هنر

کل اخبار:621

 • ۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۶:۲۰

  حراج یا اتفاق بُرد- بُرد

  جمعه‌شب (١٧مهر) به یک برنامه حراج به نام حراج ملی یا چیزی شبیه به این رفته بودیم. آن‌طور که گفته شد، این دومین سال برگزاری آن بود..

 • ۱۳۹۴-۰۷-۲۱ ۱۸:۰۰

  حسین یاوری: درسگفتارهای زیبایی‌شناسی مجید مهرگان منتشر شود

  یاوری، پژوهشگر هنرهای سنتی در مراسم بزرگداشت مجید مهرگان گفت که مهرگان درسگفتارهای زیادی در موضوعاتی چون زیبایی‌شناسی و ادبیات غنایی ایران دارد که باید منتشر شوند. همچنین محمدعلی رجبی نیز با اشاره به مبارزه مهرگان با تهاجم فرهنگی گفت که عجیب است امروز ما را برای پژوهش در زمینه میراث فرهنگ و هنر ایرانی به کتابخانه راه نمی‌دهند.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۲۰ ۱۵:۳۰

  «اجرای شعر» و «شعرخوانی» در نمایشگاه «هنر، ضد داعش»

  نمایشگاه «هنر، ضد داعش» با شعرخوانی و اجرای شعر شاعران و هنرمندانی چون شمس آقاجانی، علیرضا بهنام و شهریار وقفی‌پور با دبیری شوکا حسینی از دوشنبه ۲۰ مهر در گالری آرته برپا می‌شود.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۱۹ ۱۳:۳۰

  «شعر وتجربه» کتابی با محتوای نقادی هنر

  کتاب «شعر و تجربه» پنجمین جلد از مجموعه شش جلدی گزيده ی آثار «ويلهلم ديلتای» با ترجمه ی «منوچهر صانعی دره بیدی» را نشر ققنوس چاپ کرده است.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۸:۵۰

  برگزاری نخستین نشست بررسی کتاب‌های هنر معاصر در خانه هنرمندان

  نخستین نشست از سلسله نشست‌های بررسی کتاب‌های هنر معاصر به همت کمیته هنر​ ​معاصر گروه تاریخ هنر پژوهشکده هنر فرهنگستان هنر، چهارشنبه 22 مهر (1394) در خانه هنرمندان​ ​برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۶:۱۴

  جلسه هماهنگی داوران «نخستین سالانه هنر طراحی کتاب ایران» برگزار شد

  نخستین جلسه هماهنگی داوران «نخستین سالانه هنر طراحی کتاب ایران» سه‌شنبه چهاردهم مهرماه برگزار شد.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۱۱ ۱۵:۳۲

  «درآمدی بر فلسفه هنر» ضیمران در راه انتشار

  «درآمدی بر فلسفه هنر» نوشته محمد ضیمران از سوی انتشارات نقش‌جهان منتشر می‌شود. این کتاب ویرایش جدیدی از کتاب «جستارهای پدیدار شناسانه پیرامون هنر و زیبایی» از همین نویسنده است.

 • سرسنگی ۱۳۹۴/۰۷/۰۷

  گفت‌وگو با مجید سرسنگی، رئیس کارگروه هنر شورای تحول علوم انسانی؛

  بایسته‌های تحول در هنر

  اگر همۀ اقدامات لازم را انجام دهیم، ولی استادان قلباً به اسلامی شدن هنر اعتقاد نداشته باشند و نتوانند نکاتی را که مدنظر ماست در دانشگاه به ثمر بنشانند، همۀ تلاش‌های ما بی‌فایده است. اگر همۀ کتاب‌ها و طرح درس‌ها را هم عوض کنید، در نهایت استاد سر کلاس تصمیم می‌گیرد که چه موضوعاتی را بگوید و چه موضوعاتی را نگوید.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۰۶ ۱۴:۱۰

  ملکیان: «دین»، «عرفان» و «اخلاق» سه شاخه پراقبال از شاخه‌های روانشناسی است

  پنج نوع زندگی باعث می‌شود، روانشناسی دین، عرفان، فلسفه، اخلاق و روانشناسی هنری به وجود بیاید. البته باید بگویم دو قسم از روانشناسی فلسفه و روانشناسی هنری، کمترین اقبال را در میان پژوهشگران داشته‌اند. سه شاخه روانشناسی «دین»، «عرفان» و «اخلاق» سه شاخه پراقبال در میان شاخه‌های روانشناسی است.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۰۶ ۱۴:۰۰

  کلهرنیا: گرافیک با فقر عجیبی در حوزه کتاب‌های آموزشی روبه‌روست

  بهرام کلهرنیا، استاد دانشگاه و پیش‌کسوت هنر گرافیک، درباره آثار آموزشی تولید شده در این زمینه گفت: با وجود اینکه رشته گرافیک متقاضیان زیادی در دانشگاه‌ها دارد و همه ساله دانشجویان بسیاری جذب این رشته می‌شوند، اما با فقر عجیبی در حوزه کتاب‌های آموزشی دست و پنجه نرم می‌کند.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۰۶ ۱۲:۴۰

  بحران ِ ما یا بحران هنر ِ ما؟ گفتگو با ناصر فکوهی

  بالا گرفتن بازار هنر در جهان و در ایران در اغلب قریب به اتفاق موارد برای هنر و هنرمندان ، بیشتر منفی بوده است تا مثبت. این مساله به دلیل ماهیت دولت های مدرن است که با دولت های پیش از انقلاب صنعتی متفاوتند.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۶:۰۰

  نشست خبری سالانه هنر طراحی کتاب ایران برگزار می‌شود

  نشست خبری نخستین سالانه هنر طراحی کتاب ایران در سرای اهل قلم خانه کتاب برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۳۱ ۱۷:۴۰

  فراخوان نخستین سالانه هنر طراحی کتاب ایران منتشر شد

  فراخوان نخستین سالانه هنر طراحی کتاب ایران که همزمان با بیست و سومین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود، منتشر شد.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۳۱ ۱۶:۰۰

  « هنر در گذر زمان گاردنر: تاریخ فشرده هنر جهان» فردکلاینر

  هلن گاردنر (۱۹۴۶-۱۸۷۸) از نویسندگان پر کار و قابل توجه در حوزه هنر است. وی در دانشگاه و انستیتو هنر شیکاگو به تدریس تاریخ هنر اشتغال داشت و کتاب ارزشمند وموثر وی به یک متن استاندارد آموزشی در آمریکا و بسیاری از کشورهای دنیا تبدیل شده است.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۸ ۱۷:۳۰

  «نمادپردازی، امر قدسی و هنر» میرچا الیاده به ایران آمد

  «نمادپردازی، امر قدسی و هنر» نوشته میرچا الیاده با ترجمه محمد کاظم مهاجری از سوی انتشارات بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه منتشر شد.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۶ ۱۱:۴۵

  شقاق غیرضرور بین علم و هنر

  یکی از مفاهیم در نظریه «ادلمن» که در این یادداشت سعی در ساده‌کردن آن دارم، ریشه مشترکی است که او بین علم و هنر قائل است ...

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۵ ۱۲:۳۰

  نشست «نشانه، هویت هنر» برگزار می‌شود

  گروه جامعه شناسی هنر انجمن جامعه شناسی ایران نشست«نشانه، هویت هنر» را برگزار می‌کند.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۴ ۱۸:۳۰

  «کتاب جامع عکاسی دیجیتال» به بازار هنر آمد

  «کتاب جامع عکاسی دیجیتال» نوشته بن لانگ با ترجمه داریوش اسماعیلی از سوی انتشارات فرهنگسرای میردشتی منتشر شد.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۲ ۱۵:۴۰

  گفت و گو با استاد محمود فرشچیان به بهانه رونمایی از دو اثر جدیدش

  درباره خودم اگر قرار باشد توضیح دهم باید بگویم در این سال‌ها همواره سعی کرده‌ام در حیطه نگارگری به نوآوری و ابداع بپردازم و به نوعی همگام با زمانه خویش پیش روم و اگر خودخواهی نباشد باید بگویم در این مسیر تا حدود زیادی هم به‌زعم منتقدین هنری و آنهایی که از نزدیک با نوع کار من آشنایی دارند، موفق بوده‌ام.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۲ ۱۱:۵۰

  «قبادی» عضو شورای توسعه پژوهش و فناوری علوم انسانی و هنر شد

  سرپرست فعلی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی به عضویت شورای توسعه پژوهش و فناوری علوم انسانی و هنر در آمد.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۱ ۱۳:۰۰

  در کشور ما اقتصاد هنر، درست تعریف نشده است

  محمد مهدی عسگرپور در برنامه سینما معیار گفت: در کشور ما متاسفانه اقتصاد هنر و نه فقط سینما درست تعریف نشده و آثارمان هم آنجا موفق به نظر می رسد که بیشتر حالت تجربی دارد تا اقتصادی و صنعتی.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۱ ۱۲:۵۰

  جلسه رونمایی از کتاب شش گفت و گو برگزار شد

  جلسه رونمایی از کتاب "شش گفت وگو با رم کولهاس" در تاریخ هجدهم شهریور ماه نود و چهار در ساعت پنج عصر در محل اندیشگاه فرهنگی کتابخانة ملی برگزار شد.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۸ ۱۳:۵۰

  مُد و آوانگاردیسم

  مد همچنین به عنوان هنری که بر امکانات فیزیکی خود تکیه دارد تفسیر می گردد. در ساده ترین اصطلاحات، ماده لباس، خود شکلی از یک مجسمه نرم است که برای تکمیل کار به فرم انسان نیاز دارد. مانند هنرهای پلاستیک اصطلاح همه جانبه ای که می تواند مد را دربرگیرد این است که لباس نه تنها توسط منسوجات بلکه به کمک واسطه های متعددی فرم می گیرد؛

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۵ ۱۷:۰۰

  سرنوشت هنر در دوره‌ای که دموکراسی وارد آن شد/انتشار کتاب «هنر در قرن پریکلس»

  «هنر در عصر پریکلس: عصر زرین آتن» نوشته پیر دو وامبز با ترجمه شیرین بیانی منتشر شد. به‌باور تاریخ‌نگاران هنر، در عصر پریکلس، دموکراسی توانست در هنر برای خود جایی باز کند.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۵ ۱۴:۴۰

  عزت‌الله فولادوند «چهره فلسفی هنر» را ترجمه می‌کند

  عزت‌الله فولادوند، مترجم پیشکسوت آثار فلسفی از ترجمه کتاب «چهره فلسفی هنر» خبر داد و گفت: این کتاب از سوی انتشارات «مینوی‌خرد» منتشر می‌شود.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۵ ۱۳:۰۰

  کزازی: هنر از ناخودآگاه هنرمند برمی‌خیزد

  خواستگاه هنر، ناخودآگاهی هنرمند است. از همین روی آفرینش هنری به ناچار کاری است که ناخودآگاه و ناخواسته انجام می‌پذیرد، مانند هر آفرینش دیگر.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۵ ۱۱:۴۰

  اقتصادی شدن هنر شمشیر دولبه است

  صادق زاده معتقد است اقتصاد هنر و فروش آثار هنري اهميت دارد اما در مواردي كه متاسفانه امروز بيشتر ديده مي شود تمركز و توجه اصلي بر اقتصاد هنر خلاقيت و نوآوري را در آثار هنري جوانان كمرنگ و تهديد مي كند.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۴ ۱۳:۱۰

  برداشته شدن تحریم ها و برپایی حراج های هنری در مناطق آزاد

  پژوهشگر و مدرس هنر برداشتن تحریم ها را در برپایی حراج های هنری در مناطق آزاد موثر می داند و می گوید: برداشته شدن تحریم ها شرایطی را فراهم می سازد که نمود بین المللی اقتصاد هنر به بهترین شکل ساماندهی شود.

 • آدورنو ۱۳۹۴-۰۶-۱۴ ۱۰:۳۷

  حسینعلی نوذری؛

  نگاهی به آرای تئودور آدورنو در باب زیبایی شناسی و هنر

  تولیدات یا محصولات زیباشناسیک مهم تولیداتی هستند که در جریان واکنش معتبر هنرمند به تجربه سربرمی‌آورند. بنابراین، آدورنو با تأسی از پاره‌ای دریافت‌ها و تأملات برگرفته از زیبایی‌شناسی ایدئالیستی شلینگ و هگل، بر آن است که هنر، حتی اگر از نظر بیان و اکسپرسیون سرشتی فردگرا داشته باشد، در معنای گسترده و کلی، خود محصول فرهنگ و جامعه‌ای است که هنرمند در آن به سر می‌برد.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۱۲ ۱۲:۵۰

  مجموعه «سیری در هنر ایران» تکمیل شد

  مجموعه 13 جلدی «سیری در هنر ایران» اثر آرتور آپهام پوپ، تاریخنگار و هنرشناس آمریکایی، که در سال 1387 از سوی انتشارات علمی و فرهنگی و به همت جمعی از بهترین مترجمان به فارسی ترجمه و شده بود، با دو مجلد چهاردهم و پانزدهم تکمیل شد.