نمایش همه
 • شرایط عشق ۱۳۹۳-۱۱-۰۸ ۱۵:۳۸

  شرایط عشق (فلسفه‌ی صمیمیت)

  جان آرمسترانگ

  آرمسترانگ در این کتاب می‌کوشد از منظری فلسفی و با بهره جستن از پاره‌ای آثار تأمل‌برانگیز ادبی، زوایای مهمی از عشق را بررسی کند.

 • فرهنگ پسامدرن ۱۳۹۳-۱۱-۰۶ ۱۱:۰۸

  فرهنگ پسامدرن

  عبدالکریم رشیدیان

  این کتاب متناسب با محیط، نه گزارشی کلی بلکه هم‌زمان پاسخی است به پرسش‌های مشخص و ویژه‌ای که در میان دانشجویان و پژوهشگران درباره‌ی پدیده‌های نوظهور اندیشه‌ی معاصر شکل می‌گیرد.

 • پیام هدایت ۱۳۹۳-۱۱-۰۲ ۱۰:۱۶

  پيام هدایت و نظریه شرق و غرب‌شناسی

  علی تسلیمی

  واقعیت‌هایی از جهان درون دارای جنبه‌های همگانی بشری و جهانی است و دست کم روشنفکران و ادبیات شناسان جهان در فهمیدن آثاری چون بوف کور و ارزش های آن هم اندیشه‌اند. هم اندیشی جهان شرق و غرب پیام هدایت است که امیدی نسبی را در آثارش نشان می‌دهد.

 • پدرخوانده ۱۳۹۳-۱۱-۰۱ ۱۱:۰۱

  پدرخوانده

  جان لوئیس

  جان لوئیس تحلیل پدرخوانده را با بررسی موشکافانه‌ی سبک بصری جسورانه‌ی فیلم شروع می‌کند: سِت‌پیس‌های نمایشی و بلند، نورپردازیِ سایه/ روشن و تدوین پایانی که مراسم غسل تعمید را در موازات با ترورهایی بی‌رحمانه به نمایش در می‌آورد. تحلیل سبک بصری با مباحثی پیرامون درون‌مایه‌های اصلی فیلم همراه است.

 • روایت دختران از زندگی دانشگاهی ۱۳۹۳-۱۰-۳۰ ۱۱:۵۹

  روایت دختران از زندگی دانشگاهی

  سمیه فریدونی

  وقتی کسی جامعه‌ی دختران دانشجوی ایرانی را از بیرون نگاه کند بسیاری از آن‌ها دخترانی به نظر می‌رسند که ظاهری امروزی دارند، به ازدواج می‌خندند، نقش‌های جدید می‌طلبند و دم از استقلال می‌زنند اما زمانی که پژوهشگر بتواند درگیر این لایه‌های پیچیده‌ی اجتماعی شده و تعلق آن‌ها به این لایه‌ها را درک کند، آن‌وقت می‌تواند بفهمد چرا همین دختران تا این حد درگیر کلیشه‌های جنسیتی هستند.

 • ادبیات و انقلاب ۱۳۹۳-۱۰-۲۹ ۰۹:۲۵

  ادبیات و انقلاب (از آسیا تا آمریکا)

  یورگن روله

  روله در این کتاب به تأثیر کمونیسم بر کامو، سارتر، ژید، مالرو، الوار، سلین و آراگون، و همچنین بر نویسندگان ایتالیایی ـ سیلونه، پاوزه، مالاپارته، موراویا و کارلو لوی ـ می‌پردازد؛ سپس می‌رسد به بازی‌های پیچیده‌ی بعضی از نویسندگان آمریکایی مانند دوس پاسوس، آپتون سینکلر، اشتاین بک و همینگوی با مارکسیسم و رؤیای کمونیسم.

 • هگل ۱۳۹۳-۱۰-۲۸ ۱۱:۵۶

  «هگل و پدیدارشناسی روح»

  رابرات استرن

  این کتاب علی‌رغم حجم محدودش، کوشیده است تا کل فرآیند تکوین روح را با زبانی قابل فهم و با تعهد به متن پدیدارشناسی و حفظ پیوستار دیالکتیکی آن، و همچنین ارجاعات متعدد به سایر آثار هگل و اشراف قابل ملاحظه بر کل شارحان هگل تفسیر کند.

 • تاریخ علوم در اسلام ۱۳۹۳-۱۰-۲۷ ۰۹:۵۸

  تاریخ علوم در اسلام

  رمضان رضایی، یدالله رفیعی

  جریان عمده‌‌ شاخه‌ی دیگری از مطالعات اسلامی به مسائل فقه، کلام و حدیث ارتباط داشت. این شاخه از مطالعات اسلامی سیری تدریجی داشته است و می‌توان گفت اساس الهیات و شریعت اسلامی سیری تدریجی داشته است و می‌توان گفت که اساس الهیات و شریعت اسلامی همین شاخه است

 • فلسفه‌ی قاره‌ای چیست؟ ۱۳۹۳-۱۰-۲۵ ۱۱:۰۴

  فلسفۀ تحلیلی چیست؟

  هانس یوهان گلوک

  گلوک فلسفهٔ تحلیلی را صرفاً از جنبۀ تاریخی بررسی نکرده، بلکه به این موضوع از زوایای متفاوتی نگریسته است. او علاوه بر اینکه به پیدایش فلسفهٔ تحلیلی می‌پردازد، تفاوت‌های جغرافیایی‌ـ‌زبانی این فلسفه را با فلسفهٔ قاره‌ای کاویده است.

 • نظام‌های نوآئین ۱۳۹۳-۱۰-۲۲ ۱۷:۲۹

  نظام‌های نوآئین در اندیشه‌ی سیاسی

  سید جواد طباطبایی

  لاک در نخستین سال‌های سده‌ای که «عصرروشنگری» خوانده شده است، روی در نقاب خاک کشید، اما هم‌او بود که با اندیشه‌ی فلسفی و سیاسی خود راه سده‌ای را هموار کرد که انقلاب‌های دموکراتیکی چهره‌ی اروپا و آمریکا را به طور بی‌سابقه‌ای دگرگون کردند.

 • سوژه، گفتمان و علوم انسانی ۱۳۹۳-۱۰-۱۸ ۰۹:۵۵

  سوژه، گفتمان و علوم انسانی

  مهران صولتی

  نویسنده در این اثر با ابتنا بر رویکرد جامعه‌شناسی انتقادی می‌کوشد مناسبات درونی فرایند سلطه را به منزله‌ی یک پدیدار اجتماعی بررسی کند.

 • درباره‌ی معانی حروف ۱۳۹۳-۱۰-۱۶ ۱۷:۱۹

  درباره‌ی معانی حروف

  منصور مؤمنی

  آنچه زبان‌ها را از نظر معنی‌شناسی حروف از همدیگر دور می‌کند اختلاف زیربناهای فرهنگی و هستی‌شناسی آن‌ها است که باعث می‌شود هریک از ظن خود در شناخت واقعیت بهره برند و کلماتی نزدیک به درک هستی‌شناسانه‌ی خود برای موجودیت‌ها و مفاهیم بسازند

 • مبانی معرفت‌شناسانه ۱۳۹۳-۱۰-۱۱ ۲۱:۵۲

  مبانی معرفت‌شناسانه اندیشه‌ورزی اجتماعی در ایران

  فردین قریشی

  فصل سوم، وضعیت معرفت‌شناختی جریان فکری تجددخواهی را بررسی می‌کند. در این فصل ابتدا تصویری اجمالی از نظریه‌ی اصالت عقل به مثابه‌ی نظریه‌ی معرفت‌شناختی جریان تجددخواهی ارائه شده و سپس نظریه‌ی مزبور در ترازوی نقد منطقی قرار گرفته است.

 • اراده ۱۳۹۳-۱۰-۱۰ ۰۸:۳۶

  حیات ذهن (جلد دوم:اراده)

  هانا آرنت

 • فلسفه زبان ۱۳۹۳-۱۰-۰۶ ۱۲:۵۱

  فلسفه زبان

  کریستوفر پیکاک

  مساله محوری فلسفه زبان، ماهیت معنای زبانی است. به این دلیل فلسفه زبان درواقع با همه دیگر حوزه‌های فلسفه در ارتباط است. تقریبا در همه حوزه‌های فلسفه پرسش‌هایی مطرح می‌شوند که تا حدی به ماهیت معنای نوع خاصی از جملات باز می‌گردد.

 • شهید ثانی ۱۳۹۳-۱۰-۰۴ ۱۰:۴۷

  شهید ثانی و نقش وی در تحولات دینی عصر نخست صفویه

  محمدکاظم رحمتی

  عالمان امامی به نحو جدی در تمام دوره صفویه با جدیتی تمام از صفویه حمایت کرده و نقش مهمی در تثبیت آن به عنوان دولتی زمینه ساز ظهور قایم داشته اند. مهاجرت مجدد برخی از عالمان مهاجر پس از حضور در دربار صفویه علل مختلفی داشت و نباید آن را دلیلی بر عدم پذیرش تشیع صفویان دانست.

 • هابرماس ۱۳۹۳-۰۹-۲۷ ۱۰:۴۳

  هابرماس: معرفی انتقادی

  ویلیام اوث ویت

  نویسنده در این کتاب سعی دارد پیوستگی‌ها و استمرارهای موجود در آثار بالنده‌ی هابرماس را آشکار کند و در عین حال چرخش در جهت‌گیری‌ها و تأکیدهای او و دلایل آن را نیز مورد توجه قرار دهد.

 • استنفورد ۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۰:۱۰

  مدخل‌های دانشنامه استنفورد

  مجلدات9-5

  برای کسی که می‌خواهد اولین‌بار با مسئله یا مبحثی در فلسفه آشنا شود یا شناخت بهتری از آن حاصل کند، یکی از گزینه‌های مناسب این است که کار را با خواندن مدخل یا مدخل‌های مربوط به آن در دانشنامه فلسفه استنفورد آغاز کند.

 • استنفورد ۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۰:۰۹

  مدخل‌های دانشنامه فلسفه استنفورد

  مجلدات9-12

  برای کسی که می‌خواهد اولین‌بار با مسئله یا مبحثی در فلسفه آشنا شود یا شناخت بهتری از آن حاصل کند، یکی از گزینه‌های مناسب این است که کار را با خواندن مدخل یا مدخل‌های مربوط به آن در دانشنامه فلسفه استنفورد آغاز کند.

 • فساد در رسانه ۱۳۹۳-۰۹-۲۴ ۱۲:۳۳

  فساد در رسانه‌ها

  ادوارد اچ. اسپنس، و...

  می‌توان این کتاب را اخلاق‌نامه‌ای حرفه‌ای دانست که اهالی رسانه را به اصول و هدف کار خود دعوت می‌کند. اتکا و استناد این کتاب به موارد و رویدادهای واقعی از دیگر ویژگی‌های آن است که برای روزنامه‌نگاران و دیگر آفرینش‌گران در رسانه‌های گوناگون از مکتوب تا شنیداری و دیداری، دامنه اخلاقی دارد. همه رویدادهای ذکر شده در کتاب واقعی و دارای زمینه بحث اخلاقی هستند.

 • تفکر ۱۳۹۳-۰۹-۲۰ ۱۶:۵۰

  تفکر

  سایمون بلک‌برن

  کتاب حاضر برای کسانی به نگارش درآمده است که از وجود چنین مسایلی همچون دانش آگاهی خدا عدالت و ... آگاهند اما نمی‎دانند چگونه به آنها بپردازند. نویسنده در ابتدا استدلالی متقاعد کننده در تایید مطالعه فلسفه به دست می‎دهد و در ادامه خواننده را با نحوه نگرش فیلسوفان بزرگی چون هیوم، کانت، ویتگنشتاین به مضامین عمده فلسفه آشنا می ‎سازد.

 • در هزارتوی نیچه ۱۳۹۳-۰۹-۱۵ ۱۱:۵۲

  در هزار توی نیچه

  الن وایت

  طبق تفسیری که نویسنده مطابق با ویژگی‌های زندگانی خود زرتشت به دست می‌دهد، بازگشت جاودان آموزه‌ای است درباره نوعی تجدید حیات زمینی، نه راجع به نوعی تکرار کیهانی

 • قهرمان و دریا ۱۳۹۳-۰۹-۱۱ ۱۸:۰۰

  قهرمان و دريا

  دانلد اچ. ميلز

  میلز در كتاب حاضر درباره يك كهن الگوي عمده اسطوره‌اي (mythologem) بحث می‌كند و تصويری روشن درباره درگيری قهرمان با نيروهای آشوب، به ويژه نيروهای آب كه در داستان‌های «گيلگمش» و «آخيلوس» آمده است، ارائه مي‌كند. او مضمون آشوب آب را براي بررسی رويارويی قهرمانانه با انواع ديگر آشوب نيز بسط می‌دهد.

 • فرهنگ و زندگی روزمره 2.jpeg ۱۳۹۳-۰۹-۰۲ ۰۸:۳۳

  فرهنگ و زندگی روزمره

  اندی بنت

  بنت دانشیار جامعه شناسی در دانشگاه سری انگلستان ابتدا مدل‎های نظری اصلی در مطالعه‎ی کرد و کارهای فرهنگی کنونی را جمع بندی می کند و این مدل ها را در متن محیط‎های زندگی روزمره جای می‌دهد.

 • نقد و قدرت ۱۳۹۳-۰۸-۲۶ ۱۵:۵۵

  نقد و قدرت

  مایکل‌ کلی

  کدام الگوی نقد – الگوی فوکویی یا هابرماسی – از جهات فلسفی و عملی برتر است به خصوص با توجه به ماهیت و نقش قدرت در جامعه معاصر؟ مایکل کلی در جمع‌آوری این مجموعه خواسته است به این مساله در ارتباط با نظریه‌ی اخلاقی، سیاسی و اجتماعی دو دهه 1970 و 1980 بپردازد.

 • جامعه‌شناسان بزرگ ۱۳۹۳-۰۸-۲۴ ۱۳:۰۲

  جامعه‌شناسان بزرگ (عصر تکوین)

  جان اسکات

  جامعه‌شناسان بزرگ عصر تکوین» دربرگیرنده‌ی زندگی، کار، آثار، ایده‌ها و تأثیرات پنجاه تن از مهم‌ترین متفکران این رشته در قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم است.

 • بنیادهای نظری علم سیاست ۱۳۹۳-۰۸-۱۹ ۰۹:۵۳

  بنیادهای نظری علم سیاست

  علی اردستانی

  در یک معنا، تمام کتاب مبارزه با دیدگاه کمیت‌گرا و تکنوکراتی است که نقش و جایگاه مفاهیم و ایده‌ها را در فرایند تکامل جامعه نادیده می‌گیرد و می‌کوشد با توسل به ضرورت‌های منطقی عاجل حاکم بر سیستم سیاسی ـ اجتماعی راهکارها و راه‌حل‌هایی برای مسائل و مشکلات مبتلا‌به آن پیدا کند.

 • انسان‌شناسان بزرگ ۱۳۹۳-۰۸-۱۶ ۲۲:۴۸

  انسان‌شناسان بزرگ

  رابرت گوردون و ...

  مقاله‌های این کتاب برای دانشجویان و اساتید انسان‌شناسی مفید است و نیز غیرمتخصصانی که می‌خواهند کمی بیشتر درباره‌ی انسان‌شناسی اجتماعی بدانند.

 • تاریخ جنگ‌ها ۱۳۹۳-۰۸-۱۰ ۱۱:۴۸

  تاریخ جنگ‌ها

  آبراهام ايروانى

  تاریخ جنگ‌ها به وقایع سال‌های پایانی ایران دوران صفوی تا به تخت نشستن نادرشاه و هم‌چنین به شرح وقایع مهم و مناسبات ایران، عثمانی و افغان‌ها در این دوره می‌پردازد.

 • کتاب تروریسم غربی ۱۳۹۳-۰۸-۰۴ ۰۷:۵۵

  تروریسم غربی

  روژه گارودی

  روژه گارودی در کتاب «تروریسم غربی» به بررسی عوامل پیدایش تفکر و دیدگاه مذهبی، فلسفی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی غرب در جهان امروز می پردازد و آن را برای مخاطبان توضیح می‎دهد.