جامعه‌‌شناسی

کل اخبار:383

 • ۱۳۹۴-۰۱-۱۵ ۱۰:۵۰

  «جامعه ‌شناسی ارتباطات در جهان معاصر» در کتابفروشی‌ها

  جهان تراکم انسان‌ها جهان گزلشافتی(جامعه‌ای) است؛ جهانی که سرشار از ناشناخته‌هاست و در آن انسان‌ها در تاریکی ارتباط برقرا می‌کنند. کتاب «جامعه‌شناسی ارتباطات در جهان معاصر» تالیف دکتر محمد‌باقر ساروخانی و دکتر عالیه شکربیگی، سعی دارد تا به این ناشناخته‌ها پاسخ بگوید.

 • ۱۳۹۳-۱۲-۲۵ ۱۴:۲۰

  آزاد ارمکی: جامعه‌شناسی ابن‌خلدون ادامه تاریخ است

  استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران گفت: جامعه‌شناسی ابن خلدون ادامه تاریخ است. مثل جامعه‌شناسی کنت که ادامه فلسفه است. ابن خلدون، متفکری همچنان قابل ارجاع است.

 • ۱۳۹۳-۱۲-۲۳ ۱۰:۲۰

  نشست نقد کتاب جامعه‌شناسی جنسیت برگزار شد

  نشست نقد کتاب «جامعه‌شناسی جنسیت» نوشته حجت‌الاسلام و المسلمین حسین بستان در محل مرکز تحقیقات زن و خانواده وابسته به مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران برگزار شد.

 • محمدعلی مرادی ۱۳۹۳-۱۲-۲۰ ۱۰:۳۲

  گفتاری از محمدعلی مرادی؛

  جامعه‎شناسی مردم‎مدار، واکاوی یک مفهوم

  آن چه در ایران در عرصه جامعه‌شناسی نیاز است گونه‌ای دیگر از جامعه‌شناسی مردم‌مدار است که بتواند به مسائل خرد جامعه بپردازد و بسیاری از مسائل خرد جامعه را که روان‎شناسان آن را ناهنجاری اجتماعی می‎دانند و می‎کوشند آن را با اسلوب روان‎شناسی بیان کنند یا برخی از جامعه‎شناسان آن را آسیب اجتماعی می‎گویند، از منظر نه روان‎شناسانه و نه آسیب اجتماعی مورد توجه و تامل قرار دهد.

 • ۱۳۹۳-۱۲-۲۰ ۰۹:۳۰

  «نظریه جامعه‌شناختی، تکوین دیدگاه‌ها و پارادایم‌های اصلی آن»

  کتاب«نظریه جامعه شناختی، تکوین دیدگاه ها و پارادایم های اصلی آن» نوشته گراهام سی. کینکلاک با ترجمه دکتر غلامرضا جمشیدیها و سید رحیم تیموری، از سوی انتشارات جامعه شناسان منتشرشده است.

 • ۱۳۹۳-۱۲-۱۸ ۱۲:۵۰

  «جامعه شناسی شعر امروز» در ویترین کتابفروشی‌ها

  کتاب «جامعه‌شناسی شعر امروز» با عنوان فرعی «بررسی دیالکتیکی اشعار شاملو، فروغ و اخوان» نوشته مهدی گوهریان و هدی فرازمند منتشر شد.

 • ۱۳۹۳-۱۲-۱۴ ۱۳:۱۰

  کتاب عکس «زمان سخت» تحلیل و بررسی اجتماعی می‌شود

  محسن راستانی با اشاره به برگزاری مراسم نقد و بازخوانی کتاب «زمان سخت» که به عکس‌های او از بوسنی ۱۹۹۴ اختصاص دارد، گفت: در این مراسم قصد داریم تا با حضور استادان حوزه‌های میان‌رشته‌ای عکس‌های موجود در این کتاب را فارغ از استاتیک هنری، به عنوان یک سند اجتماعی و جامعه شناختی، مورد تحلیل اجتماعی قرار دهیم.

 • ۱۳۹۳-۱۲-۱۰ ۰۹:۲۰

  «مساله پیتربرگر؛ نسبت الهیات و جامعه شناسی» برگزار می‎شود

  «مساله پیتربرگر؛ نسبت الهیات و جامعه شناسی» در انجمن جامعه‎شناسی ایران برگزار می‎شود

 • ۱۳۹۳-۱۱-۲۵ ۱۶:۲۰

  «100 واژه کلیدی در جامعه‌شناسی»/ کتابی برای عبور از اختلاف مکاتب جامعه‌شناسی

  کتاب «100 واژه کلیدی در جامعه‌شناسی»، حاصل تلاش 21 نفر از جامعه‌شناسان عضو هیئت تحریریه مجله جامعه‌شناسی است که دغدغه عبور از اختلاف مکتب و روش‌هایی را دارند که در جریان دهه‌های 1960 و 1970 پدیدار شده‌اند و طرفدار رویکردی کثرت‌گرا و پاسخگو در رشته جامعه‌شناسی‌اند.

 • ۱۳۹۳-۱۱-۰۷ ۱۴:۰۸

  جامعه‌شناسی انتقادی چیست؟

  ارل ببی اندیشمندی است که تمامی تالیفاتش با تمرکز بر مسائل بر جامعه‌شناسی نوشته شده است. وی این‌بار در کتاب جدید خود با عنوان «درآمدی بر جامعه‌شناسی علمی انتقادی» مسائل امروز بشری مانند فقر، گرسنگی و جرایم را سوژه تالیف قرار داده و سعی کرده است تا تفکر نوینی را تولید کند.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۲۸ ۱۴:۰۰

  العطاس: جامعه‌شناسی در جهان اسلام توسعه‌ نیافته‌است

  استاد دانشگاه سنگاپور با بیان اینکه در بسیاری از مناطق جهان اسلام با نوعی توسعه نیافتگی در علوم اجتماعی روبرو هستیم گفت: ما از نیاز به علوم اجتماعی مرتبط برای غیر استعماری کردن دانش سخن می گوییم.

 • سوژه، گفتمان و علوم انسانی ۱۳۹۳-۱۰-۱۸ ۰۹:۵۵

  سوژه، گفتمان و علوم انسانی

  مهران صولتی

  نویسنده در این اثر با ابتنا بر رویکرد جامعه‌شناسی انتقادی می‌کوشد مناسبات درونی فرایند سلطه را به منزله‌ی یک پدیدار اجتماعی بررسی کند.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۱۷ ۰۹:۵۵

  «مبانی نظری هنرهای تجسمی ایران در سه دهه اخیر از منظر جامعه‌شناسی» برگزار می‎شود

  دومین همایش ملی:«مبانی نظری هنرهای تجسمی ایران در سه دهه اخیر از منظر جامعه شناسی» در تاریخ ۵ اسفند برگزار می شود.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۱۶ ۱۲:۴۰

  درنگی بر کتاب «اسلام؛ وحدت مبانی، کثرت ظهور»

  طیفی وسیع از مفاهیمی که شاکله اسلام را پدید آورده‌اند در کنار انشعابات متعددی که تاریخ از این آیین الهی به خود دیده است، بن‌مایه اثری پژوهشی تحت عنوان «اسلام؛ وحدت مبانی، کثرت ظهور: فصل‌هایی از جامعه‌شناسی تاریخی و فرهنگی اسلام» را تشکیل می‌دهد. نویسنده این کتاب کوشیده است یکی از بزرگترین ادیان جهان را از زوایای مختلف و چالش‌انگیزش مورد واکاوی قرار دهد.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۱۵ ۱۶:۲۵

  نقیب‌زاده خاستگاه اجتماعی گروه‌های سیاسی در ایران را می‌نویسد

  احمد نقیب‌زاده،‌ استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران از تالیف کتابی با عنوان «جامعه‌شناسی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران» خبر داد که در آن خاستگاه اجتماعی گروه‌های سیاسی داخل ایران مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 • محمدجواد غلامرضاکاشی ۱۳۹۳-۱۰-۱۴ ۱۱:۰۱

  گزارش سومین همایش ملی «پژوهش اجتماعی و فرهنگی در جامعه ایران»/ بخش دوم؛

  طرحِ «شکست دانشگاه» روا نیست

  اینکه گفته شود «دانشگاه شکست خورده» است به لحاظ اخلاقی روا نیست. این افت وحشتناک که البته در این سال‌های اخیر وضوح آن بیشتر شده است مختص این سال‌های اخیر نیست، بلکه تنها برای امروز صریح‌تر و بی‌پرواتر شده است و یک‌چنین پدیده‌ای را در این حد و حدود نمی‌شود به افراد نسبت داد و گفت افراد دانشگاهی یا محیط‌های دانشگاهی صرفاً بی‌اخلاق شدند، ولی باید با مدل دیگری به تحلیل این مسئله پرداخت.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۱۱ ۱۵:۱۰

  پرسش برگزار می‌کند: طنز ادبی و جامعه‌شناسی زبان در ادبیات معاصر

  موسسه پرسش، نشست «ادبیات معاصر ایران: طنز ادبی و جامعه‌شناسی زبان» را در راستای سلسله جلسات ادبیات داستانی این موسسه برگزار می‌کند.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۰۸ ۰۹:۰۰

  برگزاری نشست «بررسی جامعه شناسی خلدونی» با حضور فرید العطاس

  نشست بین المللی:"بررسی جامعه شناسی خلدونی"به همت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می شود.

 • ۱۳۹۳-۰۹-۱۲ ۱۰:۲۳

  جای گفتگوی اصحاب جامعه شناسی کجاست

  هادی خانیکی استاد دانشگاه علامه گفت: پاتوق می تواند یک زمینه ای برای نگاه کردن به نهادهای سنتی و مدرن باشد. سوالی که در ذهنمان است این است که جای گفتگوی اصحاب علوم اجتماعی کجاست؟

 • دورکیم ۱۳۹۳-۰۹-۰۱ ۱۱:۱۷

  به مناسبت نود و هفتمین سالمرگ امیل دورکیم؛

  دورکیم، پوزیتیویسم و سوسیالیسم

  حساسیت دورکیم نسبت به وضوح و روشنی، او را به‌سوی موضعی طبیعت‌گرایانه سوق داد؛ این امر احتمالاً ناشی از انزجار او از سبک روشن‌فکری ادبی بود که در آن زمان در حیات روشن‌فکری شایع بود. وی قوت و استحکام مفهومی و روش‌شناختی را ترجیح می‌داد و با تحلیل‌های جامعه‌شناختی که آغشته به استدلالات جدلی و متافیزیکی باشد مخالفت می‌ورزید؛ ازاین‌رو به‌سوی طبیعت‌گرایی روش‌شناختی کشیده شد.

 • ۱۳۹۳-۰۸-۲۵ ۱۵:۳۰

  «جامعه‌شناسی معماری شهر تهران» تجدید چاپ شد

  هویت دینی در شهرها از جمله مباحث قابل طرح در جامعه شناسی است. سارا کریمی در کتاب خود با عنوان«جامعه‌‌شناسی معماری شهر تهران» به روایت تطبیقی از معماری دو مسجد پرداخته است.

 • ۱۳۹۳-۰۸-۱۹ ۱۳:۵۰

  هنر معماری سی سال گذشته ایران از نگاه 40 معمار و شهرساز معاصر

  هویت دینی در شهرها از جمله مباحث قابل طرح در جامعه شناسی است. سارا کریمی در کتاب خود با عنوان«جامعه‌‌شناسی معماری شهر تهران» به روایت تطبیقی از معماری دو مسجد پرداخته است.

 • ۱۳۹۳-۰۸-۱۸ ۱۷:۱۰

  نشست «جامعه شناسی داعش» برگزار می شود

  اولین جلسه از مجموعه نشست‌های بررسی جامعه‌شناختی جریان‌های سلفی تکفیری با عنوان «جامعه‌شناسی داعش» توسط پایگاه علوم اجتماعی اسلامی ایرانی و با همکاری اتحادیه بین‌المللی امت واحده برگزار می‌شود.