فرهنگ

کل اخبار:197

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۹ ۱۲:۱۰

  «مدیریت راهبردی فرهنگی» کتاب شد

  کتاب «مدیریت راهبردی فرهنگی» تالیف مشترک سید صابر امامی و مهدی یاراحمدی خراسانی با مقدمه ای از حجت الله ایوبی توسط انتشارات جهاد دانشگاهی به بازار کتاب عرضه شد.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۴ ۰۹:۲۰

  تعامل توسعه و فرهنگ/ بررسی نسبت اقتصاد، فرهنگ و توسعه

  توسعه فرهنگی یعنی توسعه‌ای که اگرچه میوه‌های آنرا در رشد اقتصادی، رفع بیکاری و ...می‌بینیم، اما از مسیر فرهنگ بومی سرچشمه گرفته است. پس توسعه فرهنگی، توسعه در فرهنگ نیست، بلکه توسعه‌ای اقتصادی است.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۳۱ ۱۲:۱۰

  امروز فرهنگ دولتی جواب نمی‌دهد و نیازمند دولت فرهنگی هستیم

  معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: رشد فرهنگ در گرو پیاده سازی دولت فرهنگی است و ما امروز به دولت فرهنگی بسیار نیاز داریم زیرا دیگر فرهنگ دولتی جواب نمی دهد.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۲۹ ۰۹:۴۰

  روم باستان، نمونۀ جامعه‌ای به انحراف رفته

  جامعه روم دچار تجمل­گرایی و لذت­ طلبی شده­ بود و رومیها در فرهنگ و تمدن بیش از همه از یونانی­ها تقلید می­ کردند و چون قومی قدرت­مند بودند تقلیدهایشان از یونانی­ها، بسیار بزرگ­تر و وسیع ­تر شد.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۲۷ ۱۰:۲۰

  پنجمين نشست «فرهنگ و شخصیت ایرانی» امروز برگزار می‌شود

  نشست «تأملی در شخصیت و منش ملی ایرانی با تأکید بر تقابل دو رویکرد ذات‌انگارانه و جامعه‌شناختی» امروز سه‌شنبه ۲۷ مردادماه در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات برگزار می شود.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۲۵ ۱۶:۳۰

  «فرهنگ سبک شناسی» منتشر شد

  «فرهنگ سبک شناسی» با ترجمه احمد رضایی جمکرانی و ترجمه مسعود فرهمند فر توسط نشر تهران منتشر شد.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۱۲ ۱۲:۴۰

  پرسش از جهانی شدن منتشر شد

  اگر بپذیریم که پشت این تحولات جاری جهانی شدن یک اراده و برنامه هدفمند وجود دارد، آن وقت دیگر ضرورتاً پروژه همساز و دمساز شدن با این پدیده‌ها را در اولویت قرار نمی ‌دهیم،‌ بلکه به گونه‌ ای دیگر عمل می ‌کنیم.

 • تکامل فرهنگ ۱۳۹۴-۰۵-۱۰ ۱۲:۰۷

  تکامل فرهنگ، پیشرفت تمدن تا سقوط رم

  لسلی ا. وایت

  مولف کتاب مضمون تازه‌ای در نوشته‌های مربوط به انسان‌شناسی مطرح کرده و آن عبارت است از مفهوم «تکامل»، که خواننده‌ی فارسی زبان تا کنون کتابی اساسی از این دیدگاه برای تحلیل و تفسیر تمدن و فرهنگ آدمی را در اختیار نداشته است.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۰۸ ۱۱:۰۰

  مجله ˝فرهنگ و آهنگ˝ با شماره ۳۱ بازگشت

  سی و یکمین شماره نشریه موسیقی فرهنگ و آهنگ پس از پنج‌سال وقفه با حرف‌های ناگفته محمد رضا شجریان از محمد رضا لطفی و پرویز مشکاتیان به دکه‌های روزنامه‌فروشی آمد.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۰۵ ۱۳:۵۰

  قدرت فرهنگ

  مگر نه این است كه در همه عالم ایران را با هویت فرهنگی و ادبیات فاخر عرفانی و سینمای اخلاقی و هنرهای گرانقدر تجسمی می‌شناسند. اینكه در روزنامه‌های كثیرالانتشار و معتبر دنیا مانند گاردین برای نخستین‌بار در تاریخ ٩٤ ساله پس از توفیق مذاكرات به خط و زبان فارسی می‌نویسند و در سایت می‌گذارند نشانه غلبه فرهنگ بر سیاست و نظامی‌گری نیست؟

 • نسل کشی ۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۰۹:۳۴

  تأملی بر معنای جامعه‌شناختی پدیده‌ی نسل‌کشی؛

  نسل‌کشی فرهنگی به‌مثابه نسل‌کشی

  مشغولیات جامعه‌شناسان در دهه‌های اخیر همچنان بر مباحث تعریف گروه، مرکزیت قتل‌عام و نقش قصد و عمد متمرکز است. عمده‌ی مطالعات جامعه‌شناسان در مورد نسل‌کشی، به‌جز پاره‌ای از استثنائات قابل توجه، هم اهمیت «نسل‌کشی فرهنگی» درون مفهوم خود نسل‌کشی و هم ارتباط بین نسل‌کشی و استعمار را نادیده انگاشته‌اند، رابطه‌ای که در بررسی دقیقی‌تر در نوشته‌های تاریخ‌نگاران در رشته‌ی مطالعات نسل‌کشی مورد توجه قرار گرفته است.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۳۱ ۱۷:۵۰

  فرهنگ یا ژن‌ها؛ کدام یک ما را می سازند؟

  بحث بر سر اینکه ما تا چه اندازه محصول ژن ها یا محیط خود هستیم همچنان داغ است. جدال بین سرشت و پرورش دست کم به زمان افلاطون و ارسطو در در سده چهارم پیش از میلاد باز می گردد.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۶:۳۰

  کتاب‌شویی صوفیان / احمد راسخی لنگرودی

  اگر پول‌شویی را جایگاهی در حوزه اقتصاد است، کتاب‌شویی را جایگاهی در حوزه فرهنگ و قلم به‌شمار می‌توان آورد؛ این عمل درست یا غلط، واقعیتی است که جایی مستقل در تاریخ عرفان و تصوف ما باز نموده و کمابیش توسط برخی از عرفا و صوفیان به وقوع پیوسته است.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۵:۴۵

  پورحسین: یک «فیروزآبادی» فرهنگی می خواهیم

  قائم مقام معاون سیما با تاکید بر اینکه فرهنگ باید به صورت قرارگاهی تعریف شود، گفت: اگر عزم ملی مبتنی بر کار قرارگاهی با مشارکت مردم و همه دستگاه‌ها صورت پذیرد، شک نکنید مسائل و معضلات فرهنگی حل می‌شوند.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۵ ۱۱:۲۰

  بازنگری برنامه اخلاق پزشکی با تاکید بر فرهنگ اسلامی ایرانی

  نایب رئیس شورای عالی اخلاق پزشکی از تحولات آموزش اخلاق پزشکی خبر داد و گفت: برنامه درسی آموزشی دوره های اخلاق پزشکی مورد بازنگری قرار می گیرد.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۲ ۰۹:۳۰

  فرهنگ چیست؟/ مناظره تری ایگلتون و راجر اسکروتن

  یکی از مهمترین کارکردهای فرهنگ در سنت اومانیستی این بود که بین خود و دیگر عملهای اجتماعی مان و نهادها آگاهی ایجاد کند تا بتواند به خوبی به در مقام نقد آنها عمل کند.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۰ ۱۴:۰۰

  معرفی امریکایی‌ترین رمان‌ها از نگاه نویسندگان غیرامریکایی

  سایت کتاب‌های ادبی امریکایی «مرکز ادبی» (Literary Hub) طی یک نظرسنجی از 50 نویسنده، ویراستار، ناشر، منتقد ادبی و مترجم غیرامرکایی از 30 کشور جهان 96 عنوان از رمان‌هایی را که جوهره و ماهیت اصلی فرهنگ امریکایی را نشان می‌دهند انتخاب کرده است.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۱۶ ۱۵:۳۰

  کتاب طنز «واژه در دست تعمیر!» منتشر شد

  کتاب طنز «واژه در دست تعمیر!» مجموعه اشعار طنز سعید سلیمان پور ارومی متخلّص به بوالفضول الشعرا، شاعر طنزپرداز معاصر کشورمان از سوی انتشارات سروش منتشر و روانه بازار شد.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۱۶ ۱۳:۲۰

  اجرای طرح المپیاد فیلمسازی نوجوانان گامی در تحقق عدالت فرهنگی است

  علیرضا تابش گفت: بنیاد فارابی در دوره جدید، فرصتی را فراهم کرد تا سینمای کودک با استعدادها و ایده‏ها و تجربه‏ های نو مواجه شود و همکاری انجمن سینمای جوان در این رویداد هنری، شناسایی، آموزش و حمایت از تولید فیلم‏های کوتاه توسط نوجوانان بین ۱۲ تا ۱۹ ساله خواهد بود.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۱۵ ۱۳:۴۰

  قلم زرین در «پنجره» افق رونمایی می شود

  مجله فرهنگی هنری «پنجره» این هفته با موضوع «فعالیت های انجمن قلم و جایزه قلم زرین» از شبکه افق پخش می شود.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۱۱:۴۰

  «مهندسی فرهنگی کشور» کتاب شد

  کتاب «مهندسی فرهنگی کشور» که توسط مهدی ناظمی اردکانی نگاشته شده است توسط نشر ساقی به چاپ رسید.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۱۱ ۱۳:۴۰

  سهم «فرهنگ» در تحقق برنامه ششم توسعه/ ما چگونه «ما» شویم؟

  مروری بر سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه که روز گذشته از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد، نشان از سهم جدی «فرهنگ» در تحقق اهداف مندرج در این برنامه دارد.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۰۸ ۱۵:۰۰

  علوم وارداتی لایه های فرهنگی ما را تهدید می کند

  علوم انسانی وارداتی ابتدا علوم بومی و در پی آن عمیق ترین لایه های فرهنگی و باورها و ارزش های ما را مورد تهاجم قرار داده و به تدریج فرهنگ ما را با چالش و اضمحلال مواجه می کند.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۰۷ ۱۲:۵۰

  سیاست گذاران فرهنگی نگران نسل جوان نیستند

  علی اکبر علیزاد، مدرس و پژوهشگر تئاتر در نشست تخصصی تئاتر و جوانان به عدم توجه مسئولان به دغدغه های نسل جوان پرداخت.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۱۵:۴۰

  بدن و مدرنیته

  مطالعه‌ی کتاب «انسان‌شناسی بدن» اثر داوید لوبروتون، ما را به تاروپود بدنی مدرن می‌برد. در وهله‌ی اول، این بدن از محدودیت‌های نوین خود رها می‌شود، آن‌هم زمانی که در لیون نمایشگاه «بدن ما: زیر پوست» برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۳۱ ۱۲:۴۰

  انسان شناسی فرهنگ های نخبه

  چگونه نخبگان در جوامع مختلف، موقعیت مسلط خودشان را حفظ میکنند؟ چگونه نخبگان خودشان را از خلال زمان بازتولید می کنند؟ نخبگان چگونه خودشان را بازنمایی می کنند؟ چگونه می توان نبخگان را از منظر انسانشناختی مورد مطالعه قرار داد؟ این نوع مطالعه چه دلالت هایی برای علم انسانشناسی دارد؟

 • ۱۳۹۴-۰۳-۲۷ ۱۶:۵۰

  جذب دانشجوی رایگان در دانشگاه مذاهب اسلامی

  دانشگاه مذاهب اسلامی با هدف ترویج فرهنگ تقریب و وحدت مذاهب اسلامی در مقطع کارشناس دانشجوی رایگان می پذیرد

 • اسدی ۱۳۹۴-۰۳-۲۷ ۰۹:۰۵

  سخنرانی محمدرضا اسدی در همایش «آینده‌ی فرهنگ»؛

  آینده کجاست؟

  تمامی چیزهایی را که تحت عنوان امکانات از آن یاد می‌کنیم، امکاناتی که در آینده به ظهور می‌رسند، در واقع به‌نحوی بستری است که ما را در خودفهمی توانا می‌کند؛ به تعبیر دیگر می‌خواهم عرض کنم که آینده نه زمان بلکه جایگاه و وضعیتی است که امکانات به فعلیت رسیده‌ی من در برابر من می‌تواند قرار بگیرد.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۴:۰۰

  زبان فارسی باعث دگردیسی در شبه قاره شد

  افسر رهبین با تاکید بر لزوم ترجمه آثار فارسی به زبان اردو و هندی و برعکس گفت: مراودات فرهنگی می تواند اصطکاک های سیاسی بین کشورها را کاهش دهد.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۲:۱۰

  قوام فلسفه نشانه قوت یک فرهنگ است

  هر چه فلسفه در یک فرهنگ قوام بیشتری بیابد نشانه قوت آن فرهنگ در دانستن، در هضم کردن و در رفتار متعادل تر است.