اندیشه

کل اخبار:247

 • ۱۳۹۲-۰۹-۰۹ ۱۶:۵۹

  درس‎گفتار «تاریخ متافیزیک از نگاه هایدگر» برگزار می‎شود

  درس‎گفتار «تاریخ متافیزیک از نگاه هایدگر» در موسسه روزگار نو برگزار می‎شود.

 • آزادارمکی طباطبایی کتاب2 ۱۳۹۲-۰۹-۰۹ ۰۸:۴۱

  نقد «سیدجواد طباطبایی» بر دو تالیف «تقی آزاد ارمکی»(2)؛

  او از اندیشۀ سیاسی چه می‌داند؟

  با توجه به آنچه نویسنده از سیاست‌نامه‌ی خواجه آورده، من بعید می‌دانم که تورقی در کتاب کرده یا حتی اگر آن رساله را دیده، جز از سر بازیچه در آن نظر افکنده باشد. دلیل من این است که نقل‌قول‌های او از رساله‌ی خواجه از محدوده‌ی آنچه من نقل کرده بودم، فراتر نمی‌رود.

 • مراد فرهادپور ۱۳۹۲-۰۸-۲۶ ۰۸:۰۲

  خوانشی انتقادی بر آراء مراد فرهادپور؛

  تفکر سانتریفیوژی

  مراد فرهادپور با تأسی از عامل بیرونی پسامدرنیته، «خصیصه­‌ی سانتریفیوژی» برای خود دست‌وپا کرده است؛ بدین معنی که وی یک هویت فکری گریز از مرکز و بی­‌ثبات دارد و ذرات بی­­‌شماری از هویت­‌های «پاره‌پاره» در فرهادپور گرد آمده است که در چند حوزه­‌ی گوناگون به فعالیت می‌­پردازد. چنین خصیصه­‌ای البته نه تنها نکوهیده نیست، بلکه جذاب و کارگشا نیز هست، اما نکته­‌ی مهم...

 • تاملی در ترجمه متن های اندیشه سیاسی جدید مورد شهریار ماکیاوللی ۱۳۹۲-۰۸-۱۸ ۱۰:۱۰

  تاملی در ترجمه‎ی متن‎های اندیشه‎ی سیاسی جدید مورد شهریار ماکیاوللی

 • ریچارد رورتی ۱۳۹۲-۰۸-۱۵ ۰۸:۱۰

  نظری بر آراء و آثار علی میرسپاسی؛

  آیا روشن‌فکران ایرانی باید مسير فكری «رورتی» را بپیمایند؟

  نقدهای روشن‌فکری و نسخه‌های تجویزی ميرسپاسی گرچه به دليل برخورداری از وجه عمل‌گرایانه‌اش خوش می‌نماید، اما سؤال‌های زیادی در باب پروژه‌ی فکری او به وجود می‌آورد. از جمله اینکه به نظر می‌رسد دید جامعه‌شناسانه‌ی ميرسپاسی، كمتر مجالی برای فلسفه باقی نمی‌گذارد.

 • کانت ۱۳۹۲-۰۸-۰۴ ۰۹:۳۷

  مایکل راث؛

  کانت، فلسفه و روشنگری

  کانت انتظار ندارد که هنگامی که ما جرأت به دانستن داریم و به عنوان یک اندیشمند آزاد هستیم، مثل وحشی‌‌‌‌ها و دیوانه‌‌‌‌ها عمل کنیم. زیرا اگر ما واقعاً به گونه‌‌‌‌ای ژرف و شفاف بیندیشیم، آنگاه تشخیص خواهیم داد که می‌‌‌‌خواهیم در جهانی زندگی کنیم که مردم به گونۀ مشخصی رفتار می‌‌‌‌کنند.

 • کینز ۱۳۹۲-۰۷-۳۰ ۰۸:۰۱

  نگاهی به نظریه‌ی اقتصادی «جان مینارد کینز»؛

  کینز در برابر کلاسیک

  از کینز چنین نقل می­کند که اگر بیکاری، برخاسته از توافق ضمنی یا آشکاری بین نیروی کار باشد که کمتر از مقدار مشخصی دستمزد کار نکنند چنین بیکاری را باید ناشی از اثرات چانه‌زنی دسته‌جمعی، نوعی بیکاری ارادی تلقی کرد.