها، وجه مهمی از معماری زمتور است. وی با نقد معماری خودنما، ابراز می‌دارد که معماری خوب باید پذیرای مخاطب باشد و اجازه دهد تا او در آن سکونت کند و تجربه‌اش کنند نه اینکه با خودنمایی و حرافی حضورش را بر مخاطب تحمیل کند.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۰۷ ۰۹:۳۰

  ثبت نام سیر مطالعاتی آثار و اندیشه‌های امام موسی صدر آغاز شد

  برگزاری دوره‌های سیر مطالعاتی آثار امام موسی صدر با هدف معرفی اندیشه‌های امام موسی صدر از فعالیت‌هایی است که مؤسسه امام موسی صدر در سال ۱۳۹۱ آغاز کرده است.

 • بهشتی ۱۳۹۴-۰۷-۰۶ ۱۱:۰۸

  نقد و بررسی کتاب «مسائل اساسی پدیدارشناسی» (۲)؛

  «ناگفته‎های باقی‌مانده در گفته‎ها»ی هایدگر

  در هایدگر به‌مرور زبان تغییر می‎کند و دشوارتر می‎شود، همان‎طور که در سنت عرفانی «شطح» داریم، در اینجا نیز تعابیر به این شکل شروع می‎شود که به‌زحمت و با دشواری می‎توان با آن همراه شد، زیرا سخن گفتن از نوعی دیگر است؛ بنابراین، نوع دیگر در حال ابداع شدن است، به‎رغم اینکه گفته می‎شود اما احساس می‎شود آن چیزی که باید بیان شود هنوز گفته نشده است؛ یعنی ناگفته‎های باقی‌مانده در گفته‎ها.

 • ۱۳۹۴/۰۷/۰۵

  بذر تحول در علوم انسانی اندیشه احیاگرانه امام خمینی (ره) است

  جمیله علم الهدی معتقد است برای تحول در علوم انسانی باید انگاره سیستمی که ورودی آن علوم انسانی موجود و خروجی آن علوم انسانی مطلوب است را کنار گذاشت و استعاره پرورش و شکوفایی بذر درخت را جایگزین کرد.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۹:۰۰

  آشنایی با اندیشه های جلال آل احمد در کتاب «جلال اهل قلم»

  چاپ چهارم کتاب «جلال اهل قلم؛ زندگی، آثار و اندیشه های جلال آل احمد» اثر حسن میرزایی از سوی انتشارات سروش منتشر و به بازار نشر عرضه شد.