انسان شناسی

کل اخبار:92

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۰ ۱۵:۵۰

  درباب اهمیت تجربه های شخصی مردمنگار

  هر مردمنگاری ای یک امر واحد و خاص است، همانطور که هر مردمنگار، هر میدان تحقیق، هر روز، هر رخداد نیز واحد و خاص هستند. یک مردمنگاری گزارش و تفسیری از یک رخداد است که هیچگاه امکان تکرار آنها نخواهند بود و در زمانی رخ داده اند که برای همیشه گذشته است. اما انواع رخدادها، و طبقه بندی رفتار بطور بی پایانی تکرار پذیر هستند.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۰۲ ۱۳:۱۰

  کارگاه تخصصی انسان‌شناسی و فرهنگ: «نظریه‌های فرهنگی مصرف»

  این جلسات به عنوان مکملی برای جلسات ترویجی و عمومی یکشنبه‌ها طراحی شده و با هدف انجام مباحث تخصصی متمرکز در برخی حوزه‌های خاص برگزار می‌شوند.انسان شناسی و فرهنگ، این برنامه جدید را جهت ارائه درسگفتارهای تخصصی برای مخاطبان خاص خود در هر حوزه در نظر گرفته است.

 • نعمت الله فاضلی ۱۳۹۴/۰۲/۲۷

  گفت‌وگو با نعمت‌الله فاضلی درباره کتاب «فلسفه فرهنگ» نوشته علی اصغر مصلح؛

  ضرورت نگاه فلسفی به فرهنگ

  رویكرد دیگر فلسفه فرهنگ به ما نشان می‌دهد تا آن روی سكه غرب ستیزی و جهان‌ستیزی و اشكال گوناگون دیگر ستیزی را كه در دوره معاصر رو به رو بوده و هستیم را آشكار كند. آنهایی كه به شكل افراطی از خویشتن فرهنگی یاد می‌كنند تا به غیر ستیزی برسند و حتی كسانی كه به دیگر ستایی می‌پردازند تا از خویشتن تاریخی خود دور شوند هر دو در این ویژگی مشتركند كه به انسان و فرهنگ ارج نمی‌نهند.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۱۹ ۱۶:۳۰

  درباره انسان شناس فرانسوی: مارک اوژه

  مارک اوژه انسان شناس فرانسوی در یال 1935 در پواتیه به دنیا آمد. و تحصیلات خود را در دانشسراس عالی (اکول نرمال) انجام داد وی یکی از مهم ترین انسان شناسان معاصر فرانسه و متخصص مسائل جهان معاصر است.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۰۲ ۱۴:۵۰

  پنجاه و چهارمین یکشنبه انسان‌شناسی و فرهنگ به ایران باستان اختصاص دارد

  پنجاه و چهارمین نشست «یکشنبه های انسان شناسی و فرهنگ» با موضوع: «ایران باستان» در مکان همیشگی (میدان ولیعصر، ابتدای بلوار کشاورز، مرکز مشارکت های فرهنگی هنری شهرداری تهران) برگزار خواهد شد.

 • ۱۳۹۴-۰۱-۲۶ ۱۲:۳۰

  انسان‌شناسی هنر

  انسان‌شناسان بر این باورند که تولید هنری را، حتی در غرب، نباید صرفاً به دید زیبایی شناسی کاربردی نگریست؛ بلکه باید آن را به عنوان فعالیتی درون‌نهفت در جهان هنر، جهانی متشکل از مجموعه‌ی پیچیده‌ی روابط اجتماعی، نگریست. تمرکز بر روی هنر به مثابه‌ی یک پدیده منحصر به فرد، بدون در نظر گرفتن مجموعه‌‌ی پیچیده‌ی روابط انسانی وابسته به ایجاد آن، اشتباه است. بنابراین یک هنرمند نوعیِ میان سال در ایالات متحد نیاز دارد در خانه‌ای زندگی کند که در آن یکی از اعضا، نه الزاماً خود هنرمند، تحت پوشش بیمه سلامت باشد. هنرمند نوعیِ دیگر در ایتالیا، نیاز به دسترسی به مسکن دارد که معمولاً آن را از طریق روابط خانوادگی بدست می‌آورد.

 • ۱۳۹۴-۰۱-۱۶ ۱۴:۵۰

  نوروز؛ ضرورتی برای سیاستگذاری فرهنگی

  جشن و آیین نوروز به مثابه یک سرمایه فرهنگی و میراث معنوی جامعه ما، آنقدر اهمیت و ارزش داشته و دارد که توانسته چندین هزار سال تداوم داشته باشد و در هر دوره ای بنا بر منطق غالب نظام اعتقادی روز، به رنگ و لعاب همان درآید و ذخیره معنایی خودش را از سرچشمه های اعتقادی رایج سیراب کند.

 • ۱۳۹۳-۱۲-۲۴ ۱۷:۳۰

  چگونگی مردن دیگران: نگاهی بر انسان‌شناسی مرگ (بخش دوم) / یوهانس فابیان

  در رابطه انسان‌های مدرن با مرگ دو جنبه وجود دارد یکی، توقفِ یک روند قدیمی که قبلاً وجود داشته و دیگری عدم وجود این دو دیدگاه است. معمولاً بدون توجه به بیان‌هایِ انتقادی، عکس‌العمل‌های بدوی نسبت به مرگ در حوزه مذهب قرار می‌گیرد و این امکان را به وجود می‌آورد که دیدگاهِ تکامل کلی را به وسیله دیدگاه سکولار جایگزین کرد.

 • ۱۳۹۳-۱۲-۲۳ ۱۰:۰۰

  تدوین کتاب انسان‌شناسی ویژه همه رشته‌های علوم‌انسانی

  دبیر شورای تحول علوم انسانی از تدوین کتاب انسان شناسی به صورت مشترک برای تمام رشته های علوم انسانی خبر داد و گفت: تدوین این کتاب از برنامه های سال آینده شورای تحول علوم انسانی است.

 • ۱۳۹۳-۱۲-۱۸ ۱۷:۴۰

  انسان‌شناسی آسیب‌های روزمره (خیالبافی) / ناصر فکوهی

  در فرهنگ ما باید نقشی اساسی برای «خیالبافی» قائل شد. بسیاری از آنچه افراد اطراف ما در فکر و ذهن و گاه حتی در رفتارهای روزمره از خود نشان می‌دهند، بیشتر از آنکه ناشی از نوعی عقل، ولو عقل سلیم و تجربی روزمره باشد، گویای گریزی ناخودآگاه اما شدید و گاه شتاب‌زده از هر گونه عقلانیت است.

 • ۱۳۹۳-۱۲-۱۳ ۱۶:۲۰

  چیستی روان‌شناسی،چرایی و چگونگی پرداختن به آن در بستر انسان‌شناسی

  مقاله «چیستی روان‌شناسی،چرایی و چگونگی پرداختن به آن در بستر انسان‌شناسی» به رابطه روانشناسی و انسان شناسی می پردازد.

 • ابن عربی ۱۳۹۳-۱۲-۰۳ ۱۰:۵۹

  ملاحظه‌ای درباره انسان‌شناسی عرفانی ابن عربی؛

  «انسان» همچون «زبان» در عرفان

  در عرفان ابن‌عربی اگر جایگاه انسان فهم نشود، هیچ معنایی از هستی و نیستی و هیچ ظهور و بروزی از این دو حاصل نمی‌شود. بله! در عرفان او چون حقیقت انسان زبانی است، برای عدم نیز ظهور و بروز می‌توان در نظر گرفت، اما اگر انسان حقیقتش عقلی باشد، عدم نقیض وجود و بی‌بهره از هرگونه تعینی است.

 • ۱۳۹۳-۱۱-۰۶ ۱۳:۰۰

  سخنرانی ناصر فکوهی در مرکز تحقیقات

  انسان‌شناسی و فرهنگ در همکاری با مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و انجمن ترویج علم ایران، نشستی را در روز سه شنبه 7 بهمن 1393 در مرکز مزبور برگزار می‌کند.

 • ۱۳۹۳-۱۱-۰۴ ۱۲:۲۰

  چهل و چهارمین نشست «یکشنبه های انسان شناسی و فرهنگ»: شهر و معماری

  چهل و چهارمین نشست «یکشنبه های انسان شناسی و فرهنگ» با موضوع «شهر و معماری» روز یکشنبه ۵ بهمن ماه ۱۳۹۳ در سالن مرکز مشارکت های فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار خواهد شد.

 • ۱۳۹۳-۰۸-۲۶ ۱۳:۰۸

  رونمایی از ویژه‌نامه «انسان‌شناسی هنر» در پژوهشکده مردم‌شناسی

  پژوهشکده مردم‌شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، همایش مردم‌شناسی هنر را برگزار می‌کند. در این همایش ویژه‌نامه «انسان‌شناسی هنر» رونمایی می‌شود.

 • ۱۳۹۳-۰۸-۰۳ ۰۹:۰۳

  نشست «انسان‌شناسی خانه و فضاهای درونی» برگزار می شود

  نشست «انسان‌شناسی خانه و فضاهای درونی» در سالن مرکز مشارکت های فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار می شود.

 • اصغر ایزدی ۱۳۹۳-۰۷-۰۲ ۱۰:۳۰

  اصغر ایزدی‎جیران؛

  کار «انسان‎شناس» چیست؟

  انسان‌شناس باید بخش اعظمی از وقت خود را برای حضور در واقعیت اختصاص دهد، چیزی که می‌تواند مواد لازم را برای دانشگاه و تدریس فراهم آورد. او در کلاس درس باید با حضورهای میدانی و تجربی خود تدریس کند. باید به اصولی تکیه کند که واقعیت به او یاد داده است، نه اصولی که زمانی گفته شده است، آنگاه است که کلاس انسان‌شناسی مملو از واقعیت اجتماعی خواهد بود، مملو از مردم و مملو از تجربه.

 • محمدعلی مرادی ۱۳۹۳-۰۴-۳۰ ۱۱:۲۴

  صوت/ مکتب آنال؛ بین جامعه‌شناسی تاریخی و انسان‌شناسی تاریخی

  محمدعلی مرادی

 • فکوهی ۱۳۹۳/۰۳/۱۵

  گفت‌وگو با ناصر فکوهی؛

  مسائل شهرنشینی و انسان‌شناسی شهری

  وقتی به‌عنوان مثال ما در یک بافت غیرمتراکم مثل یک روستا زندگی می‌کنیم که فاصله خانه‌ها با یکدیگر زیاد هستند، مسئله‌ای مثل صدا یا شکل ظاهری یک خانه نمی‌تواند آنقدر شدید باعث مزاحمت برای همسایگان شود درحالی که، در یک بافت شهری متراکم، همسایگان ممکن است دائما به دلایل کوچک و کم‌اهمیتی مثل سروصدا، شیوه زندگی روزمره ، رفت و آمدها و ... از یکدیگر آزرده شوند مگر آنکه، با درونی کردن شیوه زندگی شهری دائما به این امر توجه کنند که باید حق همسایگان خود را رعایت کرده و مزاحم آنها نشوند.

 • ۱۳۹۳-۰۲-۲۵ ۱۱:۰۰

  کارگاه «انسان‎شناسی سینما» برگزار می‎شود

  کارگاه «انسان‎شناسی سینما» در خانه هنرمندان ایران برگزار می‎شود.

 • ۱۳۹۳-۰۲-۲۱ ۱۴:۳۵

  ناصر فکوهی انسان‌شناسی در سینما تدریس می‌کند

  کارگاه انسان شناسی سینما با تدریس دکتر «ناصر فکوهی» در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود. -

 • عکاسی ۱۳۹۳/۰۱/۲۴

  گفتگو با ناصر فکوهى؛

  رويکردى انسان شناختى به عکاسى

  جهان به سوی نوعی پیچیدگی فزاینده پیش می رود که در آن نیز جز با آنچه مورن «اندیشه پیچیده» می نامد امکان پذیر نیست. تقلیل گرایی ها امروز دیگر تنها خطرناک و ساده انگارانه نیستند، بلکه همچون چاله های سیاهی عمل می کنند که فروغلطیدن درون آنها می تواند اندیشه ای را برای همیشه نیست و نابود و ناتوان از زندگی در جهان مدرن کند

 • ۱۳۹۳-۰۱-۲۳ ۱۳:۱۲

  کارگاه «مبانی عمومی انسان شناسی هنر» برگزار می‎شود

  کارگاه «مبانی عمومی انسان شناسی هنر» در خانه هنرمندان ایران برگزار می‎شود.

 • ۱۳۹۳-۰۱-۱۷ ۱۵:۵۶

  تغییر برنامه نشست بیست و یکم «یکشنبه های انسان شناسی و فرهنگ»

  بیست و یکمین نشست «یکشنبه های انسان شناسی و فرهنگ» با موضوع «آیین های نوروزی» با نمایش مستند «نوروز در بلوچستان» برگزار می شود.

 • ۱۳۹۳-۰۱-۱۱ ۱۶:۰۹

  نشست دین ورزی دراویش قادری برگزار می‎شود

  بیست و یکمین نشست «یکشنبه های انسان شناسی و فرهنگ» با موضوع: «دین ورزی دراویش قادری» روز یکشنبه 17 فروردین ماه 1393، از ساعت 4 تا 7 بعداز ظهر برگزار خواهد شد.

 • ۱۳۹۳-۰۱-۰۹ ۱۴:۰۵

  سیر مطالعات انسان شناسی و جهان شناسی در آثار آیت الله جوادی آملی

  انسان شناسی و جهان شناسی به عنوان دو مقوله مهم در مطالعات اسلامی دارای جایگاه وی‍ژه ای در آثار آیت الله عبدالله جوادی آملی است که در زمینه های قرآنی، عرفانی، فلسفی و کلامی مطرح می شود.

 • اصغر ایزدی ۱۳۹۲-۱۲-۲۴ ۰۹:۰۶

  اصغر ايزدى جيران؛

  سرکوب رشته‌ی انسان‎شناسی در آزمون دکتری

  رشته‌ی انسان‎شناسی همان‌گونه که در نظام آموزشی و پژوهشی ایران همواره مورد بی‎توجهی قرار گرفته در مهم‎ترین و بالاترین سطح آزمون یعنی مقطع دکتری نیز سرکوب شده است. این‌گونه سرکوب وحشتناک تأثیر خود را در افت تدریجی تسلط دانشجویان امروز و استادان فردا به مباحث و رویکردهای رشته‌ی انسان‎شناسی نشان خواهد داد، چیزی که قبلاً نیز شاهد آن بوده‎ایم.

 • ۱۳۹۲-۱۲-۰۳ ۰۹:۴۳

  ورود «مبانی انسان‌شناسی» به کتابفروشی‌ها

  کتاب «مبانی انسان‌شناسی» نوشته پیتر متکاف با ترجمه بنفشه عطرسائی توسط انتشارات ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شد.

 • ۱۳۹۲-۱۱-۲۹ ۱۳:۵۷

  بررسی اجتماعیِ ظهور «راست فرهنگی جدید» در ایران بررسی می‎شود

  بررسی اجتماعیِ ظهور «راست فرهنگی جدید» در ایران، در خانه اندیشمندان علوم نسانی برگزار می‎شود.

 • اصغر ایزدی ۱۳۹۲-۱۱-۱۷ ۰۸:۳۷

  اصغر ایزدی جیران؛

  نسل سومی‌­های انسان­‌شناسی در ایران

  اغلب نسل سومی‌­ها یا بی­‌کارند و یا در جایی نامرتبط با تخصص خودشان بناچار مشغول­‌اند. در کشوری که نیاز به پژوهش­‌های فرهنگی در وضعیت­‌های پیچیده توسعه و شهری به طور قطع در اولویت است، متخصصان فرهنگ با وجود زحمتی که برای کسب دانش فرهنگ یعنی انسان­‌شناسی کشیده­‌اند، خارج از عرصه­‌های آموزشی، پژوهشی و تأثیرگذاری به سر می‌­برند.