پژوهش

کل اخبار:372

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۸ ۱۴:۳۰

  انتشار جدیدترین شماره از اقتصاد اسلامی

  پنجاه و پنجمین شماره از فصلنامه اقتصاد اسلامی با مندرجاتی همچون پژوهشی در استخراج معیارهای حق و عدل در بانکداری بدون ربا منتشر شد.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۸ ۱۳:۱۵

  اغلب پژوهش های دینی با واقعیت سازگار نیست/هنوز نگاه آکادمیک به دین نداریم

  قریبا پژوهش هایی که تا کنون به نام دین انجام شده اغلب جنبه انتزاعی و کتابخانه ای دارد و با واقعیات سازگار نیست. مشکل امروز ما، نگاه کلان نگرانه به دین است. نیازهای انسان در جامعه دینی باید جزیی نگری شود.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۰ ۱۴:۵۰

  «روشنان پژوهش» نظریه‌پرداز کودکی می‌شود

  نشریه «روشنان پژوهش» نشریه‌ای متعلق به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است و باید بتواند علاوه بر ادبیات، در همه‌ی حوزه‌های مرتبط با کانون و کودکی به تولید نظریه بپردازد.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۰ ۱۴:۰۰

  معرفی کتاب "جستارهایی در اخلاق پژوهش"

  آنچه این مجموعه مقالات را خواندی می‌کند طیف نویسندگان؛ به لحاظ رشته و تخصص و جایگاه علمی است. نویسندگان این مجموعه از رشته های مختلفی هستند: اخلاق پزشکی؛ فلسفه؛ اخلاق؛ کتابداری و اطلاع‌رسانی، کلام (گرایش فلسفه دین) و ادیان و عرفان.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۱:۱۰

  تعیین ۵ نمره درسی برای تکالیف پژوهشی پایه‌های ۳ تا ۶ حوزه

  معاونت‌های آموزش و پژوهش حوزه‌های علمیه کشور توافق کردند که ۵ نمره درسی برای تکالیف پژوهشی طلاب در نظر گرفته شود.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۳۰ ۱۳:۴۰

  برگزاری سمپوزیوم آموزشی - پژوهشی ِ چشم انداز شهرهای پایدار آینده ایران

  سمپوزیوم آموزشی پژوهشی « چشم انداز شهرهای پایدار آینده ایران» هفته آینده از روز سه شبنه 5 خرداد در تهران برگزار می شود. این گرد هم آیی که به همت سازمان ملل متحد (برنامه اسکان)، مدرسه طراحی شهری دانشگاه هاروارد، مرکز مطالعات منطقه ای مطالعات خاور میانه برای برنامه ریزی بهینه محلی (merc-blp) و چندین موسسه و مرکز و دانشگاه دیگر برگزار می شود.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۲۸ ۱۶:۰۰

  معاونت‌های آموزش و پژوهش حوزه‌های علمیه استانی تفکیک شدند

  مدیرکل امور پژوهشی حوزه‌های علمیه کشور گفت: معاونت‌های آموزش و پژوهش حوزه‌های علمیه استان‌ها تفکیک شدند.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۱۵ ۱۴:۵۰

  برنامه‌های «اولریش مارزلف» در خوی

  پروفسور اولریش مارزلف، ایران‌شناس آلمانی، 22 اردیبهشت‌ماه برای زیارت آرامگاه شمس تبریزی در شهرستان خوی حضور خواهد داشت.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۱۴ ۱۵:۰۰

  پژوهشهای باستانی ساده شود / موزه های دنیا را مردم مدیریت می‌کنند

  پژوهشگر موسسه شرق شناسی شیکاگو گفت: دانشگاه شیکاگو در نشریه ای موضوعات تخصصی باستان شناسی را برای مردم با زبان ساده بیان می کند تا برای آنها قابل فهم باشد، کاری که در ایران انجام نمی شود.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۰۲ ۱۶:۰۰

  دلیل ضعف طلاب در تحصیل و پژوهش

  استاد حوزه علمیه معتقد است که جاذبه‌های دیگری زندگی طلاب را جذب می‌کند آنها خودشان را با فعالان دانشگاه‌ها و مراکز علمی دیگر مقایسه می‌کنند.

 • ۱۳۹۴-۰۱-۱۹ ۱۰:۵۰

  فراخوان نهمین همایش بین‌المللی پژوهش‌های قرآنی منتشر شد

  نهمین همایش بین المللی پژوهشهای قرآنی با محوریت قرآن کریم و فرهنگ وحیانی همزمان با سی و دومین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم برگزار خواهد شد.

 • ۱۳۹۳-۱۲-۱۷ ۱۳:۳۰

  آیا پژوهش کالای لوکس است؟

  منوچهر فرج‌زاده‌ اصل، پژوهشگر برتر سال 93 کشور به بهانه برگزاری آیین «گرامیداشت 25 سال آینه پژوهش» ضمن اشاره به لزوم پیشگیری از هدر رفتن بودجه پژوهشی گفت: تخصیص بودجه پژوهش با وجود یک مغز متفکر در این حوزه، متناسب توزیع خواهد شد.

 • ۱۳۹۳-۱۲-۱۰ ۱۳:۱۰

  محمدرضا مریدی: صاحب‌نظران را به پژوهش درباره اقتصاد هنر ترغیب کنیم

  محمدرضا مریدی، دبیر همایش «اقتصاد هنر ایران» در برنامه افتتاحیه این همایش ضمن بیان زمان انتشار کتاب مجموعه مقالات گفت که به دلیل فقر منابع پژوهشی- کاربردی در موضوع اقتصاد هنر در ایران، باید صاحب‌نظران را به پژوهش درباره این موضوع ترغیب کرد.

 • ۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۷:۳۰

  رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران:

  هنر و علوم انسانی کمترین طرح‌های پژوهشی را ارایه کرده‌اند

  رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی گفت: متاسفانه حوزه‌های هنر و علوم انسانی کمترین حمایت‌های مالی را از صندوق دریافت کردند که به دلیل کمبود طرح‌های ارائه شده از این دو حوزه است.

 • ۱۳۹۳-۱۲-۰۴ ۱۱:۵۰

  نشست نقد و بررسی کتاب‌های درسی «تفکر و پژوهش» برگزار می‌شود

  نشست نقد و بررسی کتاب‌های درسی «تفکر و پژوهش» چهارشنبه ششم اسفندماه در دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران برگزار می شود.

 • ۱۳۹۳-۱۲-۰۴ ۱۰:۱۰

  پژوهش در روابط عمومی ضامن دوری از کارهای تصادفی است

  دبیر دومین کنفرانس بررسی تحقیقات کاربردی و پیشرفته روابط عمومی گفت: پژوهش، نماد علم گرایی در حوزه روابط عمومی و ضامن اثر بخشی و دوری از کارهای تصادفی و شانسی در این حرفه است.

 • ۱۳۹۳-۱۲-۰۲ ۱۷:۵۱

  اسامی پذیرفته‌شدگان دكتری پژوهش محور امروز اعلام می‌شود

  معاونت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد گفت: كليه متقاضياني كه براي دكتري پژوهش محور ثبت نام كرده اند، مي‌توانند امروز ساعت ۱۴ با مراجعه به سايت www.azmoon.net از وضعيت خود مطلع شوند.

 • ۱۳۹۳-۱۱-۰۷ ۱۲:۲۰

  نیاز به ابهام‌زدایی در پژوهش‌های باستان‌شناسی

  کامیار عبدی، مدرس دانشگاه و باستان‌شناس با اشاره به مفاهیم علم باستان‌شناسی و نحوه پژوهش آن گفت: اکثر مفاهیم و اصطلاحات باستان‌شناسی برخلاف علوم پایه برای همه مشخص نیست و در این راستا برای علمی کردن مفاهیم موجود در باستان‌شناسی ابتدا باید این مفاهیم ابهام‌زدایی شوند.

 • ۱۳۹۳-۱۱-۰۶ ۱۸:۰۰

  علی ططری: نگاه پژوهشگران خارجی در تحلیل انقلاب اسلامی ضعیف بوده است

  علی ططری، مدیر مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی در مجموعه نشست‌هایی که با عنوان «کتاب و انقلاب اسلامی» در اتاق گفت‌وگوی خبرگزاری کتاب ایران برگزار می‌شود گفت: برخی از کتاب‌هایی که در خارج از ایران درباره تاریخ انقلاب اسلامی منتشر شده با سوگیری‌هایی همراه بوده است.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۲۲ ۱۲:۲۳

  تکمیل همایون: ننویسم تهران‌شناسی، بنویسیم تهران‌پژوهی

  ناصر تکمیل‌همایون معتقد است: اصلا تهران‌شناسی نداریم! برای این‌که (شناسی) از سوی فرهنگستان برای کلمه (پسیکولوژی) درباره علومی مانند روانشناسی و جامعه‌شناسی باید به کار برود، اما تهران علم نیست بلکه یک مجموعه دانش شامل جغرافیای تهران، جامعه تهران، اقتصاد تهران و فولکلور تهران است.

 • محمدجواد غلامرضاکاشی ۱۳۹۳-۱۰-۱۴ ۱۱:۰۱

  گزارش سومین همایش ملی «پژوهش اجتماعی و فرهنگی در جامعه ایران»/ بخش دوم؛

  طرحِ «شکست دانشگاه» روا نیست

  اینکه گفته شود «دانشگاه شکست خورده» است به لحاظ اخلاقی روا نیست. این افت وحشتناک که البته در این سال‌های اخیر وضوح آن بیشتر شده است مختص این سال‌های اخیر نیست، بلکه تنها برای امروز صریح‌تر و بی‌پرواتر شده است و یک‌چنین پدیده‌ای را در این حد و حدود نمی‌شود به افراد نسبت داد و گفت افراد دانشگاهی یا محیط‌های دانشگاهی صرفاً بی‌اخلاق شدند، ولی باید با مدل دیگری به تحلیل این مسئله پرداخت.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۰۳ ۱۵:۰۲

  بررسی رضایت شغلی اعضای هیات علمی در یک پژوهش دانشگاهی

  نتایج حاصل از پژوهشی با عنوان «بررسی رضایت شغلی اعضای هیات علمی در ایران» بیانگر آن است که باید به وضعیت سلامت اعضای هیات علمی توجه بیشتری شود.

 • جواد منصوری 2 ۱۳۹۳/۱۰/۰۳

  بررسی وضعیت تحقیق و پژوهش در ایران در گفت ‌وگو با «رضا منصوری»؛

  فقط دانشجو مقصر نیست، دانشگاه هم مقصر است

  به استادانی اجازه داشتن دانشجوی کارشناسی‌ارشد و دکترا بدهند که از قبل نشان داده باشند که راه‌ورسم تحقیق‌وپژوهش علمی را می‌دانند. وقتی که استادی تاکنون تحقیق علمی نداشته و نتوانسته است به دانشجویی آموزش بدهد چگونه کار تحقیقاتی انجام دهد، ما به او اجازه می‌دهیم تعداد زیادی دانشجوی کارشناسی‌ارشد و دکترا بگیرد که در نهایت هم وضعیت به این صورت درمی‌آید.

 • ۱۳۹۳-۰۹-۲۹ ۱۷:۱۰

  بیشتر پژوهش‌های هنر موضوع محور هستند نه مساله محور

  کشاورز در نشست تخصصی روش های پژوهش هنرگفت:یكی از مسایلی كه طی دوسال اخیر بسیار فراگیر شده ست، این است كه بیشتر پژوهش‌ها در زمینه هنر موضوع محور هستند نه مساله‌محور.

 • ۱۳۹۳-۰۹-۲۹ ۱۶:۴۰

  194 پژوهش و مقاله علمی مورد ارزیابی اولیه داوران قرار گرفته‌اند

  دبیرخانه شورای دین پژوهان کشور اعلام کرد؛ ۱۹۴ پژوهش و مقاله علمی مورد ارزیابی اولیه داوران قرار گرفته‌اند ومرحله نهایی آن در ماه آینده است.

 • ۱۳۹۳-۰۹-۲۷ ۱۳:۳۹

  پژوهش‌های باستان‌شناسی پارسه و پاسارگاد به اندازه یک استان بود

  معاون میراث فرهنگی کشور گفت: میزان پژوهش‌های انجام شده در محوطه جهانی پارسه و پاسارگاد به اندازه پژوهش‌های یک استان است.

 • ۱۳۹۳-۰۹-۲۷ ۱۲:۵۵

  سرقت علمی و نبود فضای نقد مشکل پژوهش های دانشگاهی

  محمدمهدی طهرانچی، در آئین ویژه هفته پژوهش در دانشگاه شهید بهشتی اظهار کرد: یکی از کارکردهای دانشگاه افزایش موجودی دانش مفید(کد شده) است؛ مانند کتاب و مقاله که محصول فعالیت دانشمندان است. البته ما به حوزه کتاب توجه داشته‌ايم و به حوزه مقاله‎ چندان توجه نكرده‌ايم.

 • ۱۳۹۳-۰۹-۲۷ ۱۲:۴۴

  ابراز نگرانی از کمبود اعتبارات پژوهشی

  معاونان پژوهشی نگرانی عمیق خود را از کمبود اعتبارات پژوهشی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و پارک های علم و فناوری ابراز می کنند و پیشنهاد کردند شبکه مستقل علوم انسانی تشکیل شود.

 • ۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۳:۰۰

  رئیس دانشگاه امیر کبیر: بودجه های سال آینده به پژوهش ظلم می کند

  رئیس دانشگاه امیرکبیر گفت: بودجه دانشگاه امیر کبیر حدود 40 تا 50 میلیارد تومان کمتر از چیزی که پیشنهاد شده بود در نظر گرفته شد و با وجود هزینه های ضروری به بخش پژوهش ظلم می شود.

 • ۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۲:۲۵

  نمایشگاه موضوعی کتاب به مناسبت هفته پژوهش

  کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد به مناسبت هفته پژوهش، نمایشگاه کتابی از منابع مرتبط با پژوهش برگزار می‌کند.