شیعه

کل اخبار:76

 • ۱۳۹۴-۰۴-۰۲ ۱۱:۱۰

  چاووشی خوانی، آیینی باستانی و همسو با تفکرات شیعی

  چاووشی خوانی آیین باستانی از دیار مردمان پارس بوده که ریشه آن به دوران «اشو زرتشت» و مراسم زرتشتیان هنگام رسیدن بهار باز می گردد.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۲۹ ۱۶:۳۰

  در گفتگوی میان ادیان باید همدلی‌ها را کشف کرد

  حجت الاسلام بابائی ضمن ارائه گزارشی از همایش عقل و دین در آلمان گفـت: در گفتگوی میان ادیان باید بتوان ظرفیت‌های مشترک ایمانی را رصد و همدلی‌ها را کشف کرد.

 • ۱۳۹۴-۰۱-۲۶ ۱۰:۵۱

  دستمایه‌های نواندیشی دینی

  هدف از نگارش این مقاله ــ از طریق تبیین و تحلیل فشرده مقوله نواندیشی دینی ــ توجه دادن به اهمیت پالایش‌های حدیثی در فرایند نواندیشی دینی و جلب توجه نواندیشان دینی به این نکته است که مطالعه کتاب «معجم الاحادیث المعتبره» اثر آیت‌الله محمدآصف محسنی تا چه حد می‌تواند راه آنها را هموار و نزدیک سازد و پیشرفت روند نواندیشی دینی را سرعت بخشد.

 • ۱۳۹۳-۱۲-۱۳ ۱۴:۵۰

  محمدی وایقانی: اعتقاد راسخ نجم‌الدین کبری به ولایت شیعی

  کاظم محمدی وایقانی، مولف کتاب «نجم کبری»و عرفان پژوه گفت: از نجم‌الدین کبری آثار زیادی باقی مانده که مهمترین کتاب آن «فوائح الجمال و فواتح الجلال» است. او در این کتاب تئوری‌های سیر و سلوکش را شرح داده و با وجود اینکه 800 سال از تاریخ نگارش این کتاب می‌گذرد هیچ کتابی به اندازه این اثر کارگاهی و کاربردی نیست.

 • ۱۳۹۳-۱۱-۲۸ ۱۱:۲۰

  «ژئوپلتیک شیعه» از سیاست‌های جغرافیایی و امنیت مرزی می‌گوید

  کتاب «ژئوپلتیک شیعه: ایران و هلال شیعی» از تالیفات دکتر عزت‌الله عزتی است که توسط سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح ارتش منتشر شده و به موضوعاتی همچون سیاست جغرافیایی ایران و کشورهای اسلامی، امنیت مرزی و شیعیان ایران و لبنان می‌پردازد.

 • ۱۳۹۳-۱۱-۰۷ ۱۲:۴۰

  نگاه بیرون متنی کتاب «تفاسیر شیعی و تحولات تاریخی ایران» به تفاسیر شیعی

  به گفته کارشناسان حاضر در نشست نقد و بررسی کتاب «تفاسیر شیعی و تحولات تاریخی ایران» در این کتاب سعی شده نگاه تکاملی تفاسیری شیعی نشان داده شود و به پارادایم فکری مفسران پرداخته شود. نویسنده این کتاب با بررسی رویکرد تحولات تاریخی شکل گرفته کار بسیار مهمی کرده است. به ویژه اگر بتواند ربط آن تحولات تاریخی را با تفسیرهایی که در آن دوره نگاشته شده‌اند نشان بدهد.

 • ۱۳۹۳-۱۱-۰۶ ۱۰:۲۰

  اولین و معتبرترین سند شیعه در میان راویان حدیث ترجمه شد

  کتاب «اسرار آل محمد(ص): ترجمه کتاب سلیم بن قیس هلالی» به کوشش اسماعیل انصاری زنجانی خوئینی به تازگی منتشر شده است. راویان کتاب سلیم از محدثان و علمای بزرگ شیعه در طول 1400 سال این اثر را به عنوان اولین و معتبرترین سند شیعه حفظ کرده‌اند و در تالیفاتشان احادیث آن را به عنوان سند آورده‌اند.

 • ۱۳۹۳-۱۱-۰۴ ۱۵:۰۰

  محمدرضا بهشتی: گوهر شیعه بازشناسی مجدد اسلام است

  دکتر محمدرضا بهشتی، پنج شنبه 2 بهمن، در حسینیه جماران ضمن بازخوانی زندگی نامه ی امام جعفر صادق(ع)، به استخراج گوشه ای از این حکمت ها و درس آموزی ها پرداخت. این نشست، در ادامه ی مجموعه نشست هایی است که تحت عنوان «دین و دوران ما» در حسینیه جماران برگزار می گردد.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۳۰ ۱۳:۰۰

  از تاریخ علم تا تاریخ حوزه‌های علوم دینی

  نخستین جلد از مجموعه «نگاهی به دریا» نوشته آیت‌الله سیداحمد مددی موسوی توسط مؤسسه «کتابشناسی شیعه» چاپ شده است و به‌زودی در بازار نشر کشور توزیع می‌شود.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۲۵ ۰۹:۵۵

  اعلام آمادگی الازهر برای برگزاری نشست علمای شيعه و سنی

  دانشگاه الازهر برای برگزاری کنفرانسی با حضور علمای شیعه و سنی عرب و با هدف حل مسائل اختلافی میان دو مذهب اعلام آمادگی کرد.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۱۶ ۱۶:۲۰

  کتابی که مناسبات امامان شیعه(ع) با ایرانیان را روایت می کند

  کتاب «مناسبات اهل بیت (ع) با ایرانیان» نوشته سید محمود سامانی کوشیده از چرایی و چگونگی مناسبات ایرانیان با اهل بیت (ع) پرده بردارد و از پراکندگی جغرافیایی علاقه‌مندان به ائمه (ع) و فرایند رو به رشد روابط آنان از زمان پیامبر (ص) تا پایان دوره حیات و حضور ائمه (ع)، موانع جغرافیایی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی این ارتباط و زمینه‌ها و عوامل مساعد این رابطه سخن بگوید.

 • ۱۳۹۳-۰۹-۰۹ ۱۳:۵۷

  جایگاه معقولیت و استدلال‌پذیری عقاید شیعه در آثار شیعه‌شناسان غربی

  مریم صانع‌پور در نشست نقد و بررسی کتاب «شیعه شناسان غربی و اصول اعتقادات شیعه دوازده امامی» گفت: با وجود آن که تشیع امامی یکی از موضوعات مورد توجه دین‌شناسان غربی در سال‌های اخیر بوده اما متاسفانه پژوهش درباره اصول اعتقادات شیعه امامیه سهم ناچیزی را در میان آثار شیعه شناسانه غربی به خود اختصاص داده است.

 • ۱۳۹۳-۰۹-۰۸ ۱۴:۲۲

  جایگاه قانون‌گذاری و شورا در فقه سیاسی شیعه بررسی می‌شود

  به مناسبت روز مجلس شورای اسلامی، به همت مرکز فرهنگ و سیاست سازمان جهاد دانشگاهی تهران، نشست علمی جایگاه قانون‌گذاری و شورا در فقه سیاسی شیعه برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۳-۰۸-۱۹ ۰۸:۴۸

  نشست « عاشورا تکیه‌گاه تشیع» در خانه‌اندیشمندان علوم انسانی

  به همت کارگروه تاریخ و باستان‌شناسی خانه‌اندیشمندان علوم انسانی در نشست « عاشورا تکیه‌گاه تشیع» جلوه‌های حماسه حسینی در فرهنگ شیعه بررسی می‌شود.

 • ۱۳۹۳-۰۷-۲۰ ۰۹:۱۷

  ناشران مسلمان و شیعه در نمایشگاه کتاب فرانکفورت چه کردند؟

  ناشران مسلمان در نمایشگاه کتاب فرانکفورت حضوری قابل توجه دارند، اما در این مسان ناشران شیعه به دلیل محدودیت های کشور آلمان چندان نتوانسته اند در نمایشگاه کتاب فرانکفورت حاضر شوند.

 • ۱۳۹۲-۰۹-۳۰ ۱۰:۴۳

  ماهنامه اخبار شیعیان در پله 96 و 97

  شماره 96 و 97 ماهنامه خبری تحلیلی شیعیان جهان یا عنوان اخبار شیعیان از سوی مؤسسه شیعه‌شناسی منتشر شد.