معماری

کل اخبار:137

 • ۱۳۹۴-۰۶-۲۱ ۱۲:۵۰

  جلسه رونمایی از کتاب شش گفت و گو برگزار شد

  جلسه رونمایی از کتاب "شش گفت وگو با رم کولهاس" در تاریخ هجدهم شهریور ماه نود و چهار در ساعت پنج عصر در محل اندیشگاه فرهنگی کتابخانة ملی برگزار شد.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۰۷ ۱۳:۵۰

  مرز مشترک معماری و ادبیات

  حتی اگر ندانیم که نوتردام کجاست و کلیسای آن چه ویژگی‌هایی دارد، باز هم اسم کلیسای نوتردام برای ما آشناست. «گوژپشت نوتردام» ویکتور هوگو آن‌قدر در سراسر جهان شهرت دارد که به اعتبار این شهرت، این کلیسا که خود نیز به اندازه کافی اعتبار تاریخی دارد، از آشناترین و معروف‌ترین کلیساهای تاریخ دنیاست.

 • ۱۳۹۴-۰۶-۰۴ ۱۳:۴۹

  فلسفه معماری موضوع جدیدترین شماره‌ «اطلاعات حکمت و معرفت»

  صدوسیزدهمین شماره از ماهنامه «اطلاعات حکمت و معرفت» با موضوع اختصاصی «فلسفه معماری: پدیدارشناسی مکان» به روی دکه‌ها رفت. در این شماره جدیدترین کتاب‌های منتشر شده در موضوع «فلسفه معماری» نیز معرفی و نقد شده است.

 • ۱۳۹۴-۰۵-۱۹ ۱۵:۵۰

  «شعور معماری ایران» با هدف پیوند اندیشه و سنت ایرانی منتشر می‌شود

  دکتر سید موسی دیباج ــ نویسنده و استادیار گروه فلسفه دانشگاه تهران ــ از انتشار جدیدترین اثر خود با عنوان «شعور معماری ایرانی» خبر داد و گفت: این کتاب در تلاش برای پیوند اندیشه و سنت ایرانیان در امر معماری است.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۳۱ ۱۴:۵۰

  پدیدارشناسی معماری را در یک کتاب بیاموزید

  «چشمان پوست» نوشته یوهانی پالاسما، معمار برجسته فنلاندی با ترجمه علیرضا فخرکننده و سارا گلمکانی منتشر شد. این کتاب اثری درباره معماری و فلسفه معماری و بررسی این دو مساله از دریچه فلسفه پدیدارشناسی است. پالاسما در این کتاب بنیان‌های یک معماری انسان‌گرایانه و تن‌محور را پی‌ریزی می‌کند.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۱ ۱۵:۴۰

  «تهران» به روایت گاردین/ اینجا شهر گنجینه‌های فراموش شده است

  روزنامه گاردین در گزارشی به توصیف شهر تهران پرداخت و نوشت: خانه‌ها و مکان‌های قدیمی تهران در سایه برج‌سازی‌ها و عمارت‌های بلند به دست فراموشی سپرده شده‌اند.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۲۰ ۱۲:۳۸

  معماری پیوستار و عظمت تکینکی

  بخش عمده ای از کارهای ما از ماشین و فرایندهای ماشینی ای الهام گرفتند که برای من به عنوان یک مرد جوان جذاب بودند. جزییات ساخت برای ما تبدیل به فرصت هایی شدند برای تحقق ارزوهایی که غالبا در گستره وسیع تر نیازهای [اولویت بندی شده ی ] طرح گم می شدند.

 • ۱۳۹۴-۰۴-۰۲ ۱۳:۰۴

  مردمی که آرزوی «آشپزخانه اوپن» دارند

  «تمام کسانی که قیدهایی را برای مالکان بناهای تاریخی می‌گذارند، خودشان در آپارتمان‌های مدرن زندگی می‌کنند؛ اما از مردم ساکن در بافت‌های تاریخی می‌خواهند در همان خانه‌های قدیمی زندگی کنند، در حالیکه مردم هلند در شهرها دوچرخه سوار می‌شوند، آرزوی هر ایرانی این است که دست کم یک پراید بخرد!»

 • ۱۳۹۴-۰۴-۰۱ ۰۹:۴۰

  محبو‌ب‌ترین معماری‌های سال ۲۰۱۵ انگلیس

  مؤسسه‌ی سلطنتی معماران بریتانیا برندگان رقابت سالانه‌ی محبوب‌ترین ساختمان‌های انگلیس را اعلام کرد.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۲۷ ۱۷:۰۰

  چیدمان ۹۰ تنی «آی وی‌وی» در لندن

  آکادمی رویال هنر لندن در ماه سپتامبر میزبان چیدمانی فولادی و منحصربه‌فرد از «آی وی‌وی» به وزن ۹۰ تن خواهد بود.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۱ ۱۵:۰۰

  حداد عادل: اسلام به عنوان یک مکتب کامل در مورد هنر دارای نظریه است

  عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه اسلام در مورد هنر دارای نظریه است،گفت: کارگروه هنر و معماری شورای تخصصی تحول‌وارتقاء علوم‌انسانی باید برای تربیت پژوهشگری که پیرامون فلسفه هنر اسلامی نظریه‌پردازی کند، برنامه داشته باشد.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۰۹ ۱۲:۵۰

  گزارشی از میزگرد نگارخانه ای به وسعت یک شهر

  به وسعت یک شهر" جایِ خود را به وضوح باز کرده است. این پدیده که برای اولین‌بار در یک کلان‌شهر و در چنین مقیاسی به وقوع پیوسته، زمینه‌ی بحث و گفت‌وگوی میان‌رشته‌ای را باز کرده و به مثابه یک شی‌ء در قالب کلاژ/نمایش‌گاه/رویداد/پیشامد نظراتِ متنوعی را در حوزه‌های مختلف‌ـ از تجسمی گرفته تا جامعه‌شناسی و آسیب‌شناسی‌ـ برانگیخته است. در این رابطه نشستیدر تالارِ استاد شهناز واقع در خانه‌ی هنرمندان برگزار شد که در آن ناصر فکوهی، فرزان سجودی، بهنام کامرانی، احمد نادعلیان، شادمهر راستین و جمال کامیاب از زوایای مختلف به نقد و بررسی موضوع پرداختند.اتووود در پنج قسمتِ جداگانه نظرات و نقدهای مطرح شده در این جلسه را مکتوب کرده است...

 • ۱۳۹۴-۰۳-۰۲ ۱۲:۵۰

  معماری و شهود، فرنک گری و راهنمای ساخت هرمنوتیک حرکت

  من در یک سنت مدرنیستی اموزش دیده ام، بعد از جنبش بوزار وارد دانشکده معماری شدم و تمام مدرسانم فقط یک چیز در گوشم زمزمه می کردند: این تاریخ گرایی لعنتی را کنار بگذارید. من هم همین کار را کردم. من یاد گرفتم تاریخ گرایی به اخر خط رسیده است. در ان زمان کارهای نقاشان و پیکره تراشان خیلی هیجان انگیزتر از اتفاقاتی بود که در حوزه معماری می افتاد: ان ها مشغول کار بر ایده ها، فرم ها، بافت ها و حتی وجوه حسی ای شده بودند که عمیقا مرا متاثر می ساخت و برایم جالب بود...

 • ۱۳۹۴-۰۲-۲۹ ۱۲:۰۰

  چهارگفتار در شناخت رم کولهاس

  نشست یک روزه چهارگفتار در شناخت رم کولهاس" که با پی گیری های مجدانه کانون معماران معاصر برگزار می گردد، تلاش دارد با عبور از تصاویر رایج تبیین شده از رم کولهاس، بتواند نقش و تاثیر عینی او بر درک معاصر از معماری را مورد واکاوی مجدد قرار دهد و در تحلیل نهایی اورده رم کولهاس برای شرق را نیز پرداختی مجدد نماید.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۲۲ ۱۰:۳۰

  برترین دانشگاههای معماری جهان معرفی شدند/ غوغای آسیایی‌ها

  فهرست برترین دانشگاههای معماری جهان اعلام شد که براساس آن دانشگاه MIT در صدر فهرست ۱۰۰ دانشگاه اول قرار دارد و سه دانشگاه آسیایی نیز در میان ۱۰ دانشگاه اول دیده می شوند.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۲۱ ۱۳:۴۰

  مذاکره برای لغو تحریم نام ایران در یک فستیوال

  داور ایرانی فستیوال جهانی معماری گفت: مذاکره یک سخنگو از طرف جامعه معماران ایران با فستیوال جهانی معماری، با هدف حل مشکل حذف نام ایران از این فستیوال در حال پیگیری است.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۳:۴۰

  دانشگاه سوره، میزبان مراسم هفته معمار

  یکی از اعضای شورای هفته معمار دانشکده معماری دانشگاه سوره از برپایی مراسم بزرگداشت شیخ بهایی و روز معمار به میزبانی این دانشگاه خبر داد.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۰۲ ۱۴:۰۰

  مفهوم معماری چندحسی و چالش فناوری دیجیتال

  مخاطب اثر معماری به‌وسیلۀ قوای حسی خود آن را دریافت و ادراک می‌کند. داشتن تجربه‌ای چندحسی که همۀ راه‌های ارتباطی انسان با فضا را تحت تأثیر قرار دهد بر کیفیت و غنای فضای خلق‌شده می‌افزاید. اما آنچه امروزه در حال فراموشی است تبدیل معماری از فضای انسانی به فضای بینایی، زیبا و چشم نواز است.

 • ۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۲:۰۰

  نسبت میان تفکر حسی و خلق فضای معماری در چیست؟

  پرسش از «ماهیت اندیشه» و «سازوکارهای‌ آن» در زمانه‌ای که انسان عمل «اندیشیدن» را به ابزارهای خودساخته‌اش تفویض کرده، اهمیت یافته است. درنتیجه، پرسش از اعمال انسانی‌ای که مبتنی بر اندیشیدن‌اند، ازجمله خلق هر چیز جدید، و نیز پرسش از «ابزارها و سازوکارهای» خلق آن اجتناب‌ناپذیر است. این موضوع آنجا اهمیت دوچندان می‌یابد که انسان امروز در آغاز مسیری قرار گرفته که آرام‌آرام نقش‌اش به‌مثابه تصمیم‌گیر کم‌رنگ شده و خود مقهور فراورده‌های عصر دیجیتال گشته است.

 • ۱۳۹۴-۰۱-۱۶ ۱۱:۲۰

  ایران و فرانسه در زمینه معماری خشتی همکاری می کنند

  پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و مرکز بین المللی سازه های خشتی مدرسه ملی معماری گرونوبل فرانسه در زمینه های فن آوری معماری خشتی و استفاده از مصالح گلین در معماری جدید همکاری می کنند .

 • ۱۳۹۳-۱۲-۲۴ ۱۷:۱۰

  برگزاری کارگاه معماری در آینه آیات و روایات توسط حوزه هنری

  مرکز معماری حوزه هنری سلسله جلسات فقه اسلامی ومعماری ایرانی را برگزار می‌کند.

 • ۱۳۹۳-۱۱-۱۴ ۱۴:۵۰

  احیای یک عمارت تاریخی توسط بانوی معمار

  خانه تاریخی متعلق به آقالر کاشان بعد از ۷ سال عملیات مرمت توسط یک بانوی معمار که مالکیت آن را نیز بر عهده دارد، احیا شد و به اقامتگاه سنتی و بومی «خانه ایرانی» تغییر کاربری داد.

 • ۱۳۹۳-۱۱-۱۱ ۱۱:۱۰

  جذب هیات علمی پژوهشی در پژوهشکده فرهنگ و هنر جهاددانشگاهی

  گروه معماری و منظر شهری پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری جهاددانشگاهی به منظور برنامه های پژوهشی بلند مدت و تکمیل کارگروه تخصصی خود، هیات علمی پژوهشی (به صورت تمام وقت) جذب می کند.

 • ۱۳۹۳-۱۱-۰۴ ۱۶:۳۰

  کنگره بین المللی پایداری در معماری و شهرسازی با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می‌شود

  کانون انجمن های صنفی مهندسان معمار ایران با مشارکت دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات، کنگره بین المللی پایداری در معماری و شهرسازی برگزار می کند.

 • ۱۳۹۳-۱۱-۰۴ ۱۲:۲۰

  چهل و چهارمین نشست «یکشنبه های انسان شناسی و فرهنگ»: شهر و معماری

  چهل و چهارمین نشست «یکشنبه های انسان شناسی و فرهنگ» با موضوع «شهر و معماری» روز یکشنبه ۵ بهمن ماه ۱۳۹۳ در سالن مرکز مشارکت های فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار خواهد شد.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۲۷ ۱۸:۰۰

  احیای معماری ایرانی اسلامی را از دانشگاه آغاز کنیم

  استاد رشته معماری دانشگاه علم و صنعت بر این باور است که برای بازیافتن هویت ایرانی و اسلامی در زمینه معماری و شهرسازی نیاز به عزم ملی و ورود سه قوه مقننه، مجریه و قضاییه به این موضوع است.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۱۵ ۰۹:۱۵

  معماری امروز بلای جان شهرها

  کارشناس معماری و استاد دانشکده معماری پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران معماری امروز را بلای جان شهرها دانست و گفت: شهرها با تراکم در حال خفه شدن است وعاقبت شهری داریم با معماری کمدی، مثل تهران این روزها.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۱۳ ۱۴:۰۰

  تطبیق عناوین درسی دکتری فناوری معماری با استاندارهای اسلامی

  رئیس کارگروه تخصصی هنر شورای تحول علوم انسانی از تطبیق عناوین درسی دکتری فناوری معماری با استاندارهای فرهنگی و اسلامی خبر داد.

 • ۱۳۹۳-۰۹-۱۶ ۱۹:۳۰

  ناامیدکننده‌ترین جاذبه‌های گردشگری دنیا + عکس

  باورتان می‌شود پاریس باوجود جذب 32 میلیون گردشگر سالیانه، عنوان «بدترین شهر روی زمین» را دارد؟ یا این که «استون هنج» که از مهمترین جاذبه‌های دیدنی انگلیس است، بازدیدکنندگان را به کل ناامید کرده است؟

 • ۱۳۹۳-۰۹-۰۵ ۱۱:۲۰

  «سكه‌های پيش از اسلام» و «معماران و معماری سنتی ايران» در آستانه چاپ

  كتاب‌هاي«سكه‌هاي پيش از اسلام» تاليف فاطمه جهانپور و كتاب «معماران و معماري سنتي ايران» تاليف رجبعلي لباف خانيكي و هادي تقي‌زاده از سوی انتشارات میراث فرهنگی خراسان رضوی در آستانه چاپ قرار دارد.