نظریه

کل اخبار:190

 • ۱۳۹۴-۰۲-۱۶ ۱۶:۲۰

  تکثر روش‌شناختی می‌تواند به علم دینی کمک کند

  سیدصادق حقیقت گفت: تکثر روش‌شناختی می‌تواند به علم دینی کمک کند. تولید علم دینی نیازمند الگوی خاص خودش است. با الگوی اثبات گرایانه هم نمی‌توان علم دینی یا علم اسلامی داشت.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۱۰ ۱۱:۱۰

  نظریه «حکومت جهانی» و نوزدهمین مجلد دانشنامه فلسفه استنفورد

  «حکومت جهانی» نوشته کاترین لو با ترجمه مهدی پارسا منتشر شد. این کتاب نوزدهمین جلد از دانشنامه فلسفه استنفورد است که از سوی نشر ققنوس منتشر می‌شود.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۰۱ ۱۹:۱۰

  «جامعه‌شناسی معرفت و معرفت‌شناسی نظریه» به نمایشگاه می‌آید

  حسین ابوالحسن‌تنهایی، نویسنده و جامعه‌شناس از عرضه چهار کتاب خود در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در سال‌جاری خبر داد و گفت: «جامعه‌شناسی معرفت و معرفت‌شناسی نظریه» در نمایشگاه امسال در دسترس علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۰۱ ۱۸:۰۰

  شیرازه با پنج عنوان کتاب جدید به نمایشگاه بیست و هشتم می‌آید

  مدیر اجرایی انتشارات شیرازه از حضور انتشارات متبوع خود با پنج عنوان کتاب جدید در نمایشگاه بیست و هشتم خبر داد.

 • ۱۳۹۳-۱۲-۲۵ ۱۱:۰۰

  تاریخچه میان‌رشتگی در سپهر اندیشه به چاپ رسید

  انتشارات سپهر اندیشه، کتاب «میان‌رشتگی: تاریخچه،‌ نظریه و عمل» را با ترجمه منصور متین روانه بازار نشر کرد.

 • ۱۳۹۳-۱۲-۲۰ ۰۹:۳۰

  «نظریه جامعه‌شناختی، تکوین دیدگاه‌ها و پارادایم‌های اصلی آن»

  کتاب«نظریه جامعه شناختی، تکوین دیدگاه ها و پارادایم های اصلی آن» نوشته گراهام سی. کینکلاک با ترجمه دکتر غلامرضا جمشیدیها و سید رحیم تیموری، از سوی انتشارات جامعه شناسان منتشرشده است.

 • ۱۳۹۳-۱۲-۱۴ ۱۳:۴۰

  کتابی درباره مطالعه نظریه‌ها، کارکردها و مخاطبان سریال‌های عامه‌پسند

  سُپ اپرا» نامی که ترجمه تحت‌اللفظی آن «نمایش‌های صابونی» است؛ اصطلاحا به سریال‌های عامه‌پسند اتلاق می‌شود. دوورتی هابسون (Dorothy Hobson)، نویسنده و محقق انگلیسی در حوزه رسانه و تلویزیون، کتابی به همین نام دارد که به تازگی به فارسی ترجمه شده است.

 • ۱۳۹۳-۱۲-۱۳ ۱۱:۵۰

  «نظریه‌های توسعه روستایی» مراحل پایانی نگارش را می‌گذراند

  سید حسن مطیعی‌لنگرودی، استاد دانشكده جغرافيا و مدیرقطب علمی مطالعات و برنامه‌ریزی روستایی دانشگاه تهران از نگارش کتاب «نظریه‌های توسعه روستایی» در حوزه جغرافیا خبر داد و گفت: کار نگارش این کتاب در مراحل پایانی قرار دارد.

 • ۱۳۹۳-۱۱-۲۷ ۱۳:۵۰

  همه چیز درباره مطالعات انتقادی و نظریه‌های انتقادی معاصر در یک کتاب

  کتاب «مطالعات انتقادی: نظریه‌های انتقادی معاصر در نقد ادبیات و هنر» اثری از صادق رشیدی، نویسنده و پژوهشگر حوزه مطالعات نظری هنر منتشر شد.

 • ۱۳۹۳-۱۱-۰۵ ۱۱:۰۰

  کارگاه«مبانی فلسفی- معرفت شناختی نظريه های ادبی» برگزار می‌شود

  کارگاه «مبانی فلسفی- معرفت شناختی نظریه های ادبی» توسط گروه زبان و ادبیات فارسی شورای بررسی متون پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با ارائه دکتر علیرضا نیکویی، برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۳-۱۱-۰۴ ۱۰:۴۰

  بررسی پرسش متفکران دموکرات درباره نظریه حاکمیت مذهبی در یک کتاب

  محمدرضا خوبروی‌پاک، نویسنده کتاب «حقوق مردم و شهروندی‎؛ دگرگونی در مفاهیم حقوق عمومی» به بررسی پرسش متفکران دموکرات درباره نظریه حاکمیت مذهبی پرداخته و نوشته است:« اگر سرچشمه اقتدار، خداوند است، چگونه او مأمور اجرا و اعمال این اقتدار را تعیین می‌کند؟»

 • پوستر الگوی پیشرفت اسلامی-ایرانی ۱۳۹۳-۱۱-۰۲ ۱۱:۰۲

  صوت/ نظریه الگوی پیشرفت اسلامی (2)

  علی‎اکبر رشاد

 • علی اکبر رشاد ۱۳۹۳-۱۰-۲۱ ۰۹:۳۳

  صوت/ نظریه الگوی پیشرفت اسلامی (1)

  علی‎اکبر رشاد

 • محمدجواد غلامرضاکاشی ۱۳۹۳-۱۰-۱۴ ۱۱:۰۱

  گزارش سومین همایش ملی «پژوهش اجتماعی و فرهنگی در جامعه ایران»/ بخش دوم؛

  طرحِ «شکست دانشگاه» روا نیست

  اینکه گفته شود «دانشگاه شکست خورده» است به لحاظ اخلاقی روا نیست. این افت وحشتناک که البته در این سال‌های اخیر وضوح آن بیشتر شده است مختص این سال‌های اخیر نیست، بلکه تنها برای امروز صریح‌تر و بی‌پرواتر شده است و یک‌چنین پدیده‌ای را در این حد و حدود نمی‌شود به افراد نسبت داد و گفت افراد دانشگاهی یا محیط‌های دانشگاهی صرفاً بی‌اخلاق شدند، ولی باید با مدل دیگری به تحلیل این مسئله پرداخت.

 • فرهادپور ۱۳۹۳/۱۰/۱۲

  گفت‌وگو با مراد فرهادپور؛

  ترجمه، استعاره‌ای برای تفکر

  امروز در شرایطی به سر می‌بریم که روزبه‌روز به کثرت ترجمه‌های نامفهوم افزوده می‌شود و نامفهومی نه رذیلت، بلکه فضیلتی برای فکر به شمار می‌رود./ وزارت ارشاد آگاهانه به این ترجمه‌های اشتباه مجوز می‌دهد، چون می‌داند از دل آن چیزی بیرون نمی‌آید، مثل بیابانی که در آن فرد به دنبال سراب می‌گردد.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۱۰ ۰۹:۳۰

  انتشار کتاب «تحلیل انتقادی نظریه عقول در حکمت متعالیه»

  کتاب «تحلیل انتقادی نظریه عقول در حکمت متعالیه» نوشته مریم سالم روانه کتابفروشی‌ها شد. هدف از تالیف این کتاب بررسی مفهوم عقل به عنوان موجود مجردی است که در عالمی ماورای عالم مادیات وجود دارد و واسطه صدور و انتقال فیض به موجودات مادی و عامل شکل‌گیری تعقل و ادراک در نفس آدمی است.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۰۹ ۰۹:۳۰

  تحلیل مهمترین نظریه های مطرح علوم انسانی

  دبیر شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی گفت: تفکر انتقادی، توسعه فرهنگ نقد در جامعه علمی، تقویت جایگاه علوم انسانی در کشور و توجه به متون درسی دانشگاهی مدنظر این مرکز است.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۰۳ ۱۱:۲۰

  حسینعلی نوذری «تاریخ و نظریه اجتماعی» را ترجمه کرد

  کتاب «تاریخ و نظریه اجتماعی» نوشته «پیتر برک» با ترجمه حسینعلی نوذری به ضرورت برای همگرایی و گفت‌وگو میان مورخان و نظریه‌پردازان اجتماعی می‌پردازد.

 • کوهن ۱۳۹۳-۰۹-۱۹ ۱۱:۱۳

  گزارش کارگاه آموزشی «علم مدرن»/بخش پایانی؛

  چالش ابطال و اثبات نظریه‎ها در علوم

  کوهن اشاره می‌کند که برخی واژه‌های مشترک دچار تغییر مفهوم و معنا شده است. در فیزیک نیوتنی یک شبکه‌ی مفهومی موجود بوده است، آن شبکه را به کناری نهاده و شبکه‌ی مفهومی جدیدی بنا نهاده‌ایم. باید توجه داشت مسائل، واژه‌ها، روش‌های حل مساله و مشاهدات در زمان تغییر می‎کنند.

 • ۱۳۹۳-۰۹-۱۵ ۱۶:۰۰

  دوره جدید کتاب نقد با انتشار شصت‌ و نهمین شماره آن آغاز شد

  دوره جدید فصلنامه کتاب نقد، با همکاری همه مراکز و شخصیت‌های علمی در فضای نقد مبانی و نظریه‌های علوم انسانی با رویکرد اسلامی منتشر می‌شود.

 • ۱۳۹۳-۰۸-۲۹ ۱۰:۴۵

  انقلاب اسلامی ایران مبانی نظری و ریشه‌های تاریخی

  مبانی انقلاب اسلامی، از جمله مباحثی است که پژوهش در اطراف آن زیاد انجام شده و به خصوص در داخل، مطالعات متعددی را در پرونده خود دارد.

 • ۱۳۹۳-۰۸-۰۷ ۱۵:۱۳

  نقد و ارزيابی نظريه‌های انقلاب و بررسی هویت حرفه‌ای زنان

  نقد و ارزیابی نظریه‌های انقلاب با سخنرانی مصطفی ملکوتیان و هویت حرفه‌ای زنان و نتایج فردی و اجتماعی آن با سخنرانی آزاده رادنژاد برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۳-۰۷-۲۴ ۱۵:۱۳

  برگزاری نشست علمی نظریه اجتماع گرایان درباره عدالت

  گروه پژوهشی علوم سیاسی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه نشست علمی نظریه اجتماع گرایان درباره عدالت (با تأکید بر آراء مایکل سندل) را برگزار می کند.

 • ۱۳۹۳-۰۷-۲۳ ۱۷:۲۱

  کارگاه دانش افزایی نظریه علوم انسانی اسلامی در قم برگزار می شود

  کارگاه دانش افزایی نظریه علوم انسانی اسلامی با سخنرانی و ارائه مقاله توسط آیت الله علی اکبر رشاد، در تالار معرفت پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی دفتر قم برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۳-۰۶-۲۲ ۱۱:۱۳

  نظریه‌های هنری مشهورترین فیلسوفان قرن بیستم کتاب می‌شود

  نظریه‌های اندیشمندانی چون تولستوی، مارتین هایدگر، ژاک دریدا، ارنست کاسیرر و زیگمون فروید در حوزه زیبایی‌شناسی و فلسفه هنر در کتابی با عنوان «نظریه‌های هنر در قرن ۲۰» پاییز امسال (۱۳۹۳) به دست مخاطبان می‌رسد. داوود طبایی عقدایی مترجم این کتاب است.

 • مهدوی زادگان ۱۳۹۳-۰۴-۲۴ ۰۴:۵۲

  نگاهى انتقادی به برخى آراء مهدی حائری‎یزدی/ قسمت اول؛

  سياست‌گری و گريز از حكمت

  در میان طلاب علوم دینی مشهور است که «ما قُصد لم یقع و ما وقع لم یقصد». این جمله در جایی به کار می‌رود که برای رسیدن به غایتی، کاری انجام می‌شود؛ ولی آنچه واقع شده مقصود نبوده است بلکه امر دیگری تحقق یافته است. مقصود حائری یزدی از اندیشه‌ورزی در باب سیاست، ابتکار نظریه سیاسیِ برآمده از فلسفه است. ولی چنین چیزی در «حکمت و حکومت» اتفاق نیافتاده است. حکومتی که وی از آن سخن گفته، ریشه در حکمت عملی ندارد.

 • ۱۳۹۳-۰۴-۰۷ ۱۸:۳۵

  نظریه«گفتاری بودن قرآن» نقد و بررسی شد

  یک قرآن پژوه با تبیین نظریه «گفتاری بودن قرآن» تصریح کرد: «حامد ابوزید» دغدغه ای برای خارج شدن از زمانی شدن قرآن کریم داشته است و به همین خاطرهم وارد این راه شد اما شواهد و قرائنی که آورده است کافی و وافی نیست.

 • ۱۳۹۳-۰۳-۰۳ ۱۶:۰۳

  انتشار ۲ مجموعه‌مقاله جدید در حوزه «فلسفه ذهن»

  «نظریه کارکردگرایی در فلسفه ذهن» و «نظریه‌های دوگانه‌انگاری و رفتارگرایی در فلسفه ذهن» عناوین دو مجموعه مقالات است که اخیرا به همت پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی منتشر شده است.

 • عباسعلی رهبر ۱۳۹۳-۰۲-۰۵ ۱۰:۱۱

  صوت/ تطبیق نظریه گفتمان بر انقلاب اسلامی

  عباسعلی رهبر

 • ۱۳۹۳-۰۱-۳۰ ۱۸:۴۳

  نظریه‌های عملی مددکاری اجتماعی معاصر را بخوانید

  مالکوم پین، در کتابی با عنوان «نظریه نوین مددکاری اجتماعی» به بررسی تفکر مددکاری اجتماعی پرداخته است و با انجام ویراست سوم، آن را به چاپ رسانده است.